Trochu teórie
Nie som v tomto smere študovaný, tak sa vopred ospravedlňujem za nepresnosti. Mám pocit, že nám tu chýba čosi ako slovníček pojmov a zoznam odkazov na online články a offline knihy, ktoré s touto témou súvisia.
Veľa komentov na madnesse totiž obsahuje veľmi podobné námietky (väčšinou formálne) voči textu (väčšinou poézii). Ak dovolíte, uvádzam zopár definícií a citátov vrátane uvedeného zdroja.
Ak máte aj vy niečo zaujímavé, prispejte.
"Gramatický rým vzniká ak sa rýmujú slová, ktoré majú zhodné všetky základné gramatické kategórie - rovnaký slovný druh, rod, pád, čas, ...
Príklady
* písať - čítať
* krásny - spásny
Gramatické rýmy znižujú umeleckú hodnotu básne a básnici sa im snažia vyhnúť."
http://sk.wikipedia.org/wiki/Gramatick%C3%BD_r%C3%BDm
"Veľmi dôležitá je otázka kvality rýmov. Zarýmujme si: žena - pena - stena alebo milujem - pracujem - venujem. Z rytmického hľadiska sú to rýmy správne, a predsa cítime, že sú slabé, ošúchané. Sú to tzv. gramatické rýmy, ktorým sa dobrá poézia vyhýba. Slová v rýmových pozíciách majú rovnaký gramatický tvar: v prvom prípade je to 1. pád podstatného mena ženského rodu, v druhom prípade 1. osoba jednotného čísla slovesa."
http://www.generacia.sk/z-odkazu-basnika-vojtecha-mihalika
"Inverzia je štylisticko-gramatický jav, ktorý spočíva v porušení obvyklého slovosledu. Týmto porušením sa dosahuje špecifický štylistický a rytmicko-melodický efekt.
Základom inverzie je obrátený slovosled a intonačné zdôraznenie slov. Inverzia sa najčastejšie používa v umeleckom štýle, ako archaizujúci prostriedok.
Do polovice 19. storočia sa prívlastok v slovenčine kládol za podstatné meno, relikty sa v súčasnej slovenčine zachovali napr. v spojeniach: Otče náš, Matka Božia, Písmo sväté, Matica slovenská.
Za inverzné spojenia sa nepokladajú odborné názvy v botanike, zoológii a chémii."
http://sk.wikipedia.org/wiki/Inverzia_(jazyk)
"...genitívna metafora ... vzniká spojením konkrétneho podstatného mena v prvom páde s abstraktným podstatným menom v druhom páde, teda v gentitíve. Tým to spôsobom môžete vymyslieť neskutočné množstvá metafor : luny lásky, vodopády nehy, lúdky citu, stožiare zúfalstvá, ktoré možno ďalej veselo modifikovať ako stohy lásky, konáre lásky, počítače lásky, tabule lásky... alebo: luny vášne, stohy vášne, konáre vášne... takto môžete spojiť čokoľvek s čímkoľvek a vo väčšine prípadov sa to ešte bude tváriť, že to má aj zmysel. Fifúra, ku ktorej autor prišiel lacno, však čitateľovi neposkytuje potešenie z objavovania či z originality myslenia a môže sa pociťovať ako chyba."
http://www.slavonica.eu/clanky/teoria-literatury/1205686648/skolka-jana-petrika-rady-zacinajucim-autorom.html
Skoroprikázania pre začínajúcich (lit. téma na madnesse)
http://citanie.madness.sk/literarnatema-11420.php
Utrpenie mladého poeta (kniha)
Jozef Urban
http://www.slovenskyspisovatel.sk/index.php?page=1prod&pid=215
webstránka O rýmech