Priame komentáre od Radan Furiel (399)

Komentáre od spisovateľa/ľky prvej úrovne.
Pozrite si tiež obľúbené literárne príspevky od tohoto/tejto spisovateľa/ky.
Pozrite si tiež odporúčané literárne príspevky od tohoto/tejto spisovateľa/ky.
Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 10 Nasledujúca stránka Na koniec

Báseň: život v pravde Autor: imigrant - odporúčam
Raz za čas nakuknem sem na cintorín, ale dlho ma niečo nezaujalo ako toto. Nič mi tomu nechýba a aj s tým, čo je možno navyše, to plynie veľmi spokojne.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa19. novembra 2017 17:58:40
A ja, že čo za svieže vetry tu tak. Potom pozriem lepšie a to je od teba. Potešilo.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa31. júla 2016 20:54:53
Poézia a próza pre deti: Rybičky - brblaničky Autor: ZORICA - odporúčam
Skvele pre deti, uplne crazy :)  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa29. októbra 2014 22:04:50
Báseň: Miesto pobytu Autor: Svetlo ulice - odporúčam
Asi by sa mi to viac pacilo bez druhej strofy, ale aj tak velmi prijemna hracka.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa29. októbra 2014 22:01:09
Báseň: deepky Autor: Cestovateľ - odporúčam
Parádne na prednes. Chyby som ani nehľadal, šlapalo to dobre.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa28. októbra 2014 22:23:51
Báseň: Súčasná báseň Autor: Wodin
Ďalší smutný kváziintelektuál, ktorý vie úplne presne, čo je a čo nie je poézia, a strašne to potrebuje vysvetliť ostatným. Len tak ďalej, určite sa vďaka tvojej konštuktívnej kritike radikálne zmení miestna komunita. Dovtedy sa ešte trochu hipstersky hnevaj, je to zlatučké.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa4. januára 2013 15:04:45
Báseň: Vyznanie Autor: Tričendžeš
Napísať dnes dobrú zrýmovanú báseň je robota pre koňa. Pokúšať sa o to, keď nedodržuješ žiadne zo zvyčajných pravidiel je zbytočné a len to spôsobuje, že tá báseň vyznie "silene poeticky" a prvoplánovo. Treba si lepšie premyslieť, čo chceš básňou povedať a potom pozorne zvážiť a pováľať na jazyku každé slovo, ktoré použiješ - hneď v prvom verši bum, "svojimi činmi" už vnáša zbytočný pátos. Ďalej prehodený slovosled - načo? Nie je to nutná súčasť dobrej básne a pokiaľ na to nie sú fakt dobré dôvody, zvyčajne to len trápne udiera do očí. Ďalej sa opakuješ - "čo tvoja duša povedať chce / čo povedať chceš". Priveľa poukazuješ na "to" - to ale nemá žiadnu hĺbku. . Každý na začiatku robieva tieto chyby - treba sa z toho poriadne poriadne vypísať a potom to pôjde lešie. Veľa šťastia.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa10. októbra 2011 13:54:07
Báseň: o tebe Autor: theresse
Aj vypísať sa niekedy treba, najlepšie však do šuflíka, kým sa nevyplavia všetky smútky duny a perá lásky a poézia bude menej terapiou a viac umením.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa10. októbra 2011 13:45:09
Báseň: Grafo-mánia Autor: Marcela Melošová - 7 bodov
Ak by tam nebolo to "s chuťou zahryznúť do duše", malo by to dobrý náznak myšlienky - celkovo by to chcelo trochu obaliť. Na to, že chýba výnimočne silný obraz, mi to príde príliš krátke.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa10. októbra 2011 13:43:13
Báseň: reprízy Autor: Silas - 8 bodov - odporúčam
Ale áno, toto šlo. Tu a tam som sa trochu stratil, a to záverečné dvojveršie by tam vôbec nechýbalo. Nie som ani veľký fanúšik kokotpiča "korenia" v básni, zvlášť, keď sa to až tak nežiadalo. Celkovo ma prostredná časť nejak triafa z uhla. Ale jednotku a trojku si prečítam rád znova, šil si veľmi príjemnými nitkami.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa10. októbra 2011 10:58:52
Báseň: Srdce Autor: Yogi
A ešte jedna vec: "až (do konca sveta)" alebo "navždy". "Až navždy" to dosť zakoktáva, inak to je v pohode plynulé.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa10. októbra 2011 10:53:14
Báseň: Srdce Autor: Yogi
Z celej básne sa mi páči táto časť: "nepovedať nič len sa k tebe pritisnúť a presaknúť do tvojej krvi" Zvyšok je štandardne zvládnutý šuflík - poetickosť je vystavaná "na istotu" za pomoci pohodlných ale vyťahaných obrázkov (blúdenie medzi hviezdami, srdce bijúce len pre teba, dlaň v dlani) ktoré načŕtajú "veľký obraz", ale chýba mi tam detail. Ale taký je údel osobnej poézie, nedá sa na to hnevať - väčšinou skutočnú kvalitu, farbu, hĺbku tých pocitov pozná len autor.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa10. októbra 2011 10:47:51
Báseň: citrónová Autor: Cestovateľ - 8 bodov - odporúčam
Moja obľúbená téma a ešte aj skvelo a sviežo spracovaná. Škoda len, že mi to po tretej strofe prestáva ladiť, pokojne by sa stamaď dalo vybrať pár perfektných obrazov a zvyšok osekať od prebytočného pátosu.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa8. októbra 2011 17:57:27
Báseň: maľuj ma Autor: Lepra
http://images.icanhascheezburger.com/completestore/2008/10/28/128696791838429916.jpg :) . ako text piesne by sa to dalo, ale takto mi to bohužiaľ nesype, nielen pre rozhádzanú úpravu.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa13. júla 2011 22:27:14
Nezaradené: Vrúcny list Ondrejovi Autor: dazda
Určite sa to tu mnohokrát premieľalo, ale nechcem rozpútať vysvetľovačný flamewar, takže moja otázka: kde by som si mohol prečítať, čo sa kua stalo, aby nastala takáto situácia? (posledných X mesiacov som prespal dianie na madnesse) (inak, toto by som skôr zaradil do literárnej diskusie, zviditeľnilo by sa to viac a hádam by to tam aj bolo vhodnejšie)  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa1. júla 2009 00:38:21
Báseň: Bez básničky Autor: mackogombik
Názov by som asi upravil na "Pre basnicky.sk" Umelecky na mňa toto dielko nezapôsobilo takmer vôbec. Zbytočná inverzia [i]"Už pýšiť sa chcem"[/i], opakovanie slovka [i]Už[/i] na takom malom priestore samo o sebe pôsobí ako päsť na oko. O úplne chaotickom rytme sa snáď ani nemsuím zmieňovať a ak by sa s privretím všetkých očí dali prvé tri dvojveršia považovať za zrýmované, dvojica hľadí-hlási má od rýmu asi tak ďaleko, ako Nevedkova jamka-jahôdka. To, že nedávaš medzery za čiarkami, je výtka, ktorá už len dotvára obraz značne odfláknutej básne.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa29. júna 2009 01:54:02
Báseň: je pohřeb Autor: saša gr - odporúčam
Mne sa táto báseň páči, dokonca som si tú GM nevšimol, dokiaľ som si to neprečítal v komentári. Vnútorný pocitomer sa však vrtí ostošesť a tak to má byť. Tretia strofa trošilinku neidentifikovateľne vŕzga, dotvoreniu atmosféry pre mňa nenapomohla, ale svojou jednoduchosťou ma ako celok báseň úplne vtiahla.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa29. júna 2009 01:47:42
"nespôsobujúce bolesť" - započúvaj sa, uvedomíš si, ako krkolomne a neprirodzene to znie. Samé krvavé ruže, krvavé záhrady, slzy, labute, všetko slová, ktoré svojou ošúchanosťou odrádzajú od hlbšieho zamyslenia sa. A všetko také obrovské, a tragické. Slová ako "ukrutná bolesť" alebo "bezcitnosť" "slzy", "krv", "nôž", všetko je to príliš okaté a veľké, to akoby si chcela maľovať obraz s veľkou maliarskou štetkou, v nápore "veľkých" slov mizne podstata, aj ak by tam bola sebaväčšia. Určite máš bohatšiu slovnú zásobu, tak je z čoho vyberať, utrpenie sa dá v básni zobraziť všelijako, a napísať ho tam rovno ako abstraktné slovo je prefláknutosť ako bič. Najjednoduchšie bude, ak ti rovno odporúčim Utrpenie mladého poeta od Jozefa Urbana, aby si preklenula zopár (dosť) začiatočníckych štylistických chýb. Obsah sa vypíše časom, tento sladký/tragický kal si musí každý autor na začiatku vypísať. Veľa šťastia do ďalšej tvorby.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa27. júna 2009 03:14:33
Báseň: XXX Autor: Alena
Príliš nízkotučný text na mňa. Postavené akoby na jednom statickom obraze, ale ten nestačí a dĺžka veršov len podčiarkuje tú nevýživnosť. Záver však plynul celkom pekne.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa27. júna 2009 03:00:47
Do "V podrážkach" mi až na tú medúzu nehralo. Potom sa to už rozbehlo, ale to cibuľkovanie, ako to nazvala Fragaria, v prvej polovici, mi vôbec nerezalo. Inak to je fajn.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa27. júna 2009 02:53:44
Báseň: Zelená. Autor: mackogombik
Protestsong jak noha, ale tak na prvý stupeň punkovej základnej školy... Na to, aby sa to bralo vážne tomu chýba mnoho vecí; štylistika a nápad sú jednými z nich.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa27. júna 2009 02:44:51
Nezaradené: ragtime Autor: denisa - odporúčam
Kvôli tomuto som sa až musel lognúť. Denisa, toto ti ide, presne ešte aj s tvojím podpisom, ktorý cítiť z každého verša. Na takéto dielka mám len OUI!  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa26. júna 2009 08:55:20
Založ si blog a nepíš také tu.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa28. apríla 2009 18:37:27
najprv formalitka: v predposlednom verši na "Ťa" chýba mäkčeň. Táto vec ma veľmi neohúrila, myslím, že patrí skôr do kategórie šuflíkových básní, ktoré sú určené len pre autora alebo adresáta (keďže je to zjavne písané ako list), nie na vystavenie pod kritický pohľad verejnosti. Je zjavné, že si sa snažila do tejto básne natlačiť veľké myšlienky, slová ako strach, samota, obava a iné "veľké" slová sú dvojsečná zbraň a keď ich priliš veľa nahustíš k sebe, tak sa úplne minú účinku. A to platí aj o takých zdanlivo veľmi vznešených frázach ako krik hromu, šepot kvapiek, krása tvojej prítomnosti, milujem ťa atď. Zbytočne robia básni pocit silenia, až afektovaného pátosu a to v konečnom dôsledku trochu uberá na atmosfére. (nehovoriac o tom, že "milovanie v daždi" je dooooosť ošúchaný a ospievaný motív)  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa21. apríla 2009 12:45:00
Text piesne: Mokrý strom Autor: Romeo
Neviem, či "Text piesne" je práve vhodný žáner, kam zaradiť túto vec. Chýba mi v tom viacej akejsi poetiky, dostal som dojem z toho textu, že tie slová sú tam tak surovo nasekané, akoby odosobnené, čo nemusí byť priam na škodu, ale nech je to jednoliate potom. "Mokrý tieň" vyčnieva dosť z celého textu ako jediný veršík, kde sa pocitomer aspoň trochu zavlnil. Ale v kontexte chladnejšieho zvyšku básne si to mohol koncipovať tak, že by si aj z mokrého tieňa vytrel poetickosť a potom by to dielko malo pre mňa silnejší efekt ako celok. Ďalej Slnko s veľkým začiatočným mi príde ako chyba alebo až príliš prešpekulovane zašifrovaný obraz, skôr sa prikláňam k tej chybe.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa21. apríla 2009 12:15:07
Ďakujem skutočne veľmi pekne všetkým, veľmi ma teší, že sa vám to páči. :) Čoskoro vyleziem ešte s jednou len čo doladím pár detailov.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa20. apríla 2009 21:03:11
Báseň: Pod jazykom Autor: niklikov
Pridávam sa ku krokodílke - začiatok mal prísľub náboja ale potom prišla pre mňa vatová pasáž. K záveru sa mi to ale celkom aj zapáčilo. Možno nič extra inovatívne, ale zaujímavý obrázok to vo mne vyvolalo.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa26. augusta 2008 09:29:59
Báseň: ADIEU! Autor: Gálička - 6 bodov
Rýmové dvojice mi pripadajú vôbec nie najhoršie. Tam až taký problém nevidím... Horšie je to s rytmikou. Ak by si ju potiahla lepšie, tak by to bola milá, čitateľná viazaná báseň. Hej... a ešte tam pripnúť údernejšiu pointu ;-) Ale čítal som aj omnoho horšie, takže tento pokus oceňujem. Málokto dnes píše viazanou formou... mimochodom... nemusíš dovysvetľovávať v diskusii, čo si tým-ktorým myslela. Ak to čitateľ nepochopil, tak je chyba v tebe, a miesto ospravedlňovania sa / vysvetľovania je to práve podnet, aby si sa zamyslela nad tým, kde sa treba zlepšiť.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa18. augusta 2008 15:03:20
Až na predposledný verš... originálny, to áno, ale nepocítil som ani len tú onú...asociáciu. ale to okolo toho mi zakreslilo pekne.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa18. augusta 2008 14:54:12
Nezaradené: .malé čierne. Autor: .slečna Fo Tebitová. - 7 bodov
Až na predposledný verš... originálny, to áno, ale nepocítil som ani len tú onú...asociáciu. ale to okolo toho mi zakreslilo pekne.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa18. augusta 2008 14:54:12
Nezaradené: revalta a básnota Autor: Boris Lilov - 9 bodov
Neviem čo, niečo mi tam vadí, ale si to ty a cítiť to tam :)  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa4. augusta 2008 10:03:11
Poviedka: Prvá kauzualita Autor: rudko - odporúčam
:-O  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa4. augusta 2008 09:58:31
Báseň: Káva s medom Autor: Yogi - 8 bodov
Prečo nie Neistá hudba? Páči sa mi ako sa hráš so slovíčkami. Trochu nekonzistentné (fuj to je dlhé slovo), zišlo by sa trochu upraviť, aby to vyznelo prirodzenejšie  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa4. augusta 2008 09:45:11
Báseň: Slučky Autor: niklikov
Posledná strofa naj. To predtým ma nevzalo. "žijem čo význam nemá"... zdá sa mi alebo je tam zbytočná inverzia?  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa4. augusta 2008 09:36:41
Haiku: ++ Autor: Zvrhlík - odporúčam
Japanese cat says: HAI :)  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa4. augusta 2008 09:34:51
Báseň: stále bliká Autor: rohlík
Súhlasím s Jamesom, ale výnimočne mi "mračná" vo verši "mračná sú len prach" napriek zjavnému pátosu spôsobili zimomriavky  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa4. augusta 2008 09:33:49
Cestopis: Argyrades Autor: denisa - 7 bodov - odporúčam
už som ti písal.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa1. augusta 2008 14:53:38
Báseň: Po preliatí zemí Autor: DAN VAN MAR - odporúčam
Trochu nadbytočného sadla, ale inak príjemné nenáročné.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa1. augusta 2008 14:51:57
až som sa kôli tomu logol. Možno je to náladou, ale hoci tam vidím mnoho miest kde by som za iných okolností stratil záujem, tak teraz mi to celé krásne plynulo, tentoraz úplne laické odpo :)  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa30. júla 2008 20:05:26
Báseň: Ruská otčina Autor: Radka
Neviem, čo fajčil James, ale mne to pripadá ako značne patetický pokus o zrekvírovanie prvostupňových básnických kulís, bez nejakej zjavnej originality. Ako recesia možno, ale ak to má byť vážna vec, tak dám ruku do ohňa že som už aspoň 10 takmer na chlp presne takých istých básni čítal...  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa24. júla 2008 23:06:18
Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 10 Nasledujúca stránka Na koniec

Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8