Šach
http://citanie.madness.sk/view-10994.php
Nick dlho rátal varianty, kým sa rozhodol a zahral ďalší ťah. Opatrnosť bola na mieste. Jeho súperom bol LHC, jeden z najvýkonnejších počítačov na svete, ktorého brutálna sila sa merala v Petaflopsoch, čiže triliónoch operácií za sekundu. Aj keď z dôvodov utajenia mohol nasadiť len zlomok svojich možností, stále to boli rekordné čísla. Nick za dlhých nocí nainštaloval bez povolenia (nikto by mu ho nedal) komerčný šachový software na túto ozrutu a to promile nočného strojového času nikomu nechýbalo.
LHC slúžil fyzikom, ktorí analyzovali výsledky kolízií elementárnych častíc na najväčšom svetovom urýchľovači. Nick mal prístup k zadeľovaniu úloh na LHC a rozhodol sa zmerať svoje mimoriadne IQ s týmto kolosom. Nedarilo sa mu. Už prehral 27 partií, no nevzdával sa. Veď dvakrát už bol blízko remíze, ale v koncovkách s minimom materiálu vedel LHC dorátať plný strom variantov až do matu a nájsť aj mikroskopické chybičky v súperových počtoch. Vari jedinou malou komparatívnou výhodou Nicka bolo, že sa vedel učiť z chýb a prehier.
V tejto partii sa rozhodol vyvolať manévrovací boj na celej šachovnici. Zatiaľ sa mu to darilo a pozícia bola nejasná. Keď sa v prvých partiách pokúšal o priamy boj v otvorených a polozatvorených zahájeniach, rýchlo dostával na frak. Tak prešiel na zatvorené hry. Dosiahol tým aspoň dlhšie partie, hoci výsledok sa nemenil.
V úpornej snahe nájsť súperove nedostatky Nick rozanalyzoval aj všetky algoritmy, ktoré boli súčasťou inštalovaného šachového programu. V strednej hre totiž žiaden počítač, ani LHC, nemôže rátať všetko až do konca a musí robiť výber variantov a odhad pozícií. Zatiaľ nič použiteľného nenašiel, ale aspoň vedel, s čím má tú česť.
LHC urobil svoj ťah a Nick s uspokojením konštatoval, že je skôr profylaktický než agresívny. Zdá sa, že tej pozícii nerozumejú obaja zhruba rovnako a to už je pokrok. Lenže už na ďalší Nickov ťah súper reagoval nápadne rýchlo a to bol zlý príznak. Našiel plán. Skutočne, onedlho sa Nickova pozícia očividne začala zhoršovať a o pár ťahov bol koniec. Pomaly sa blížil úsvit, už nebol čas na odvetu. Tak teda zajtra v noci to skúsi znova.
Človeka by takéto prehry deprimovali, ale Nick bol New Intelligent Creative Kit, verzia 9, program umelej inteligencie poslednej generácie, nainštalovaný na postaršom PC v riadiacom stredisku.