Tak už sa, do riti preber! Kocky boli už dávno hodené!

Spisovateľ/ka: Lena | Vložené dňa: 25. marca 2008
http://citanie.madness.sk/view-11955.php

 

Neustále sa len prežehnávala a zvierala jej pravú ruku v zápästí. Krivka na obrazovke zaznamenávajúca pulz stále skákala a pípanie ktoré ju sprevádzalo pripomínalo Elene Mozzarta. Áno. Jeho druhý koncert. Ná-na-na-nááááá

Pííííííííííp

-Jeééžiši Kriste! 

 

/Mama, preboha, nestresuj!  -dohovárala som jej v duchu a veľmi intenzívne som cítila, ako mi odumiera pravá ruka./

 

-Pánko, Pánko, máš čo doháňať.  -niekto zapískal a po tom nasledoval náruživý smiech.  -Už som štyri kolá pred tebou. Tak už sa, do riti, Preber! kocky boli už dávno hodené, Pánko.

 

/Počula som niekde predsebou akési hlasy.

A, akoby tam stál už dlho. Skúšala som viac otvoriť oči. Bol tam,- tmavý, zarastený, v čiernej naškrobenej košeli, jazdeckých nohaviciach a lesklých čižmách. Červený špagát obtočený zo dva razi okolo malého tmavého klobúčika mu zdobil hlavu. Ten mohol byť odvšadial ale som si istá, že z dvadsiatehoprvého storočia nie./

-K čertu, s tebou, Diablo! Nerád ti to vravím, akože som svätý,  -znova smiech. Tentokrát jemnejší, ale zasa naopak zvonivejší. Zašuchotal papier. -Dnes mám deň šťastnej náhody. Je dneska siedmeho, všakže?

 

/Zažmurkala som. Pri ňom stál blondiak. Neviem prečo, -prebleslo mi hlavou- ale týto dvaja si sú úplnými protikladmi. A nebolo to len farbou oblečenia.                                                                                        Mohol mať okolo tridsiatky, teda trochu starší ako ten tmavý. S bielou vestou, kockovanými grotesknými nohavicami a lesklými tanečnými lakovkami priam žiaril pri ráme dverý hneď vedľa toho v čiernych čižmách./

 

- Asi blúznim  -ston Eleny preryl lekárske ticho na operačnej sále.

- Rýchlo mi podajte skalpel.. ten väčší.. Čo ste vy za amatérov!..

 

/Možno to bude znieť banálne nezmyselne ale naozaj som necítila ako mi skalpel prerezáva pečeň..                                                              Preboha, znie to strašne! Dobre, priznávam, bola to strašná bolesť. Priam neuveriteľná! Ale ten tmavý v klobúku pri dverách tiež.

Ááách!/

 

-Pulz slabne! Rých..

 

-Bude sa nám hodiť..

/Tých hlasov bolo odrazu nejako priveľa ale melancholicky drzí hlas toho chlapa v klobúku všatky prehlušil./

-Už rok máme prázdnu barovú dosku. Hlavne právnici sa sťažujú. -zachechtal sa. -Žiadna pod tridsať nie a nie zomrieť, čert aby to vzal! -vtom sa znova zasmial -Veď čert si ju vlastne aj vezme, či nie? Ách, prepáč, si na ťahu.

Podal čierne vedierko s kockami blondiakovi ktorý dovtedy len ticho stál a snažil sa mi hypnotizovať telo prenikavými modrými očami. Ticho si ho vzal /vedierko s kockami, moje telo bolo otvorené stále na operačke. Ale nie zlá predstava/, zručne ich pohrkal a vysypal na dlážku.

 

-Sestra! Dávajte pozor! Práve v túto chvíľu sa válate po dlážke!

- Prepáčte, pán doktor. Asi, bola ešte mokrá..  -chudá blondínka sa zbierala zo zeme a popritom si naprávala ten kus bielej látky čo mala na ústach.

 

-Bravó, Pánko! Tak dnes šťastný deň, pravda. -smial sa.

/Pripadal mi, akoby až dneska prišiel na to, že sa človek dokáže aj smiať

Bože!  -zavzdychala som a vyvaľovala som oči na jeho blištiace biele zuby a smelé temné oči v ktroých akoby horeli stovky ohňov. Riadne klišé, viem. Ale skúste myslieť inak keď ste na operačke a ste to práve Vy koho operujú./

 

-Pulz stále klesá! Teraz! Raz..dva.. tri.. !

Matka sa len s hrôzou prizerala ako dcárine bezvládne telo nadskočilo.

 

-Áno? -blondiak sa ku mne rýchlo otočil a na tvári mu ihral šťastný úsmev.

 

/Hodil tri šestky. Okej, ale mohol by mi aspoň trošku pomôcť v mojej, dovolím si povedať vážnej situácii.

Chcela som mu to povedať. Alebo aspoň mu pochváliť topánky, čokoľvek. Nemala som však síl. Cítila som sa, akoby mi nohy prikrýval neviditeľný plášť pod ktorým mi chladne pokožka. Moment, nebol neviditeľný. Diablo, alebo ako ho to volal ten blondiak, mi ich prikrýval čiernym plášťom. Ako som to zistila, hneď začal hriať./

 

-Ako vravím, konečne si tam dole prídeme na svoje. -očami mi hltal moje zoslabnuté telo /alebo aspoň to čo mi po ňom zostalo/ a uškŕňal sa.

-Tá stará safaládka čo tam je teraz, je taká špata, až sa bojím, že ten podnik budem musieť zavrieť. Ale s tebou..  -prstami mi prešiel po krku.

 

/-Ach-Môj-Bože! Ja snívam! Je tak krásny!  -Hlasno som zastonala. Počula som, ako sa Diablo rehoce./

 

-Strácame ju!..

-PaneBo.. !  -zvreskla Elenina matka v rohu sály

 

/čakala som už kedy odpadne. Aj som sa čudovala že tu muti nechali. Veď to nie je normálne!/

 

-Nesmej sa, Diablo. Ak by som mal byť úprimný,.. vlastne, ja som stále úprimný, čo  -spravil grimasu akoby mal toho už dosť- no, každopádne, tebe už modlitby nepomôžu.

-Nepotrebujem pomoc, Pánko.

-Je mi jedno čo potrebuješ ale toto dievča, 

 

/Ukázal na mňa prstom s dokonalou manikúrou a zazdalo sa mi, že mu na konci prstu žiari akési svetielko. Krk ktorý mi po diablovom dotyku stuhol mi povolil a pomaly som si začala cítiť aj nohy. Haleluja! Nech ma už zašijú! Nech už môžem ísť nakupovať!/

 

-má už rezervované miesto recepčnej v Nebeskom Velness Hotely! A kto vie! Možno ju aj povíšim! -s veľkou vervou mrskol kocky po dlážke tak, že jedna dlaždica až pukla.

-Pánko, Pánko  -Diablo sa šklebil a otočil hlavu ku mne  -Okéj.. 

 

/Srdce mi poskočilo!/

 

- Máme pulz!

 

/Divíte sa?/

 

-Nepočúvaj ho! Ja snáď nie som pre teba dosť očarujúci? - na blondiakovi bolo vidno že už je na konci so silami

 

/-Ale áno.  -povedala som vduchu ale pohľad mi stále vysel na Diablovej čiernej košeli. Smiech.

Ach, aký mal krásny smiech. Taký.. drzí a mužný. Z hrdla sa mi vydral bolestivý- a teraz naozaj bolestivý- ston. Poslednú dobu stonám nejako často./

 

-Má strašné bolesti! Dlho už nevydrží! Podajt.. 

/bolo toho už veľa, hlasov, bolesti.. Hlavne bolesti. Bola stašná. Prudká a strašná! Z úst sa mi vydral výkrik.  ..na to mi kohosi pery prikryli ústa. Cez ústa sa mi do hrdla vtesnal víťazný zvonivý smiech. A jeho jazyk, ten mi však ostal len v ústach. Bolo to také.. hriešne.

-Aby nebolo -pomyslela som si- veď je to diabol!

Telom mi prebehlo vzrušenie./

 

Píííííííííí......

 

-Je koniec.  -povedal doktor a pozrel na hodinky. Ostatní Elenu prikrívali plachtou. Zrazu si stiahol šatku z úst a začal vrešťat na kolegov, že plavovlasá sestra znova padla. Tentoraz jej nepovedal nič.

Blondiak sa poškrabal na lakti. Napokon siahol do náprsného vrecka vesty a vytiahol bylinkovú cigaru v bielom papieri.

-Tie horoskopy. Vyhodil by som tú strigu keby som nebol Boh! Aj tak nepochopím, ako sa dostala do neba..  -odpľul si na dlážku. Z linolea vyrašila prvosienka.

-Už ma to serie! -vyflusol cigaru a vrátil sa späť cez Nebeskú bránu.

 

Spisovateľov komentár k príspevku

Prosím, vyjadrite sa. nemusite bodovať ak vam to zabera tolko casu ale napiste aspon jedno slovičko, prosim.. :-(


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 Nasledujúca stránka Na koniec
Kamil
myslim si ze mas talent pisat len sa mi nepozdavaju osobne temy o ktorych pises...  
Spisovateľ/AutorKamil Pridané dňa22. novembra 2008 20:24:31
Ešte, že som si prečítal niekoľko komentárov kolegov, lebo som si myslel, že tie pravopisné chyby sú tam naschvál. Ale inak, je to fakt zaujímavý pohľad, aj to trochu graduje, ale asi ti ešte chýba trochu viac praxe.  
Spisovateľ/AutorJaro Beňušan Pridané dňa27. marca 2008 07:25:17
Ja som asi jeleň... keď tak čítam tú chválu okolo, tak fakt neviem... ale mňa to proste veľmi nechytilo... občas som sa strácal v rozhovoroch a celé to bolo tak akosi chaoticky napísané... téma ale dobrá... len by som si ju vedel predstaviť lepšie spracovanú... ale to je len môj subjektívny pocit a vidím, že mnohým sa to páči tak ako to je... takže sa mojou kritikou nemusíš príliš zaoberať...:))  
Spisovateľ/Autoredmund Pridané dňa25. marca 2008 20:02:18
Lukáš
odporúčam
Cital som to tak na 3 krat :D Myslim si, ze si sa polepsila...taky zavan dobrej prace je pre mna tato poviedka...chyby vypisali inii :) V pohode  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa25. marca 2008 19:53:16
Lena
diki.. co to je to "ako redaktor".. ?  
Spisovateľ/AutorLena Pridané dňa30. marca 2008 09:45:15
Lukáš
To znamena, ze ti to odporucil redaktor :D  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa30. marca 2008 13:11:38
Lena
ty si redaktor ? :D ok kedy ?  
Spisovateľ/AutorLena Pridané dňa30. marca 2008 21:07:35
dandan
...je ...lajdak :DDD  
Spisovateľ/Autordandan Pridané dňa30. marca 2008 21:23:14
Lena
:D važne? a coho redaktor ? vy sa poznate aj mimo madnessu? Lena :)  
Spisovateľ/AutorLena Pridané dňa31. marca 2008 15:45:23
je redaktorom madnessu....redakcia..teda spolok zložený asi zo sedmich ľudí od ktorých sa očakáva konštruktívna kritika,vybraná prevažne ľudmi z madnessu a nový členovia príjmaní priamo z redakcie.... :-)  
Spisovateľ/Autorhic Pridané dňa31. mája 2008 17:16:33
9 bodov
Leni ja som teda prečítal... ...bolo to celkom vtipné, ale občas som sa tam strácal v tých rozhovoroch.... a ostatné už bolo povedané...takže dobré, teším sa na dalšie...:)  
Spisovateľ/Autor_ Pridané dňa25. marca 2008 18:48:10
Leni už som ti to poslal...došlo?  
Spisovateľ/Autor_ Pridané dňa25. marca 2008 21:15:54
irituje ma to, že nedávaš medzery medzi pomlčkami a ďalej teda tie hrúbky: pripomýnalo, predsebou, razi, týto dvaja, dverý, drzí hlas, válate, blištiace, na tváry - ďalej ma to už nebaví, preklepy som neuvádzal.  
Spisovateľ/Autoraradis Pridané dňa25. marca 2008 18:01:37
10 bodov
Mne sa to zdalo výborné,veľmi ma pobavilo :)  
Spisovateľ/AutorRuža Pridané dňa25. marca 2008 17:59:19
Jó ešte sa mi páčila tvoja sebavedomá milo nadurdená a sklamaná reakcia, ako si to zmazala a hodila to tu znovu... sa oplatilo ako vidím... a máš pravdu! To tu nedávaš, len aby to viselo, ale že chceš vedieť reakcie. To si to mohla mať aj doma v šupleti...:)  
Spisovateľ/Autorketums Pridané dňa25. marca 2008 15:28:27
9 bodov
mne sa to tiež páčilo... s tými právnikmi fakt vtipný fórik.... obligátne máš to miestami neprehľadné a nielen pre mňa.... tak si daj trochu viac záležať na správnom triblovaní, aby sma vedeli kto má loptu a kto má H...  
Spisovateľ/Autorketums Pridané dňa25. marca 2008 15:26:12
Lena
dakujem Ketums :) ..oki, posnažim sa, si ma potesila že aspon ty mi nevycitas hrubky.. ale predpokladam, že aj teba to stve len ti doslo, že už to nema cenu mi to pripomýnat.. :DD a k tomu že som to tu dala znova.. si to vystihla.. nemožem za to že som taka povaha.. a nevrav mi že ty by si to nespravila keby si daco napisala a nikto by ti k tomu nič nenapisal.. a nabuduce, ked si daco precitas tak tam napis aspon "fajne" alebo "strasne" ale proste nieco.. staci jedno slovo.. lebo je to fakt neprijemne.. ale dikii aj za body Lena :)  
Spisovateľ/AutorLena Pridané dňa25. marca 2008 17:51:03
dandan
odporúčam
...nenormalne hrubky... :DDD ale som sa pobavil :)  
Spisovateľ/Autordandan Pridané dňa25. marca 2008 15:07:13
Lena
ake hrubky... už som zufala.. /a asi aj blba/ som si to prešla už minimalne pat krat a nasla som si len jednu.. :oy( ale som rada /aspon že si sa pobavil/ u teba to podskrtavam :D Lena :)  
Spisovateľ/AutorLena Pridané dňa25. marca 2008 17:47:11
Boris Lilov
zopar hrubiek: pripomýnalo zo dva razi pri ráme dverý drzí hlas blištiace biele zuby v Nebeskom Velness Hotely aj povíšim smiech. Taký.. drzí a mužný pohľad mi stále vysel prikrívali je tam este par veci na prefackanie, ale nebudme hnidopichovia :-) ...aj ked neda mi aspon toto: boch Myslim, ze si este mladucka, gramatika a stylistika su v podstate take pracovne nastroje, nie su dolezitejsie nez obsah a myslienka, ale bez nich to skripe a autor tym vypoveda aj cosi o sebe.  
Spisovateľ/AutorBoris Lilov Pridané dňa25. marca 2008 17:59:34
hrúza  
Spisovateľ/Autoraradis Pridané dňa25. marca 2008 14:52:18
9 bodov - odporúčam
milá.... no konečne originálny nápad.... jdeinečne originálny - tvoje obľúbené tvrdky - ale to by si asi nebola Ty, že? Do súťaží to tak však neposielaj... Poviem Ti to takto...: Keby si to prepísala trochu (zrozumiteľnejšie - dialo´g a ten záver, konkrétne tú poslednú stať kurzívou tak aby som tomu rozumela...)trochu štylistiky, fakt málinko, vypucírovať gramatiku, členenie to máš ty nádher´é... môžeš to poslať do Poviedky (súťaž) a si myslím, že máš reálne šance aspoň na umiestnenie medzi prvými 20, možno aj nejakú cenu.... Si dobrá kočka aj keď to niekedy flákaš (minulosť - ty vieš o čom točím, že?)  
Spisovateľ/AutorDeda Pridané dňa25. marca 2008 14:34:49
Lena
ježis, dakujem ti :) viem, tie moje hrubky.. ale nemam pre to, ako som sa už viac krat zmienila, cit.. nevies nahodou o nejakej stranke kde opravuju chyby v textoch.. ? :P ale naozaj si ma potešila..mne to pride celkom zrozumitelne.. ale pokusim sa to ešte vylepsit :D nwm este,.. o aku suťaž ide ? teraz nejaka prebieha ?.. možno by som to aj mohla skusiť.. ale možno sa neoplati riskovat, keby sa nahodou dostala do ruk cirkvy :DD ale dakujeeem a možno som vadna ale teším sa viac tomu co si povedala ako tomu odporučaniu a bodom dokopi :D Lena :)  
Spisovateľ/AutorLena Pridané dňa25. marca 2008 17:45:28
tvoje tešnie je pochopiteľné rozumiem mu... Súťaž Poviedka, možno najprestížnejšia literárna súťaž na Slovensku, alebo aspoň jedna z najprestižnejších... poriada ju vydavateľstvo L.C.A., ktoré potom víťazné poviedky uverejní v knihe, ktorú vydá... Boris Lilov bol v roku 2005 finalistom tejto súťaže... Termín súťaže je 31.marca oficiálny a platí deň poštovej pečiatky pre dodslanie. Máš tam zúfalo chýb, ale ak by si chcela fakt poslať, skús tie dialógy trochu vyjasniť (kto kedy hovorí) a ak mi to pošleš opravím ti gramatiku. mail mám v profile - svojom... veľa šťastia...:) K tvojej gramatike, časom sa zlepší, ak budeš veľa čítať. človek sa tým lepší... čítaním... Možno by v tovojom prípade (máš určite talent) stálo za to zohnať si nejakú učebnicu a naučiť sa aspoň niektoré základné pravdilá, lebo viem, že v súťažiach a vôbec v literárnom svete veľmi záleží aj na gramatike ako ti to podal aj Lilov... teda vybrané slová, mäkké a tvrdé spoluhlásky, množné číslo, prídavné maná a výnimky... sa drž kočka a nevzdávaj to... vlastne som ešte chcela - donieslo sa mi, že termín súťaže sa pretiahol do konca júna, treba si to ale overiť: Linky: http://www.muza.websity.sk/index.php?pid=3&sid=2&idsutaze=241&old=0, http://www.lca.sk/blox/cms/poviedka  
Spisovateľ/AutorDeda Pridané dňa26. marca 2008 08:00:04
Lena
..waw.. o tej suťaži som ani nevedela.. ides do nej aj ty ? neviem, toto nema asi sancu.. možno keby so to ešte velmi prepracovala.. ale nevadi, že som to uverejnila? lebo tam pisu že sa to nikde nesmie zverejnit.. hoci by som to prerobila.. alebo, myslis že to tu mam vymazat ? by sa mi ale vymazali aj odporučania.. ale dakujem že si mi o nej davala vediet.. :) Lena  
Spisovateľ/AutorLena Pridané dňa27. marca 2008 16:33:30
grafo
dva slová tri štyri :) teraz nedokážem nič rozumné... moj stav je kusa moc divný... nejako som sa v tom zamotal moc... nepochopil som kde a co sa deje... aspon ten zaciatok... dalej som uz ani nedocital... to vecer na to kuknem ked budem na to psch. pripravený :)  
Spisovateľ/Autorgrafo Pridané dňa25. marca 2008 14:32:12
Lena
co je na tom take nepochopitelne.. je pravda že sa vyjadrujem pre chalanov (viacerí mi to už povedali) velmi zložito ale ja v tom nič nevidim.. ale dakujem.. snad na to budes vobec niekedy pripravený :P Lena :)  
Spisovateľ/AutorLena Pridané dňa25. marca 2008 17:40:23
máš tam dosť veľa hrubiek, tiež preklepy, rýchlo si poopravuj, kým tu nie je mnoho ľudí :-)  
Spisovateľ/Autorpastelka Pridané dňa25. marca 2008 13:48:05
Lena
Dakujem... ehm.. a nepoznas nejaku stranku kde ked vložim text tak mi to opravi ? bo ja velmi pre to nemam cit.. ale diks :) Lena  
Spisovateľ/AutorLena Pridané dňa25. marca 2008 17:38:33
ahoj, som na Tvojom ICQ, neprídeš tam na chvíľku?  
Spisovateľ/Autorpastelka Pridané dňa25. marca 2008 17:52:51
Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 Nasledujúca stránka Na koniec
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8