Malé smutné dievčatko

Spisovateľ/ka: Eva | Vložené dňa: 1. marca 2006
http://citanie.madness.sk/view-1303.php

Malé dievčatko. Drobná osôbka s hnedými vláskami, ktoré neposlušne padajú do tváre. V jej čokoládových očkách sa skrýva čosi nezbedné. Malý neposed. Malé dievčatko, ktoré o živote ešte nevie nič. Netuší, že vo svete každý deň zomierajú ľudia pre malicherné dôvody. Netuší, aké ťažké je zarobiť si na chlieb, ktorý berie ako samozrejmosť. Netuší, že kúsok polievky, ktorý nechala na dne taniera, by hladujúci považovali za dar. Ešte netuší, že ľudia každý deň páchajú zločiny, kradnú, podvádzajú, klamú a vraždia.

Jedno ale vie. vie, čo je to láska. matkina láska. Jej pohľad, pusa na dobrú noc, pohladenie, úsmev. netrápi sa nad tým v čom spočíva zmysel života, ani aké je jej miesto vo svete. Zatiaľ jej stačí pocit bezpečia, otvorená náruč, dobrá polievka.

Sedem rokov. Je hrdá školáčka. Učí sa čítať, písať. je veľmi zvedavá. Malý neposed. Jej spánok je ľahký. Nemusí rozmýšľať, čo kúpiť, vybaviť, zariadiť. To prenecháva dospelým. Tým veľkým ľuďom, ktorý sa na ňu pozerajú z vrchu. Sedem rokov. Jeden deň, jedna hodina a všetko sa mení. No nevedomosť je sladká.

Vo svojej izbičke si z kociek stavia hrad. Hrad, v ktorom býva krásna princezná a čaká na svojho princa. Prichádza k nej muž. Sú si veľmi podobný. výšku zdedila po ňom, veď predsa je jeho dcéra. skláňa sa nad ňou, bozká ju na vlásky a prezerá si ju. Chce si zapamätať každý rys jej tváre. No ona je príliš zaneprázdnená. Hrad musí mať pevné základy. Muž odchádza. Dvere sa zatvoria.

Zvuk. Čo sa deje? Ešte chcem spinkať. Počuje kroky. Mama vstáva k telefónu. jej hlas sa trasie. Ale dievčatko je príliš unavená na to, aby jej malá hlávka spracovala všetky slová vychádzajúce z matkiných úst. Ocko odišiel. Áno, to predsa viem. Nechaj ma spinkať. Nie maličká, ocko sa už nevráti. Dievčatko nechápe. Ale prečo?

Oblieka si čiernu sukienku. Mamička jej kúpila čierne sponky. Sú pekné. Malé, ale krásne pukajú. Schody. Skáče po nich a hrá sa na zajka. No všetci sú akýsi smutný. Čo je? Čo s vami je? Nechápe. vchádza do miestnosti. Všetci si zakrývajú tvár. No vie, že plačú. V miestnosti dominuje čierna farba. Veľa kvetov. Truhla. Ocko spinká. Je užasnutá z toľkých kvetov. Hýria najrôznejšími farbami. Chce sa rozprávať o veveričke, ktorú videla na strome. Všetci ju však so zamračenými tvárami umlčia. Čo sa deje? Bojí sa tých tvárí. Chce ísť domov. K mackom. Chúli sa k matke.

Desať rokov. Už to nie je to veselé dievčatko. Uvedomila si, že ocko naozaj už nikdy nepríde. Vyčíta si, že to nepostrehla. Nepostrehla, že sa s ňou lúči. Možno mohla... Nie. To sa už nedozvie.

Už je veľká slečna. Prečítala všetky Zuzankine príhody. Každý večer porozdáva pusy všetkým macko, zajkom, psíkom. desať rokov. Chodí do nemocnice. Starký je chorý. Rada hodí autobusom, no ešte radšej výťahom. Hore. Dole. Prázdniny trávi u starých rodičov. Starký je konečne doma. Chce sa o neho starať. Večer mu pripraví všetky lieky, aby na nič nezabudol. Konečne zaspala. Bol to dlhý deň. Princ konečne našiel svoju princeznú

Náhly buchot. krik. Čo sa deje? Ešte chcem spinkať. Z matkiných zmätených slov vyrozumie, čo sa stalo. Starký spadol. Usadili ho do kresla v obývačke. Dievčatko sedí na posteli a díva sa na neho. Starká sa mu prihovára. Sused ju utišuje, kým mama čaká na sanitku. Zúfalý plač. Slová, ktoré nenachádzajú odozvu. Malé dievčatko znovu nič nechápe. Nechajte starkého spinkať. Bol dlho preč a je unavený. maličká si trie očká. Prichádzajú muži v červenom. Čo to robíte starkému? Je neskoro. Čo sa deje? Nedostáva odpoveď. Cíti, že starký sa už nezobudí. Ocko má spoločníka. Plač. prázdnota sa zväčšuje. starkého uložia do postele. Prichádza zvyšok rodiny.

Plač. Krik. Zmätené slová. Oblečú ho do obleku. leží tak pokojne. Chce sa ho dotknúť. Už je blízko, ale odtiahne ruku. Má strach, aby ho nezobudila. Čo keď sa mu tiež sníva o princeznej. Tak krásne spí.

Oblieka si čierne šaty. Pristanú jej. Topánky na podpätku. Hotová dáma. Sprievod ľudí. Počkať. To pozná. Smutné tváre. Všetko na ňu dolieha. Plače. Slzy zmáčajú biele líčka. Vyplakané očká pália. Berie do rúk kúsok hliny. Tupo padá do jamy. Všetci prítomní jej podávajú ruky. Nechce cudzie ruky. Chce opäť cítiť tie starkého.

Dvanásť rokov. Cíti nesmiernu bolesť a prázdnotu. Už sa neusmieva. Ukrýva svoje vnútro pred celým svetom. Nikoho dnu nepustí. Ani najbližších. Veľmi zle sa správa ku starkej, ktorá teraz žije s nimi, lebo sa o seba nevie postarať. Je na ňu veľmi zlá. Neuvedomuje si, že toho bude nesmierne ľutovať a vyčítať si to. Dvanásť rokov.

Už takmer dospelá. veľká slečna. Opäť chodí do nemocnice. Starká je chorá. dievčatko dostalo knižku s modlidbičkami. každý večer z nej číta a prosí nebo, aby jej ju nebralo. Návštevy končia. Pusa na rozlúčku. odchádza. O niekoľko hodín telefón. Ide naspäť do nemocnice. Prístroje už odpojili. Starká pokojne spí. Nič ju už nebolí. Je spolu so starkým. Plač. Schúli sa do klbka na konci postele. Čaká. Otvor oči, prosím. Jej prosby však nie sú vyslyšané.

Oblieka si čierne nohavice. Už to pozná. Nemodlí sa. Knižka dávno leží v kúte a zapadá prachom. Zanevrela na všetko. Je zima. Vietor sa dostáva všade. Nič neujde jeho pozornosti. Plač. Tupé pohľady. Smutné tváre. Opäť jej všetci podávajú ruky. Oči pália. Srdce bolí. Vnútro kričí. Kvety. tie farebné kvety. Sú krásne. hrajú farbami aj keď mrzne. Láskajú jej ubolenú dušu.

Pätnásť rokov. Konečne si našla cestu k starkej z otcovej strany. Varieva samé dobroty. Pomáha jej v záhrade. Pätnásť rokov. Je dospelá. Mladá pekná dospelá, veľmi vysoká. To zdedila po otcovi. Už vie, akých zverstiev je človek schopný, vie, že ľudia sú zlý, pokrytci. Vnútro horí.

Jeden deň, jedna hodina. Nad ránom telefón. Čo sa deje? ešte chcem spinkať. Matkin hlas. Starká navždy odišla. . Už ju nič nebolí, povie si malé dievčatko. Starká leží na posteli. Pokojná tvár. Treba ju vystrojiť na poslednú rozlúčku. Dievčatko sa dotkne jej studeného tela. Nebojí sa.

Oblieka si čierne šaty. Čierne topánky. Plač. Posledné zbohom. Strnulé tváre. Vie, čo bude nasledovať. Chladné dotyky rúk. Kvety. Kvety všetkých farieb. Hypnotizujú ju. chce ich všetky ovoňať. . Bolesť. Chce kričať, ale nemôže. Kvety.

Šestnásť rokov. Smútok, bolesť silnejú. Opevnila sa silnou vrstvou. Neprenikne nik. Je na prahu dospelosti. Už zabudla, čo je to pokojný spánok. Plač. Bolesť. Smútok. Slzy. Žiadny smiech. Čo je to úsmev? Nevie.

Ostrý zvuk zvončeka. matka odchádza. Dievčatko je napäté. Jej zmyslom neunikne ani najmenší zvuk. telefón. Strach. Sesternica. Autonehoda. Smrť. Opäť. bolesť je neznesiteľná. Srdce praskne. Plač neutícha. Oči pália, svrbia, režú. Chce kričať. horúci kúpeľ. Píše. kričí cez pero. Bolesť odovzdáva listu papiera.

Oblieka si čiernu sukňu, čierny svetrík. Nemé tváre skrivené bolesťou. Výkriky. Ruky. Plač. kropaje sĺz. Nemôže ich zastaviť. Chce utiecť. Do sveta, kde princ a princezná žijú šťastne. Kvety.

Už nemôže ďalej. všetko sa jej zrútilo ako domček z karát. Ako ďalej žiť? Kto je poradí? Smútok sa stupňuje. Chce si ublížiť. nenávidí smiech. Bolesť je príliš veľká. Zjazvená duša pomaly umiera. Problémy v škole, doma, medzi priateľmi. City sú otupené. Všetko je čierne.

Posledné zvyšky síl. Chce zmenu. Chce žiť. Hľadá pomoc. Je to ťažké, ale postupne sa lepší. Bolesť nezmizla, len teraz drieme. Opäť vidí krásu slnka. Smiech. Znovu sa učí smiať sa. Snaží sa žiť. Minulosť nezmení ani nevymaže. Snaží sa žiť. Hľadá si miesto vo svete. Snaží sa žiť. Dokedy? To nevie. Nechce to vedieť. Malé dievčatko sa snaží opäť žiť.

Spisovateľov komentár k príspevku

Len by som chcela pripomenúť, že príbeh malého dievčatka je skutočný. Skuste sa do toho vziť.Akoby povedala moja profesorka pisala som seba. Len si predsatvte za 9 rokov prežit tolko smrti. Je to fakt silne a nikomu to neželámOhodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
8 bodov
silne  
Spisovateľ/Autorrudko Pridané dňa6. marca 2006 22:27:01
6 bodov
tá bolesť a smútok tam bol aj medzi riadkami...veľa krátkych viet tomu neprospelo...a v súvislosti s už 15 roč. dievčaťom mi nepasovali výrazy-chcem spinkať a malé dievčatko  
Spisovateľ/AutorJamira Gale Pridané dňa6. marca 2006 22:07:11
hovado
7 bodov
...mne sa to páči, nie to čo si prežila, ale celkovo to nie je zlé, dalo by sa síce trochu viac rozvinúť niektoré časti... nepáčil sa mi jeden detail - v poslednej vete mi chýba slovko smutné...  
Spisovateľ/Autorhovado Pridané dňa6. marca 2006 21:48:05
Nina Nevska niniw
... este ... nie je to balada ... ale poviedka  
Spisovateľ/AutorNina Nevska niniw Pridané dňa1. marca 2006 17:32:29
Nina Nevska niniw
5 bodov
nie je to zle k tomu este 3 slova, ktore zdanlivo spolu nesuvisia: mile, smutne, priehladne mile - tvoj styl pisania je nezny ... atd smutne - ma to vyvolat smutok, pre mna to bolo slabo opisane aby to "so mnou pohlo" priehladne - vyvoj deja sa dal ocakavat  
Spisovateľ/AutorNina Nevska niniw Pridané dňa1. marca 2006 17:30:48
Aššurballit
4 body
...no pripomenulo mi to tu pesnicku co spieva...teda vlastne recituje ten chlap...neviem jak sa teraz vola...ale je to tiez o nejakej princeznicke...ktora rastie...atd.... ...no k veci... ....napisane to nie je zle... ...mam pocit ale ze tie pocity su presponovane... ...v podstate by to nebolo zle napisane...tie kratke vety mozu posobit dynamicky...ale na len na oko... ...v podstate to stoji... ...len zbytocne opisuje...to co mozno ani netreba... ...podla mna tomu neprospel ani pritomny cas... ...neviem to je vsetko cisto pocitova zalezitost... ...taka pateticka...gymnazialna poviedocka...no..  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa1. marca 2006 17:14:53
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8