Horúce leto

Spisovateľ/ka: augustin-sokol | Vložené dňa: 9. júla 2008
http://citanie.madness.sk/view-15600.php
 

(1) Manévre Šumava mali pôvodne trvať od 20. do 30. júna. Nakoniec namiesto 10 dní to bolo viac ako 2 mesiace. Rusi začali prichádzať už 27. mája 1968. Bola to ako operetná tragikomická predohra: budú nás okupovať naši vlastní spojenci?! Náš kontráš (náčelník vojenskej kontrarozviedky) došiel pred polnocou z výcvikového priestoru Doupova do neďalekého vojenského stanového tábora. V stane bolo horúco. Preto si v spacáku ľahol vedľa stanu. V noci mu pneumatika auta s radarom prešla cez krk. Bolo to ešte v medziach plánovaných strát manévrov Šumava. Zomrel kontráš, nech žije kontráš! Za nového kontráša vymenovali Nikolu a súčasne ho aj povýšili. Nikola bol predtým vojenský špecialista na elektrické letecké prístroje a tlmočník ruštiny. V Slovenskom národnom povstaní pri núdzovom pristavaní prišiel o ľavé oko. Neskôr sa chcel vrátiť k lietaniu, ale nevyšlo to. Nikola najprv oslavoval povýšenie až do záverečnej v reštaurácii. Potom pozval k sebe na byt Luciu. Lucia bola vysoká a statná letovodka. Krv a mlieko! Obidvaja sa opili a potom zaspali. Opitá Lucia sa v polospánku napila vody z poháru, do ktorého si Nikola pred spaním odložil svoje sklenené oko. Skoro ráno Luciu zobudil budík, aby stihla rannú službu na letisku. Nikola naďalej spal tvrdým spánkom opilca.

 

(2) Ja som medzitým bol na ostrých nočných streľbách. Po návrate som si ešte pospal. Potom som sa s gazíkom (odkopírovaný variant džípu) ponáhľal za Luciou. Zaviezli sme sa do lesa pri záložnom letisku. Milovali sme sa odzadu na zadnom sedadle. Náhle Lucii z kakaového oka vykuklo oko! Po milovaní som oko vybral, umyl v blízkom potôčiku a zabalil do vreckovky. Zaspieval som Lucii pesničku košických čavargošov:

„Megáll a tudomány, megáll az ész,

ebből a seggből valaki néz!"

Pre Luciu som preložil text pesničky z maďarčiny do slovenčiny:

„Ostáva stáť veda aj rozum,

veď z tohto zadku niekto pozerá!"

Keď som Nikolovi vrátil oko, tak som mu najprv blahoželal k povýšeniu a menovaniu. Ešte som dodal, že bdelé oko kontráša ma byť doslova všade. Trebárs aj tam, odkiaľ som ho vybral.

 

(3) Odvtedy ubehlo 40 rokov. Surfujem na webe. Z ponad monitoru osobného počítača ma bedlivo sleduje oko malej videokamery. Sťahujem si film. Čítam, že dej filmu je vymyslený a akákoľvek podobnosť je iba náhodná. Ale tento dej nie je vymyslený. Je celý od začiatku do konca pravdivý.

Spisovateľov komentár k príspevku

My story his story and history: pre budúcnosť poznajme minulosť.


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
augustin-sokol
Na rade je moja reakcia, vo forme auto komentára, na Aradisa (citujem): „Nemal by som tu do toho zasahovať pod cudzí príspevok, ale toto je achilova päta madnessu, že nemá voľný chat... „ – Táto časť Aradisovho komentáru sa aj mňa bezprostredne dotýka. Ale najprv na margo údajného zasahovania pod cudzí príspevok. Predovšetkým si dovoľujem zdôrazniť, že nie je vždy efektívne rozdeľovať príspevky na cudzie a nie cudzie. Prečo? Veď sú to naše príspevky, ktorých písanie a následné čítanie by nám všetkým malo dávať potešenie z písania a čítania. Takže podľa môjho názoru, mal by si podľa možnosti zasahovať čím viac, tým lepšie. Teda aspoň mne to vôbec nevadí. Skôr naopak. Už dopredu Ti ďakujem za eventuálne ďalšie zasahovania. Je to veľmi dôležitá a funkčná spätná väzba pri písaní. By the way, bez toho sa vôbec nedajú písať, ale hlavne odlaďovať počítačové programy. Iba podotýkam, bez predstieranej a prehnanej skromnosti, že na rozdiel od programovania, ktoré sa mi behom mnohoročnej praxe už podarilo celkom slušne zvládnuť – tak pri písaní príspevkom do madnessu som ešte iba úplný začiatočník. A zrejme ešte nejakú chvíľku to bude u mňa pretrvávať. Tak a teraz už in media res k Achillovej päte madnessu. Ja vidím tú Achillovu pätu aj inde. Mne by až tak absencia voľného chatu ani nechýbala. Osobne väčšinou dávam prednosť osobnému styku. Napríklad, už aj preto, že iba tak sa dá plesknúť po peknom ženskom zadku. Omnoho viac mi chýba, že zatiaľ v madnesse ešte vôbec nefunguje mechanizmus dodatočných úprav už publikovaných príspevkov. Možno sú aj takí autori, ktorí zvládnu bez problémov napísať svoj príspevok na jeden šup a to tak, že je úplne O. K.! Nuž ja k takýmto machrom rozhodne nepatrím – a pravdepodobne ešte dlho ani patriť nebudem. Možno je to choroba z povalia starého programátora. Tak, ako napríklad silikóza (zaprášenie pľúc) je choroba z povolania starého baníka. Kedysi sme vo svojom kruhu starých a dobrých priateľov vymysleli aj takýto vtip, vo forme otázky a odpovede: Otázka: „Prečo spermie nie sú aj v prášku, ako napríklad sušené mlieko?“ Správna odpoveď: „Lebo niektoré ženy by mohli dostať silikózu!“ Ja problém dodatočných úprav svojich príspevkov riešim zatiaľ iba tak, že napíšem do madnessu nový príspevok, ktorý nazvem ako: „Horúce leto – novší variant“. Ostáva potom už iba vyriešiť problém, akým spôsobom by sa dal starší variant z madnessu odstrániť. Zrejme by sa bolo treba spojiť s administrátorom madnessu – a následne ho aj pekne poprosiť, aby starší variant odstránil. Bol by som rád, keby mi niekto z Vás všetkých poradil, ako by som to mohol čo najjednoduchšie urobiť. Už dopredu ďakujem za dobrú radu, s úctou, Augustin Sokol.  
Spisovateľ/Autoraugustin-sokol Pridané dňa10. júla 2008 19:12:25
augustin-sokol
Odpovedám najprv svojim auto komentárom, na komentár Radana Furiela (citujem): „a ja ti teraz fakt neverím ani pol slova... Priveľmi pripomínaš Michala Guľôčku...“ .Začnem rafinovane odzadu: neviem, kto je Michal Guľôčka. Nuž a čo sa týka Tvojho názoru, že mi fakt neveríš ani pol slova, tak plne rešpektujem Tvoj názor. Inými slovami, s tým pravdepodobne už asi ani nič nemôžem urobiť. Viera je viera. Spolu s nádejou a láskou sú to tri najdôležitejšie veci v ľudskom živote. A keďže nádej umiera posledná, jedine môžem iba dúfať, že možno svoj názor niekedy zmeníš, s úctou, Augustin Sokol.  
Spisovateľ/Autoraugustin-sokol Pridané dňa10. júla 2008 18:12:02
augustin-sokol
Odpovedám jednou ranou na komentáre od Radana Furiela a od Aradis – a zároveň aj im úctivo ďakujem, že si na úkor svojho vzácneho času našili čas a prečítali si nielen môj príspevok, ale navyše zrejme aj moje pomerne obšírne auto komentáre. Pravdu má Aradis: nie som alternick. Som originál Augustin Sokol. Podobne je originál aj môj dvanásťročný syn Augustin Sokol jr., ktorý je taktiež v tomto zozname spisovateľov: „Čítanie.madness.sk“. By the way, je to omnoho lepší – a hlavne modernejší, inovatívny a perspektívnejši „spisovateľ“ ako som ja. S úctou Augustin Sokol.  
Spisovateľ/Autoraugustin-sokol Pridané dňa10. júla 2008 08:13:20
a ja ti teraz fakt neverím ani pol slova... :-D Priveľmi pripomínaš Michala Guľôčku...  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa10. júla 2008 08:46:01
az privelmi..to mas pravdu... ..ale nezabudaj ze Michal bol este uctivejsi a vsetkym vykal...:-)  
Spisovateľ/Autorhic Pridané dňa10. júla 2008 18:37:24
Tento počin však na Aššurballita nevyzerá... .) ale stopercentne to nie je autentický človek :D  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa10. júla 2008 19:20:52
alebo... no ja neviem.. človek si nemôže byť dnes ničím istý  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa10. júla 2008 19:27:22
furiel, trpíš stihomamom a narcizmom, toto je reálny človek aj s juniorom http://www.enigma.sk/weblogy/augustin-sokol/kope-vas-muza/moja-prva-poviedka-odin-na-ktorej-participoval-aj-moj-syn-augustin-sokol-junior  
Spisovateľ/Autoraradis Pridané dňa10. júla 2008 19:29:14
Nemal by som tu do toho zasahovať pod cudzí príspevok, ale toto je achilova päta madnessu, že nemá voľný chat. Radan ty mávaš občas fatamorgány, btw. naozaj si myslíš, že na Slovensku je budova, ktorá má 37 poschodí? Maxim je totiž 25 a to nebude dlho prekonané.  
Spisovateľ/Autoraradis Pridané dňa10. júla 2008 08:54:10
nie, fatamorgány nemávam ale zato mám pocit, že máš asi niečo osobné proti mne, čo ma mrzí... a neviem, o akých poschodiach hovoríš a s čím to má akože mať súvis  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa10. júla 2008 09:29:09
augustin-sokol
Odpovedám na komentár od Animae Mundi – a zároveň mu aj úctivo ďakujem, že si na úkor svojho vzácneho času našiel čas a prečítal si nielen môj príspevok, ale navyše zrejme aj môj pomerne obšírny auto komentár o národniarskej ex poslankyni. Tento komentár je totižto o niečo ešte dlhší, ako môj samotný príspevok. By the way, Tvoja dedukcia bola správna: nejedná sa o Annu Belousovú rodenú Malíkovú, lebo táto je ešte stále „in“ – a moja ex poslankyňa je už „out“. Okrem toho pani Belousová má pekný a proporcionálne tvarovaný zadok, k svojej taktiež peknej a pestovanej postave – a podľa môjho názoru nemá celulitídu. Určite to samozrejme neviem, lebo nemal som tú česť a to šťastie chytiť ju za zadok. I am sorry. S úctou Augustin Sokol.  
Spisovateľ/Autoraugustin-sokol Pridané dňa10. júla 2008 07:51:33
Tuho rozmýšľam, čí si ty alternick...  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa9. júla 2008 19:38:23
He he he, zlá dedukcia, Sokol je originál  
Spisovateľ/Autoraradis Pridané dňa9. júla 2008 19:39:23
hmm... nie som stopercentne presvedčený.... ale snáď hej...  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa9. júla 2008 19:48:27
augustin-sokol
Ešte doplním svoj komentár ku komentáru Radana Furiela o najnovšie informácie, ktoré som získal dnes poobede pri stretnutí s pani národniarskou ex poslankyňou: Je to dobrý pocit, keď si náhodou vypočujete z iných úst vtip, ktorý ste ešte kedysi dávno vymýšľali v pohodlnom kruhu svojich starých dobrých priateľov. Ako napríklad tento: „Pri Niagarských vodopádoch sa pekná mladá reportérka pýta Američana, Rusa a Slováka, že na čo myslia, keď vidia tento nádherný vodopád. Američan odpovedá, že myslí na to, ako by tu vybudoval ešte viacej prosperujúce turistické centrum. Rus odpovedá, že myslí na to, ako by tu vybudoval ešte výkonnejšiu vodnú elektráreň. Nuž a nakoniec Slovák odpovedá, že myslí na to, ako by sa pomiloval s peknou mladou ženou. Reportérka sa potom Slováka pýta, že prečo práve teraz myslí na milovanie. Slovák na to odpovie, že on stále myslí iba na milovanie!“ Prečo som si na to spomenul? Nuž diskutoval som s národniarskou ex poslankyňou o tomto mojom príspevku. Síce sa najprv pousmiala, ale potom už nasledovali jej výčitky. Najprv mi vyčítala, že som tam uviedol maďarskú pesničku košických čavargošov. Vraj to vôbec nie sú tí praví rodu verní Slováci. Zmohol som sa iba na typické: and why not?! Potom mi vyčítala, že môj postoj k tejto historickej udalosti našich novodobých dejín minulého storočia je dehonestujúci. Tu som už nabral druhý dych. Vypomáhal som si s teóriou relativity: relatívne k postojom našich vtedajších (a samozrejme aj súčasných) politických a vojenských vysoko postavených funkcionárov, byrokratov, aparátnikov a papalášov, môj postoj vôbec nie je až tak dehonestujúci. Skôr naopak. Veď je to iba môj pravdivý a úprimný popis zmiešaných pocitov vojaka, ktorý nemá inú možnosť, ako akceptovať často aj úplne nezmyselné a rozporuplné rozkazy nadriadených. Totižto o rozkaze sa nediskutuje. Rozkaz sa musí najprv bezodkladne vykonať. Síce neskôr je dodatočne prípustná aj sťažnosť. A kde? Napríklad, na lampárni... Kto to nezažil na vlastnej koži, tak ten to iba ťažko pochopí. Ako sa hovorí, do tretice všetko najlepšie. Tu sa mi už konečne podarilo útok odvrátiť. Posledná, tretia výčitka znela, že môj postoj nebol iba dehonestujúci, ale navyše, čo je ešte horšie, nebol pre Slováka ani dôstojný. Tak som jej porozprával vtip o tom, že na čo myslí Slovák pri Niagarských vodopádoch. Pridal som k tomu aj doslova rukolapný dôkaz: zoširoka som sa rukou rozohnal a plesol som ju roztvorenou dlaňou po jej veľkom a širokom celulitídovom zadku. Plesklo to ako rana z delobuchu. Jej reakcia ma prekvapila: rozosmiala sa prenikavým smiechom! V duchu som uvažoval aj o jej eventuálnych sklonoch k masochizmu. Zaspieval som jej preto tíško do uška svoju pesničku: „Masochista schvátený chtíčom beží k svojej milej. Tĺkli sa vzájomne bičom, v prepychovej vile!“ Opäť sa hlasne rozosmiala. Potom moju pesničku aj pochválila. Koniec dobrý, všetko dobré!  
Spisovateľ/Autoraugustin-sokol Pridané dňa9. júla 2008 18:52:25
akurat rozmyslam ktora narodniarka by to mohla byt...jedina masichisticka poslankyna ktora mi pride na um je nasa draha predsedkyna narodnej rady...:-D ..ale ta to nebude kedze je este "in"..:-)  
Spisovateľ/Autorhic Pridané dňa9. júla 2008 19:11:19
augustin-sokol
Odpovedám na komentár Radana Furiela a súčane mu aj ďakujem, že môj príspevok navyše aj odporúčal. Čo sa týka vierohodnosti príspevku, tak je fakt pravdivý. Môže Ti to dosvedčiť napríklad aj protagonistka tohto príbehu, pani Lucia. Lucia totižto so mnou aj spolupracovala pri písaní tohto príbehu – a taktiež aj súhlasila s tým, aby som uviedol jej skutočné krstné meno Lucia. Zdôvodnila to tým, že na ten príbeh si rada zaspomína. Pani Lucia totižto napriek svojmu veku vyzerá mlado a sviežo. Je to kočka, alebo ako sama komentovala tento môj kompliment, ani nie tak celkom kočka, ale skôr dospelá a skúsená levica! S úctou, Augustin Sokol.  
Spisovateľ/Autoraugustin-sokol Pridané dňa9. júla 2008 12:05:54
odporúčam
ufff... tak tomuto zaboha neuverím, ale zaujímavé je to, fakt...  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa9. júla 2008 11:29:44
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8