dobrodošli aneb ako som sa od šťastia zbláznila

Spisovateľ/ka: denisa | Vložené dňa: 15. júla 2008
http://citanie.madness.sk/view-15712.php
 

 

 

„Nikdy si nebol pre mňa hrdina" šepkala som do  kameňov, uložených vedľa seba  - dlažba s názvom mačacie hlavy . Dvíhala som ich a s krvavými lôžkami prstov makko ukladala spať. Pod každý som ukryla jeden husto popísaný papierik. Kľačala som tam dlho. Na kolenách biele odkrvené odtlačky od ostrých plôch  skál.

 

Cesta vydláždená mačacími hlavami viedla k tehlovému domu. Na južnej strane mapy brizolitu. Pri dome uviazaná čierna koza. Vyťahovala slamu zo škár zajačinca a trhavými vzdychmi mečala. Tento obraz mi dorezal vnútro. Zašifroval sa v pamati. A napísal báseň s hudobným sprievodom.

 

„Keď si  pred tromi rokmi postavil tú plachetnicu, daroval si mi slobodu a odvahu" diktovala som sama sebe - a škrabala ceruzkou po poznámkovom bloku.

 

„Dal si mi oblohu z horizontálnej polohy"

 

„Život som žila a hádzala sa živelne do vĺn aby som v nich umrela" horúčkovito som skladala  popísané papiere a zakrvavenými hánkami dvíhala a ukladala kamene na miesto ukrývajúc pod ne skladačky posolstiev.

 

Pred domom stál polo - rozobratý Wartburg. Sedadlá boli vytrhané. A v karosérii si urobili hniezdo vrabce. V kufri sa skrývali pred slnkom sliepky. Okenice na východnej strane boli pozatvárané. Vchodové dvere prekrížené dvoma latami. Zaklincované.

Dom sme dostali darovacou zmluvou. Od cudzieho človeka. Ako sa hovorí - šťastnou náhodou. Sedeli sme na terase pred malou dedinskou krčmou, pili zalievanú kávu, jedli tatranky - bola to zastávka na ceste Niekam. Cigaretka v tichu. Prisadol si k nám. Vychudnutý štyridsiatnik v montérkach na traky. Mal iskru v očiach, šľachovité ruky, hnedú kožu. Okolo neho aura šťastia. Chlipkajúc z krígľa sa nám prihovoril. Spôsobom akým sa dedinčania nezvyknú prehovoriť.

„Dóbar dan" zakričal nám z pol metra do ucha juhoslovanskou melódiou.

„Dóbrodošli" pobozkal ma na čelo s pivnou penou na hornej pere.

Vybral z predného vrecka balíček s tabakom a obratne si ušúľal tenkú cigaretu. Pomedzi nádychy a výdychy nám rozprával. O mori, o borovicovom dreve, o prístavoch a námorníkoch, o pálenke, o svojej žene, dcére. Hovoril, že do nás vidí. Hovoril, že vidí, že sme šťastní ľudia, že v nás vidí slnko. Bolo to z jeho úst veľmi zvláštne. Bol to vlastne chlap s jednoduchou slovnou zásobou, človek ktorý celý život robil v kolektíve spotených chlapov čo bohovali, slopali a smradľaví šukali  štetky za poldeci a občas aj vlastné ženy. Oči sa mu usmievali, dych mu páchol hnijúcim masom a skvaseným tabakom. Po každom úlete do citových sfér buchol pasťou do stola a odpľul pod stôl.

Nesedeli sme tam ani hodinu. Cudzí človek bol priateľský a úprimný. Pocit, že ho poznáme spoza plota, nás upokojoval.

O pol hodinu sme naskakovali po hlinitej ceste k domu, kde žil. Na jednom boku ohádzaný brizolitom. Okolo domu poriadok a sliepky.

Za domom lúka, široký kopec a na ňom ovce. V slnku vibrujúci vzduch. Cvrčky. Rozrušením ma striasalo. A naskakovala mi husia koža. Cudzí človek do mňa videl.

 

„Ty si šťastná" ťapol ma po pleci. Bolo to priateľské ťapnutie. Také ako si dávajú chlapi pred tým, ako vojdú do krčmy. Na povzbudenie.

 

„Je to tvoje" rehotal sa a s rozpaženými rukami objímal priestor čo nám práve odkázal.

Bolo mi na odpadnutie. Naplo ma na vracanie. A do trávy zo mňa vyšplechla káva.

 

„Nerob scény" stískal mi ruku On.

Cudzí človek na chvíľu zmizol v dome. A My sme sa pozerali jeden na druhého, a ticho sme ťahali dym z cigariet. Okolo nôh sa nám šúchala mačka a cvrčky nám hučali v ušiach. Musela som si sadnúť. Niečoho sa napiť.  Dýchať. Aby som prehlušila divé dunenie v hrudi.

Vybehol skôr ako som našla niečo, na čo by som si sadla. Prudkým pohybom ruky naznačil - poďte za mnou.

„Hajde" zakričal a my sme sa za ním rozbehli.

Zaviedol nás do niečoho, čo bolo kedysi záhradou. Náznaky hriadkov, dvadsať centimetrové laťky ohraničujúce niečo, lavica, stôl, suchá nekosená tráva, stromy s planými zakrpatenými plodmi.

Zapálili sme si, asi už stú cigaretu. Slávnostne sme si potiahli. Brada zdvihnutá. Ruka s cigaretou pateticky vykrútená. Dym vyfúknutý hore, do korún stromov.

Pred nami papier - darovacia zmluva - že toto miesto je už naše. Na stole litrová fľaša domácej pálenky. Tri poldecáky.

 

Na túto cestu sme sa vydali nečakane. V skrinke palubnej dosky dva pasy, v obálke s nápisom Slovenská Sporiteľňa šesťtisíc euro, rozsypané cigaretové škatuľky a žuvačky. Inú batožinu sme nemali. V noci ( ani neviem koľko hodín presne bolo) sme nasadli do auta, za predpokladu, že ideme na najbližšiu benzínku, kúpiť cigarety a voľajaké víno. Ale keď som uvidela tú obálku s nápisom Slovenská Sporiteľňa, plán sa zmenil. Domov sme sa vrátili len pre pasy.

 

Šťastie je všade, tak ako nešťastie. Nemusíme sa naňho nijak zvláštne pripravovať. Stačí ho prijať. Takto stretlo nás. Prijali sme ho. V záhrade pod planým stromom. Od Cudzieho človeka.

 

Pili sme tú rakiju ako vodu. Knísali sme sa na lavici ako klasy vo vetre. A šumeli sme spoločne s listami plánky. Pes pod stolom nám oblizoval spotené chodidlá a my sme si oblizovali kvapôčky nad hornou perou. Oči sa nám leskli, hlas skákal a jazyk sa nám hladko plietol. Búchali sme pasťou  po stole za každým citovým výlevom a hrešili, bohovali ako nám to predrozprával Cudzí človek. Zaspali sme. Uprostred slova. Uprostred smiechu.

 

Zobudila som sa s hlavou na stole. A s nohami položenými na psovi, nad ránom. Svitalo a vtáky na konároch čvirikali.

 

Bola som sama. Predo mnou zmluva - že nám to tu všetko patrí. Pero. Začala som hystericky behať. Po záhrade. Po dome. Bosá. Dokrvavila som si chodidlá. Krv sa miešala s hlinou a štípala ma v ranách. V rozrušení som sa povracala. Plakala som. Hľadala som okolo domu stopy po kolesách. Po topánkach. Nič. Ostala som v tomto Cudzom prostredí úplne sama. Po toľkom šťastí - ktoré som žila včera večer - bezmocnosť.

Vbehla som do domu. A s plytkým dychom som snorila po skrinkách, či nenájdem nejakú fľašku alkoholu. Hľadala som zle, jedna stála na stole. Pod ňou papier. Popísaný Jeho písmom.

„Išli sme na more, obaja. Tam je moja sloboda." to bolo všetko. Netušila som či sa vrátia. Netušila som ako sa dostanem k nášmu autu. Nevedela som čo tu budem robiť. Len som dúfala, že keď vytriezvie, vráti sa.

 

Asi som sa zbláznila. Nevedela som prijať nešťastie. Nebola som naňho pripravená. Opustil ma Najbližší človek.

 

Z kredenca som vylovila poznámkový blok. Vyšla von. A drevenými latkami som prekrížila  dvere do domu - do teraz - netuším prečo.

 

Ostali mi spomienky. Spisujem ich na papiere a ukrývam ich pod skaly. Aby ich neodfúkol vietor. Nerozmazal dážď:

 

„Mali sme domov, psa,  rodinu, plachetnicu v garáži, spali sme pod strešnými oknami, pozerali sa na hviezdnu oblohu. Mali sme pokojný život. Vzájomnosť."

 

 „V jednom momente sa stretlo šťastie s nešťastím. Neviem to prijať. Zbláznila som sa." 

 

Kožu na hánkach som už mala zodratú, tak isto aj lôžka nechtov. Pod kameňmi stovky posolstiev. Ani neviem koľko dní prešlo. Nič som nejedla. Koze sa minulo seno zo zajačinca. Polo - rozobratý Wartburg sa nezmenil, nezmenil sa ani dom.  Pes ma chodil pravidelne kontrolovať a oblizovať slzy, čo mi kvapkali na kamene. Začula som motor. Za mnou. Na hrboľatej príjazdovej ceste z mačacích hláv. Znovu som sa od rozrušenia povracala. Pes oblizoval zrazené kozie mlieko čo mi vyšlo zo žalúdku.

 

 A tí dvaja vyrehotaní "chuji" stáli predomnou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
Kathus
10 bodov - odporúčam
Ahoj Denisa Precitala som vsetku prozu,co tu na madnesse mas.Trosku mi to trvalo :),ale rozhodne som sa nenudila,praveze som vsetko hltala. Mas uzasny,svojsky styl,prirodzeny,fakt ze nenasilny,vies si vytvorit taky kontakt s citatelom,urcitu spriaznenost,ze potom chvilu mysli a citi ako ty. Paci sa mi,ze je to vsetko take dokonalo-nedokonale.Tym dokonalym mam na mysli vsetko to opisne,opisy prostredia,hmatatelna atmosfera,silne emocie,poetickost,to, ako pozorujes veci okolo seba a potom to davas s lahkostou,sarmantne na papier...akoby nic :) Nedokonale-mam na mysli hmMmmMm,takuuu...vzburu?alebo co...co sa tyka konstrukcie niektorych viet,clenenia textu,vynechavanie bodiek a pod. -mne to reze :) a verim ti to. -zo vsetkeho dycha zenskost,tvoje ja,davas do poviedok aj nepoviedok :) kus zo seba a nebojis sa,kto si co pomysli,povies viac,ako citatel caka,odhalujes sa a tym si ziskavas publikum -zaujimalo by ma,nakolko su tvoje texty autenticke,lebo mi pripada,ze vsetko su zazitky,zivo podane,a zda sa az neuveritelne,ake rozne veci zazivas,alebo ich len mozno vies tak pekne zaobalit? :) -lebo ja pocitujem hMmm,handikep :D v ramci zazitkovosti,nie zeby som nic nezazila,len sa mi zda,ze je to mozno vekom,alebo mojou nevsimavostou,alebo?cim?? ze si musim vacsinu textov vymyslat a tak unikam z reality do fantazie,a rozpravkovosti a neviem kde.No,sice som nendavno uz nieco na realite polozene napisala,ale :D aj tak v ramci zabavy... -ja si prave hladam taku svoju cestu,velmi mi to nejde,teda :D ja furt skoncim pri vtipe,do vsetkeho davam humor,ale to asi taka som,no :D,chcem povedat,ze mam pocit,akoby vo mne rastla taka obrovska gula,ktora chce ist von a nevie ako,mozno sa boji,ci tu gulu ostatni prijmu,alebo ci nevyde prilis rychlo/pomaly,co vsetko v nej bude a ci to nie je len zdanie a gula bude prazdna... -velmi si mi pomohla,lebo som hladala inspiraciu.Dostala som chut precitat si nieco naozaj dobre,a to ty splnas.Ak raz budem pisat aspon spolovice tak ako ty,tak super :-D -hej a este,ze ked niekedy nieco vydas,ci uz poeziu,alebo prozu,tak budem bezat do knihkupectva,nech mi neuniknes a doma si ta potom pekne vystavim :D -nwm ci ta mam medzi obl. autormi,ak nie,tak pridavam!!! -ach,si musim vydychnut :D teraz, este vysvetlivka-toto odpo a 10 bodov nie je len za tuto poviedku,ee,ale vsetko spolu,len som to dala pod tuto...myslim,ze keby som ku kazdej pisala koment,ta... :D chapes.Dlhooo. -Si skvela,bud sama sebou ...  
Spisovateľ/AutorKathus Pridané dňa11. júna 2009 14:02:51
denisa
kathus, spadla mi sánka, hm, budem chvilu ticho aby som nebola patetická...aj ked taká som, so všetkými mojimi suknami a čipkami a majákmi a moriami...všetko čo žijem, žijem velmi intenzivne, až mi z toho tečie krv z nosa, a moje okolie by ma najradšej nepoznalo, a potom sadnem a čítam, a moje okolie potom o mne nevie, a zas im to nevyhovuje a potom chvilu sedím čumím do blba a spisujem prežité a niekedy aj cez pracovnú dobu a možno som monotématická a vlastne dlhodobo nudná neexperimentujem a neprekvapím ale píšem o tom o čom viem. čo ma nedobolelo a čo vo mne vibruje. a teší ma ked sa najde vďačný čitateľ, a žije chvíľu mojimi slovami a neuvedomuje si ich. ... a nedávno som rozmýšľala nad Hemingvejom, že autenticita ako on. raz byť takto autentická...a netrápiť okolie. a že či byť radšej žena slova ako žena činu, alebo naopak...?! ... a zrazu sa objavíš ty, so svojim komentom, a mám chuť znovu písať, to moje, vyvyrhnúť zo seba ženu, čo fajčí a možno má rada sex je zranitelná a všetka poézia v tom. ďakujem...  
Spisovateľ/Autordenisa Pridané dňa11. júna 2009 15:00:15
Kathus
nemas zac :)  
Spisovateľ/AutorKathus Pridané dňa12. júna 2009 11:35:37
9 bodov - odporúčam
Pár detajlíkov, ktoré som si všimol. - na začiatku "kameňov, vedľa seba uložených" by normálnejšie znelo "uložených vedľa seba" - "Usŕkajúc si z krígľa, prihovoril sa nám" by sa dalo skrášliť "...krígľa sa nám prihovoril" - hmm... Kde si chlapi ťlapajú po zadkoch než vojdú do krčmy?:) V San Franciscu? - "Bolo mi na odpadnutie. Naplo ma na vracanie. A do trávy zo mňa vyšplechla káva." toto by chcelo nejak učesať, štylisticky skorigovať. Mne sa to celé nesmierne páči. Koniec ma trošilinku sklamal, už-už som čakal (a to by som ti osobne priliezol zaaplaudovať) že to zakončíš tak Márquezovsky, že ako si vydláždila veršami celú cestu, a všetko zdanlivo nelogicky schátralo. Ten opis wartburgu by ma v takom prípade dostal do kolien. Páči sa mi, ako nádherne vykresľuješ to prostredie, takmer som cítil ihličie, cikády a rakiju na jazyku. Trochu menej zvracania by to podľa mňa ustálo, ale celkovo je to pecka... Škoda, že ten záver trochu unikol úrovni aká sa nesie celým textom.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa17. júla 2008 13:25:50
denisa
radan... mám takú surealistickú verziu toho! zmenila som to lebo som nemala odvahu zverejniť tú psychedéliu v tom okrešem a dám ďakujem ten čo mi číta v myšlienkach  
Spisovateľ/Autordenisa Pridané dňa17. júla 2008 16:12:27
denisa
(...bola písaná na poviedku08 v tej surreal verzii) zbabelo som ju neposlala a este k tomu prepísa aby bola "vtipná" - som si myslela.cha humor mi nejde musím ešte veľa pirohov pojesť, aby som dávala ako Satinský?napríklad - s lahkosťou o tiaži  
Spisovateľ/Autordenisa Pridané dňa17. júla 2008 16:19:55
denisa
oprava : prepísaLA  
Spisovateľ/Autordenisa Pridané dňa17. júla 2008 16:20:54
dobre, tak kedy sa môžem tešiť na tú pôvodnú verziu?  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa17. júla 2008 17:08:45
denisa
keď sa vrátim  
Spisovateľ/Autordenisa Pridané dňa17. júla 2008 19:12:54
mna osobne to AZ tak nevzalo, ale asi len nie moj styl... inak napisane nie zle... ale na hodnotenie je tu ovela viac kompetentnejsich :) hm... a preco je chuji v uvodzovkach? co neboli naozaj chuji? :))  
Spisovateľ/Autor___ Pridané dňa15. júla 2008 19:01:21
hovado
9 bodov - odporúčam
...trosku mi prekazala mensia neprehladnost udalosti, sem-tam vynechane pismenka a ta pasaz v zavere; mala som vsetko - nemam nic, mi prisla uz taka zbytocna, ale potrebna, takze ok... ...pacili sa mi surove, drsne opisy, motiv zvracania, prostredie a poenta, a pasaze, kde si vyuzila aj svoju poeticku stranku - to bola nadhera... ...zhltol som to... pekna proza...  
Spisovateľ/Autorhovado Pridané dňa15. júla 2008 16:31:17
denisa
ďakujem - chlapík čo sa so mnou delí o popolník dik dik  
Spisovateľ/Autordenisa Pridané dňa15. júla 2008 16:52:23
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8