bez názvu 2.
http://citanie.madness.sk/view-15826.php
Ľudstvo už stáročia trápi otázka, čo bolo skôr - vajce či sliepka.
Pozrime sa na túto problematiku očami modernej vedy.
Samozrejme, nie som biológ a moje vedomosti v tejto oblasti sa obmedzujú len na znalosti načerpané na ZŠ, ale to mi nebráni sa k tejto veci fundovane vyjadriť slovnou zásobou na úrovni 13 ročného blonďavého dievčatka - to len preto, aby všetci porozumeli.
Skôr ako sa prepracujem k samotnej nastolenej otázke, chcel by som prípadného miestneho biológa poprosiť, aby moju prácu doplnil po naozaj odbornej stránke. S tým, čo viem, sa totiž naozaj nechcem vyjadrovať o spájaní gamét za vzniku zygoty, ktorá sa ďalej mitoticky delí a stáva sa z nej embryo. A už vôbec sa nechcem vyjadrovať k tomu, že gaméty zvyčajne nesú haploidnú sadu chromozómov a až ich splynutím vzniká diploidná chromozómová sada, najmä v súvislosti s druhom Gallus gallus bankiva. Rovnako sa nechcem vyjadrovať k polymérnej štruktúre deoxyribonukleovej kyseliny.
Ale k veci.
Darwin nás učil, že živočíšne druhy sa vyvíjajú. Ak uznáme jeho teóriu ako správnu, tak potom môžme nastoliť predpoklad, že v minulosti boli na planéte 2 (slovom dva) jedince živočíšneho druhu - samec a samička, ktoré mali v DNA zakombinované znaky sliepky, ale ešte sliepkami neboli.
Predpokladajme, že tieto 2 (slovom dva) jedince sa spárili. Samček "prispel" svojou DNA a samička svojou. Ich kombináciou vznikla DNA, ktorá mala všetky znaky súčasnej sliepky. Ale, ako vieme, pokým táto sliepka uzrela svetlo sveta, musela isté obdobie prežiť vo vajci.
Teda - vajce bolo skôr ako sliepka.
Tak.