ukradnutý mesiac

Spisovateľ/ka: Skarabea | Vložené dňa: 26. augusta 2008
http://citanie.madness.sk/view-16573.php

 

Mici ležala na Albertiných kolenách, nehybne, s vyvrátenou hlavou a sklené očí upierala do trámov.

Budú z nich pekné koráliky. Pomyslela si. Teraz... keď ich už nepotrebuješ. A zdvihla Mici do náručia, čičíkala ako dieťa, a keď sa zdalo, že celkom stuhla, položila ju na špinavú zem. Medzi staré handry.

Trvalo to niekoľko hodín

Bola už tma.

No len čo mraky vypľuli ten najžiarivejší kus nočnej oblohy, na Albertinej tvári sa objavil úsmev. Potácala sa medzi hrncami, hľadala sviečky, lebo svetlo olejovej lampy sa jej nepáčilo. Mala rada voskovice. Chodila po dome, keď tam nikto nebol a zbierala ich zvyšky. Túlala sa po hroboch. Stade voňali najkrajšie - mokrou hlinou.

Jednu z tých cintorínskych vložila do pohára. Škrtla zápalkou a čierny knôt vzbĺkol. Micine oči sa ligotali ako perly. Ako slzy na tráve. Vždy chcela mať zelené očí. Vždy jej ich závidela. A teraz, keď je Mici mŕtva, môže si ich požičať.

 

Zdola prichádzal tichý vrzgot. Dot sa prechádzala po izbe a fajčila hrubú cigaru. Jej každodenný rituál. Fagani už istotne spali. Dot sa odrazu s rachotom zvalila na posteľ.

Prekliaty žalúdok! Ziapala. Čo si mi dala do toho čaju?

Krik zmĺkol. Ale Albert vedela, že čoskoro nastane búrka. Neprešlo ani päť minút a už počula, ako sa Dotina mohutná postava vlečie do veže. Rýchlo prikryla Mici a skočila za posteľ.

Ŕŕŕŕŕ.... ŕŕŕŕŕ.....ŕŕŕŕŕ..... Vŕzgali drevené schody. Zlovestne. Tučnej žene trvalo celú večnosť, kým sa vytrepala hore.

Sviečka v pohári pomaly horela, a keď sa ťažká závora na dverách odsunula, dievča ju sfúklo. Vzduchom sa niesla omamná vôňa vosku.

Koľkokrát som ti vravela, aby si tie sviečky vyhodila. Podpáliš dom! Kričala ženská, len čo stála vo veži. Kde si, ty hnusný potkan?! Zdvihla lampu vyššie, lebo Albert nikde nevidela.

Kde si sa schovala?

Odkopla plechový hrniec, ktorý jej stál v ceste a Albert pocítila zvláštne pichnutie v žalúdku. Hrniec sa odrazil od steny a hlasno zacengal na podlahe. Pri dievčatiných nohách.

Tak tu si. Dot sa veľmi potešila, keď ju zbadala prikrčenú za posteľou. Rukou si utrela sliny, čo jej stekali po brade a schmatla dievča za vlasy. Albert sa nebránila. Tým by sa všetko iba predĺžilo. Tučná ženská položila lampu na zem a tak silno potiahla svoju obeť, až jej vytrhla prameň hnedých vlasom. Dievča preletelo cez posteľ a tvrdo dopadlo na podlahu. Dot ju kopala. Najskôr do nôh. Potom do brucha. Zdvihla ju zo zeme ako handrovú bábiku a šmarila do zasklenej vitríny.

Po zemi sa rozkotúľali farebné korále, ktoré mala starostlivo uložené vo fľašiach od kompótov.

To máš za tú hnusnú žbrndu, čo mi dávaš miesto čaju. A toto si beriem zo sebou...

Albert sa neodvážila ani len pohnúť. Ležala so zavretými očami vedľa rozbitej skrine, ruky mala položené na bruchu a jednu nohu neprirodzene vykrútenú. Počúvala, ako sa Dot trepe strmím schodiskom, ako sa zvalila na posteľ a podráždený detský plač.

Keď pootvorila viečka, obklopovala ju hustá tma. Cítila, že jej po tvári steká niečo teplé a lepkavé. Ale bolesti nemala. Nikdy ju nič nebolelo. Po bolesti však túžila najväčšmi zo všetkého. To preto, aby sa jej mohla odplatiť. Chcela poznať to utrpenie, keď jej rozbije lebku o stenu, keď jej gebuľu doreže úlomkami skla. Chcela cítiť ten jej tvrdnúci žalúdok.

Prevrátila sa na brucho, rukami sa silno zaprela do zeme, snažila sa postaviť. No ihneď padala k zemi. Dlaňami si ohmatala vyvrtnutú nohu.

Ozvalo sa hlasné puknutie a kosť bola opäť na svojom mieste.

Mici...si tu? Šepla. Bála sa, že jej ju Dot zobrala. No Mici stále ležala pod kôpkou handár a Albert sa zdalo, že tíško pradie.

Suka! Zavrčala, keď zistila, že zmizol hrniec so sviečkami. Aj jej koráliky bol zničené.

 

V izbe znova zablikalo matné svetlo. Dot predsa na jednu sviecu zabudla. K obloku sa tisli sivé nočné mory a  krídlami plieskali na sklo. Niektoré sa cez špáru v okne dostali dnu a krúžili okolo žltého plameňa. Vzápätí sa zmenili na obláčik dymu.  

Albert oprela o stenu zrkadlo. Po tvári jej stekala krv. Ranu silno zovrela, aby prestala krvácať, a z malej škatuľky vytiahla hrubú ihlu s niťou. Posadila sa tak, aby v zrkadle videla porezanú stranu tváre, jednou rukou stlačila ranu, druhou viedla ihlu. Ihla sa ľahko zaborila do mäsa a vzápätí vykĺzla von. Netrvalo to dlho. Šlo to celkom ľahučko. Predstavovala si bábiky, ktorým kedysi prišívala odtrhnuté údy. Ani ony neplakali. Usmievali sa.

I Albert sa usmievala na svoj zrkadlový odraz.

 

Vonku šialene štekali psy. Otvorila okno a sadla si doň tak, že jej z neho viseli nohy. Z vrecka šiat vytiahla starý hrebeň, aby si z vlasov vyčesala zaschnutú krv. Z výšky pozorovala, ako sa túlavé beštie púšťali jedna do druhej. 

Dasti! Ozval sa mužský hlas. Albert spozornela. Psy pod vežou stuhli a jeden z nich nahlas zaštekal.

Dasti?! Odniekiaľ vybehol mladý muž a vlčiak sa k nemu rozbehol. Keď psy zbadali nevítaného návštevníka, rozpŕchli sa do všetkých strán. Zem osvetľovalo modrasté svetlo a ona na okamih nevidela nič iné, len ten čudný výjav pred sebou.

Dasti radostne podskakoval okolo svojho pána. Obaja boli šťastní. Neznámy chlapec sa jej veľmi páčil. Mal na sebe pekné šaty, motýlika okolo krku, tmavé vlasy. A Dastiho srsť bola určite mäkká a príjemne hriala.  

Pohľad jej padol na Mici. Zelené oči mala stále dokorán, aj jej sa čierna srsť krásne leskla, no na dotyk bola studená.

Chlapec sa naďalej maznal so svojim psom a Albert sa chvíľu len tak prizerala.

Odrazu sa Dasti rozbrechal.

Čo je s tebou? Nechápal chlapec. Poď, ideme domov... Ale psisko naďalej vrčalo kamsi do neba, vytrhlo sa mu z rúk a skákalo na kamennú stenu. Akoby sa chcelo dostať až hore.

Máš pekného psa. Albert sa nakoniec odvážila prehovoriť.

Chlapec urobil niekoľko krokov dozadu a pozrel hore.  

Je to najkrajší pes v meste. Povedal neznámy pyšne.

Chceš vidieť moju Mici? Albert vystrčila z okna mŕtvu mačku.

Nemám rád mačky. Smrdia.

Moja Mici nesmrdí!

Všetky mačky smrdia. A navyše, Dasti ich neznáša.

Dievča zlstne hodilo hrebeň do toho nafúkanca. Mladík ho zdvihol a vzápätí s odporom odhodil. Chytil zviera za obojok a ťahal preč. Dasti protestoval, ale čoskoro po nich ostala iba prázdna ulica.

Albert pozorovala ich scvŕkajúce sa siluety.

Vráť sa! Ozval sa jej hlas nocou. Takmer vypadla z okna. Tie slová zneli tak prosebne, že ani noc by už nikdy neskončila, keby ju o to Albert požiadala. Aj moja Mici je najkrajšia mačka v meste. Zúfalo zakričala.

Spoza rohu vybehol Dasti. Dychčal a z papule mu visel dlhý jazyk. 

Keď chlapec opäť pribehol k veži, pozdĺž vysokého muru viselo lano. Albert niekoľko týždňov splietala kusy handier, aby mohla ujsť. Vedela, že ten deň, na ktorý tak dlho čakala, je tu.

Chlapec zdesene vykríkol. Tmavá postava sa kĺzala po stene. Hnedé vlasy jej viali vo vzduchu a plietli sa jej okolo tela.

Šibe ti! Ziapal chlapec. Dasti poskakoval ako srnka.

Keď bola Albert asi v polovici steny, ľahké bremeno na jej pleci skĺzlo a padalo dole.

Mici, nieeee!

Dasti vystrelil ako šíp.

Dasti, fuj! Ale on už so záujmom oňuchával mŕtvu mačku.

Neznámy sa rehotal čoraz viac. Zdochlina! Chytal sa za brucho, celé telo sa mu kŕčovito triaslo. Zdochlina!

Albert sa do očí tlačili slzy. Prvýkrát v živote si uvedomila, aká môže byť príchuť plaču horká. Odporná.

Dasti, trhaj! Prikázal chlapec psovi.

Albert natiahla ruku za svojou Mici a pustila lano.

 

Chlapec sa zdesene díval na telo, ktoré sa zosypalo priamo pred jeho zrakom. Možno to trvalo minúty, možno hodiny. Nohou ju drgol do pleca. Nehýbala sa. Sklonil sa, aby zistil, či vôbec dýcha. Po chrbte mu stekal studený pot. Mokré dlane si utieral do nohavíc. Rukou jej z tváre odhrnul vlasy. Mal strach. Ale jeho zvedavosť bola silnejšia. No len čo zazrel tú čudnú bytosť zblízka, odskočil.

Fagan smradľavý....nech ťa tu viac nevidím! Začul odniekiaľ nazlostený ženský hlas. No až deravá papuča, ktorá pristála priamo na jeho hlave, ho vtiahla späť do reality.  Neznámy vzal nohy na plecia.

Dot s buchotom zavrela okno.

Albert ležala na zemi. Nehybne. Ruky mala roztiahnuté. Nohy neprirodzene vykrútené.

V očiach jej svietil mesiac.

Zaujať ťa môžu aj tieto príspevky...


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
Luls
"K obloku sa tisli sivé nočné mory a krídlami plieskali na sklo." je najlepšia veta poviedky, ktorá nepriamo naznačuje, že už máš čo-to napísané alebo len čo-to prečítané...priznám sa, že miestami mi naskakovala husia koža, príbeh je sám o sebe fakt dobrý...na môj vkus však priveľa Albertovania, preklepov a gramatických prešľapov pokope, beriem ohľad na to, že je to tri roky staré a idem teda prečítať zvyšok tvojich príspekov...toť vsjo :)  
Spisovateľ/AutorLuls Pridané dňa16. mája 2011 21:57:51
odporúčam
takze, co mi vadi na poviedke je, ze ide o poslednu poviedku k dispozicii :-); - tu ten zaver nie je momentalne podla mojho gusta kvoli tomu, ze sa podoba na uvod - ale to sa o par dni moze zmenit; - vzhladom na to, ze je to trojrocna poviedka, mozno aj ty sama by si jej po takej lehote co-to vytkla - a mozno nie; - asi by som si to nebol uvedomil, ak by si mi nespomenula andersena, ze tato je, ako uz spomenul dan nizsie, pisana velmi lahko, - ako rozpravka; - fakt si ani netrufam odhadnut, ako dlho uz pises, ale si podla mna na tunajsie pomery vypisana dost; - a ak mozem byt konkretny, tak najviac ma v poviedke prekvapila veta "K obloku sa tisli sivé nočné mory a krídlami plieskali na sklo."; - je to nieco, co neocakavas, ale pride to tam a obmota si zvysok, ktory sa ti doposial zdal celkom standartny, no zmenil sa na ine; predsa su tam ludia, macka, veza, caj, sviecky; - a odrazu nocne mory, ktore plieskaju na okno; - je to krasne  
Spisovateľ/Autornecítim sa ako doma Pridané dňa18. marca 2011 21:19:29
Skarabea
dnes by so asi naozaj niečo podobné nenapísala...ani neviem prečo, ale mám tuto poviedku rada, preto som ju ani nevymazala...ako ostatné:)...........čo si spomínam, vždy som chcela písať, neviem presne kedy to začalo, možno hned čo som sa naučila písať :)ale boli medzi tým dosť veľké prestávky  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa19. marca 2011 14:52:28
10 bodov - odporúčam
Tak toto bolo dokonale. Nejdem tvrdit ze z technickeho a neviemakeho hladiska este, ale so mnou to v tento vecer absolutne maxialne suznelo a navodilo mi to velmi prijemne, ba az magicke pocity, a to si ja na poviedkach cenim najviac. Nenormalne sa mi to pacilo. U mna desat a odporucanie, at si rika kazdy co chce :) Mozno tam niektore pasaze boli klise, a co? Ja mam niekedy klise celkom rad. Je stale lepsie ako alternativne avantgardne zvasty, a dnes uz kvalitne klise len tak nenajdes ;) ale koniec ma z toho klise velmi rychlo vytrhol.. A vobec jednoducho.. sa mi to fakt fest pacilo ;)  
Spisovateľ/AutorAndrej Nejaký Pridané dňa10. decembra 2008 21:02:39
odporúčam
niektore veci sa dost priblizovali klise, ale mozem sulasit s ostatnymi, ze to malo celkom spad aj atmosferu. napad dobry. zaciatok by som zmenil. albert sem albert tam. neviem ci tam islo len o zdoraznenie mena, ale je to odrezane od ostatneho textu. vobec nevieme, k comu to patri.  
Spisovateľ/Autorzirkon Pridané dňa24. septembra 2008 14:50:58
odporúčam
ja som toto vynechaval lebo ma odrazal nazov....ale po precitany odpo.fan  
Spisovateľ/Autorhic Pridané dňa29. augusta 2008 12:56:37
hovado
odporúčam
...prijemny text, trosku desivy, trosku kruty, ale zostal po nom dobry pocit... ...miestami som sice musel citat veelmi pomalicky, lebo som sa bal, ze sa stratim v obsahu... ...pacilo sa...  
Spisovateľ/Autorhovado Pridané dňa27. augusta 2008 13:29:39
Nina Nevska niniw
odporúčam
pacilo sa mi to ... taketo poviedky ja môzem ma to atmosféru chválim aj po vizuálnej stránke - priama reč zvýraznená sem-tam nejaky preklep a podobne, no ale ja mam co hovorit ... ehmm určite by sa na tom dalo popracovať, niečo možno preškrtať, ale fajn ... --------- Mici ležala na Albertiných kolenách, nehybne, s vyvrátenou hlavou a sklené očí upierala do trámov. Budú z nich pekné koráliky. keď som si na začiatku prečítala toto, vedela som, že to bude zaujímavé čítanie  
Spisovateľ/AutorNina Nevska niniw Pridané dňa26. augusta 2008 22:49:43
Skarabea
ehmm...tie preklepy, hned som jeden našla :) vdaka za prečítanie  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa27. augusta 2008 11:00:58
Lukáš
odporúčam
Mne sa to pacilo...takym tym spsoobom ako sa clovekovi mozu pacit takto deresivne poviedky... Ono to niekedy tlacilo asi az prilis na tu citovu stranku ( to krute mlatenie)... ale zasa ta mrtva macka sa mi velmi paci ako napad... Rychlo to odsypa...aj ked zo zaciatku prvych par riadkov textu som tak trochu plaval... a stazka si uvedomoval, co sa a ako deje :D ... ale rozhodne som potom nasiel pevnu podu... :) To vyznacoovanie priamej reci je tiez krasny napad...dobre tam zapada.... Potom dalsia mensia vytka k tomu zaveru... opat trocha chaoticke od toho ako sa prihovorila k chlapcovi... ale doslovnost mi nevadila ako dandanovi... dokonca to povazujem za lepsie ako nechat iba tak tapat...niekedy clovek nemusi vsetko nechavat na citatela aj ked je to teraz nova moda ( uz dlhsi cas)... :D Cize pekny pribeh, dobre napisany, plny dost zaujimavych momentov a v jednej casti dokonca emotivny ( ako vypadla macka a chlapec krical zdochlina...to trhanie psom je uz zasa prilisne tlacenie na pilu) :D ... Palec zdviham rozhodne hore :)  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa26. augusta 2008 21:36:37
Skarabea
vdaka lukaš...pekny komentar :)  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa27. augusta 2008 10:59:18
odporúčam
dnes mam stastie na temne poviedky. gotika. sleep hollow pacilo sa  
Spisovateľ/Autordazda Pridané dňa26. augusta 2008 12:02:22
Skarabea
som necakala,že bude tak pôsobiť...vdaka  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa26. augusta 2008 12:21:57
dandan
8 bodov - odporúčam
pises velmi zlahka...ocenujem...vobec som sa nenudil...uz len to dievcenske meno Albert...sprvu som ti to chcel vytknut...ale zmenil som nazor... one ked...tak ostrym kamenom /to je moja choroba...totiz :)/ trochu mi nedochadza ten zaver...taky nasilu...uplne by stacil padom dievcata...a ponechanou otazkou zije, nezije?... a chlapcisko nakoniec odtiahne psa... co to bolo teda za bytost? ...inac fajn pekne to odsypalo  
Spisovateľ/Autordandan Pridané dňa26. augusta 2008 11:50:29
Skarabea
vdaka za upozornenie...strasne sa za tu chybu hanbim, ale prisahala by som, že som ju už predtým opravovala. s tým menom tom bol iba taky experiment...som rada,že si nakoniec zmenil nazor. :)  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa26. augusta 2008 12:20:38
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8