Nordseeinsel Föhr – Die Grüne Insel

Spisovateľ/ka: Gagika | Vložené dňa: 10. januára 2004
http://citanie.madness.sk/view-17.php

Kto vie, čo znamená „Min eilun feer“? No, ... asi by som sa veľmi čudovala, keby to niekto vedel – je to vo frízskom nárečí.

OK! Tak ešte raz: „Meine Insel Föhr“. Tomu už rozumie aj priemerný znalec jazyka nemeckého. Ale k veci! Práve o tomto ostrove – Föhr – vám chcem teraz trošku porozprávať a rozšíriť váš obzor až za obzor…

Poloha, rozloha, povrch

Ako už správne tušíte, Föhr sa nachádza v mori – Severnom. Povedala by som, že najsevernejší bod dosahuje Nemecká ríša na Jutskom polostrove, ktorého prevažnú časť zaberá... (1. Kvízová otázka: Akému štátu patrí väčšia časť Jutského polostrova?)

Pri západnom pobreží spomínaného polostrova sa nachádza trojica severofrízskych ostrovov: Sylt, Amrum, Föhr. Máte 2 možnosti, ako sa sem dostať: 1. trajektom z prístavu Dagebüll alebo 2. …(2. Kvízová otázka: Aká je druhá možnosť?)

Teraz pár čísel: ostrov má rozlohu 82 km2, 15 km pláží a 22 km hrádzí, 1 mesto a 16 dedin. (3. Kvízová otázka: Čo v tejto vete nie je správne?)

Föhr – podobne ako Sylt a ani Amrum nie sú vulkanického pôvodu, čo je jasné pri pohľade na ich povrch z vtáčej perspektívy. Nie je to dokonca ani korálový ostrov. (4. Kvízová otázka: Prečo to nemôže byť korálový ostrov?) Zostáva posledná možnosť – spomínane ostrovy sa nejakým zázrakom v priebehu niekoľkých tisícov rokov oddelili od pevniny – podobne ako Afrika od Európy, Austrália od Ázie, …

Obyvatelia Föhru našťastie včas pochopili význam jeho povrchu a rozhodli sa postaviť pár veterných mlynov. V jednom z nich si môžete dnes dať chutnú večeru, v druhom je výstava obrazov, no a tretí a štvrtý mlyn je najkrajší zvonku. Myslím, že viac sa ich už nezachovalo, no spomínané stoja minimálne za tú fotku – sú rozprávkové! (5. Kvízová otázka: Aká “postavička” vám príde na um v súvislosti s veternými mlynmi?)

Klíma

Föhr má vzhľadom na prevládajúce západné prúdenie šťastnú polohu. Chránia ho totiž spomínané ostrovy Sylt a Amrum. Zmierňujú príboj a vietor, ktorý sa tu zčasti vybúri. A vtedy je vietor dosahujúci brehy Föhru miernejší a jemnejší. Pláže sú rovné, piesčité a posiate množstvom skeletu morských bezchordátov – mušličiek. Nachádza sa tu niekoľko ozdravovní a liečebných domov, pretože tunajšia klíma je sama o sebe lekárom, ktorý sa špecializuje najmä na procedúry inhalačného charakteru. Drobné kryštáliky soli, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu pôsobia veľmi efektívne – ba priam až zázračne - a uzdravujú mnohé ochorenia dýchacích ciest.

Musím vás však varovať pred jednou záľudnosťou tunajšej klímy. Ak sem vraj prídete v relatívne dobrom zdravotnom stave, ten sa vám zlepší, budete odchádzať oddýchnutí, zregenerovaní, posilnení a neviem, čo ešte – určite aj krásnejší a múdrejší…!

Pozor však na to, ak si so sebou nesiete nejaké zárodky alebo aj úvodné prejavy ochorenia. To tu veľmi rýchlo nadobudne neželateľné a mnohonásobné väčšie rozmery, ako za bežných okolností (teda napr. doma). Poviete si: Čo je to za blbosť?! Ani ja som tomu neverila, no môžem zodpovedne prehlásiť, že to tak naozaj funguje! Prišla som s miernymi náznakmi poveľkonočného oblievačkového prechladnutia, ktoré sa pretransformovalo do takej hroznej a dlhej nádchy, akú som ešte nezažila.

Vodstvo

Všade okolo je slaná voda. Nie je však taká slaná, ako povedzme v Karibskom, Egejskom, či Mŕtvom mori. (6. Kvízová otázka: Ktoré ‘more’ nie je morom?, 7.Kvízová otázka: Prečo je tu more menej slané?)

Mám pre vás prekvapenie. Predstavte si, majú tu aj potok! Vola sa Godel a pripomína skôr jedno z mŕtvych ramien nášho Žitného ostrova. Ale povedzme si úprimne: Lepší chabý potok ako žiaden!

Keď už hovoríme o vode, treba spomenúť “Ebbe” a “Flut” – čiže odliv a príliv. Nakoľko je more okolo Föhru plytké, príliv a odliv jednoducho neprehliadnete – v čase odlivu sa more tak vzdiali od pevniny, že je možné prejsť peši na susedný Amrum. Toto územie – pravidelne zaplavované – sa nazýva “Wattenmeer”. Je súčasťou Národného parku “Schleswig-Holsteinisches Wattenmeer”, má rozlohu 285.000 ha a je tak najväčším NP v Európe.

Práve “Wattenwanderung” je vyhľadávanou atrakciou poznaniachtivých turistov. Počas neho môžete pozorovať množstvo zaujímavých živočíšnych druhov. Rôzne červy, mušle, kraby, medúzy, vtáky (hlavne čajky), tulene. Neodporúčam však absolvovať takúto výpravu na vlastnú päsť. Môžete sa totiž náhle stať priamymi svedkami toho, ako rýchlo stúpa hladina mora pri prílive a nieje celkom isté, či by ste o tom ešte niekomu mohli porozprávať… Skúsení domorodci (spoznáte ich podľa náhrdelníka zo žraločích zubov a divokého pohľadu) vás spoľahlivo prevedú ríšou červov a inej morskej hávede na Amrum.

Na každý deň v roku existuje predpoveď najvyššieho (HS – ako “Hochstand”) a najnižšieho (NS) stavu vody. Máte preto možnosť si vopred naplánovať, kedy sa na spomínanú “Wattenwanderung” vyberiete.

Reliéf

Tým sa nebudem veľmi zdržiavať. V podstate aj tak nie je veľmi o čom. Zhrniem to asi takto: rovina, rovina, rovina, hrádza, more, … Hrádze sú produkt šikovného človeka, ktorý ich vymyslel preto, aby chránil isté územie pred istou skazou – napr. záplavou. Ono to nie je taká hrádza, na aké sme zvyknutí na Slovensku. Pod pojmom hrádza rozumej skôr “val”.

Fauna a Flóra

Najlepší čas pre spoznávanie fauny a flóry je určite jar. Na jar je tu naozaj nádherne! Miestni obyvatelia sa o svoje záhradky poctivo starajú a tie hýria nespočetným množstvom farieb. Že to nemá nič spoločné s flórou ostrova? OK! Je to síce flóra kultúrnej (človekom pretvorenej) krajiny, no hodí sa, aby sme ju spomenuli práve v tejto “kapitole”. Tento typ krajiny “so – wie so” tvorí prevažnú časť ostrova. Pôvodné je tu asi len to more a neustále obnovovaná priliehajúca časť pláže. Na lesy tu môžete úplne zabudnúť! Stromy sa tu síce dajú kde - tu nájsť… najvyššia koncentrácia je určite len v parkoch. Zvyšok sú pasienky, o ktorých poctivo vykosený vzhľad sa stará množstvo čierno-bielych kráv, hňnatých kráv (naozaj veľmi zvláštne), koní, poníkov, tiav, oveciek, kôz, … (8. Kvízová otázka : Ktoré zviera sem nepatrí?)

Sledujete, ako nenápadne a zľahka sme sa dostali k faune ? Z divých, resp. voľne žijúcich tvorov tu natrafíte (hlavne v parku) na dezorientovane pobehujúcich bažantov (tie majú smolu, pretože sú považované za „sehr dumm“), zmätených zajkov, poletujúce uškriekané čajky, postávajúcich bocianov, zavŕtané červy, voľne pohodené mušle, tajné tulene, slizské medúzy, ...

... ine zaujímavosti alebo Kultúrna krajina

Už sme spomínali, že ostrov má 16 dedín. Zvláštne je, že 14 z nich končí koncovkou “-um”. Napr.: Utersum, Ferrum, Nieblum, Oevenum, Museum, Wrixum, ... (9. Kvízová otázka: Ktoré 2 názvy určite nie sú názvami dedín?) Wyk – hlavné a zároveň jediné mesto ostrova – je od roku 1819 vyhlasené za “Seebad” – prímorské kúpele. Známym a vyhľadávaným sa stal hlavne po tom, čo si ho Dánsky kráľ Christian VIII. vybral za svoju letnú rezidenciu. Priviedol so sebou pravdaže takmer celé osadenstvo kráľovského dvora, čomu sa tunajší obchodníci nesmierne potešili. A ak by ste boli v správnom čase na správnom mieste, mohli by ste stretnúť Jeho Veličenstvo spolu so známym spisovateľom Hansom Christianom Andersenom na ich potulkách po okolí. (10. Kvízová otázka: Vymenuj aspoň 3 rozprávky z pera H.Ch.Andersena!)

Architektúra – v podstate nič veľkolepé, no veľmi pekné, útulné, maličké, čisté. Väčšina domčekov je z červenej tehly (bez vonkajšej omietky) a strechami z tŕstia. Je to stará technika (zhotovenie takejto strechy) a toto remeslo sa dedí z pokolenia na pokolenie. Je to naozaj umenie a dnes ho už ovláda len málo majstrov.

Okrem toho, že taká strecha vyzerá úplne bezchybne, má to celé samozrejme aj svoje logické a praktické dôvody. Tŕstie tu rastie totiž v každej zamokrenej priekope, tak prečo tak ľahko dostupný a lacný materiál rozumne nevyužiť!?

Tieto malé chutné domčeky sú však široko-ďaleko známe aj svojimi originálnymi vchodovými dverami. Na takých 85% si dovolím tvrdiť, že dvoje rovnaké dvere by ste na celom ostrove nenašli. Biele, modré, zeleno-červeno-biele, vzorované, so sklenými tabuľami, bez nich,… Ake len chcete! Vyrabajú sa priamo na ostrove v dielni jedného majstra. Môžte si vybrať, aké sa vám páčia, objednať a on vám ich na mieru urobí. Potom ich doma pekne namontujete a tešíte sa z nich!

Ešte jedno pozvanie na šálku čaju a môžeme skončiť! Ak vám zlyháva fantázia a neviete, aký darček priniesť príbuzným a známym, zájdite do obchodíku s čajmi (“Teeladen”)! Taký fantastický výber sypaných čajov som ešte nevidela! Zelené, čierne, bylinkové, ovocné, Rotbusch-tee,… v najrôznejších zmesiach, balené v rôznych množstvách v originálnych papierových sáčkoch! A vonia to tam… hmm…! Čaj tu má dlhú tradíciu – už v minulosti bol dovážaný loďami v drevených debnách z najrôznejších končín sveta.

A ešte niečo! Keby vás náhle prepadol hlad, pokojne sa usaďte v nejakej z miestnych reštaurácií a dajte si rybu, alebo nejakého iného obyvateľa mora. Zaručene budú čerstvé a chutné – ste predsa na ostrove!

Do zjedenia, priatelia!


P.S. Všade, kam vkročíte, vás pozdravia “Moin!”. Je slušné odzdraviť. Ako ? Rovnako !

Odpovede na kvízove otázky :

 1. Dánsku.
 2. Lietadlom – nachádza sa tu letisko pre také menšie lietadielka.
 3. Čísel nebolo “pár”, ale 5!
 4. More je príliš chladné na to, aby sa tu nejaké koraly vyskytli a dlhšie žili.
 5. Rytier de la Mancha, Sancho-Pancho. Noooo, dobre! – uznam aj “mlynara”!
 6. Kaspické more je jazero.
 7. Oceány a moria majú v oblasti rovníka najvyššiu salinitu (kvôli vysokému odparu vody), smerom na sever a juh sa salinita znižuje.
 8. No predsa ťava !
 9. Ferrum (Fe – železo) a Museum.
 10. Malá morská panna, Dievčatko so zápalkami, Cisárove nové šaty, …

Vyhodnotenie:

Za každú správnu odpoveď mate 1 bod!
 • 10b – 9b: Váš postreh a všeobecný prehľad si zaslúži obdiv!
 • 8b – 5b : Celkom slušné! Len tak ďalej!
 • 4b – 0b: Buď ste málo spali, ste hladný, chorý, alebo bude problém niekde inde...!

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.

Info o príspevku Info o príspevku
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
 • asdf.sk
 • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8