„ Život čaká na nás, my čakáme na život “

Spisovateľ/ka: Otto | Vložené dňa: 4. januára 2005
http://citanie.madness.sk/view-172.php

Tak to je tá najväčšia blbosť, akú som kedy počul. Život na nás kašle, a my? My sa tu vyskytneme. Holí a bez podstaty. Nenávidím život rovnako ako život nenávidí mňa alebo všetkých ostatných ľudí. Život je tá najhlúpejšia vec, s akou som sa zatiaľ mal tú česť stretnúť. Zabíja ma princíp kolotoča, ktorý ma ovláda, a s ktorého nedokážem vystúpiť. Nenávidím to, že nedokážem objektívne určiť, čo je dôležité. Z rovnováhy ma vyvádza aj fakt, že neviem, čo bude keď moja telesná schránka definitívne vypovie službu.

Keby život na nás čakal, mal by predsa na to nejaký dôvod. Niečo by po nás predsa chcel, niečo by po nás vyžadoval. Ja osobne nemám pocit, že by ma niekto očakával. Jediní, ktorým záležalo na mojom príchode boli azda moji rodičia. Život na mňa kašľal a stále kašle. Môže mu to byť absolútne jedno, či na jeho kolotoči sedí šesť miliárd tiel bez podstaty alebo o jedno menej.

Je neférové ako sme dostali „rozum“ na rozdiel od zvierat. Uvedomovať si bezvýchodiskovosť je strašné. Závidím zvieratám, ktoré nemusia nad týmto uvažovať. Kolotoč takej akurátnej družstevnej kravy sa otáča okolo osi zvanej tráva. Má svoju trávu a je spokojná, nerozmýšľa, prečo konzumuje trávu. Proste ju konzumuje. Človek sa v mnohom od tohto príkladu nelíši. Len jeho os sa nevolá tráva, ale kokakola. Nad tým, prečo sa otáča, uvažuje len vo veľmi zriedkavých prípadoch, pretože už zlenivel alebo pochopil, že to nemá zmysel. Len pred nedávnom sa život na našej planéte vyselektoval do troch skupín: rastliny, zvieratá a človek. Ale keď trend, ktorý je nastolený bude pokračovať, je celkom možné, že budeme poznať len dve skupiny pohybujúcich sa a nepohybujúcich sa organizmov.

Keď raz príde ten „veľký deň rozuzlenia“, celkom kľudne sa môže stať, že mi to bude absolútne jedno, pretože počas osemdesiatročného pobytu na Zemi skôr, či neskôr zpasívnie. Nikto sa ma nepýtal, či sem chcem prísť. Keby to niekto spravil, určite by som si to pamätal a určite by som do toho nikdy nešiel. Možno preto sa tu len tak vyskytneme. Keby nám tento pobyt solídne niekto ponúkol, nikto normálny by sem neliezol.

Tento svet je dobrý tak pre bláznov alebo géniov, ale obyčajný inteligentný človek tu miesto nemá. Kým spraví všetky nevyhnutnosti pre prežitie, unaví sa tak, že jediné, čo ho zaujíma je posteľ. Náš život v mnohom pripomína deň Ivana Denisoviča. Len s tým rozdielom, že náš život zvyčajne trvá viac ako jeden deň. Sme tu zhruba osemdesiat rokov a aj tak žijeme len pre moment, ktorý sa práve odohráva. Veľa zážitkov, skúseností, ktoré nadobudneme, jednoducho zabudneme. Pýtam sa teda: „Na čo? Na čo to všetko?“ Niektoré filozofie tvrdia, že sme tu preto, aby sme sa učili. Zmyslom všetkého je zdokonaľovanie sa a rast, ale prečo si polovicu vecí aj tak nepamätám, na to mi už nikto odpovedať nevie. Iné filozofie tvrdia, že sem chodíme do kolečka (tzv. reinkarnácia), čo je podľa mňa ten najhorší model. Už mi to tu pekne lezie na nervy a posledná vec, po ktorej túžim, je vrátiť sa sem. Vrátiť sa tam, kde ma nikto nečaká. Je to podobné, ako prísť k niekomu na návštevu koho nepoznáte a tváriť sa ako najlepší priatelia. Celé je to jeden veľký nezmysel.

Nenormálne veci sa stávajú bežnými. Chlapík, ktorý na prvý pohľad vyzerá, že jeho duševné zdravie nie je v poriadku, a že potrebuje pomoc, sa prehrabuje v kontajneri. Príde k nemu žena a poprosí ho, či by jej nemohol pridržať vrchnák, aby pohodlne mohla vyhodiť svoje odpadky. Chlapík je spokojný, že pri zboží je prvý, a žena s úsmevom na tvári odchádza do tepla svojho príbytku, pretože sa neušpinila a nemusela chytať do rúk už spomínaný kontajner. Medzitým, kým sa všetko toto dialo, v Afrike zomrelo tisíc ľudí na podvýživu alebo AIDS. Všetko je v najlepšom poriadku.

Ďalší dôvod, prečo je tento život zlý (slabé slovo), je, že si všetko toto uvedomujem, ale je mi to už sedem. Stačí, keď si poviem, že jeden človek svet nezmení, a tým to pre mňa hasne.

Všetko je zbytočné. Chápem, že keď chcem prežiť, tak musím jesť a udržovať si teplotu okolo 36,5 stupňa, ale neviem, čo mám spraviť pre to, aby som žil. Nechápem, prečo sa mám vôbec tešiť. Radosť je predsa pominuteľná, okrem toho aj tak raz umriem. S láskou je to tak isto. Stretnúť človeka, ktorý mi spríjemní chvíle na tejto planéte je minimálne fajn. Ale na čo je láska objektívne, tak to neviem. Všetko je pominuteľné, všetko raz skončí, tak na čo to všetko? Na čo sa štvrtinu života učím ako prežiť v tejto spoločnosti, keď aj tak raz umriem? Občas sa dokonca stane, že človek umrie ešte v tomto procese a čo potom? Tento človek tu bol zbytočne? A na čo sme tu my? My ostatní?

Keď existuje Boh, tak je to v prvom rade cvok. Nič nie je horšie ako zbytočnosť a uvedomenie si vlastnej nemohúcnosti. Život je prázdny. Prázdny preto, lebo všetko je prázdne, čo nemá v sebe niečo ukryté. Kým život nedostane svoju objektívnu podstatu, tak bude aj naďalej prázdny. Môžme veriť v Boha, v Alaha alebo v čo len chceme, ale keď je to len slovo bez svojho zmyslu, je to celé zbytočné. Nastoľujem celkom jednoduchú otázku: Prečo keď sem prídem nepoznám dôvod prečo som tu? Keď dám dieťaťu hračku, môj dôvod je, že chcem na jeho tvári vyčarovať úsmev. Ale aký je dôvod môjho úsmevu, keď sem prídem, to naozaj netuším. Bez dôvodov a motívov nie sú žiadne činy. Možno keby sme poznali náš zmysel, všetko by bolo inak a aj svet by vyzeral inak. Náš život je takto iba plytký a bez motívu. Smejeme sa na takých sprostostiach, až sa musím smiať z toho, aký sme sprostí. Delíme veci na dobré a zlé, ale čo je dobro a zlo vám objektívne nikto nevysvetlí. Naša vnímavosť je na takej nízkej úrovni, že musíme žiť podľa pravidiel. Privádzame sem svojich potomkov aj napriek tomu, že vieme ako to tu vyzerá. Odmietam svoj život ako najväčšiu hodnotu, ktorú vlastním, práve naopak. Rád sa ho kedykoľvek vzdám. Nechcem vlastniť takúto vec. Jediné, na čo sa objektívne teším je môj pohreb. Dúfam, že už čoskoro.

Spisovateľov komentár k príspevku

no commentOhodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
Vlocka? Ked si adoptuješ jedno s tych deciek z decaku alebo v afrike len podporuješ tych čo robia deti s tym že si povedia ,,Nuž čo, ved nejaky blbec si adoptuje aj dalšie decko." A Naša zem je preludnena msliš že by boli nejake tie zasrate globalne oteplovania keby nas bolo na svete par milionov a nie 6 miliard?? myslisš že keby nas bolo par milionov boli by hladomory a ine choroby take rozširene?? prosim zamysli sa nad tym a jeden človek svet nikdy nezmeni...  
Spisovateľ/AutorDra!n Pridané dňa10. novembra 2008 18:00:06
nemyslim ze uvazujes dosledne... vonkajsia prazdnota je casto len odrazom vnutornej prazdnoty cloveka...poznas to, ked je clovek naplneny stastim vsetko vidi inak:) musis uznat ze keby clovek vedel preco je vsetko prave tak ako je...asi by to bolo pre neho nudne a nezaujimave...podla mna ak je boh, a navyse o cosi dokonalejsi a inteligentnejsi, ak ma aspon stipku zmyslu pre humor...snad sa bavi aj nad tvojimi otazkami... tiez som niekedy tak uvazovala...dnes ma trapi uz nieco ine...ak sa clovek o cosi priblizi k smrti(ale bytostne, ze sa to dotyka jeho alebo blizkych)...chcel by vediet ako moze zmenit to co je tak ako je... ten posun spociva v premene myslienok na skutky...vvtedy si zvacsa clovek uvedomi, ze az skutkami sa myslienky mozu naplnit...inac su mrtve... tak si poloz otazku ako mozes tento hnusny svet zmenit...ina cesta nie je... posad strom, adoptuj si dieta v afrike(alebo decaku), obdaruj bezdomovca...usmej sa na niekoho svet sme predovsetkym my a nase skutky a teraz prave moj drahoceny cas, ked ti to hovorim:)  
Spisovateľ/Autornic Pridané dňa7. novembra 2008 21:26:18
9 bodov
Nejak tak to cítim aj ja presne o týchto veciach v poslednom čase rozmyšlam a niekotre veci kotre vyplivaju z tohto članku som si ani neuvedomoval....  
Spisovateľ/AutorDra!n Pridané dňa7. novembra 2008 20:51:48
Je to celkom dobre. Celkom zaujímave. Trošku s tým aj súhlasim ale nie uplne so všetkým, ale aj tak klobúk dolu.  
Spisovateľ/AutorEvka Pridané dňa8. marca 2006 16:17:04
...v každom prípade prinajmenšom zaujímavé myšlienky! Preto RESPEKT!Ale ja osobne sa s niečím takým nemôžem stotožniť.Snažím sa to však pochopiť a tak tajne dúfam aprajem si, aby ssi raz ten svoj zmysel a dovod nasiel. Drž sa!  
Spisovateľ/Autorhalla Pridané dňa10. apríla 2005 14:25:31
ty vole tato uvaha vyzera jak keby ju napisal samovrah, ktory nechape co sa okolo neho deje a hned po dopisani vyskocil z okna.  
Spisovateľ/Autorbobo Pridané dňa9. apríla 2005 19:35:22
ha neuveris tomu ale stale zijem... :-)  
Spisovateľ/Autorotto Pridané dňa28. apríla 2005 21:02:12
Veľmi dobrá úvaha.Stotžňujem sa s tvojím názorom.  
Spisovateľ/Autorhoffmann Pridané dňa9. apríla 2005 18:33:25
Myslím si,že v podstate máš i nemáš pravdu...Život je istý kolotoč z ktorého sa len tak ľahko nedá vystúpiť.Ale veď na svete sú aj krásne veci,no žiaľ aj ľudia so zlými vlastnosťami.Zaujíma ich komercia,peniaze,kariéra a LEN ICH vlastné úspechy...Až potom si uvedomia,že sa niet o koho oprieť...Ale dosť o nich... Zažijeme v živote ešte veľa krásnych vecí.Žijeme len raz,a preto si život treba užívať a nenechať ho len tak ujsť...keď si tak uvedomíme...aj v tom nekonečnom kolotoči je NIEČO...  
Spisovateľ/AutorKatka Pridané dňa30. marca 2005 08:04:02
Asi podobne to vidí veľa ľudí, len ty si to skvele obalil, sformuloval do viet...hocikto by to nevedel. Skvelé!  
Spisovateľ/AutorRia Pridané dňa10. marca 2005 22:00:36
tu hlasujem za seba vlastne hlasi si davam a nikto ma ani nespucuje... malo by sa s tou technickou chybickou nieco spravit...  
Spisovateľ/Autorotto Pridané dňa29. januára 2005 19:45:08
nevadí, keď si hlasoval pozitívne, mal si prečo. S niečim s tebou súhlasím ale niečo... Ale je to fajn počuť človeka s podobným názorom na svet a dúfať, že raz sa to tu zlepší  
Spisovateľ/Autordragon Pridané dňa3. marca 2005 21:09:28
nikto nepovedal ze dufam v lepsi zajtrajsok je to len konstatovanie skutocnosti... podstata je vytlct z toho best of a zit nazvyme to "spokojne"  
Spisovateľ/Autorotto Pridané dňa4. marca 2005 16:40:51
... tiež dúfam, že nie je už neskoro. Len slepci umierajú zaživa ... a ty nie si ... slepý.  
Spisovateľ/AutoraJSha Pridané dňa10. januára 2005 12:42:20
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8