Príručka, ako prežiť prvý ročník na strednej škole

Spisovateľ/ka: SamanthaM.M | Vložené dňa: 12. októbra 2008
http://citanie.madness.sk/view-17566.php
 

Príručka ako prežiť prvý ročník na strednej škole

Keďže som posledných osem mesiacov svojho života strávila za múrmi inštitúcie, ktorá sa nazýva stredná škola, mám pocit, že som nazbierala dostatok skúseností, aby som sa k tejto téme vyjadrila. Samozrejme, že tieto skúsenosti si nenechám pre seba, ale ich odovzdám ďalším generáciám. Vo svojej starostlivo zostavenej príručke chcem odhaliť všetky fakty o prvom ročníku štúdia na strednej škole a rovnako chcem vyvrátiť všetky mýty, ktoré o pobyte na strednej kolujú. Moja príručka bude nepochybne skvelým sprievodcom pre rady budúcich prvákov a docieli, že pobyt každého jedného prváka bude plodnejší. Dovolím si tu uviesť zopár príkladov, ktorým sa budem venovať vo svojej príručke:

•1.          Vystrašení budúci stredoškoláci: Čo nám to chceli nahovoriť na ZŠ?

•2.          „Vyššie" formy života: Prečo starší študenti pohŕdajú prvákmi

•3.          Ponáhľajte sa na obed: Prečo si bežní smrteľníci musia vystáť rad v jedálni

•4.          Každý má nejaký talent: Na hodinách sa nespí!

•5.          Kde je moja páska: Nepožičiavajte svoje školské pomôcky náhodným okoloidúcim

Dúfam, že ste si urobili dostatočnú predstavu o tom, ako bude moja príručka vyzerať, a že si s chuťou prečítate všetky skryté fakty o prvom ročníku na strednej škole.

 

Prvá časť: Príchod na strednú

Väčšina mladých ľudí má strach už pred príchodom na strednú školu. Boja sa zmeny prostredia, nových ľudí a prekážok, ktoré budú musieť prekonať. Na druhej strane nikto sa nepokúša uľahčiť im to. Na základnej sa im všetci vyhrážajú a stresujú ich, aby nakoniec zistili, že stredná vôbec nie je taká zlá, ako to vyzerá. Všetky tie vyhrážky, aké to bude v škole ťažké, doteraz neboli spoľahlivo vedecky potvrdené. Ale i  nedostatočná informovanosť o ponuke škôl je šokujúca, keď istej mojej priateľke jej učiteľ tvrdil, že taká škola ako obchodná akadémia neexistuje(ja vôbec nie som na hodine ekonomiky, vôbec nie). Takže mojou prvou radou pre prvákov je - nebojte sa, zvyknete si. Ba po dvoch mesiacoch vám príde stredná škola taká zábavná, že sa po imatrikuláciách budete cítiť ako skutoční členovia spoločenstva. Značná časť prvákov sa už po príchode na školu bojí imatrikúl ako čert kríža, ale musím povedať, že tieto obavy sú zbytočné a neopodstatnené. Veď predsa stredoškolské štúdium je jedným z najkrajších období života. Nemôžete mať naň hrôzostrašné spomienky, to nie! Len proste musíte všetko brať s nadhľadom, ktorý je pri menších aj väčších trapasoch dosť potrebný. Teda ak ste podľa mojej príručky postupovali správne, už ste sa udomácnili na škole a prechádzate do ďalšej fázy - oboznamovanie sa s prostredím, v ktorom strávite štyri roky svojho života, a do ktorého patria profesori, ale najmä ostatní študenti. Ale viac v ďalšej časti tejto príručky.

 

Druhá časť: Vzťahy medzi študentmi

Istotne mnohí z nás išli na školu preto, lebo im ju odporučili nejakí kamoši, ktorí tam tiež chodia. No tí druhí, ktorí také šťastie nemali, sa ocitli v cudzom a nepriateľskom prostredí. Možno si poviete, že to nemôže byť pravda. Veď väčšina študentov si tých mladších nevšíma alebo s nimi vychádzajú dobre. Nájdu sa však aj takí študenti, ktorí si o sebe namýšľajú, že sú „niečo extra" a na prvákov sa dívajú zvrchu. Bola som svedkom viacerých nepríjemných incidentov medzi prvákmi a staršími študentmi. Príčiny konfliktov sú rôzne. Ak sa zjaví niekto, kto má iné názory ako ostatní, automaticky sa stane predmetom klebiet. Podobné veci sa stávajú bežne. V takejto situácii pomôže len jedno - nevšímať si klebetníkov a s vztýčenou hlavou ísť ďalej. Možnože neskôr  pochopia, že aj vy ste plnohodnotná ľudská bytosť a zaslúžite si trochu úcty. Aj keď ste iba prvák.

 

Tretia časť: Michelin alebo Matador?

Aj keď je rozšírený názor, že strava v školskej jedálni je hnus, nie je to vôbec pravda. Vo všeobecnosti sa síce hovorí, že mäso v jedálni je vlastne udusená podrážka alebo pneumatika (nevie sa či Michelin alebo Matador), ale musím povedať, že tieto reči sú neopodstatnené. Keďže sa stravujem už nejaký ten mesiac, môžem povedať, že tu varia veľmi dobre. Jediné proti čomu mám výhrady, sú dlhé rady na obed. Naši profesori nám hovoria, aby sme na obed nebežali, pretože je to detinské a my sme predsa už kultivovaní mladí ľudia. To je síce pravda, ale keby sme sa neponáhľali, tak by sme stáli v rade (ja našťastie nemusím bežať, lebo mám dlhý krok). Samozrejme ten rad nie je kilometrový, ale ak desať minúť z dvadsaťpäťminútovej prestávky prestojím v rade, už sa nestihnem v pokoji naobedovať a už vôbec sa nestihnem pripraviť na ďalšiu hodinu. „Najlepšie" na tom je, že učitelia vlastne nikdy nestoja v rade (teda ja osobne som videla až jednu našu profesorku). Vždy rovno prídu k okienku a neraz sa stane, že vám zoberú tanier rovno spred nosa. Neviem, či by sa im niečo stalo, keby stáli v rade spolu so študentmi. No predpokladám, že ak si tu niekto nevstúpi do svedomia, toto sa tak rýchlo nezmení.

 

Štvrtá časť: Zobuďte sa prosím!

Každý z vás má nepochybne nejaký dôvod, prečo je práve na tej škole, na ktorej je. Nič sa totiž nedeje bez príčiny. Či už ste na gymnáziu alebo obchodnej akadémii (ako ja).  Iste ste šli na túto školu aj preto, lebo viete, čo chcete v budúcnosti robiť. Ale sú aj takí, ktorí ani nevedia, ako sa na strednej škole ocitli. Výber nechali na prísnych rodičov, ktorí zrejme najlepšie vedia, čo chcú zo svojej dcéry/syna mať. Poznám viacej takýchto „zúfalcov" a môžem povedať, že to majú ťažšie ako my, ktorí sme si vybrali sami. Vôbec nechápem študentov, ktorí sú úplne apatickí, kašlú na známky aj na všetky školské akcie. Pri troche snahy si každý nájde niečo, čo mu vyhovuje a môže dosiahnuť v danej oblasti úspech. Či už svoju školu reprezentujete vo futbale alebo na literárnej súťaži. Možno ani veľmi nezáleží na tom, že vám nejde matematika, ak ste dobrí v iných veciach. Fakt, že máte talent, je predsa povzbudzujúci a núti vás ísť ďalej. Tak prečo sa s vervou nezapojiť už v prvom ročníku? Na strednej škole sme si všetci rovní a každý si môže vydobyť svoje malé, ale zaslúžené miestečko v dejinách svojej školy. V každom z nás sa predsa ukrýva nejaký talent - či už matematický alebo ekonomický. Je teda len na vás, či tento svoj talent nejako prejavíte (na to treba aj trochu odvahy), alebo strávite štyri roky ako sivé myši, zalezení niekde v kúte. Preto vravím: Prváci, do toho! (táto výzva platí aj pre niektorých starších študentov, ktorí sa doteraz neprebrali).

Piata časť: Kde mám pásku?

V tejto poslednej časti mojej príručky budem skutočne stručná. Ak sa chystáte na obchodnú akadémiu, tak sa pripravte na to, že budete potrebovať pásku do písacieho stroja. Každý študent má totiž svoju vlastnú, ktorú si nosí na hodiny ADK(samozrejme, že sa tu píše okrem iného aj na počítačoch). A tak sa veľmi často stáva, že si ju študenti zabúdajú. Vtedy si ju požičajú od kamaráta, alebo od prvej osoby, na ktorú natrafia na chodbe. Otázka „máš pásku?" je na OA celkom bežná. Niekedy sa však stane to, že vám pásku nevrátia, alebo je poškodená. Mne osobne našťastie pásku vrátili, ale bez obalu, v ktorom pôvodne bola. Preto by som na tento fakt chcela upozorniť všetkých budúcich prvákov - nepožičiavajte pásku niekomu koho nepoznáte. Nikdy neviete čo sa s ňou môže stať. Ak si niekto zabudne v strojopisárni nepodpísanú pásku, ten kto ju nájde, položí ju na katedru. No a potom si vašu pásku niekto nebadane požičia a privlastní. Aj preto odporúčam, mať na páske svoje meno.

 

Týmto končím svoje rady pre rady budúcich prvákov. Dúfam, že zúfalým prvákom aspoň nejako pomôžem, ale ja o tom nepochybujem, lebo tu je každá rada (dokonca aj tá moja) dobrá. Ak sa niekomu moja príručka nebude zdať práve najlepšia, môže to byť zapríčinené tým, že chodím na takú skvelú školu, akou je  naša „obchodka", a že tu nie je veľa nedostatkov, o ktorých by sa dalo zmieňovať. Ja proste verím, že úplne každému prvákovi, ktorý príde na Obchodnú akadémiu v Čadci, sa tu bude (rovnako ako mne) neuveriteľne páčiť. Adios!

Zaujať ťa môžu aj tieto príspevky...


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
no pre mna ale takisto dost slabe na literarny server  
Spisovateľ/Autorhic Pridané dňa15. októbra 2008 10:04:07
konečne niekto povedal niečo k veci. ďakujem, snažím sa zlepšovať to "niečo" čo vo mne možno je  
Spisovateľ/AutorSamanthaM.M Pridané dňa15. októbra 2008 10:05:47
Boris Lilov
je to zo školského časopisu?  
Spisovateľ/AutorBoris Lilov Pridané dňa13. októbra 2008 10:00:30
nie, je to zo súťaže, ktorú minulý rok vyhlasoval žilinský samosprávny kraj "ako prežiť školu" len tak náhodou a náhodou som to vyhrala  
Spisovateľ/AutorSamanthaM.M Pridané dňa15. októbra 2008 09:55:17
ja som prvy rocnik strednej prezil ok...dokonca aj znamky ok. pozitivne je ze som zacal fajcit a mierne pit. a nezacal fetovat. negativne je nic. myslim ze to nie je ani vtipne ani potrebne  
Spisovateľ/AutorHas Pridané dňa12. októbra 2008 19:42:57
puber taaak sa ozval :D D zmurkam D :)  
Spisovateľ/Autorsue Pridané dňa12. októbra 2008 19:44:29
a na gympli nemenovanom, neoranzovom, ale skvelom, je typicka otazka nie mas pasku ale...ma niekto nieco jest? (pripadne, ma niekto nieco sladke, ma niekto zuvacky???) vidite ten posun? :) (jasne, ironia) k textu, cakala som, ze bude vtipny...  
Spisovateľ/Autorsue Pridané dňa12. októbra 2008 19:10:23
ja uz mam strednu za sebou ale nechodila som na OA takze rady s paskami by som nevedela rozdavat buducim prvakom...takze urcite v niecom uzitocne :)  
Spisovateľ/AutorbouNnty Pridané dňa12. októbra 2008 18:29:37
dandan
uhm...toto ide povedla mna... :)  
Spisovateľ/Autordandan Pridané dňa12. októbra 2008 17:38:56
je to totálna kravina...ale celkom užitočná  
Spisovateľ/AutorSamanthaM.M Pridané dňa12. októbra 2008 17:29:43
jooj, takych kravin sme sa na strednej ponapisovali.. [url]http://akty.gk2-po.sk/?p=253[/url]  
Spisovateľ/Autordazda Pridané dňa12. októbra 2008 17:47:06
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8