Sialenstvo

Spisovateľ/ka: Laurent | Vložené dňa: 29. decembra 2008
http://citanie.madness.sk/view-19075.php
 

Stojím bezradne pred radom konzerv. Sú slušne zoradené v regále „rýchla príprava". Ľudia neradi varia. Neradi trávia príliš času pri sporákoch. Mikrovlná rúra sa stala nepostrádateľným kuchynským pomocníkom. Otvoriť konzervu, vyliať alebo vysypať do taniera a hoplá do rúry. V rámci minúty prinajhoršom dvoch máte jedlo pripravené. Už len sadnúť a jesť. Ale ani na to niekedy človeku neostáva čas. Ja niekedy jem postojačky. Pred televízorom alebo jednoducho pred oknom sledujúc davy ľudí pripominajúcich zombies.

Natiahnem sa za konzervou s etiketou chutne vyzerajúceho baranieho perkeltu. Zabudol som na obozretnosť. Uvedomím si, že popri mne prešiel útly chlapík frfľajúc si niečo pod nos. Rýchlo obrátim hlavu smerom, ktorým sa vybral. Rozpráva sa sám so sebou čoraz hlasnejšie. Pochytí ma panika. Čo najnenápadnejšie a zároveň čo najrýchlejšie zahnem za roh regálu. Východ je blízko. Košík nechám položený na špinavých dlaždiciach. Náhlivo si to mierim von z hypermarketu. Na vzduch a hlavne do bezpečia. Ušami sa snažím zachytiť každý podozrivý zvuk. Krik. Výstrely! Dám sa do behu. To nie je možné! Prečo som si myslel, že sa dokážem ešte dlho vyhýbať nezvratnej realite? Opriem sa o múr pri polorozpadnutom dome dôchodcov tri ulice za hypermarketom. Udychčaný a spotený snažím sa utíšiť rýchly tlkot srdca. Bije mi v ušiach. Musím spomaliť dýchanie. Tak! Kľud! Nič sa ti nestalo. Tentokrát!

 

V autobuse mi behajú oči ako každému z pasažierov. Hlavný cieľ: vyhnúť sa ľuďom, ktorí sa rozprávajú sami so sebou! Je to otázka prežitia! Nikto nevie, kedy sa mu to môže prihodiť. Nikto nevie, kedy a či niekto vedľa vás nepodľahne ŠNP.

Šialenstvo neznámeho pôvodu. Pokrytecký názov rýchlo šíriacej sa choroby vymyslený našou úžasnou protektorantskou vládou. Prejavuje sa to hlasným diskutovaním samého so sebou a v konečnej fáze človek vytiahne zbraň a postrieľa všetko živé okolo. Inkubačná perióda je veľmi krátka. Niekoľko minút. Po prvých prípadoch vláda povolila každému obyvateľovi zbraň. V rámci sebaobrany alebo v nechcenom prípade v rámci šialenstva. V prvom prípade je mŕtvych o niečo menej.

ŠNP mi podvedome pripomína akúsi udalosť z histórie. Preto ja, to nazývam ináč. ŠDK. Šialenstvo dospelého kapitalizmu! Ľudia sa postupne zbláznia z tlaku vyvíjaného na ich každodenný život. Práca, spánok, práca, spánok. Ak nepracuješ, nemáš peniaze na život, nemáš prostriedky na úhradu dlhov. Inovačná reforma spred dvadsiatich rokov umožňujúca odpredaj dlhov jednej správcovskej spoločnosti, sa ukázala účinná. Namiesto troch alebo viacerých platíme už iba jednej úžerníckej spoločnosti. Z reklamných plagátov na vás čumia vysmiate ksichty pracovníkov: „Chcete konzumovať? Chcete žiť ako ostatní? Závidíte vašim susedom výhody? Otvorte si u nás úver! Váš život za to stojí!"

 

Stali sme sa otrokmi vlastných snov. Pracujeme, aby sme žili a žijeme, aby sme pracovali. Ľudský život sa stal businessom. Postupne sa vyvinul vládou odobrený systém darcovstva orgánov. Vďaka „správcom úverov". Ak nemáte na splátky, môžete predať prednostné právo na svoje telesné orgány. Načas máte pohov od platenia. Chorôb je však čoraz viac a ľudia chcú žiť čo najdlhšie. Život je príliš vzácny... Pre niektorých! Nemocnice trpia nedostatkom vybavenia, krvi, orgánov. Vtedy prichádza na rad jedinečná príležitosť. Požiadať o darcovstvo správcovskú spoločnosť. Tá v databáze neplatičov vyhľadá vhodného darcu. Všetko je samozrejme pod dozorom najväčších špecialistov v oblasti zdravia a o niekoľko minút u vás zazvoní telefón.

„Haló?"

„Haló? Pán ten a ten? Máme odberateľa na vašu obličku alebo pečeň. Naši pracovníci sú už na ceste k vám..."

Pekná perspektíva. Kvôli snom o konzumácii, prísť o časť samého seba. Mnohí tomu podľahli. Tí ostatní mali to šťastie pracovať alebo radšej predali aj strechu nad hlavou a dali sa na žobranie. Ulice plniace sa žobrákmi, špinavými a zúboženými špatili obraz mesta. Turisti sa sťažovali. Mestská rada prijala opatrenia vyhostiť všetkých „bez trvalého alebo prechodného bydliska" na predmestia. Ak to tak môžem nazvať. Klienti sú spokojní, do mestskej a štátnej kasy sa hrnú príjmy z turizmu. Občania v prípade objavenia žobráka niekde v zabudnutom kúte, disponujú pohotovostným telefónnym číslom. Na linke je 24hodín pracovník Oddelenia na potlačenie úpadku. Služba je blesková. Niekoľko minút a na mieste zastaví voz, ktorý žobráka odvezie na predmestie. Kto sa odváži prekročiť hranicu, je zlikvidovaný! Pokusy už ustali. Vyhostení si vytvorili vlastnú spoločnosť.

 

Zabuchnem za sebou dvere. Zavriem oči a chvíľu načúvam tichu. Pod nohami mi niečo zašuští. Poštár mi pod dvere podstrčil list. Je na ňom úhľadne počítačom napísané moje meno. Odosielateľ chýba. Zvedavo trhám obálku. List je zložený na štyrikrát. Roztvorím ho a rýchlo prebehnem očami po obsahu. Vynárajú sa mi slová: s ľútosťou, práca, výpoveď, okamžitá, osobné veci, poštou,... Stručne, bez zbytočného vysvetľovania. Rozumiem. Nerozumiem! Prečo?! Vynorí sa mi spomienka z posledného dňa v práci. Rozhneval som sa kvôli osvetleniu. Žiadal som o výmenu halogénovej žiarovky v lampe na mojom kancelárskom stole za žiarovku úspornú. Navyše kalich mojej trpezlivosti s kolegom pretiekol. Neovládol som sa a s krikom som mu vysvetlil, že počas dňa, počas denného svetla, by umelé svetlo v kancelárii malo ostať vypnuté. Chyba! Kolega je vzdialená šéfova rodina.

Sklamane si sadnem na gauč v strede obývačky. Svetom točia známosti. Akoby som to nevedel! Budem sa musieť pustiť do hľadania práce. Zase nový kolotoč pohovorov a bezchybných životopisov. Na chvíľu ma pochytí smútok zmiešaný s pocitom krivdy. Zapnem televíziu. Lekári vraj pracujú na metóde liečby ŠNP. Podobné správy počúvam už päť rokov. Stále nič! Počiatočná nádej sa vytratila. Neostalo po nej nič. Slová komentátora mi vnikajú jedným uchom dnu a vychádzajú neporušene druhým von.

 

Mám chuť urobiť niečo bláznivé. Ukázať tomuto nezdravému bláznivému svetu, čo si o ňom myslím. Niekde v skrini by som mal mať odložený plagát. Plagát, ktorý si slávu príliš neužil. A príliš vodu nerozmútil. Pri vylepovaní bol totiž jeho autor chytený poriadkovou službou. Hanobenie reklamných priestorov! Lepil ich na plagáty správcovských spoločností. Odvtedy som o ňom nepočul. Podarilo sa mi však nenápadne si odlepiť jeden z nich predtým než boli odstránené. Leží stočený do rúrky, chránený saténovým obalom vo svojej skrýši. A teraz prišiel jeho čas. Ak to pomôže prebudiť sa aspoň jednému z nekonečne hybernujúcich občanov, splnil svoj účel. Na veľký oheň, stačí jedna iskra.

 

Pri hrabaní v skrini, objavím revolver. Doteraz som ho odmietal nosiť so sebou. V nádeji, že nebudem nikdy vystavený nebezpečenstvu. Nestalo sa! Náhlivo ho schytím akoby som sa bál, že ma niekto uvidí. Že moje vlastné svedomie zalarmuje zásadovosť. Plagát schovám pod kabát. Keď sa nado mnou otvorí nebo, nechránené a sivasté, cítim sa slobodný! Aspoň raz v živote spravím niečo rebelantské. Niečo proti systému. Kráčam pohodovým krokom po úzkom chodníku a hľadím ľuďom do tváre. Sú zamračení, ponorení do seba a zároveň umelo ostražití. Každí z nich má ruku vo vrecku. Stavím sa, že ju majú na spúšti revolvera. Pery majú úzke a zatvrdnuto stiahnuté. Ako tvrdohlavé deti! Je potrebné ich postrčiť. Potrebujú úder lakťom pod rebro alebo kopanec do zadku, aby si uvedomili, že ich život im už nepatrí. Hádam s týmto osvietením sa konečne vzbúria. Vykašlú sa na reťaze dlhov, ktoré ich zväzujú.

Zamyslene si potľapkám po vrecku. Tuba lepidla je poslušne na svojom mieste. Spokojne sa usmejem. Možno budú o mne rozprávať v správach. Plagát, ktorý zmení svet. Po dlhej dobe zákazov a obmedzení, strachu a poslušnosti, malý náznak revolúcie spôsobí riadny zmätok! Presne takto to nazvem. Mojou osobnou revolúciou! Hm, alebo radšej materinskou revolúciou! Ako ruky matky, ktoré vás s láskou ráno budia. Jemne a predsa vytrvalo vami mykajú a otvárajú vám obzory nového dňa. Nech žije revolúcia! Strhnem sa na zvuk vlastného hlasu. Ľudia okolo na mňa pozerajú. Ale ako! Ich pohľad je plný pochopenia, strachu aj nenávisti. Niektorí z nich začínajú cúvať. Rozprávam sa sám so sebou? Nahlas?! Dočerta! Dočertaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahahahahahhaaaaaaaaaaaahhhhaaaaaa

aaahahahahahahahahahahahahahhahahhahaaaaaaaaaaaaaaaa...

 

Spisovateľov komentár k príspevku

Cestne Uznanie Jasikove Kysuce 2007, 2. miesto Literarny Zvolen 2008


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
8 bodov
Dobré... Zaujímavý utopistický obraz spoločnosti :)... Začiatok bol veľmi dobrý, okolo stredu, keď si začal vysvetľovať všetko okolo tej choroby a tak ďalej ma to už začínalo mierne nudiť... Mal som pocit, akoby sa predchádzajúci dej pomaly rozpadával... Potom sa to zase obrátilo k lepšiemu, bohužiaľ však pre mňa je hlavná postava nedostatočne prekreslená... ten "skrat" po prečítaní výpovede a následné "Viva la Revolution!" mi proste pripadalo nevierohodné a skratkovité... i keď možno práve to bola tá povestná "posledná kvapka" :)) Napriek tomu to bolo napísané celkom schopne, niektoré momenty pobavili ("Máme odberateľa na vašu pečeň") a záver tiež pomerne ušiel... celkovo pomerne fajn...  
Spisovateľ/Autoredmund Pridané dňa30. decembra 2008 13:57:49
Marek Čabák
9 bodov - odporúčam
Po prečítaní mám v duši akýsi zvláštny pocit hovoriaci - kam sa ja na teba hrabem? Napísané je to skvele, zasmial som sa na mnohých miestach. Pointa bola (aspoň pre mňa) jasná už od začiatku, no pri tomto type poviedky to myslím až tak nevadí. To zaradenie v sci-fi síce nie je úplne jednoznačné, ale v podstate je to obraz o blízkej budúcnosti tak prečo nie? Skrátka, pri čítaní som sa skvele bavil.  
Spisovateľ/AutorMarek Čabák Pridané dňa29. decembra 2008 17:56:14
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8