Boris Lilov - pod prizmou aforizmov

Spisovateľ/ka: Michal Guľôčka | Vložené dňa: 14. januára 2009
http://citanie.madness.sk/view-19439.php
Je veľa viet ktoré existujú a je ich veľa ktoré by som mohol povedať. Jednou z nich je, že za objekt svojej novej recenzie som si vybral autora s menom Boris Lilov. O autorovi sa povráva, že publikoval aj mimo organizácie citanie.madness.sk, na ktorej sa stal akousi nepísanou autoritou a uznávaným kritickým odborníkom na poviedk, aforizmy a veci s tým súvisiace. O jeho slávnosti svedčí aj 595 odporúčaní ktoré dostal za 98 svojich príspevkov a Hirschov index o hodnote 12(!!!). Tieto akiste vysoké čísla naznačujú,že ide o skutočne významného autora. Má však tento autor aj právo hrdiť sa takýmito číslami? Nie je to len bublina, ktorá raz jednoducho musí spľasknúť?

Tvorbu autora a redaktora Borisa Lilova možno rozdeliť do štyroch časti - poviedková, básnická, aforistická a zdlhochvíľová. Ja ako poet sa budem zaoberať predovšetkým poslednými troma zložkami práce pána Lilova.

Tvorba aforistická

Na stránke citanie.madness.sk sa nachádza dohromady až deväť pokračovaní cyklu Slovenská frázovitá, je však ťažko hľadať medzi jednotlivými aforizmami spoločné črty, autor síce prezentuje názvom, že ide o frázy slovenského človeka, ale napriek tomu som dosiaľ nepochopil čo tým autor myslel, v skutočnosti ide len o obyčajné aforizmy nahodené akoby v náhodilom poradí, jednotlivé časti nemajú spoločné témy, ba ani obsah. Inak sa jedna často o aforizmy dvojzmyselné, častokrát inšpirujúce sa pokleslým krčmovým humorom ako napr. Pornoherec o kolegyni, kde marginalizuje a vulgarizuje vzťah medzi pohlaviami tým, že vypichuje do popredia tento kult modernej doby. Problematikou vzťahou sa zaoberá aj v diele Rambo balí intelektuálku a v tiez v ďalších aforizmoch v ktorých autor nedokázal prekročiť svoj tieň.

Špecifikom aforistickej tvorby pána Lilova je tvorba angažovaná, žiaľ  v rámci nej sa ako čitateľ a ešte k tomu Slovák cítim krajne urazeny, autor nie raz ostro záutočil to čo by aj v dnešnej dobe malo byť sväté napr. Juraj Jánošík, ktorého smutnú smrť využíva pre prvoplánové pobavenie necitlivého poslucháča, či poslucháčov. Naopak pri svojej angažovanosti akosi pozabudol na témy skutočné, hodnotné, témy ktoré dnes kvária malého slovenského človiečika ako je finančná kríza, budúce voľby. Zmienka o Monike L. je skutočne len slabou útechou na jeho uboľenú dušu.

Celkovo tak tvorba pána Lilova vyznieva nekonzistenne, málo pregnanté, priam až impregnované, chýba jej ľudosť, naliehavosť a správny výber tém. 

Npariek tomu by som aforistickú tvorbu pána Lilova by som teda zaradil do škatuľky jednoduchého študentského humoru, ktorý pri pilnej práci sa raz môže dopracovať aspoň na priemernú úroveň.

Básne


Ak aforistická tvorba pána Lilova má len podpriemernú úroveň, tak básnická je na tom ešte horšie, trúfam si povedať, že jeho básne su katstrofou katastrofálnou. Preto sa im budem venovať skutočne len okrajovo a vypíšem len najpodstatnejšie body.

Básne pána Lilova sú zrejme poznačené modernými trendami, ktoré bezmyšlienkovite preberá. Nielenže sa vzdal rýmov, ale vzdal sa dokonca aj hľadania krásna. Jeho básne su viac monotématické ako polytématické, napriek tomu tématicke roztrieštené. Autor sa akoby nedokázal sústrediť na to aby sa v jednej básni zaoberal jednou témou. Autor sa podbne ako veľa iných autorov zaoberá svojimi duševnými pochodmi, akoby s klapkami na očiach vnorený do seba reflektuje svoje skutočnosti a inými sa nezaoberá. Teno moderne egoistický prvok by som definoval ako úpadok básnictva ako takého.A tento fenomén rozhodne nemienim akceptovať.Rovanko ako autorove básne.

Zdlhochvíľová

Je to druh tvorby ktorý vzniká na nových médiach ako je internet z dlhej chvíľe. Autor zobere názov iného autora prekopíruje ho do rádoby kontextu a má zrazu báseň. Takéto básnenie musím tvrdo odmietnúť, vzniakjú len z dôvodu autorovej potreby niečo napísať inak nazývané grafománie, odtiaľ je totiž už len krok kým začnú písať básne stroje.

Poviedky


Poviedky Borisa Lilova patria medzi jemne podpriemerné a vidieť, že autor aspoň trochu práce si s nimi dá. Dokonca väčšina z nich presahuje dve strany, čo je na tunajšie pomery priam megalománia. Napariek tomu autor sa však autor tomuto žánru venuje len okrajovo a väčšina poviedkovej tvorby je veľmi starého dáta. Preto sa tomu nebudem venovať, len dám poznámku že jeho posledný výboj ma krajne znepokojuje, poviedkami v štýle Mafstory, dieru do sveta určite neurobí.

Celkový pocit z tvorby je sklamaním, autor sa nevie preniesť cez vlastné ja, nedokáže prekročiť svoj tieň a tak je nútený hľadať cestu kam z konopia. Východiskom sa mu stáva tak útek do sveta krčiem, bez hľadania kráasna a východisiek. Autor sa tak uchyľuje ako už toľko autorov pred ním k snahe zaujať prvoplánovým krčmohumorom a vulgárnym slovníkom, ktorý neraz autor použivá ako záchranný pás.

PREDPOKLAD ZLEPŠENIA AUTORA: Keďže sa nikde nespomína vek autora nie je možné presne určiť autorove šance. Ak však má do 18 sú relatiívne sľubné na vývoj k aspoň podpriemernému autorovi, ba dokonca priemernému.
Ak je jeho vek vyšší, tak sú šance okolo 6 percent.

ODPORÚČANÝ FAKTOR NA OCHRANU PROTI BRAKU : 66


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 Nasledujúca stránka Na koniec
Vazeny pan Gulocka takyto crap som necital uz davno..  
Spisovateľ/AutorAndrej Nejaký Pridané dňa26. apríla 2009 23:39:34
Jozef Gogolen
Ten Gulôčka sa mi začína lúbiť... Michal nechceš ísť medzi nás? Kritikov?  
Spisovateľ/AutorJozef Gogolen Pridané dňa9. marca 2009 19:55:43
Aj ja uvažujem, že by sa medzi nás hodil. Ale neviem Jozef, to bude asi samostatná jednotka.  
Spisovateľ/AutorPepo Knedlík Pridané dňa17. marca 2009 20:32:22
odporúčam
Michal osobne si myslim ze mas velke vlohy na rozoberanie diel a s touto literárnou kritikou si strávil vela casu aj ked niekedy mi pripada ze hodnotis autorov prilis tvrdo, moze to byt z toho dovodu ze ti na nich zalezi aby sa zlepsili alebo z urciteho zaujatia ja osobne si myslim ze aforisticka tvorba BL je zaujimava a sluzi na uvolnenie, nespracovava v nich sice nejake vazne temy ale tie jeho temy su aktualne vzdy - priznajme si to poklesly krcmovy humor na slovensku ide na dracku /co je skoda myslim si, ale taky sme my ludia/ z osobneho hladiska aforizmy nevyhladavam a povazujem ich skor za vtipy ako za umelecku tvorbu aspon z toho pohladu akym ich BL podava basnicka tvorba BL je hlboko poznacena celkovým orientovanim tejto stranky k modernizacii a experimentalnosti a to nehodnotim len BL ale viacerych tu pisucich autorov na co som sa snazil poukazat aj ja napriklad v komunikacii s Assurbalitom takze sa necudujem ze ak sa tu BL chce presadit musel plavat po prude poviedkovu tvorbu BL nehodnotim lebo som od neho nic necital napriek vsetkemu si myslim ze BL talent ma a to ze clovek sa uci cely zivot mu dava velke sance aby sa z neho stal dobry basnik /zivot je zmena/ takze drzim palce Vam obom  
Spisovateľ/Autormilson5 Pridané dňa28. januára 2009 08:19:47
Marek Čabák
Vážený pán Guľôčka Ak sa mám vyjadriť k Vašej literárnej kritike, musím uznávať a obdivovať Vaše spisovateľské a literárne danosti a schopnosti. Vaše práce patria zrejme k špičke vo svojej triede, v čom si však nemôžem byť istý keďže som si všimol iba hodnotenia čitateľov a sám so ich ešte nečítal. Rovnako som však nečítal takmer nič od Borisa Lilova, takže uznáte že môj pohľad je nestranný, keďže na tomto serveri nie som tak dlho, aby som mohol vo svojom názore niekomu nadržiavať. Ja tu však nejdem hodnotiť literárne diela, vzhľadom k tomu, že sám som (dúfam že dočasne) veľmi slabým autorom. Čo mi ale príde dosť netaktné je občasné vyznenie Vašich príspevkov v tejto diskusií. uznávam samozrejme, že mnohé na Vás adresované príspevky boli priam provokatívne, avšak Vaše odpovede mi na druhej strane občas pripadali dosť egocentrické, ba až narcistické. Prosím, neberte môj názor zle, je to iba môj osobný pocit. Celkovo mi to pripadá, akoby Ste sa vyvyšovali nad ostených, nie svojimi odpoveďami, ale svojim prístupom k ostatným. Som na tomto serveri iba krátko, ale dosiaľ som nemal problém s nikým v žiadnej diskusií, hoci občas sa tiež nevyvíjala práve najlepšie. Napriek tomu si myslím že ľudia na tomto serveri si vážia jeden druhého, aj keď občas do seba "rýpu". Vy by ste zrejme potrebovali klub, v ktorom by boli členovia len skutoční spisovatelia vysokých kvalít, akým ste zrejme aj vy, no na tomto serveri nájdete rôznych ľudí, s rôznymi kvalitami. Tak sa skúste občas aj vy uvoľniť, napríklad aj v takýchto diskusiách. Lebo tento server, hoci je prevažne o literatúre, je aj o vzťahoch. Prosím, ospravedlnte moje gramatické chyby. S úctou Marek Č.  
Spisovateľ/AutorMarek Čabák Pridané dňa27. januára 2009 23:59:43
Kamil
kvak kvak  
Spisovateľ/AutorKamil Pridané dňa28. januára 2009 10:11:51
preco to pouzivas,ked si to vymyslel niekto iny?vsak si najdi daco svoje...  
Spisovateľ/Autor#posledny Pridané dňa28. januára 2009 11:58:34
cerumen žltý
:D ako malý slovenský človiečik necitlivý, vo finančnej kríze a predzvesti volieb sa zvíjajúci, skláňam sa k tvorbe B.L., aby som rany osudu na duši mojej ubolenej podpriemerným študentským, ba pokleslým krčmovým humorom prelepila...  
Spisovateľ/Autorcerumen žltý Pridané dňa16. januára 2009 14:23:06
mne osobne sa tento tvoj počin pozdáva (keď ho hodnotím nezaujato a tvárim sa, že nepojednáva o konkrétnom autorovi) I keď na druhej strane straním aj Borisovi - veď kto z nás nie je aspoň trochu ješitný.  
Spisovateľ/Autorrichie Pridané dňa16. januára 2009 08:04:16
Chudák Guľko, nevie kam by od dobroty rypak strčil.  
Spisovateľ/Autorhic Pridané dňa15. januára 2009 18:35:44
za to ty to vies a dokazom je tento koment  
Spisovateľ/Autorkvaroh Pridané dňa15. januára 2009 22:29:13
toto je hra..alternickova..nech ma niekto presvedci ze Gulko je skutocny a vsetko odvolam:)  
Spisovateľ/Autorhic Pridané dňa16. januára 2009 19:25:39
Milý Michal Bednář, zzz, Animae Mundi a možno ešte pár menej známych nickov smel by som teda Vás požiadať o dôkaz že Vás ostatný redaktorský nick Animae Mundi, nie je len alternickova hra? S podzravom Michal G.  
Spisovateľ/AutorMichal Guľôčka Pridané dňa16. januára 2009 19:33:54
Animae Mundi je jedine a skutocne moje meno..okrem toho civilneho samozrejme..:) Ak ste teda skutocny, je pravda ze ste studentom tunajsej autorky inak znamej ako Vlocka?  
Spisovateľ/Autorhic Pridané dňa16. januára 2009 19:36:21
Milý Animae Mundi, nie som študentom pani Vločky, vzhľadom na to, že nie som študentom strednej školy. I keď ma udivuje že skutočnosť si overujete podľa toho či niekto je alebo nie je študentom pani Vločky. Ak však nemáte nejakú literárnu otázku už nebudem na vaše otázky a obvinenia reagovať. ďakujem za pochopenie Michal G.  
Spisovateľ/AutorMichal Guľôčka Pridané dňa16. januára 2009 19:48:18
Takze autorku poznate, ked viete ze uci na strednej skole. Len som sa pytal ,kedze v profile mate udaje smerujuce prave k autorke Vlocka. Nie, ziadne literarne otazky nemam, nie je k comu sa literarne vyjadrovat.  
Spisovateľ/Autorhic Pridané dňa16. januára 2009 19:55:33
Milý Animae Mundi, vravel som že sa nebudem vyjadrovať k neliteráranym veciam, zarazila ma však Vaša dedukcia, ku ktorej sa chcem vyjadriť. A síce v profile mám len jeden údaj ktorý by ste mohli spojiť s pani Vločkou - Prešov. V samotnom Prešove sú dve gymnázia, navyše nikde v profile nie je napísané že som študoval na gymnáziu, pretože v Prešove jestvuje len podľa interentových údajov 38 stredných škôl rôznych typov. Skutočne pán Mundi, by som Vám odporučil dva krát merať a raz strihať. Michal G.  
Spisovateľ/AutorMichal Guľôčka Pridané dňa16. januára 2009 20:12:53
Mate tam aj vek, nezabudajte..emotikon.. ...spravne uvazujete, je to len moja dedukcia, tipol som si ze ste studovali gymnazium..resp. sa mi mari ze ste to niekde spominali...a to je uz dost blizko Pani Vlocky.. ..ale ja som sa len pytal, ved ked chcete zostat v anonymite,mozete.. Preto nechapem Vas mierne ustipacny komentar Chapem ak sa uz nebudete vyjadrovat  
Spisovateľ/Autorhic Pridané dňa16. januára 2009 20:16:49
hovado
...podla mna je to vlocka... :)  
Spisovateľ/Autorhovado Pridané dňa16. januára 2009 19:28:20
teraz urcite Gulko kypi od zlosti..:)  
Spisovateľ/Autorhic Pridané dňa16. januára 2009 19:34:20
hovado
...podla mna je to vlocka...  
Spisovateľ/Autorhovado Pridané dňa16. januára 2009 19:27:35
Milý Animae Mundi, mrzí ma, že ako redaktor, nedokážete sa odpútať od predsudkov voči mne. Podbnými komentármi skutočne dehonestujete meno nielen svoje, ale celej redakcie. Ďakujem za pochopenie Michal G.  
Spisovateľ/AutorMichal Guľôčka Pridané dňa15. januára 2009 21:42:53
Po prečítaní diskusie ma smiech prešiel.  
Spisovateľ/Autorgenezis Pridané dňa15. januára 2009 16:55:09
Boris Lilov
Milý Michal, som hlboko poctený Vašou kritikou, vždy som totiž tušil, že môj úspech na tomto portáli je len milosrdnou lžou od ľudí, ktorí si ma obľúbili skôr pre moje osobné čaro. Vy prvý ste sňali tú aureolu a odhalili, aká úbohá je v skutočnosti moja tvorba. Za tú pravdu som Vám úprimne vďačný, a za Vaše povzbudenie, v ktorom mi dávate nádej byť aspoň priemerným autorom, sa mi do očí tisnú slzy dojatia. Vďaka, Michal. Kiež by Vás tu takých bolo viac.  
Spisovateľ/AutorBoris Lilov Pridané dňa15. januára 2009 10:07:18
:-DD  
Spisovateľ/Autorhela Pridané dňa18. januára 2009 10:28:44
Deväťdesiat krát vážený pán Boris Lilov, vo Vašom komentári som nemohol nepostrehnúť ironický podtón, zrejme súvisiaci s Vašim vekom, ktorí ste konečne poodhalili. Ako mladému autorovi Vám preto želám veľa šťastia vo Vašom písaní. Viem, že sú tieto prvé literárne krôčiky naozaj ťažké, preto berte prosím môj rozbor ako snahu pomôcť Vám. Želám Vám veľa úspechov na poli internetovej tvorby. Pekný zvyšok večera Váš Michal G.  
Spisovateľ/AutorMichal Guľôčka Pridané dňa16. januára 2009 19:02:40
Vazeny pan Gulocka, odporucal by som Vam,aby ste zaradili svoj prispevok do pripravovanej sutaz s nazvom Tipy a triky kritiky. podla mna ma vysoke predpoklady na vitazstvo a zaroven by bolo zaujimave sledovat pripadny vnutorny rozkol Borisa Lilova pri hodnoteni Vasho prispevku.  
Spisovateľ/Autor#posledny Pridané dňa14. januára 2009 21:56:05
Boris Lilov
Michal mi otvoril oči a ukázal, že človek sa má odosobniť pri hodnotení. V prípade, že budem mať hodnotiť *akýkoľvek* príspevok v súťaži, budem tvrdý a nekompromisný :-)  
Spisovateľ/AutorBoris Lilov Pridané dňa15. januára 2009 10:15:05
mna len zaujima,dokedy sa tu budeme takto zabavat:-)  
Spisovateľ/Autor#posledny Pridané dňa15. januára 2009 10:16:24
Boris Lilov
no, dovtedy, do kedy budeme mať chuť...  
Spisovateľ/AutorBoris Lilov Pridané dňa15. januára 2009 10:25:56
Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 Nasledujúca stránka Na koniec
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8