Duša, ktorá žila iba vo svojich predstavách

Spisovateľ/ka: Domo | Vložené dňa: 22. januára 2009
http://citanie.madness.sk/view-19575.php

Stál na rohu a díval sa ako kvapky padajúce z neba bombardujú fasádu starého domu. Bolo prítmie, vzduch mal bledomodrú farbu a všade bolo cítiť vôňu strachu. Ľudia behali po mokrých chodníkoch, nad hlavami držali dáždniky, kufríky, noviny, všetko, čo im pomáhalo uchrániť sa. Bolo jasné, že za chvíľu príde naozaj veľká búrka. Blesky, ktoré ešte pred pár minútami vyčíňali kdesi ďaleko sa teraz rýchlo priblížili nad centrum mesta. Zrazu boli ulice prázdne. Všetci si našli útočisko.

Jemu dážď nevadil. Bol rád, že vypadli. Mesto, ktoré ho nemalo rado, ho za týchto podmienok uctievalo ako jediného obyvateľa. Usmial sa, nohou sa odrazil od múru. Dážď silnel. Blesk práve udrel do najvyššej budovy v meste. Hoci bola ďaleko, cítil, ako sa energia z nej vpíja do zeme.

Kráčal po dlhej ulici. Lemovali ju vysoké domy. V ich bránach postavali ľudia a zamračene sa na neho dívali. Ignoroval ich, ale vedel, že tam sú a hnevajú sa naňho. Bavilo ho to. Začal sa smiať. Spočiatku to skrýval, ale potom už nevydržal a rehotal sa ako blázon. Strhol zo seba premočené tričko a rozbehol sa na cestu. Žiadne autá aj tak nejazdili. Mesto bolo v jeho rukách.

Utekal. Silný vietor mu vháňal lejak priamo do tváre. Jeho nohy dopadli na premočenú cestu a špliechali z nej vodu. Hromy, ktoré sprevádzali blesky dopadajúce tesne vedľa neho, akoby vypli všetok ostatný hluk sveta. Nič neexistovalo, iba on a obrovská sila okolo.

Zrazu sa ocitol na veľkej križovatke. V mlákach vody sa odrážala oranžová, blikajúca farba nefungujúcich semaforov. Na tak veľkom a prázdnom priestore vynikol dážď ešte viac.

Zastal. Všetko stíchlo. Nebolo nič počuť. Búrka však stále trvala a zdalo sa, že ešte zosilňuje.

Pomalým krokom sa o chvíľu dostal do stredu. Ostal tam stáť a vyzeral akoby nad niečím váhal.

„Čo viac môžem chcieť?!?" Zamyslene zvolal. Jeho hlas sa odrážal od sklenených stien domov ako v jaskyni.
Vystrel ruky smerom k oblohe a kľakol na kolená.
Čakal čo sa stane. Cítil, že by sa niečo malo stať.

„Čo viac môžeš chcieť?"

Obzrel sa. „Kto to povedal?"

„Ja!" Pár metrov od neho sa z ničoho nič objavila kľačiaca postava. Pretrel si oči, aby sa mu zaostril obraz rozmočený dažďom. Myslel si, že sa díva do zrkadla. Bol to on. Kľačal tam a čakal.

„Viac už dostať nemôžeme!" Prehovoril dvojník.

„Nemôžeme..." Zamyslene prikývol.

„Je na čase zmeniť to!" Dvojník ukázal rukou na miesto kam práve dopadol blesk.

„Ešte nie!"

„Nemá zmysel naťahovať to." Znova ukázal na nejaké miesto. Blesk tam za chvíľu poslušne udrel.

„Zmysel...? Ten tu nikdy nebol..."

„Zavri oči." Povedal mu dvojník pokojným hlasom. „Uvidíš sám."

Váhavo sa poobzeral okolo seba a na svoj obraz oproti. Potom ich zavrel.

Hluk hromov sa vrátil. Vietor zosilnel a bol chladnejší ako predtým.
Pozrel sa. Stál na najvyššej budove v meste. Na jej okraji. Od zľaknutia stratil rovnováhu a zakolísal. Šmykol sa a spadol. Rukami sa ale reflexne stihol zachytiť kraja. Nemal silu sa udržať, vedel, že spadne. Pozrel sa pod seba. Ulica bola plná vody. Všetky ulice. Premenili sa na dravé rieky. Voda pomaly stúpala.
Zaťal zuby a ťahal sa hore. Pod hrozbou vlastného zániku nakoniec našiel energiu. Podarilo sa mu vyšvihnúť nohu na strechu. Potom sa vytiahol. Zachránil sa.

Absolútne vyčerpaný sa doplazil do bezpečia. Bol celý doudieraný. Z ruky mu striekala krv. Kvapky, ktoré stekali po jeho tele sa s ňou zmiešali a vytvorili pod ním červenú kaluž.

Stál. Postavil sa a konečne sa rozhliadol. Nikdy tu nebol. Nenapadlo ho aký je odtiaľ výhľad. Mesto, ktoré ho nemalo rado sa topilo a on ho celé mohol vidieť. Bol rád. Nenávisť v ňom kypela a na tvári sa mu opäť objavil šialený úsmev. Zavrel oči.

Ticho. Znova kľačal na križovatke. Otvoril oči. Bol zmätený. Do kruhu okolo neho stáli samí dvojníci. Zdalo sa, že pokrývajú celý priľahlý priestor. Mali na sebe čierne smútočné obleky. Tlačili sa na seba. Mokli. Nad hlavami držali dáždniky, kufríky, noviny...

„Ste si istí?" Opýtal sa s úctou.

„Je koniec." Povedali všetci spolu veľmi nahlas.

Chytil sa za uši a padol tvárou do vody.
Jeden z dvojníkov pristúpil k nemu.

„Bol si hore?" Opýtal sa ho.

„Áno."

„Videl si celé mesto?"

„Áno."

„Videl si hranice?"

„Čože?"

„Kde sa mesto končí?"

„Nerozumiem... Mesto sa nekončí."

Dvojník sa mu zadíval hlboko do očí akoby v nich niečo hľadal. Potom sa otočil, jemným prikývnutím dal gesto ostatným. Všetci sa otočili.

„Hej! Čo?!? Mesto sa nekončí! Nenávidím ho! Nemá to hranice!"

Nikto nereagoval.

Upokojil sa. Zvesil nahnevano vystreté ruky. Zadíval sa niekam do diaľky, na najvyšší dom.

„Bol som na samom vrchole, koniec som nevidel... Znamená to, že nikdy neprestanem?"

„Musíš už prestať! Skonči to! Toto miesto za nič nemôže. Zničil si ho svojím hnevom a už nie je možnosť napraviť to. Mohol si to všetko zariadiť inak. Mal si možnosť."

„Nestojím o to!!!" Zakričal naštvane. „Nestojím!!! Načo...? Tu sa nedá ani predstierať život! "

„Sám si to stvoril!"

„Už ani neviem prečo... Prečo takto?"

„...Keby si si dokázal odpovedať, nebol by si tu."

Rozhliadol sa okolo seba. Búrka vrcholila. Blesky rozbíjali hromozvody. Lietali iskry. Silný vietor dvíhal do vzduchu všetko čo nebolo pripevnené k zemi. Vzduchom bolo cítiť zánik. Odrazu všetko chápal.

Medzi kvapkami vody, ktoré dopadali na zem sa zjavila jedna navyše. Iná, slaná. Nepochádzala ale z nenávisti. Vyronil ju on. Jej rodič bol smútok.

„Fajn..." Povedal si potichu pre seba.

Všetci dvojníci zmizli.

Ešte raz sa rozhliadol, aby nezabudol. Potom zavrel oči. Pomaly napínal každý sval na tele. Bol to len sprievodný jav absolútneho sústredenia, ktoré prebiehalo v jeho hlave. Potom nastalo uvoľnenie. Odpadol.
Najvyššia budova sa od hora nadol začala premieňať na stĺp vody. Ten sa v zapätí rozlial na zem. Nasledovali ďalšie domy okolo nej. Po chvíli celé mesto zmizlo.
Voda zaplavila všetkých obyvateľov. Topili sa. Kričali. Snažili sa dostať na pevninu. Všade však bola iba voda. Bez hraníc.

Plávali. Ostali na hladine. Chceli prežiť za každú cenu. Držali sa na nej tak dlho až kým nezmizla.

Potom ,opäť chodili po uliciach. Akoby sa nič nestalo. Domy sa postavali naspať. Všetko ožilo. Bolo to však iné. Zdalo sa akoby nikto o ničom nevedel.

Iba on stál na rohu a s pokojným úsmevom sa díval, ako slnečné lúče rozžarujú staré fasády...

Zaujať ťa môžu aj tieto príspevky...


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
obrazy pekne, deju nerozumiem... ale pozitivne je, ze ma to pri pisani k niecomu inspirovalo... prekvapili ma niektore tvary slov  
Spisovateľ/Autormarkog Pridané dňa31. januára 2009 19:12:25
To by som si potom rad precital, to k comu ta to inspirovalo :) Tvary slov prekvapili negativne? Ktore?  
Spisovateľ/AutorDomo Pridané dňa31. januára 2009 19:24:49
nie, prekvapili ma aj pozitivne, niektore spojenia, napr. oranzova, blikajuca farba nefungujucich semaforov... a negativne napriklad: nahnevano, vsetok ostatny hluk sveta... a co sa tyka inspiracie, ja na pisanie nemam dostatok casu, takze pisem len pri silnom namete alebo nutkani, takze ktovie ci a kedy to zrealizujem... :))  
Spisovateľ/Autormarkog Pridané dňa31. januára 2009 20:04:08
Nj cas je svina, tiez uz skor nepisem a ked aj hej uz to nie je co byvalo. Nejak som sa preorientoval na ine namety, ktore ludi extra nelakaju...  
Spisovateľ/AutorDomo Pridané dňa31. januára 2009 20:20:33
veru, obdivujem tych, co sem zvladaju pridat kazdy den alebo tyzden nieco nove, neviem, ci kvoli tomu casu ale skor kvoli odvahe pisat tak rychlo... podla mna to chce cas, aj na pisanie, aj na odlezanie... a tiez mam odveku dilemu, niektore napady zaujmu malu skupinu ludi, ale za to silnejsie... ale treba pisat aj pre masy, aj ked im to neda tolko... ale uz prilis filozofujem... :D :D  
Spisovateľ/Autormarkog Pridané dňa31. januára 2009 20:23:50
Boris Lilov
Redaktorský komentár
Som trochu na rozpakoch. Písať evidentne vieš, ale ja sa na takéto úletové veci akosi nechytám. Uznávam, že je to plné zaujímavých obrazov, že sú vizuálne a hmatateľné a dynamické. Ale ten dej mi skrátka nejako nesedí, pripomína mi to také tie japonské animované filmy (záber od chodníka smerom hore na neohrozenú postavu, nad ňou temná obloha plná padajúcich kvapiek, monológ, ktorý hovorí múdre slová o večnosti a čase) Príde mi to trochu odtrhnuté od reality, pričom za tým nevidím iný účel ako vykreslenie tých obrazov. A ak je to tak, potom je to málo, akoby na efekt. Pripúšťam však, že môže byť chyba na mojej strane, že som nepochopil hlbší zmysel, ktorý sa tam ponúka a ja som jednoducho neschopný ho dešifrovať (preto je dobré dostať fídbek od viacerých). Čiže zhrniem: obrazy áno, zvyšok bez zásahu... Ešte poznámka: to "Ok" v závere tam udrelo ako päsť na oko :-)  
Spisovateľ/AutorBoris Lilov Pridané dňa23. januára 2009 13:33:08
Dakujem za naozaj pekny komentar. Je tam isty skryty vyznam. Mozno je ich dokonca viac, alebo teda aspon som si to myslel, ked som to pisal :) Viem, ze taketo nieco asi nezaujme vacsi pocet ludi, ale mozno sa niekto najde. "OK" malo tak napadnejsie posobit. Malo to mat suvis s tym, ze postava sa trochu zmenila. Teraz ked sa na to, ale divam, krici to viacej ako je treba - zmenene :)  
Spisovateľ/AutorDomo Pridané dňa23. januára 2009 15:40:52
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8