"Hon na čarodejnicu"

Spisovateľ/ka: Yao(nee) | Vložené dňa: 16. marca 2009
http://citanie.madness.sk/view-21056.php

„Hon na čarodejnicu"

Oziabalo ho, no i tak sa ťarbavo vyšplhal na ďalšiu kopu odpadkov v snahe nájsť niečo, čo by ho zahrialo. Kus dreva slúžiaci ako jediný zdroj svetla pomaly dohasínal a on vedel, že aj túto noc strávi kdesi v tmavom lese premrznutý do špiku kostí. Ticho preťal chrapľavý smiech - predstava ďalšieho rovnako záživného večera ho pobavila. Sklonil sa nad kopu vyhodených starých vecí a začal s triedením. Dve kostnaté ruky dychtivo zmapovali povrch rozbitého džbánu i drobných črepín navôkol neho, s oveľa menším zanietením si premeriavali obsah plátenného vreca, aby sa tak mohli zarazene zastaviť nad zdochlinou, ktorá očividne bola ešte čerstvá.

„Večera!" zaradoval sa pri pohľade na svoj dnešný úlovok. Nežne si ho pritisol k hrudi a začal rýchlo zostupovať. Noc bola jasná, cestu poznal naspamäť a miest, kde by mohol prenocovať, bolo naozaj málo, preto výber nebol ťažký. Rozhodol sa pre rozpadnutú drevenú chatrč - už roky v nej nikto nebýval a hoc nemala strechu, dokázala mu raz za čas poskytnúť pohodlné útočisko.

Zdochlinu položil na zem, z vrecka vytiahol zlomený nôž a začal rezať. Jemne a s citom kládol dôraz na každý ťah. Koža sa pomaly oddeľovala, krv vpíjala do pôdy a jeho radosť nezadržateľne stúpala. Práca ho natoľko pohltila, až si nečakanú návštevu takmer nevšimol. Ten muž pristúpil k ušpinenému oknu, cez ktoré sa predieral mesačný svit chabo osvetľujúci  tulákov príbytok a chvíľu vyčkával. Až keď starec držal v rukách stiahnutú kožu mŕtveho zajaca a svoju zvráskavenú tvár otočil jeho smerom, muž prehovoril:

„Mám pre vás jeden výhodný obchod."

Tulák nemo prikývol, odvrátil sa od nepovolaného návštevníka a pokračoval v pitvaní. Muž sa pohodlne oprel o okennú parapetu, z plášťa vybral objemný mešec a začal si ho pomaly pohadzovať v pravej ruke.

„Potrebujem jedno meno. A dám zaň mešec zlatiek. Čo vy na to?"

„Meno?" zopakoval prekvapený starec.

„Jedno ženské meno... skurvené ženské meno!" rozkričal sa muž, „Nebyť vás a presvedčenia, že podobnú sortu je nutné chrániť, už dávno by som sa tohto bremena zbavil!"   

Tulák kŕčovito zovrel šľachovité telo zdochliny, ktoré náhle skryl pod pár tenkých kusov svojho oblečenia a nemotorne sa postavil. Zrak uprel k vzdialenému východu úpenlivo premýšľajúc, ako utiecť - chatrč už viac nebola bezpečná.

„Len mi nepovedzte, že vidina niekoľkých dní v blahobyte vás neláka."

Ticho pritakal.

„A čo cena za váš život?"

*    *    *

Naum sa flegmaticky poškrabal na zadku, strčil prst do ľavej nosnej dierky, premeral si deravé ponožky a hlasno zazíval. Vstávať sa mu nechcelo, pracovať nemusel, hladný zatiaľ nebol, nuž si opäť ľahol do slamy kochajúc sa výhľadom na veľké panské pole, ktoré sa nateraz stalo jeho prechodným domovom.

„Dnes bude krásny deň," zamrmlal si sám pre seba a otáčajúc sa na druhý bok zaspal. A spal by možno do ďalšieho rána, nebyť nečakanej zmeny počasia, ktorá ho vyhnala pod strom, kde schúlený v klbku netrpezlivo vyčkával, kým dážď neustane.

„No tak, starec," zamrmlal, „pár kvapiek ťa predsa neodrovná! Aspoň sa umyješ," a nastavil husto padajúcemu dažďu ruku. Bol studený.

„Ja si už nájdem miesto, kde uschnem," dodal si odvahu a rezko vykročil.  

Dedina La Glace ležala blízko mesta Le Rivet a nebola takmer ničím zaujímavá. Naum sa jej však potešil, pretože mohla ponúknuť zaujímavé miesta, kde by prečkal tento nečas. Poháňaný príjemnou vidinou suchej noci pridal do kroku.

Dážď neustále silnel, bičoval do okien a zmáčal všetko, čo mu prišlo pod ruku. Pouličné lampy odrazu zablikali, nejasno osvetlili roh zašitej uličky a v ňom neveľký drevený sud, ktorý okamžite upútal jeho pozornosť. Nevyzeral pohodlne, avšak Naum si po tie roky zvykol na čokoľvek, takže stiesnený priestor ani tvrdé drevené steny suda mu naozaj neprekážali. Práve sa chystal uzavrieť otvor suda, keď sa nad ním zjavila zjazvená tvár neznámeho muža.

„Čo by si povedal na pár rýchlo zarobených zlatiek?" opýtal sa nedbajúc na to, že chlapca vystrašil. Naum neodpovedal, iba si skrehnuté dlane pritisol bližšie k telu a čakal.

„Meno. Chcem jedno jediné meno a mešec bude tvoj."

„No tak, chlapče! Je to úplne ľahké!" naliehal. Naum sa roztriasol.

„Alebo chceš skončiť podobne ako tento starec?" a neznámy muž mu vtisol do náručia hlavu mŕtveho tuláka.

*    *    *

Opát netrpezlivo postával za dverami južnej kaplnky a vyčkával hosťa. Meškal. Hodiny na hradnej veži odbili polnoc, fakľa na stene ticho tlela, navôkol vládlo ticho naháňajúce strach. Odrazu ktosi zaklopal. Opát vyľakane nadskočil - tučnými prstami sa trasľavo dotkol mosadznej kľučky... dvere sa pomaly odchýlili.

„Čakali sme dosť dlho..." zašepkali zvráskavené opátove pery do mrazivej tmy.

„Mám obeť, svedka i vraha," odvetil pokojne chrapľavý hlas z druhej strany a položili na zem vak nasiaknutý krvou. Opát mu však nevenoval pozornosť.  

„Máme pochybnosti."

„Pane, dali ste mi príkazy a tie som splnil. Mám na tú odmenu predsa plné právo!" zvolal chrapľavý hlas beznádejne. Opát sa pokojne usmial - mal ho v hrsti.

„O tom nepochybujem, synu. Po procese ťa spravodlivo vyplatíme. Dovtedy by si sa mal vrúcne modliť. Spáchal si predsa hriech, nie je tak?"

„Pane?" opýtal sa poslednýkrát chrapľavý hlas z druhej strany dvier, „prečo ste za vraha určili práve ženu?"

Drobné mäsovité ruky zovreli mosadznú kľučku dvier, ktoré zhrbený opát teraz otvoril dokorán.

„Už si niekedy počul o Evinom hriechu?" zatiahol pokojne a pozval zjazveného muža dovnútra...        

 

 

        

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
Yao(nee)
Mám problém písať veci, ktoré by boli dlhšie než tri alebo šesť strán + väčšina z tu uverejnenej tvorby súťažila, takže sa rozsahom i tematicky musela prispôsobiť podmienkam jednotlivých súťaží. Avšak oveľa radšej mám detektívky s jedným fantastickým prvkom, ako fantasy samotné, pretože tento žáner je hodný lepších autorov :) Ďakujem za pochvalu, výhrady sa neboj spísať, rada si ich prečítam a pouvažujem nad nimi. Je inak zvláštne, že väčšinou mi ľudia tvrdia opak - rozsah teda ofrflú rovnako, ale k deju zaujmú postoj: nechápem, ale ušlo to.  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa31. mája 2010 22:00:15
Yao(nee)
Ja ďakujem za názor :) Potešil ma a aj motivoval!  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa3. júna 2010 23:21:11
odporúčam
tvoje veci sa mi celkom pacia. zrejme si ich prejdem vsetky v buducnosti. vela takych sa tu nenachadza. navyse pises skutocne kvalitne, co sa stylu tyka, podla mna. to mi casto pri inych autoroch chyba a vadi. mam len male vyhrady. a skoda, ze tie dve poviedky, co som zatial precital nie su dejovo zlozitejsie, dlhsie, rozvitejsie. ta tajomnost ci nedopovedanost mi neprekaza. hm, vidiet, ze ta bavi fantasy :)  
Spisovateľ/Autorpiatok Pridané dňa31. mája 2010 20:23:13
Kht
psst.. inšpirácia týmto tvojim dielom už vyplávala na povrch :)  
Spisovateľ/AutorKht Pridané dňa31. mája 2010 18:45:59
Yao(nee)
Hej, beriem to ako poklonu :) A ďakujem. Vlastne, ja si to nezaslúžim!  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa31. mája 2010 20:01:40
odporúčam
nebyť Kathus ani si to neprečítam ,súhlasím máš veľmi zaujimavý štýl písania páči sa mi  
Spisovateľ/AutorVladimír Dvorščák Pridané dňa2. júna 2010 18:28:35
Yao(nee)
Ďakujem :) Aj tak sú tam malé chyby, ktoré hádam časom odstránim.  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa3. júna 2010 23:22:07
Kathus
odporúčam
jo! páči sa mi štýl akým píšeš.kvalitne. :) celé to bolo také tajomné,až mi naskakovali zimomriavky. fajn :o)  
Spisovateľ/AutorKathus Pridané dňa2. júna 2010 18:10:32
Kht
10 bodov - odporúčam
Fantastické! Akonáhle som si prečítal poslednú vetu, tak sa mi neskutočne rozthiahly pery v potešenej grimase :D.. Presne takto to kedysi prebiehalo (možno aj dnes), kde spravodlivosť, súd apod. boli len abstrakcie využívané pre peniaze a moc (alebo iné záležitosti). Výborné.. je tam presný počet informácii, aký čitatelia potrebujú. Keby tam toho bolo viac, tak by to stratilo to svoje čaro. A je jasné, že v minulosti mohla za všetko automaticky žena, aj keď ona o danej situácii ani len netušila. Takých formálností ako sú dôkazy sa ľahko získavalo.. Neskutočne ma toto nalákalo napísať niečo o nejakom stredovekom Inkvizítorovi :)  
Spisovateľ/AutorKht Pridané dňa30. mája 2010 19:10:20
Yao(nee)
Počuj, teba som mala poznať, keď som dostala nápad zaslať túto poviedku do Ohnivého Pera na stránkach Fantázie. Tam mi bolo totiž povedané, že príbeh sa pochopiť nedá. Čo mi vsadilo do hlavy chrobáka :D Ďakujem, som rada, že sa ti to zapáčilo.  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa31. mája 2010 11:29:06
Kht
Čo sa na tom nedá pochopiť?? Preboha, to sú tí ľudia už tak mimo? akože chápem, že to možno nie je pre každého, ale rozhodne nie až tak.. hmm. skúšala si niekedy českú Pevnost?  
Spisovateľ/AutorKht Pridané dňa31. mája 2010 17:35:28
Yao(nee)
Nie, ich ešte nie. Ale poznám daný časopis, zatiaľ som to skúšala iba s Istrozinom, kde mi ponúkli uverejnenie poviedky Antikvariát v najbližšom čísle. Tak vieš, každý z nás má iný vkus... a pri type komentárov, ktoré hádzali k zvyšným súťažným prácam, som bola rada, že to vôbec takto pozitívne ohodnotili :)  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa31. mája 2010 18:18:39
Kht
tak jasné, "vždy lepšie ako hrdzavým drôtom do oka" :) hmm.. na to sa musím určite pozrieť  
Spisovateľ/AutorKht Pridané dňa31. mája 2010 18:43:53
Yao(nee)
Vari sa ti niekto niečím podobným za tvoju tvorbu vyhrážal?! Kam tento svet speje :D Tá poviedka má pol roka... nepíšem tak často, vzhľadom na to, že ma zamestnáva XY vecí a som lenivá skoro ráno vstávať, aby som toho stihla ešte viac!  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa31. mája 2010 18:48:05
Kht
"život není spravedlivý a málokdo z nás dostane co zasluhuje, tak bych řekl, že to celkově nemá žádnej význam a múžeme na to klidně zapomenout" :D (Joe Abercrombie)  
Spisovateľ/AutorKht Pridané dňa31. mája 2010 18:50:26
Yao(nee)
Kus pravdy na tom by aj bol!  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa31. mája 2010 18:59:57
7 bodov
Mne to prišlo trocha dietne(dejovo):)Ale na to bol odkaz na normostrany, ale dost mi tam vadili tie dejove skoky...vzdy ma to vyrusilo, ked som sa do toho dostal opat zmena, myslienka dobra, zaver zaujimavy (tajomny?). V celku dobre, ale mas aj lepsie diela :) tak sedmicku by som tomu dal:) Mam ta rad ako kriticku, takze kebyze mas chut sa juknut na moje diela a povedat svoj odborny nazor potesilo by:) Cusi  
Spisovateľ/Autorzlosyn.dna Pridané dňa17. marca 2009 15:38:02
Yao(nee)
Tie skoky mali svoj význam, ak si všimneš koniec, kde nám postava odkazuje na: „Mám obeť, svedka i vraha,“ odvetil pokojne chrapľavý hlas... Zistíš, prečo sa poviedka podobným spôsobom rozkúskovala ;) Na tvoju tvorbu sa rada mrknem, len musím dorobiť pár vecí, ktoré sa týkajú práve ukončenej literárnej súťaže ^//^  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa19. marca 2009 15:52:19
Ja neviem...normálne som mal pocit, že mi tam chýba jeden rozmer : história...vieš, také čosi, čo by ma tam prenieslo, dalo pocítiť chuť, či pachuť tej doby, nejaké detaily, dotykové body...nič som nenašiel. Mrzí ma to, lebo historickú tematiku zbožňujem. Potom ma napadlo : nie je to len úryvok z čohosi dlhéééého, čo by tu nikto nečítal ?! A vadí mi aj názov : po prvé neoriginálny, po druhé ti prezradí viac než treba...teda všetko. A ani motív ma nedostal...mal som pocit, že takého som sa už načííítal... Aby som nebol sviňa ( hoci aj podľa čínskeho horoskopu som )všetky ostatné tvoje poviedky sa mi páčili. Fakt. Úprimne.  
Spisovateľ/AutorMirič Pridané dňa16. marca 2009 18:34:59
Yao(nee)
Poviedka dlhšia ani nemohla byť, pretože som bola viazaná počtom normostrán. Historické tematiky nepíšem... na to by som najprv potrebovala tento odbor študovať ;)  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa16. marca 2009 20:20:51
odporúčam
ale jo, mne sa to páčilo... bolo tam síce pár vecí, ktoré mi vadili, možno by som pridal viac dialógov... ale bolo to dobre napísané a nenudilo to... za to veľké plus... aj téma bola pomerne dobrá a záver sa fakt podaril... takže u mňa spokojnosť  
Spisovateľ/Autoredmund Pridané dňa16. marca 2009 17:18:15
Yao(nee)
Ďakujem. Inak, tie dialógy... mne osobne sa zdalo, že nimi poviedka prekypuje, preto som sa ich snažila pri finálnej úprave skresať oO asi som urobila chybu... nevadí, nabudúce pôjdem na to úplne inak X3  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa16. marca 2009 20:23:36
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8