Anjel, diabol a pán... a ja... Ako sa to všetko skončí Víťazstvom... ale pre koho?

Spisovateľ/ka: lady Sue | Vložené dňa: 2. apríla 2009
http://citanie.madness.sk/view-21486.php

ANJEL

Neistý.

Zronený.

Minulosť už nikdy nezmení.

Prítomnosť vníma, cíti ako mu dýcha na krk.

Pri pohľade do budúcnosti sa ide roztrhnúť na tisíce maličkých kúskov. Len ťažko by ste ich spočítali. A možno ani nie... keby ste mali prežiť to, čo on...

 

DIABOL

Mlčí.

Číha..

...a čaká.

Jeho potmehúdsky úsmev svedčí o jeho blaženej spokojnosti. V očiach sa mu nebezpečne zablysne.

 

A v tom vkročí PÁN.

PÁN dobra i zla. Dňa i noci.

Jeho oči sú ako dve zelené jazierka. Priezračné a nádherné... a je v nich toľko tepla, až sa pri pohľade v každom, kto do nich nazrie niečo roztápa... túži sa v nich vykúpať... načerpať z ich jasu. Odzrkadľuje sa v nich túžba... túžba po šťastí a láske.

Vlasy má čierne...

Je elegantne odetý. Čierne topánky, čierne nohavice, čierna vesta a čierny plášť sú kúsky jeho odevu, ktoré predstavujú jeho temnú stránku... Biela košeľa a biela maska, ktorú má cez polovicu tváre predstavujú svetlo.

 

Minulosť ticho odpočíva.

Prítomnosť sa neprestajne zvíja. Vypĺňa každý jeden kút.

Budúcnosť je zvedavá. Je silná a bojí sa zároveň.

 

Pán sa pozrie hore do neba. Hladí priamo do očí bezradnému anjelovi. Túži mu dať stratenú silu, pretože vie, že nádej v ňom ešte celkom nevyhasla.

Anjel má azúrovo-modré oči. Jasné ako nebo. Jemné ako to najnežnejšie teplé a tak láskavé pohladenie. Má striebristé vlasy. Telo mu zahaľujú biele, dlhé šaty siahajúce takmer po zem.

Jeho najväčšou pýchou i darom sú jeho biele, jemné, ale veľké krídla, ktoré ochránia každého. Každému poskytne útočisko i pocit bezpečia.

 

Pán sa nemusí pohnúť, nemusí sa otočiť, nemusí nič. Cíti diablovu prítomnosť, hoci mu je na míle vzdialený.

A tak pán stále hladí na anjela. Stráži ho.

 

Láska je na krok od nenávisti vzdialená.

Chuť žiť hubí poznanie z budúcnosti.

Sila. Tá jediná je potrebná. Ona môže pomôcť k víťazstvu. Lenže na ktorú stranu sa pridá? Ku komu?

Sama dúfa, že si zvolí správnu cestu, ktorou ísť.

 

Dieťa šťastia a lásky. Nič netušiace. Ticho spí. Zrazu sa vznesie do výšky a vzbĺkne. Ostane z neho len dym, popol klesajúci v závane vetra nadol a spomienky. Spomienky, ktoré po ňom ostanú vyvolávajú strach a bolesť. Bolesť pre niečo, čo ešte ani poriadne neokúsilo život.

To bol ďalší z diablových triumfálnych ťahov a nápadov. Opäť si dokazoval niečo, čo už bolo dávno dané a čo sám nemohol zmeniť.

Anjel sa nestihne ani len pohnúť, tak rýchlo sa všetko odohralo. A tak len zúfalo sklopí oči.

Pán len pokrúti hlavou.

 

Diabol jedným, jediným pohybom ruky stvorí ducha. Povolal ho z dávnej Posédie. Miesto bez času, priestoru a gravitácie. Miesto, kde existuje len ničota a strach, kde všade navôkol sú zalezené nechutné a zjazvené tvory. Obrovské, ohyzdné a rýchle. Ich rýchlosť nevie  a ani nemôže nikto prekonať. Sú tam však aj priesvitné tvory s temnou dušou, ktoré tam len trpia a čakajú.

Duch, tmavý a studený sa zjaví priamo za anjelom, ktorý sa spamätáva ešte z predchádzajúcej udalosti. Pán si ho však stihne všimnúť v prvej sekunde jeho príchodu. Ľavá ruka pána vystrelí priamo k duchovi s cieľom zničiť ho, pretože duch sa akurát chystal napadnúť anjela zozadu. Jediné čo sa pánovi podarí je znehybniť ho. Nemá moc nad mŕtvymi. Pán sa zamračí.

Diablovi je jasné, že musí vyjsť z ulity, pretože by sa pán veľmi hneval.

Oči čierne, ani uhoľ sa tej čierne temnej farbe nevyrovná, je celý krvavočervený. Dlhé a mastné havranie vlasy mu padajú na plecia a niektoré pramienky vlasov mu padajú do tváre. Jeho odev sa skladá z jediného čierneho plášťa, ktorý má celý dotrhaný. Je cez neho vidieť jazvy a rany po súbojoch. Odzrkadľovali bolesť a utrpenie. Jemu to však nevadilo, pretože on sám bol zobrazením ničoty a strachu.

Anjel má tiež mnoho jaziev na svojom tele. Vie, že jeho rany sa mu raz zahoja, ale stopy v podobe jaziev po nich ostanú navždy a s nimi ostávajú aj spomienky hlboko vryté v jeho mysli, v jeho jazvách a v celom jeho tele z určitých zápasov, či bojov.

 

Otvorím oči do tmy. Nevnímam bolesť, ktorá zápasí s mojím telom, snaží sa ma celú ovládnuť a vyhrať nado mnou. Nevnímam ani volanie, ktoré ku mne z diaľky dolieha, nevnímam slzy, ktoré mi spaľujú tvár... Nevnímam NIČ. Schúlim sa do klbka a mlčím. Zrazu počujem úder. Potom ďalší a ďalší. Jemné a nežné volanie na mňa sa zmení v tlmený výkrik. To diabol práve dokončil svoje dielo a anjel... ten smutne hladí do neznáma. Nevinná obeť sa v bolesti zvíja. Už mu nepomôžem. Už nie. Už je neskoro. Musím byť však silná. Teraz musím vstať a dokončiť svoje poslanie. Poslanie, ktoré mi môže vziať život. Nezáleží mi však na tom. Každý predsa pre niečo žije. A ja žijem práve pre toto...

Bledomodré šaty, dar, ktorý som dostala od anjela z nebies mi plápolajú vo vetre spolu s tmavohnedými vlasmi, ktoré sa mi všade krútia. Zvíjajú sa v nespravodlivých myšlienkach prúdiacich v mojej mysli. Vlasy mi obopínajú pás. Tmavohnedé oči mi hladia do ďaleka, do neznáma. Bosé nohy sa mi chvejú z myšlienok na budúcnosť. Nechcú kráčať vpred. Musia však.

Krv. Pach krvi. Cítim, ako ku mne dolieha. Až mi je zle. Som však silná. Ja musím byť. A tak idem.

 

Zrazu sa pred ňou zmení na malé dievčatko.

,,Mami!´´

´´Ešte nie je neskoro.´´ Pomyslí si.

Uprene na ňu pozerá svojimi obrovskými, tmavohnedými očami.

 

Spisovateľov komentár k príspevku

Zatiaľ to sem všetko nenalepím... ale je to dlhšie... oveľa dlhšie... a dúfam, že to niekoho zaujme... ak nie, nič sa nedeje =)Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 Nasledujúca stránka Na koniec
tu sa nenájde nikto, komu sa to páči, že?...  
Spisovateľ/Autorlady Sue Pridané dňa9. apríla 2009 16:52:23
ale sranda, že k obsahu toho, čo som uverejnila nikto nič nenapíše... a podľa mňa to nie je napísané zle, ale to je len môj názor... a viem, že každý ho má iný!  
Spisovateľ/Autorlady Sue Pridané dňa8. apríla 2009 18:31:07
myslim, ze assur sa ti vyjadril aj k obsahu. A tiez sa zmienil ze to nie je najhorsie.  
Spisovateľ/Autorfic Pridané dňa8. apríla 2009 18:36:18
Aššurballit
...nevyjadril som sa k obsahu...  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa8. apríla 2009 18:38:13
nie je jedno koľkokrát som kam vložila poviedku? Animae, Ty si napchatý asi všade, že? aj tak nikto neviete o čom je celá tá poviedka, vlastne z toho kúsku sa to ani pochopiť nedá! a chcem počuť reálny názor, kde som napísala, že nie? len neviem prečo niekto hneď niekoho zavrhuje, keď pravda môže byť niekde celkom inde... ´´a to ti nikto neda,pokial to nie je dobre...´´ prepáč, ale tomuto som nepochopila...  
Spisovateľ/Autorlady Sue Pridané dňa8. apríla 2009 18:26:52
hej som a co. Aka pravda? Myslis, ze vsetci sme ta nepochopili a preto tvrdime ze tvoje dielo nie je dobre? Povedal som, ze "nekomentovanie" diela znamena niekedy aj to ze to dielo asi nie je dobre. Neznamena to ze ho nikto necital. Mam snad povinost sa vyjadrovat ku kazdej "sracke" co kto uverejni? Ale asi nemam realny nazor. Ani na slavonici ani tu. Ani ti ludia co ti to tam komentovali ani tito tu. Vsetci sme zly a ty si nepochopena.  
Spisovateľ/Autorfic Pridané dňa8. apríla 2009 18:35:23
´´ty si aký múdry´´  
Spisovateľ/Autorlady Sue Pridané dňa8. apríla 2009 18:41:19
a ty taka nepochopena  
Spisovateľ/Autorfic Pridané dňa8. apríla 2009 18:42:12
tak si ho kľudne nechaj!  
Spisovateľ/Autorlady Sue Pridané dňa8. apríla 2009 18:48:07
tak chces tie nazory alebo nie? ci len take ktore ta pohladkaju  
Spisovateľ/Autorfic Pridané dňa8. apríla 2009 18:49:43
a tak či inak je to tvoj názor a len tvoj... a možno neuveríš, ale všetci moju poviedku nezavrhli... zato, že sa nepáči asi 5 ľuďom sa neskopem do kocky... a v podstate je jedno, koľkým sa táto poviedka a moja tvorba páči a koľkým nie... dôležité je to, či moje básne a poviedky pomôžu a niekam posunú buď mne alebo iným ľuďom, mne pri ich písaní a im pri čítaní...  
Spisovateľ/Autorlady Sue Pridané dňa8. apríla 2009 19:03:45
no, tak co riesis..mne sa nepacila..nikam ma neposunula, nic mi nedala..aj som zdvovodnil preco na slavonice... ..a ty si chcela diskutovat a presviedcat ma ze to ma nejaku hodnotu...lenze bez argumentov a s vyjadreniami, s ktorymi som sa na nete stretol uz velakrat...nepochopenost, pisem srdcom atd...  
Spisovateľ/Autorfic Pridané dňa8. apríla 2009 19:10:17
nie, netrápi ma Tvoje vyjadrenie sa, je to Tvoj pohľad na vec... pre mňa to má umeleckú hodnotu už len z toho dôvodu, že som písala ja a je mi jedno koľko ľudí to zaujme... a nehovorím, že som nepochopená!!! kde si si to prečítal???  
Spisovateľ/Autorlady Sue Pridané dňa8. apríla 2009 19:30:00
áno, chcem, ale nemusíš mi desať krát hovoriť to isté!  
Spisovateľ/Autorlady Sue Pridané dňa8. apríla 2009 18:58:34
asi mam tu potrebu..no nie je to moc prijemne ze?...  
Spisovateľ/Autorfic Pridané dňa8. apríla 2009 19:00:52
kto povedal, že som nepochopená? ja určite nie!  
Spisovateľ/Autorlady Sue Pridané dňa8. apríla 2009 18:45:00
je to moj usudok  
Spisovateľ/Autorfic Pridané dňa8. apríla 2009 18:45:46
Aššurballit
...zial ano.. ...napisane nie tak zle...ale viac mi vadi ze je to zahltene tym klasickym diabolsko anjelskymi realimai...nic prekvapive...  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa8. apríla 2009 18:05:48
halooo... čítal to vôbec niekto???  
Spisovateľ/Autorlady Sue Pridané dňa8. apríla 2009 17:55:37
tu je to vacsinnou tak, ze ziadna kritika znamena ze to asi nebude moc dobre. a neviem preco mas tu potrebu toto dielo vsade "prepchavat"...na jednom serveri si to dvakrat uverejnila... http://www.slavonica.eu/clanky/poviedka/1238112159/anjel-diabol-a-pan-a-ja-ako-sa-to-vsetko-skonci-vitazstvom-ale-pre-ko.html http://www.slavonica.eu/clanky/poviedka/1238443040/anjel-diabol-a-pana-ja-ako-sa-to-vsetko-skonci-vitazstvomale-pre-koho.html  
Spisovateľ/Autorfic Pridané dňa8. apríla 2009 18:08:09
Aššurballit
"a neviem preco mas tu potrebu toto dielo vsade "prepchavat"...na jednom serveri si to dvakrat uverejnila..." ...neviem preco to hovoris prave ty?... ..vzhladom na to ze si aj poviedku javisko sem vlozil na dvakrat...preco asi?...  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa8. apríla 2009 18:17:57
nechapem..ked vidim dobre, moja poviedka tu je len raz...  
Spisovateľ/Autorfic Pridané dňa8. apríla 2009 18:23:52
Aššurballit
...nie je rozdiel velky v tom co spravila ona a co si spravil ty...ked si to iste dielo nanovo vlozil...po tom co sa pomaly rolovalo dolu... ...ona tu ma to dielo zatial mimochodom tiez len raz...  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa8. apríla 2009 18:36:35
mne je jedno, nech si uverejni aj tristokrat. Reagoval som na jej komentar "co to nikto necital"?.. Assur, neverim vlastnym ociam. Ty moralizujes? Nesranduj. A co na tom ako. Ubehla asi pol hodina kym som dielo zmazal a uverejnil. Kedze to zatial nikto neohodnotil a medzitym sa dielo posunulo o par riadkov nizsie tak som tym len ziskal lepsiu moznost ze ju niekto precita. A co jako.  
Spisovateľ/Autorfic Pridané dňa8. apríla 2009 18:41:12
Aššurballit
...a vlastne myslim ze naozaj je v tom velky rozdiel...pretoze ty vedome vkladas nanovo svoje dielo aby si odsunul diela inych... ...ona to totiz riesila "len" nevhodnym komentarom...  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa8. apríla 2009 18:51:52
ano,so svojimi dielami si mozem robit co chcem, mazat ich a znovu pridavat. Nechapem preco tak moralizujes. Sam dobre vies ze na nete je to tak trochu o hubu. Nevidim na tom nic zle, ked si svoju sancu posuniem trochu vyssie. Ine je ked by niekto raz za tri dni pridal to iste dielo. Ja som nehovoril o made ale o slavonici kde to spravila, tak neviem co riesis.  
Spisovateľ/Autorfic Pridané dňa8. apríla 2009 18:57:57
Aššurballit
...mal si jej to povedat na slavonici a nie na made...ked to chces teda vymedzit na problem slavonicy... ...viem ako je to na nete... ...ano svoej diela mozem mazat a pridavat..kolko chcem...presne tento pristup umoznoval ludom ako gogolen ci hud pridat 30 diel denne... ...ty svojim zvysovanim sanci zaroven znizujes sance autorom ktori su pod tebou..je to jednoducha logika...  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa8. apríla 2009 19:05:37
Pred pol hodinou tu lady sue nemala ani jeden komentar Teraz ich tu ma 30. Aj tomu sa hovori zasieranie..  
Spisovateľ/Autorfic Pridané dňa8. apríla 2009 19:21:24
akože prepáč, ale toto si si mohol odpustiť... no kto mohol tušiť, že klesneš až takto nízko... úprimne: úbohé... a ak si myslíš, že ma týmto urazíš, alebo nejakým spôsobom potopíš, tak sa mýliš.  
Spisovateľ/Autorlady Sue Pridané dňa8. apríla 2009 19:33:40
a nie je to pravda? pred pol hodinou si tu nemala ziadny komentar, len totuo nezmyslenou diskusiou sa to tu "zasralo".V uvodzovkach to znie prijatelnejsie?  
Spisovateľ/Autorfic Pridané dňa8. apríla 2009 19:37:25
Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 Nasledujúca stránka Na koniec
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8