Kniha

Spisovateľ/ka: merry | Vložené dňa: 7. mája 2009
http://citanie.madness.sk/view-22285.php
1. Všetko najlepšie! - Pekný zvyšok dňa, pán Dubois!

-Aj tebe, Tracy!, povedal pán Dubois s úsmevom na tvári, keď ako obvykle vo štvrtok odchádzal aj so svojimi obľubenými knihámi z tejto knižnice. Myslím, že teraz čítal Moliera a myslím, že nie prvý krát vzhľadom na to, že vždy mi dal patričnú prednášku o hre, o charakteroch postáv a viac menej porozprával aj celý dej a okomentoval. S obľubou ho počúvam, je svojím spôsobom múdry čo sa týka literatúry. Neviem ako niekto dokáže mať taký prehľad o národnej literatúre, ak vezmete do úvahy, že celý život bol vojakom z povolania a stále na misiach niekde v zahraničí, kde bolo tažké prežiť a nie to sa zapodievať nejakou literatúrou. Raz mi rozprával, že všetky tie knihy čítal preto, lebo to bolo ľahšie ako zaoberať sa tým či prežije ďalší deň alebo niekedy ďalšie dve hodiny. Mám ho rada, vždy je milý, nikdy nekladie otázky typu : Aké máš plány až doštuduješ? alebo Čo chceš v živote vlastne robíť? ako väčšina postarších ľudí okolo 60, ktorých poznám. Neviem prečo to každého zaujíma, keď sa to môže aj tak v okamihu sekundy zmeniť a my ani nebudeme vedieť ako a prečo sa to vlastne zmení, či v náš prospech, či nie. Neviem prečo sa ľudia nezapodievajú radšej realitou ako budúcnosťou. Samozrejme aj budúcnosť je doležitá, ale môže sa zmeniť, kdež to realitu nezmeníme, ak nebudeme mať pevne nohy na zemi a nebudeme sa snažiť predísť veciam , ktoré nás obmedzujú, ovplyvňujú alebo nám nieč prikazujú.

Cestou domov z pr
áce, ak tak môžem nazv moje vypomáhanie v miestnej knižnici, som takmer cítila, ako mi odumierajú končatiny a hlava padá raz doľava raz doprava. Bola som totálne zničená. Keby mi niekto povedal, že mám dnes ešte niečo spraviť, asi by som ho namieste zaškrtila, teda , ak by som vládala, keďže moje telesné funkcie pomaly odchádzali. Cesta mi trvala asi desať minút pešo, čo je podľa mňa najväčšia výhoda malého mestečka. Všade sa dostanete rýchlo a ľahko. Problém by mohol byť až v tom, že nemáme ulice, iba čísla domov, ktoré su trochu chaotický usporiadané, lebo čoraz viac a viac sa tu stavajú nové domy a prichádzajú pristáhovalci najmä zo severnejších miest, keďže u nás je teplo pomerne celý rok a ďalším dôvodom je podľa mňa aj pomenovanie Azúrove pobrežie. Znie to lukratívne a táto oblasť je dosť vyhladávaná turistami. To všetko viem preto, lebo aj moji rodičia boli takýto turisti. Medové týždne sa rozhodli stráviť u tety, tu v Sainte-Maxime, zapáčilo sa im tu a tak si kúpili malý domček blízko pobrežia. Časom som prišla na svet ja a ďakujem doteraz mojej mame, že sa nechcela ísť niekde do Ruska ako pôvodne plánovali.- Som doma!, zakričala som, keď som prišla domov. Nikto neodpovedal a ja som nemala chuť ísť pozrieť sa , či je niekto doma. Hneď som šla do sprchy, vykonala pár hygienických úkonov, ľahla do postele a zaspala.

Noc skončila prekvapivo skoro a ja som sa vôbec nevyspala. Mala som pocit, že môj budík sa pomýlil apsoň o také tri hodiny. Približne toľko som potrebovala na to, aby som mala aspoň pocit, že bola noc. Keďže bol plnohodnotný školský i pracovný deň, obliekla som sa, dala veci do tašky, zbehla dole na raňajky, ale nikto tam nebol. Čudovala som sa asi do tej chvíle, keď na mňa spoza kuchynského pultu, dalo by sa povedať, vyskočili a vydesili ma na smrť moji rodičia celý štastní z toho, ako ma šokovali. Mala som narodeniny a ani neviem ako som na to dokázala zabudnúť, ale zabudla som. Prišli gratulácie, pár darčekov, nejaké knihy, akoby som ich nemala dosť v knižnici, v ktorej keď ste praktický zamestnanec, nepotrebujete čitaťeľský preukaz, nemusíte si platiť členské a môžete tak isto navštevovať čitaťelský krúžok, ktorý vedie majiteľka knižnice a moja profesorka literatúry na miestnej strednej škole Madame Valeu. Pravidelne ho navštevujem. Madame Valeu vie o literatúre povedala by som všetko, dokonca napísala román, ale ten veľmi neuspel, tak to vzdala a radšej sa venuje svojim čitaťelom v knižnici. Najväčšie prekvapenie rána prišlo, keď mi mama na raňajky pripravila palacinky. Niežeby ich inak nepiekla, ale nie na ráno a ešte k tomu v pracovný deň. Väčšinou som to práve ja, kto ich doma aspoň raz do týždnňa pečie. Po prvé preto, lebo ich zbožňujem a po druhé preto, lebo v školské dni nemám čas na dlhodobé ppravy jedál a mama robí dlho, niekedy až do večera. Tak sme sa naraňajkovali ako každá normalná rodina spolu a spolu sme aj odišli z domu asi prvý krát po roku. Myslím, že moje minulé narodeniny prebiehali presne rovnako až na to, že som mala na palacinkovej torte o jednu šľahačko kôpku menej. Teraz som ich tam mala 18 a na každej ako bonus malú jahodu. Bolo to chutné a mala som dobrý pocit, až do chvíle, keď mi cestou do školy nezačalo byť mierne nevoľno. Tuším to bolo tou šľahačkou. Nikdy mi z nej nebolo dobré, ale nechcela som uraz mamu, keď sa tak snažila. V škole, hneď pri vchode ma čakala Nathalie a Martin s veľkou škatuľou. -Preboha..., pomyslela som si pri pohľade na Nath, na tú škatuľu v jej rukach a na úchylný úsmev môjho najlepšieho mužského kamaráta Martina.

- Ahoj! Ahoj! osemnástka. Všetko najlepšie !, povedal a asi videl, že otázka Ako sa mám? by bola zbytočná vzhľadom na moju tvár, v ktorej sa asi odzrkadlila aj posledná kopka šľahačky. Ale Nath to zjavne nevidela.-Ako sa má naša oslavenkyňa?, povedala a milo sa umievala. Nathalie strašne rada oslavovala a oslavovala naozaj všetko. Raz, keď sme boli menšie, od malička sme najlepšie kamarátky, som mala narodeniny, ale ona to nevedela, nemala to odkiaľ vedieť, no predsa priniesla darček. Ja som jej začala ďakovať, že to nemusela a že odkiaľ vie, že mám narodeniny. Ona na mňa udivene pozerala a povedala: - "To nie je pre teba, ja som nevedela, že máš narodeniny, to je pre tetu od susedov. Ocko povedal, že sa mám slušne obliecť, že pôjdeme na nejaký jej kar, tak som jej vyrobila nahrdelník, keď nás už pozvala." Samozrejme, aby som to vysvetlila, Nathalie a ja sme mali sotva sedem rokov a pojem kar sme nevedeli definovať ani ona, ani ja. V tom momente som ju podporovala a patrične pochválila za ten úžastne originálny napád niečo tete vlastnoručne vyrobiť. Keď sme zbehli z mojej izby k mojej mame do kuchyne, tak tá nám to potom vysvetlila....a už to také zábavné nebolo. Hoci túto príhodu si každá z nás vedeá, Nathalie zostala záľuba vyrábať darčeky, kupovať darčeky a do zbláznenia gratulovať. A teraz mi do rúk strkala veľkú škatuľu.-Nech sa páči, malá pozornosť od Martina a mňa., povedala a obaja na a netrpezlivo pozerali a akoby som držala v ruke darček od Sadama Husainaakajúc, že to buchne mierne cúvli. Otvorila som to.

-Preboha!!!, zo srandy som zakričala, oni celí ohromení, že čo sa deje, čo tam je, či si nepomýlili škatuľu rýchlo pozreli dovnútra a začali sa smiať zo svojej reakcie. Samozrejme som nebola zhrozená ani nič podobné. Tento darček sa Nath a Martinovi naozaj vydaril. Vždy som chcela vankúšik, taký plyšo, na ktorom bol obrázok mojich obľúbencov, skupiny Coldplay. Mám ich rada odkedy si dokážem samostatne stiahnuť hudbu z internetu a odkedy som videla Madagaskar. Hoci mi to tak nepríde, pre ostatných mojich priateľov a spolužiakov je divné, že počúvam nejakú zahraničnú hudbu, ktorá sa takmer nehrá u nás v miestnom rádiu a v nej "cédečkarni" nie je na popredných miestach v počte predaných kusov. Asi jediný, kto mi rozumie je Martin. Ten sa dal na americkú heavymetalovú klasiku Metallicu, hoci viem, že tajne počúva naše hip-hopové formácie. jeho Metallicu pripisujem snahe vytŕčať z davu, ale mne to nevadí, aspoň nie som sama na tie otázky, čo má každý z triedy. Lezú mi mierne na nervy, akoby neexistovala iná hudba ako naša. Ale čo narobím, budem to musieť ešte ten rok a pol vydržať.To myslím ironicky, trieda ako je naša je naozaj to najlepšie, čo môže mladý človek na škole dostať.-

No? Čo vravíš?, spýtal sa Martin s nadšeným pohľadom.. -A čo mám povedať? Veď ste vedeli, čo chcem a mohli ste to aspoň krajšie zabaliť, povedala som a začala sa smiať z toho, ako neuveriteľne ľahko dokážem ľudí, hlavne ich zmiasť, ale potom som dodala:-Ale nebláznite, žartujem. Je to to najlepšie, čo som kedy dostala. Ďakujem veľmi pekne., ich výraz bol už podstatne lepší a tak sme sa až kým sme neprli do triedy smiali, žartovali a mňa prešla tá moja nevoľnosť.

Po škole som rýchlo šla domov prezliecť sa, aby som si mohla ísť zabehnúť obvyklu trasu smerom do parku, tam si sadnúť na "moju" lavičku. Na tej lavičke sme sa predtým stretávali s Nath, ale ona teraz nemá čas, pri všetkých tých svojich aktivitách.Zvyčajne tam len tak sedím, čítam si a niekedy si píšem básničky. Rada to robím, mám rada chvíľky, keď môžem rozmyšlať len tak o niečom, čo nemám presne dané. Proste, začnem na niečo myslieť, niečo mi nápadne a ono ma to privedie k niečomu inému a tak sa vždy nejak dostanem k zaujímavým úvahám. A niekedy, len tak z čista jasna sa tie úvahy da do rýmov a vznikne básnička, ale to zas tak časťo nebýva a niekedy zas stačí len nejaká myslienka, inšpirácia a podarí sa ďalšia. Na tej lavičke tvim väčšinu môjho voľného času v lete, jari a jeseni, ak to beriem z hľadiska mesiacov v roku, keďže u nás nie sú nejaké vysoké výkyvy teplôt. V "zime" som skôr v miestnej hale, ktorú cez zimu menia na klzisko. Zbožňujem korčuľovanie. Keď som sa vracala domov, všimla som si, že blízko pri nás, teda behom asi minútu boli zaparkovaný sťahováci. -Ďalší turisti, pomyslela som si. Bol piatkov

ý večer, moje narodeniny, sedem hodín a ja doma a ešte sama. Niežeby som sa sama bála, ale mám rada, keď nie som sama. Sadla som si na posteľ, zobrala notebook a hneď ako som si zapla icq mi napísala Nath, či nejdem na čitaťeľský krúžok, že bude zábava. Budeme diskutovať o nejakom autorovi, ktorý písal dívadelné hry a komédie. Pravdupovediac úplne som na to zabudla.

-Určite pdem.-Mám prísť po teba? A pôjdeme spolu?

-Faj, tak o polhodinu?

-Budem tam:D, napísala Nathalie a ja som sa

šla pomaly obliekať a zbalit si nejaký zapisník a pero. Bola som rada, že nebudem sama. Našim som napísala odkaz, že prídem večer, ale bála som sa, že dôvod: Idem na čitaťeľský s Nathalie, mi neuveria, keďže bol piatkový večer a tak som pre istotu napísala: Keby niečo, tak mi zavolajte, neberiem si mobil a podpis. Pripísala som číslo do knižnice tesne predtým, ako u nás zazvonila Nathalie. -Chyťte zlodeja! Chyťte zlodeja! Chyťte vraha! Stráž! Pánebože na nebi! Je po mne! Zabili ma! Podrezali ma! Ukradli mi moje peniaže! Kto to mohol byť? Kde sa prepadol? Kde sa skrýva? Kde sa vrhnúť, aby som ho našiel? Kam nebežať? Neni tam? Alebo tu? Kto je to? Stoj! Vráť mi moje peniaže, zloduch!, precítene prednášal pán Dubois. Myslím, že táto časť Lakomca je jeho obľúbená. Keď skončil, sadol na moment veďľa mňa a opýtal sa ma, či máme v knižnici ešte nejakých Lakomcov a potom povedal, že budúci štvrtok si po jedného príde. Potom začala Madame Valeu rozoberať tento úryvok a neskôr sme prešli aj na celú hru. Bolo to fajn, chalani od veďľajšieho stola, syn Madame Valeu Eric a Nathalin sused Lucas mali vždy trefné poznámky a boli za to aj patrične napomínaní, ale neodradilo ich to. Tieto stretnutia mali niečo do seba, nikdy to nebola nuda a ani dnes výnímka nepotvrdila pravidlo.

Večer v posteli som zhodnotila, že dnešný deň sa vydaril rovnako ako  povedzme oslava narodenín a aj darčeky boli úžastné najmä ten, na ktorom som práve zaspávala.

Spisovateľov komentár k príspevku

nevymyslela som ešte názov, ale ak by vás to zaujaloa chceli by ste pokračovanie, tak mi napíšte mail alebo tak...budem tu pridávať postupne kapitoly...ale kniha je už dopísanáOhodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
5 bodov
celkom dobre napísané.. dobre sa to čítalo, malo to švih, miestami som sa aj zasmiala, len stále neviem o čom to je .. nejaká zápletka? .. inak dobré  
Spisovateľ/AutorMichéle Meilland Pridané dňa27. augusta 2009 18:36:26
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8