Ľudská hlúposť nezná hraníc, alebo „To je fake!“
http://citanie.madness.sk/view-22487.php
„Ani ta nejlépe naprogramovaná umělá inteligence nemůže soupeřit s poctivou vrozenou lidskou blbostí.“
Adder, vývojár počítačových hier
V dnešnej dobe je úplne bežnou vecou množstvo internetových serverov poskytujúcich priestor na uloženie videa a jeho následné prehrávania. Z najznámejších spomeniem snáď YouTube, Daylimotion, či slovenské Moje Video alebo Čeknito. Samozrejmosťou sú na týchto stránkach aj komentáre ku konkrétnym videám, ktoré sú často veľmi dobrým zdrojom vtipov, ale občas nad nimi nejeden človek aj zaplače.
Ja som sa v poslednom čase stal alergický na frázu: „To je fake!“ Donedávna sa vyskytoval zväčša pri videách, na ktorých sa objavovali lietajúce taniere, alebo nejaké nevysvetliteľné javy. Teda fake je slovo, ktoré bežný užívatelia používajú na vyjadrenie podvodu. Situácia sa však zmenila.
Prípad No1: Homer Simpson
Na jednom zo serverov som našiel video zo slávneho večera Davida Lettermana. Téma bola: „Prečo by som sa ja, Homer Simpson mal stať prezidentom.“ Pre tých ktorý Homera nepoznajú, toto je on:
Takže som takmer plakal keď som videl pod videom napísané: „To je fake, on nie je skutočný, on je tam iba nakreslený.“
Prípad No2: Krabia hmlovina
Na inom serveri som raz našiel nádherne spravené video vzniku Krabej hmloviny. Nádherný výbuch supernovy sprevádzaný príhodným zvukom, vznikla hmlovina a nádherne sa rozpínala. Blažený úsmev na perách mi zamrzol vo chvíli, keď som si pod videom prečítal komentár: „To je fake! Vo vesmíre je vákum, tam výbuch nepočuť.“ Šikovný amatérsky astronóm že? Pritom normálny človek vidí že to video nie je skutočné a každý normálny človek vie že hmlovina nevznikne za pár sekúnd, ale je to veľmi dlhý proces. A to by som chcel vidieť toho machra, čo by natočil rozpínanie hmloviny kamerou.
Prípad No3: Slimák
Asi moje najobľúbenejšie. Pri tomto sa mi už tlačili aj slzy do očí. Video ukazovalo dlhú dopravnú zápchu a keď kamera prešla dopredu, mohli sme vidieť obrovského modrého slimáka, čo bol očividne prezlečený človek, a tento slimák sa pomaličky plazil a autá naň trúbili a obchádzali ho. A na konci bol akýsi text, zrejme reklamný alebo s podobným účelom. Skrátka bežné reklamné video. A teraz určite čakáte že napíšem, že pod videom bol komentár: „To je fake, to je čistý fake!“ ale... áno, on tam bol! Skutočne tam bol! Keď som to videl, nevedel som či sa mám smiať alebo plakať.
Neviem či je internet taký škodlivý že ničí mozgové bunky alebo sú len ľudia taký úžasne, prepytujem, sprostý, že nepremýšľajú nad tým čo píšu, len skrátka niečo napíšu „aby boli zainteresovaní“. Svoju hlúposť a lenivosť niečo si zistiť prejavujú aj tým, že vôbec používajú slovíčko fake. Schválne si skúste toto slovíčko napísať do vyhľadávača Google, alebo do wikipedie. Pre tých čo mi veria, ušetrím vám hľadanie:
Fake je japonská manga podľa autorky Sanami Matohovej. Fake sa považuje za klasiku v žánri šónen-ai (prvých 6 dielov) a jaoi (posledný diel).
Prevzaté z wikipedie: http://sk.wikipedia.org/wiki/Fake
Snažil som sa nájsť aj iný význam tohto slovíčka. Toto bol jediný ktorý som našiel.
A tak sa teraz pýtam? Kam to naša civilizácia speje? Vytvorili sme obrovské množstvo skvelých vynálezov, medzi ktoré patrí aj práve internet. Ale na čo? Na to, aby sme na ňom mohli deň čo deň ukazovať, akí sme, prepytujem, blbí? Je toto normálne aby som si pod obyčajným zábavným videom neprečítal nič iné iba vetu: „To je fake!“? Hoci ma skúsenosť presviedča že áno, ja pevne verím že nie. Nie je to normálne. Myslím že jediným problémom je iba to, že písať už dnes vie aj každý, prepytujem, debil.