Nech žijú staré dobré rozprávky

Spisovateľ/ka: Jozef Gogolen | Vložené dňa: 20. júna 2009
http://citanie.madness.sk/view-23102.php
 

Odjakživa sa na maturitu neteším, jednak na tú svoju som sa netešil, po druhé sa nikdy neteším na maturitu svojich zverencov. Väčšinou to ide dobre, no každý rok sa vyzberá množstvo perál z úst našich študentov.

Niežeby fandím dievčatám, ale postrachom sú práve chalani, čo sa celé štyri roky flákajú a ich skúška dospelosti zo slovenského jazyka následne vyzerá vskutku kuriózne. Pokojne by sme mohli nakrútiť film Horúce šlehy - a to doslova, pretože pri ich odpovedi sa potí aj študent, aj ja a ani netuším, kto viac.

Jeden z mojich žiakov, Milanko sa volal, bol v triede známym antigramatikom a antičitateľom, ak neberiem v úvahu koľkokrát som mu na slovenčine musel skonfiškovať časopisy, noviny a mobil, pretože čítanie športu, SMSiek a sprostostí ho bavilo zrejme viac, než tá stará čítanka.

Keď bol na rade, srdce som mal v krku, hodil som do seba dva poháre Mitickej perlivej a v hlave som si premietol jeho slová spred troch týždňov na seminári: „Eugen Onegin bol významný spisovateľ..."

No hlavne že sme zdraví - hrial som si dušu, ale nepomáhalo.

Zrazu šlo všetko rýchlo, našťastie pre mňa. Vošiel Milan, rovnako elegantný, ako na ich stužkovej, teda dovtedy, kým sme ho s kolegyňou triednou nenašli pod stolom, no to sa dnes stať nemôže. Vytiahol si Cígera-Hronského , život a dielo charakterizoval celkom presne, radšej som ho neprerušoval, detailne sa nepýtal, len prosil svoje hodinky nech si pohnú, kým chytíme defekt, lebo som vedel, že je to iba otázkou sekúnd, kedy budeme nebezpečne driftovať  dolu.

Keď dokončil, moja spolusediaca, frigidná a zakomplexovaná kolegyňa už nevydržala:

„Vedeli by ste opísať obsah a charaktery postáv  jedného z jeho diel?"

To Milana zarazilo.  Jeho tvár dostala belasý nádych, pohľadom blúdil po zemi.

„Ak chceš, môžeš opísať Jozefa Maka, Milan.", ozval som sa do toho ticha.

Pozrel sa mi do očí, no veľmi som mu nepridal, zreničky priam vrešťali: „Pomóóóc!"

Opäť pozeral do zeme, tam však Mak nebol, ani iné zrnko, čo by mu napovedalo. Po pár sekundách, mne sa videli ako celá večnosť sa nesmelo, ale jasne spýtal:

„Mohol by som opísať Budkáčika a Dubkáčika? To si pamätám najlepšie."

Predsedajúcemu komisie, takému starému chruňovi z Bratislavy, čo naše gymnázium bral ako vidiecku dieru, až zabehlo, kolegyňa sa na mňa spýtavo pozrela, ale ja som nemal inú možnosť. Venoval som jej krátke kývnutie hlavy, ktoré vyjadrovalo, akoby mládenec spravil niečo gentlemanské a na jeho vek nevídané, zatiaľ čo som Milanovi povedal: „V poriadku, tak teda Budkáčik a Dubkáčik."

A verte - neverte, všetko dobre dopadlo, zmaturoval na krásnu dvoječku a bol som rád, že ma Milan ani moc nezoťal.

To som ešte zabudol, že o pár minút maturoval Rasťo a rozoberali sme Čin-Čina.

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
Yao(nee)
Ibaže väčšina tu prítomných komentárov, ktoré sú štylizované viac-menej do negatívnej roviny (záleží od uhľa pohľadu), má svoju pravdu. Krátka próza je z časti úsmevná - minimálne slovné asociácie, vyvolávajúce predstavu z obdobia vlastnej skúšky dospelosti, vyčarujú sem-tam úsmev na tvári. Ibaže tým náš fantastický výlet i končí a čitateľ sa jednoducho musí opýtať: "A?" Ako-tak by sa tu dalo oprieť o pohľad z druhej strany - čiže prežívanie skúšania niekoho, kto sedí v komisii a vlastne v každom smere tŕpne, pretože deň D odzrkadlí vo veľkej miere aj niekoľkoročný prístup vyučujúceho k predmetu, ktorý tvorí súčasť jeho náplni práce. Lenže aj táto časť končí povrchným vyobrazením snahy o akési nadľahčenie ľudského zlyhania prostredníctvom "žartovných" poznámok na margo prítomných osôb, v tomto prípade epických postáv, a tým stráca ich charakter na estetickej i psychologickej hodnote. Aj keby som sa na príbeh pozrela ako na produkt zábavný, čiže niečo ako humoristická črta s nadľahčeným priebehom, okrem pocitu, že to bolo naveľa stráviteľné a všedné, nič plodnejšie si z toho všetkého vlastne ani odniesť nemôžem. Akosi zlyhala teória komunikácia, jazykovo-štylistická zložka a forma spracovania. A hoc sám tvrdíš, že čiarky a vetné konštrukcie nie sú v tomto prípade dôležité, teória literatúry má na to iný názor, čo ti potvrdí skúsený i neskúsený literát :)  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa27. júna 2010 13:38:31
Jozef Gogolen
Drahá Yao(nee), neviem či mám správny pocit, ale myslím že literatúru študuješ alebo je aspoň veľkým koníčkom. Iste, mohol by som sa obhajovať fundovane a vysvetliť viaceré kontroverzné aspekty, ktoré tebe, človeku s väčším odbornejším literárnym rozhľadom môžu vadiť. Ale som prívrženec krás jednoduchosti, takže ak dovolíš, pojmem to lopatisticky. Čitateľ sa musí na túto anekdotu pozerať s nadhľadom. Je to obraz zo života, preto aj opis je akoby zo života, ľadný, nenútený, nezaťažuje čitateľa, ide pomerne v jednej rovine. Pointa nie je veľmi výrazná, je mierne úsmevná, rovnako tak zakončená. Má evokovať spomienky na maturitu, vyučujúcich a to myslím splnila. Preto štylistika je, myslím, v poriadku. Nech si hovorí, kto chce, čo chce obsah vždy prevláda na formou. :)A na to, človek nepotrebuje ani školu, ani titul.  
Spisovateľ/AutorJozef Gogolen Pridané dňa27. júna 2010 16:51:37
Yao(nee)
:) Nie, neprevláda. Bohužiaľ.  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa27. júna 2010 17:03:32
Jozef Gogolen
Bez obsahu je forma prázdna. Obsah bez formy vie existovať. Naopak určite nie. A toto nikoho v škole nenaučia. :) To ti musí jednoducho docvaknúť.  
Spisovateľ/AutorJozef Gogolen Pridané dňa27. júna 2010 17:11:35
Yao(nee)
„Obsah je letmým vzhliadnutím niečoho, stretnutie podobné blesku. Obsah – to je málo, veľmi málo.“ Willem de Konning/citácia zo štúdie Susan Sontagovej "Proti interpretácii". Viac: http://www.animedream.sk/forum/viewtopic.php?f=27&t=1151  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa27. júna 2010 18:11:07
Jozef Gogolen
Koniny... Obsah je vždy viac ako forma. Príklad zo života: Moja suseda mi hovorí: "Pán Gogolen, minulký týždeň ste mali službu a vy ste asi nemali čas, však? No áno, ste pracujúci človek, to je pochopiteľné..." Potom som vypočul jej rozhovor s druhou susedou: "A ten ignorant Gogolen zas tú chodbu neumyl, pritom si váľa gule pol dňa doma! To je taký... atď. Hej, moja suseda má 72 rokov, je velice udržovaná, ale čo z toho? Jej forma ma netrápi, lebo každému v baraku je jasné, že je to stará hnusná, protivná chrapa. Obsah je viac ako forma. :)  
Spisovateľ/AutorJozef Gogolen Pridané dňa28. júna 2010 18:52:24
4 body
Pochopil som to skôr ako vytrhnutú stranu z denníka ako anekdotu. Zopár krát bol opis celkom vtipný. Inak mi myšlienka unikla.  
Spisovateľ/AutorFaun Pridané dňa27. júna 2010 13:21:01
Jozef Gogolen
To nič. Máš koľko 16 / 17? To ešte trochu mlieka popiješ a snáď to bude mať pozitívny vplyv aj na vývoj CNS a potom to pôjde lepšie. Uvidíš, to pochopíš aj nepochopiteľné. Nemôžeš byť na seba náročný. Pomaly ďalej zájdeš.  
Spisovateľ/AutorJozef Gogolen Pridané dňa27. júna 2010 13:24:41
1 bod
nič moc...  
Spisovateľ/Autordavid neviemaky Pridané dňa2. júla 2009 23:49:01
Jozef Gogolen
Dávid moj zlatý, ja pametám tvoj ksicht, ty budeš ešte trpké slzy roniť :DDD  
Spisovateľ/AutorJozef Gogolen Pridané dňa1. augusta 2009 21:48:46
Počkať, ty si učiteľ slovenčiny?Veľmi to tak nevyzerá.To asi potom môže byť každý-s tými tvojimi chybami a katastrofálnymi čiarkami.  
Spisovateľ/Autordavid neviemaky Pridané dňa1. augusta 2009 23:40:24
Jozef Gogolen
Jako... s počítačom pracujem asi trištvrte roka, svoje gramatické chyby pri písaní neopravujem, takže chyby robím, no a čo? Čiarky nie sú až tak veľmi podstatné, tu súdime diela v rámci umeleckého pohľadu, gramatika je druhoradá chlapče, takisto nekritizujeme ľudí a keď už chceš rýpať, nájdi si rovnocenného... :) Kapiš to?  
Spisovateľ/AutorJozef Gogolen Pridané dňa3. augusta 2009 18:46:51
prečo mám pocit že si majster sveta? :D:D:D  
Spisovateľ/AutorFaun Pridané dňa27. júna 2010 13:13:52
Jozef Gogolen
blbý pocit :D  
Spisovateľ/AutorJozef Gogolen Pridané dňa27. júna 2010 13:19:57
A čo také strašné som povedal??? Mi to vysvetli. Pre mňa je to napísané strašne.Trápny humor, nanič príbeh, nič ma nezaujalo. Moj zlatý, nabudúce tu nedávaj tie svoje príspevky, keď nechceš, aby som ti ich komentoval. Kvalita tohto príspevku je podobná tomu tvojmu ,,desatoru". A pamätať sa píše so širokým ä, ty ,,vzdelanec" jeden  
Spisovateľ/Autordavid neviemaky Pridané dňa1. augusta 2009 23:32:26
Jozef Gogolen
Aha, ďakujem za vysvetlenie, samozrejme moje diela môžeš komentovať, ale ja si myslím, že tebe ide skôr o osobné záujmy. Ćítaj si koho chceš, keď si sa v mojej tvorbe sklamal - čo by ma potešilo, mohol by si ju prestať čítať a následne komentovať, keď jej nechápeš, čo je môj subjektívny tip, vyser sa na ňu! Šak pohoda Dávid Nevedomý, či jako... Svoje komplexy si lieč na pokeci, facebooku a neviem kde ešte, kde sú ľudia, čo ti pochopia viac... Nie som vzdelanec, nikdy som to netvrdil. Prajem ti pekný deň.  
Spisovateľ/AutorJozef Gogolen Pridané dňa3. augusta 2009 18:54:44
Nie, v mojom komentári nebolo nič osobné. Len sa mi to nepáčilo a to som aj napísal.  
Spisovateľ/Autordavid neviemaky Pridané dňa3. augusta 2009 22:37:52
Veľmi vtipné a originálne. To musela byť radosť mať v triede takéhoto žiaka. Aj ja som už zažila v triede zopár expertov -a to som dosť často striedala školy- ale toto naozaj nemalo chybu. Už sa "teším", keď budem aj ja maturovať. Dúfam, že nepobavím komisiu podobne ako váš bývalý žiak. Nadruhej strane dvojka nie je zlá :-).  
Spisovateľ/AutorViktória Kohajdová Pridané dňa21. júna 2009 12:36:11
Jozef Gogolen
Ďakujem, a maturít sa neboj, vraví sa že zmaturuje každý debil, čoho som aj ja svedkom.  
Spisovateľ/AutorJozef Gogolen Pridané dňa21. júna 2009 21:00:44
a dokladom  
Spisovateľ/Autorkvaroh Pridané dňa21. júna 2009 21:41:00
musi to byt radost, mat takeho pedagoga  
Spisovateľ/Autordazda Pridané dňa21. júna 2009 21:08:27
caf dazdi, kukni si mail odo mna, ak si ho este nevidela, je to dolezite...vdaka  
Spisovateľ/AutorSchuldiner Pridané dňa21. júna 2009 21:12:42
srry, bola som cez vikend mimo pc  
Spisovateľ/Autordazda Pridané dňa21. júna 2009 21:22:08
Jozef Gogolen
To ja neviem moja, to by asi žiaci vedeli viac povedať. Ale na škole sú aj lepší pedagógovia, mladší, plní elánu a nápadov, ja som už taký starý trtko.  
Spisovateľ/AutorJozef Gogolen Pridané dňa21. júna 2009 21:10:23
to je mile  
Spisovateľ/Autordazda Pridané dňa21. júna 2009 21:11:54
Jozef Gogolen
to je viacmenej pravda :)  
Spisovateľ/AutorJozef Gogolen Pridané dňa21. júna 2009 21:13:55
odporúčam
Príjemne som sa pobavil a zaspomínal si. Ten príbeh o dvoch inteligentných prasiatkach poznám ešte z dectva. Nedávno sa mi dostala do rúk tá knižka, tak som si ju znovu prečítal. Dobre a vtipne napísané...preto odporúčam na prečítanie aj ostatným.....  
Spisovateľ/AutorDantan Pridané dňa21. júna 2009 10:22:47
Jozef Gogolen
Ďakujem Dantan, áno, Budkáčik a Dubkáčik sú asi nesmrteľní, ja som ich čítal už fakt dávno, ale bolo fajn, keď mi príbeh osviežil onen študent.  
Spisovateľ/AutorJozef Gogolen Pridané dňa21. júna 2009 20:58:30
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8