Krvavé ruže

Spisovateľ/ka: Sue Fabianova | Vložené dňa: 26. júna 2009
http://citanie.madness.sk/view-23228.php
Zrodené z tvojich sĺz
na pokraji zrútenia.
Zrodené z úsilia žiť,
na okraji krvavých záhrad.
Kedysi boli obyčajné,
krásne, živé, nespôsobujúce bolesť,
no dnes bodajú silnejšie ako čepeľ noža.
Roztrúsené po zemi v krvavých záhradách,
rozliate po svete v červených tmách.
Tŕne zabodnuté v srdci
uvoľnia červenú tekutinu,
zafarbuje ruže, zkrvaveli.
Stále tečie a tečie, neúprosne
nedá sa zastaviť.
Všetky ruže, krvavé ruže,
spôsobujú bolesť,
navonok krásne, krehké,
vo vnútri ako najhorší nepriateľ
striehnuci na svoju príležitosť.
Tekutina stále tečie,
jasne červená,
vytvorila rieky krvavých ruží,
spojili sa v jedno nekonečné more.
Ruže, krvavé ruže,
zrodené z ľudských sĺz,
zrodené z túžby žiť,
v krvavých záhradách, riekach, moriach.
Aj ten najjemnejší dotyk spôsobuje ukrutnú bolesť,
ich kráse sa nedá odolať.
Ruže, krvavé ruže,
zrodené z bolesti a utrpenia,
zrodené z bezcitnosti ľudstva.
Krvavé záhrady plné ruží,
ich tŕne pália, bodajú,
zrodili sa zo sĺz,
už nikdy nezmiznú.
Krvavé ruže,
tak nádherné a krásne,
krehké ale bolestné,
máme ich v srdciach,
už naveky.

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
Daša Claythorn
to to ako myslite tak se ked uz to slovo niekto raz pred sto rokmi napisal tak teras mame vseci ostatni zakazane ho pouzit? napr spojenie ruze krv a pod, su casto tie najpresnejsie slova na vyjadrenie momentalnych pocitov cloveka tak preco by sa niekto v roku 2011 nemohol citit tak ako niekto v roku 1911 viete casy a poezia sa mozno zmenili ale ludia bohuzial este stale pocituju bolest a smutok vo svojich srdciach...  
Spisovateľ/AutorDaša Claythorn Pridané dňa28. júna 2011 12:03:02
odporúčam
11x krv a 11x ruže. A čo? Niekedy to dodáva básni ten správny efekt. Možno slová nie sú originálne, ale treba si uvedomiť, že sú ľudia, ktorý tie slová hltajú. Trošku citu do tej kritiky! Toto sa mi vôbec nepáči ako vy komentujete svoju kolegyňu! Ďalej - možno to neznie lahodne keď sa to povie nahlas, ale čo keď o to išlo? Ruža má tŕne a tie bodajú. Predstavte si, že tie slová sú tŕne. Nebudem hodnotiť Zuzka :) Veď sama vieš ako ťa podporujem v tvorbe a tak to ostane naďalej. Niečo si z ich kritiky vezmi, ale neber si z nej všetko. Mne sa tvoja tvorba páči a nezmení sa to. Skús tie cvičenia, pomáha to rozvíjať sa :)  
Spisovateľ/AutorGothic Storm Pridané dňa21. augusta 2009 18:41:03
pocuj,,,netrucuj tolko...a nedavaj odpo len preto ze ho ostatni nedali...mala by si zacat citat trochu viac sucasnu poeziu a hadam zistis ze je to uz fakt niekde inde, bez krvi, ruzi a utrpenia a neviem akych este slov ktore su dnes v poezii uz takpovediac nefunkcne...zneju minimalne pateticky,,, kritika ta posuva dalej, takisto verim ze posunie aj zuzanu.. a nie je to nejaka kruta kritika...je to konstruktivna kritika...vies co je odporne?,,,,napisat len stroho ze je to otrasne a ze by s tym mala radsej prestat....ibaze to jej tu nikto nehovori... takisto za nekonstruktivnu kritiku povazujem toto: "Nebudem hodnotiť Zuzka :) Veď sama vieš ako ťa podporujem v tvorbe a tak to ostane naďalej." a toto: "Mne sa tvoja tvorba páči a nezmení sa to." kam ju to podla teba posunie?..  
Spisovateľ/Autortinja Pridané dňa22. augusta 2009 12:04:47
Ja som jej svoju kritiku už podala na jej blogu, takže je zbytočné písať ju opäť. Poéziu nemám veľmi v láske, pretože ma od jej písania odradila sestra, pretože mala prihlúple komentáre. A odporúčam preto, pretože sa mi to páči ak nato hovoríš. A vieš... nevieš čo som jej povedala. Takže to máš aj tak jedno. Tu Zuzku komentovať určite nebudem, keď som ju okomentovala inde i s kritikou. Mám sa opakovať, alebo čo?  
Spisovateľ/AutorGothic Storm Pridané dňa22. augusta 2009 12:07:33
trebars...zdovodnit preco si dala to odpo...,  
Spisovateľ/Autortinja Pridané dňa22. augusta 2009 12:09:34
Pretože tá báseň má niečo do seba. Pretože mne osobne sa páči a zato, že vám nie, nemôžem dať odporúčanie a povedať: je to dobré? V tej básni sa nesie i pravda, ktorá zahaľuje tento svet a je mi absolútne jedno, že nenesie všetky hlavné črty básne. Vám neznie veľmi dobre, vraj sú tam slová, ktoré neznejú ľubozvučne, nepoužívajú sa. Ale čo keď sa to mne páči? Takúto báseň som už dávno nečítala.  
Spisovateľ/AutorGothic Storm Pridané dňa22. augusta 2009 12:12:42
no vidis:-P....inac ani ja..:P  
Spisovateľ/Autortinja Pridané dňa22. augusta 2009 12:17:03
Nemienim sa hádať, pretože si tu ľudia myslia, že sa hnevám na celý svet a pritom som úplne pokojná, ale aj tak to je jedno. Je mi ľúto, že v Zuzkinom diele neviete nájsť niečo pekné.  
Spisovateľ/AutorGothic Storm Pridané dňa22. augusta 2009 12:19:06
tak prepac...ale ty sa do kazdeho navazas a kritizujes kritiky - ktore btw nie su negativne ale objektivne...ved nechaj kazdemu jeho nazor,,,nezachranis tym svet...ale hej,,,mas pravdu...nema to zmysel,,,aj ked ja sa nehadam,,,len sa pokusam pochopit o co ti vlastne ide...  
Spisovateľ/Autortinja Pridané dňa22. augusta 2009 12:24:24
Nenavážam. Keby som sa navážala pocítili by ste to viac, pretože aj ja viem byť zlá. Ja vám vaše názory nechávam a netvrdím, že nie sú objektívne. Ale aj tak nič na tom nezmení, že každý je zaujatý. Necháp ma zle, aj ja som zaujatá. Ja kritizujem tak, iný kritizujú hen tak. Ja takú kritiku neberiem. Ale sú ľudia, ktorý mi pomáhajú stráviť i takéto správanie sa. Buďte si priamy, mne osobne je to jedno :) A o čo mi ide? To vie len sám Boh, ktorý mi dal možnosť myslieť.  
Spisovateľ/AutorGothic Storm Pridané dňa22. augusta 2009 12:26:40
si super!  
Spisovateľ/Autortinja Pridané dňa22. augusta 2009 12:40:23
Aššurballit
..no asi to ze na takom malo priestore to posbi prehnane...skor na efekt... ...chyba mi tam variabilita slovnej zasoby atd... ...v poezii nejde o tzo hovorit ale povedat...  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa22. augusta 2009 11:38:04
A skúšal si čítať medzi riadkami? Len sa pýtam :) Niekedy je v poézii dôležité i to.  
Spisovateľ/AutorGothic Storm Pridané dňa22. augusta 2009 11:40:13
Aššurballit
...ano...nevidim tam nic zasa tak vynimocne... ...okrem toho formalna stranka basne je schopna zabit aj velmi dobre myslienky... ...basne nie su len o myslienkach...ale aj o zvuku obrazoch...atd...  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa22. augusta 2009 11:44:43
Ty nevidíš nič, ale niekto to vidieť môže. Mne sa tá báseň páči a určite kvôli tomu, že podľa niekoho nie je výnimočná ju odvrhnem. Čítala som omnoho horšie veci, ktoré som ľutovala, že som sa do nich vôbec pustila. Táto medzi tými vecami žiari ako žiadna z tých. A mne znie celkom dobre. Určite lepšie ako Hviezdoslav.  
Spisovateľ/AutorGothic Storm Pridané dňa22. augusta 2009 11:47:11
Aššurballit
...ja nevidim nic...iny moze...ano presne o tomto je... ...ja ponukam pohlad moj nie pohlad ineho... ...hviezdoslav nebavi ani mna...ale formalne bol predsa len vybrusenejsi...  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa22. augusta 2009 11:50:18
Chápem... Po Hviezdoslavovi sa nedalo ani čítať nieto že to chápať. Ja som jeho diela pochopila, ale boli zložité na môj jazyk tak som nato kašľala, ale celá moja trieda nevedela o čo sa jedná. Mal zložitý štýl, ktorým písal.  
Spisovateľ/AutorGothic Storm Pridané dňa22. augusta 2009 11:53:48
Aššurballit
...ano...ale myslim ze to pre tuto debatu nie je az tak podstatne...  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa22. augusta 2009 11:59:49
Nie, vôbec. Keď nie pre vás, tak ani pre mňa no nie? Debatu uzatváram, aj tak sa tým nič nevyrieši.  
Spisovateľ/AutorGothic Storm Pridané dňa22. augusta 2009 12:00:53
Aššurballit
krv - 11x ruze - 11x /vratane nazvu/ celkovy pocet riadkov - 39  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa28. júna 2009 17:16:06
slabé. slová nahádzané za seba, prvoplánovo sa snažiace vyvolať nejaké emócie. všade len krv, krv, krv blablabla. veľké slová, nulová výpovedná hodnota. ak je toto jedna z tvojich nových básní, odporúčal by som vziať si niečo z rád, ktoré pod dielami máš, ak je to niečo staršie, tak ok, každý nejako začínal, ale bolo by dobré nahodiť sem niečo aktuálnejšie.  
Spisovateľ/Autoredmund Pridané dňa28. júna 2009 13:23:27
uz si zacala davat tie nove veci? necitit ziadny rozdiel.  
Spisovateľ/AutordietaBabylonu Pridané dňa27. júna 2009 11:07:09
"nespôsobujúce bolesť" - započúvaj sa, uvedomíš si, ako krkolomne a neprirodzene to znie. Samé krvavé ruže, krvavé záhrady, slzy, labute, všetko slová, ktoré svojou ošúchanosťou odrádzajú od hlbšieho zamyslenia sa. A všetko také obrovské, a tragické. Slová ako "ukrutná bolesť" alebo "bezcitnosť" "slzy", "krv", "nôž", všetko je to príliš okaté a veľké, to akoby si chcela maľovať obraz s veľkou maliarskou štetkou, v nápore "veľkých" slov mizne podstata, aj ak by tam bola sebaväčšia. Určite máš bohatšiu slovnú zásobu, tak je z čoho vyberať, utrpenie sa dá v básni zobraziť všelijako, a napísať ho tam rovno ako abstraktné slovo je prefláknutosť ako bič. Najjednoduchšie bude, ak ti rovno odporúčim Utrpenie mladého poeta od Jozefa Urbana, aby si preklenula zopár (dosť) začiatočníckych štylistických chýb. Obsah sa vypíše časom, tento sladký/tragický kal si musí každý autor na začiatku vypísať. Veľa šťastia do ďalšej tvorby.  
Spisovateľ/AutorRadan Furiel Pridané dňa27. júna 2009 03:14:33
bianconero
mne sa to páči, akurát možno viacej krát opakujúce sa slová. Najviac na mňa zapôsobilo - rozliate po svete v červených tmách - to je pekné :)  
Spisovateľ/Autorbianconero Pridané dňa26. júna 2009 23:02:23
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8