Poslanie Antikov - 7. kapitola

Spisovateľ/ka: Lena Landgrafová | Vložené dňa: 10. augusta 2009
http://citanie.madness.sk/view-23799.php

Ocitli sme sa vonku v blízkosti rodinného domu. Pozemok bol veľký, boli tam kury, morky, husi, nejaké listnaté stromy a keď som sa pozrel na druhú stranu, videl som záhradku so zeleninou a kríkmi, ovocný sad, veľkú, dreveným zábradlím ohraničenú, parcelu a stajne. Hneď som vedel, že som u Joeyho doma.

 

Joey začal volať: „Kristina! Kristina!" spoza domu vybehla akási žena s čiernymi vlasmi. Vyzerala asi tak na štyridsaťpäť. Bežala rovno k nám.

Žena: „Joey! Si v poriadku? Kto je to?"

Joey: „To je Billie, potrebuje pomoc, asi je v bezvedomí," bol som v bezvedomí, preto ma Joey aj tá žena odniesli dnu do domu. Keď som sa prebral, prvé, čo som uvidel, bola tá žena, ktorá nám pomohla. Sedela na stoličke, vedľa postele, na ktorej som ležal.

 Ja: „Kto ste?"

Žena: „Volám sa Kristina, som Joeyho manželka,"

Ja: „Nevedel som, že Joey je ženatý,"

Kristina: „Asi ste si nevšimli jeho obrúčky, ale vidím, že aj vy ste ženatý,"

Ja: „Áno, som,"

Kristina: „Ako sa vaša žena volá?"

Ja: „Adrienne,"

Kristina: „Je vám za ňou smutno?"

Ja: „Áno,"

Kristina: „Asi je dobrá manželka a matka a matka vašich dvoch detí,"

Ja: „Odkiaľ viete, že mám dve deti?"

Kristina: „Joey mi to povedal,"

Ja: „Joey to nemôže vedieť, keď som mu to nepovedal,"

Kristina: „Nemusel si mu nič povedať, vie to z tvojich spomienok. Už keď sa ťa po prvýkrát dotkol, tak videl všetky tvoje spomienky. Je to jeho moc. Keď sa dotkne človeka, alebo nejakej veci, uvidí vo svojej mysli všetky spomienky, ktoré ten človek, alebo vec má,"

Ja: „A to aj neživé veci môžu mať nejaké spomienky?"

Kristina: „Áno, alebo nejaké miesto. Ale vekom moc rastie. Pred dvadsiatimi piatimi rokmi nemal takú veľkú moc, aby videl spomienky neživých vecí, alebo nejakých miest. Dokonca dokáže tej danej osobe oživiť spomienky, alebo jej ich ukázať, pričom ich uvidí vo svojej mysli. A to dokáže za pomoci obyčajného dotyku,"

Ja: „Fíha, dúfam, že nikomu neukáže moje spomienky,"

Kristina: „Neboj sa nikomu ich neukáže, ani o nich nikomu nepovie."

 

Nevedel som, že Joey ma takú moc, ale prekvapilo ma to. Mal som trochu obavy, vzhľadom na to, že vie aj o takých veciach, ktoré sú moje osobné. Zrazu sa ozval Joeyho krik. Kristina hneď vstala a vybehla z izby. Išla do druhej izby k Joeymu. Všetky izby boli na chodbe na schodisku, ale v žiadnej z nich neboli dvere do tej druhej. Vstal som z postele a išiel za Kristinou do izby. Joey ležal na posteli prikrytý bielym paplónom a po tvári mu stekali kvapky potu. Kristina zobrala bielu suchú utierku, ktorá bola prevesená na mise so studenou vodou a poutierala mu tvár. Bolo vidieť, že ho bolesť trýznila.

 

Kristina: „Dám ti epidurálku, dobre?" otvorila zásuvku na nočnom stolíku, vytiahla lekárničku a z nej striekačku naplnenú epidurálkou.

Už mu ju chcela pichnúť do ruky, ale Joey ruku odtiahol a povedal: „Nie, nechcem žiadnu epidurálku,"

Kristina: „Je to na stlmenie bolesti..."

Joey: „Nie! Nechcem nič na stlmenie bolesti, ja to zvládnem," v tom sa na chodbu preniesol Ace, Scott, Frank, Charlie a Dan. Ace hneď vošiel do izby.

Ace: „Tak už som tu, ahoj Kristina, ako je Joeymu?"

Kristina: „Chcela som mu dať epidurálku, ale on nechce,"

Ace: „Aha, dobre, pozriem sa naň ho a potom uvidíme," Ace sa pozrel na mňa, myslím, že si ma až teraz všimol.

Ace: „Ahoj Billie, mohol by si prosím ťa odísť? Vonku máš telefón, volá ti Mike,"

Ja: „Áno," a kráčal som preč z izby a Joey na mňa zavolal: „Billie! Pošli sem prosím ťa Scotta, nechcem tu byť potom sám,"

Ja: „Dobre," a išiel som. Na chodbe mi už Scott podával mobil.

Scott: „Volá ti Mike," zobral som mobil,

Ja: „Ja viem. Máš ísť do izby, Joey nechce byť potom v izbe sám,"

Scott: „Dobre," a hneď išiel do izby za ním. Dal som si mobil k uchu.

Ja: „Ahoj Mike, čo sa deje?"

Mike: „Čo sa deje? Ty sa pýtaš čo sa deje? Teba netrápi, kde som?"

Ja: „A kde si?"

Mike: „V novej práci. Na záchrannej akcii. Nevieme ani tri dni, že sme Antikovia a už nás zasypávajú prácou. Teda iba mňa a Treho, ty nemôžeš pracovať vzhľadom na to, že tehotenstvo ti ubieha po dňoch a nie po mesiacoch. A ozaj, keď už sme pri tom tehotenstve, ako ti je?"

Ja: „Ďakujem, dobre,"

Mike: „A dieťatko sa má ako? Je v poriadku?" vedel som, že má na mysli naše, ale cez to som sa spravil nechápavým.

Ja: „Koho dieťatko máš na mysli?"

Mike: „Koho? Počkať, ty môžeš čakať viac detí naraz? Ty si mi bol neverný?"

Ja: „To neviem, či môžem čakať viac detí naraz, ale pokiaľ viem, čakám iba jedno a to s tebou,"

Mike: „Tak prečo sa pýtaš koho dieťa mám na mysli?"

Ja: „Ja len toľko, že tu nie som jediná budúca mamička,"

Mike: „Hej? To hovoríš o Joeym?"

Ja: „Áno,"

Mike: „To ešte nepotratil?"

Ja: „Prečo by mal potratiť?"

Mike: „No, ja len toľko, že mi na tej záchrannej akcii povedal, že pred takými ôsmimi mesiacmi mu Ace nedával veľké šance na to, že dieťa donosí. Hovoril, mi že v tomto nikdy nemal veľké šance. Ani sa nedivím, keď tie jeho predchádzajúce dve tehotenstvá skončili potratom... ale tomu Scottovi sa veru divím... už by sa mohol po tých sedemnástich rokoch aj konečne spamätať, že za ten svoj potrat nemôže... že to bola iba nehoda... že nie za to vinný..."

Ja: „Čože? Za čo Scott nemôže?"

Mike: „Billie, už musím končiť,"

Ja: „Za čo Scott nemôže?"

Mike: „Už nemám čas, spýtaj sa Joeyho, on ti to všetko povie," a zložil. Bol som v šoku. Netušil som, že Joey bol predtým ešte dvakrát tehotný a že obe tehotenstvá skončili potratom. A že Scott sa cíti byť vinný za svoj potrat a to celých sedemnásť rokov.

Ace vyšiel z izby a Frank, ktorý tam celý čas stál, sa ho hneď spýtal: „Sú obaja v poriadku?"

Ace: „No, poviem to takto: Kontrakcie prišli o pár dní skôr. Dal som mu injekciu, aby sme to potlačili. Bolo by riziko, keby teraz rodil. Dieťa by sa narodilo buď nemocné, alebo dokonca aj mŕtve. Musíme počkať,"

Frank: „Rozumiem,"

Ja: „Ace!" rýchlym krokom som k nemu pribehol,

Ja: „Môžem hovoriť s Joeym a Scottom?"

Ace: „No..."

Frank: „Áno, Joey chce s tebou hovoriť,"

Ace: „To ti teraz v duchu povedal?"

Frank: „Nie, už dlhšie potrebuje Scottovi prehovoriť do srdca,"

Ace: „Aha... už rozumiem," prikývol som hlavou,

Ace: „Už bolo na čase, choď Billie," vošiel som do izby. Scott stál pri okne a pozeral sa von.

Joey: „Poď bližšie Billie, viem, čo chceš vedieť," povedal to spôsobom, ako keby mal zomrieť. Ale na to vyzeral ešte veľmi dobre. Pristúpil som k posteli a sadol som si na stoličku.

Joey: „Najprv ti odpoviem na otázku, ktorá sa týka mňa," kývol som hlavou,

Joey: „Toto tehotenstvo nie je moje prvé. Ak rátam aj toto, bol som tehotný dokopy trikrát. Nepil som, nefajčil som, nedrogoval som. Maximálne som pil pivo a sem tam nejakú whisky, ale to bolo do času, kým som po prvýkrát neotehotnel. A to bolo pred dvadsiatimi jednými rokmi. Prestal som piť pivo a whisky, zmenil som životosprávu, nenamáhal som sa a cez to to nestačilo. Myslel som si, že dieťa donosím a že bude zdravé. Ale keď som bol u Aca na prehliadke, povedal mi, že mi nedáva veľké šance, že dieťa donosím. A onedlho som potratil. Nevedel som si to vysvetliť. Veľmi ma to bolelo a trvalo mi necelých desať mesiacov, kým som sa z toho spamätal. Keď od prvého tehotenstva uplynuli tri roky, otehotnel som znova. Zasa som obmedzil pitie piva a whisky, zmenil životosprávu a nenamáhal sa. Keď som bol u Aca na prehliadke, povedal mi to isté, čo pred tými troma rokmi - že mi nedáva veľké šance, že dieťa donosím. A znova sa to zopakovalo - potratil som. Dostal som strach. Bál som sa, že sa to zopakuje aj do tretice. A ako vidíš, otehotnel som až keď som zistil, že nemôžem ďalej v strachu čakať. A teraz ti odpoviem na druhú otázku, ktorá sa týka Scotta,"

Scott sa otočil k nemu a povedal: „Čo mu chceš povedať?!"

Joey: „Pravdu,"

Scott: „Akú pravdu?!"

Joey: „Ako to bolo s tvojim potratom,"

Scott: „S mojim potratom?! Každý vie, že to bola moja chyba!"

Joey: „Nebola! Pre teba je ľahšie sa obviniť, než si pripustiť, že to bola nehoda!"

Scott: „Bola to moja chyba! Na tú záchrannú akciu som nemusel ísť! Ty si ma odhováral, ale ja som bol tvrdohlavý, pretože som stále dokazoval svoju pravdu! Prečo som ťa neposlúchol?! Stále som ťa presviedčal o tom, že musím zachraňovať ľudí a Antikov aj keď je to veľmi nebezpečné! Že tehotenstvo ma neospravedlňuje! Musel som im pomôcť, lebo by na nich ten kamenný stĺp spadol!! A keby sa ma na súde pýtali, prečo som tým trom ľuďom nepomohol, tak čo by som im povedal?! Pretože som v druhom stave?! Pretože keby som im pomohol, riskoval by som, že potratím?! Keby som im nepomohol, moje dieťa by žilo, ale ťažilo by ma svedomie, že som ich nechal zomrieť!! Musel som im pomôcť!"

Joey: „Nemusel! Mohol som im pomôcť ja!"

Scott: „Nie, musel som im pomôcť ja! Aj som im pomohol, ale zabil som vlastné dieťa!"

hneď som pochopil, čo chce Joey Scottovi povedať a tak som to povedal: „Tak to nemôžeš brať Scott. Pomohol si im, pretože si chcel. Aj keď si riskoval. Nebol si v tom sám. Joey by riskoval kvôli tebe, aby si nemusel riskovať ty. Nie je to len o zachraňovaní, ale aj o spolupráci a pomáhaní si. Tehotenstvo ospravedlňuje, ale len do určitej miery. Bola to nehoda, riskoval si. Keď riskuješ, môžeš niečo stratiť. Ten stĺp na teba spadol, následkom čoho si potratil, ale si živý a zdravý, život ide ďalej. Nečakaj na poslednú chvíľu. Keď som videl, ako Danovu dcérku Juliu, kŕmiš a vôbec, keď si ju uložil spať, bolo vidieť, že ju máš naozaj rád. Však ty by si bol dobrá matka," Scott sedel na kolenách a skláňal sa k zemi. Do očí sa mu tisli slzy.

Scott: „To si vážne myslíš?"

Ja: „Áno," išiel som k nemu a objal som ho.


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.

Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8