Keď jediným východiskom z lásky je smrť - Sandra

Spisovateľ/ka: Sue Fabianova | Vložené dňa: 22. augusta 2009
http://citanie.madness.sk/view-24023.php
Stála som pri okne a hľadela na padajúci dážď. Veľmi ma upokojoval. Obzrela som sa a zbadala
jeho, zmysel môjho bytia.

„Dobré ráno Sandra," pozdravil ma nežne.

Vykročila som smerom k posteli, kde ešte stále ležal.

„Dobré ráno drahý," usmiala som sa na neho a pobozkala.

Dean bol to najkrajšie čo sa mi za posledné roky stalo, aj keď som vedela, že pomaly mieram. Tá neznesiteľná choroba, ktorá ma trápi už od mojich tínedžerských ias. Leukémia. Dean ma vzal do svojho náručia. Pri ňom sa vždy cítim tak nezpečne a zabúdam na trápenie, ktorému sa nedokážem vyhnúť. Zahľadela som sa do neurčita.

„Sanny,deje sa niečo?," spýtal sa ma s obavami.

„Nie Dean,neboj sa, je mi dobre," usmiala som sa.

Ale nebola to celkom pravda. Cítila som sa slabá, akoby sa blížil môj posledný deň.

„Idem si dať sprchu," šepla som a odišla do kúpeľne.

O pár minút som počula ako Deanovi zvoní mobil.

„Prosím,"začula som ho.

Z rozhovoru som vypočula iba toľko, že musí odísť na celý deň preč. Prišla som opäť do
našej spálne a tuho som ho objala.

„Musím ísť drahá. Scott mi volal, že máme neodkladné povinnosti v práci. Budem sa ponáhľať," šepol so smútkom v hlase a pobozkal ma svojím zvyčajným sladkým spôsobom.

Už bol pomaly na odchode, keď sa vo dverách otočil, vybralmobil z vrecka a vytáčal dáke číslo.

„Dean, čoto robíš? Zmeškáš," pozerala som sa na neho.

„Volám Melissu, aby si tu nebola sama Sanny. Budem trošku pokojnejší," povedal s úsmevom na tvári.

Nebol to jeho zvyčajný úsmev. Cítila som, že by radšej to stretnutie odložil akoby som mala ostať bez neho. Počkal so mnou pokým neprišla Lissa, moja sestra.

„Drahá,musím ísť. Lissa, dávaj na ňu pozor. Ak sa niečo stane okamžite mi daj vedieť."

S týmito slovami sa Dean s nami rozlúčil. Minúty sa vliekli strašne pomaly. Lissa mi celý čas niečo rozprávala, ale vôbec som jej slová nevnímala. Obe sme sedeli v kuchyni. Vstala som, aby som nám naliala piť, keď sa mi zatočila hlava a musela som sa pridržať kuchynskej linky, aby som nespadla.

„Sandra."

Lissa vyskočila zo stoličky.

„Som v pohode. Neboj sa," šepla som.

Cítila som sa neskutočne slabá, akoby som sa nedokázala udržať na nohách.

„Sandra, okamžite volám záchranku. Nevyzeráš dobre."

Videla som ako Lissa berie do chvejúcich sa rúk telefón.

„To nebude potrebné. Je mi fa . . .," nedopovedala som.

Pred očami sa mi zahmlelo. To bolo posledné na čo si pamätám. Keď som sa prebudila, bola som v nemocničnej izbe napojená na prístroje. Lissa sedela vedľa mňa. Oči mala červené od plaču.

„Lisa," šepla som takmer nepočuteľne.

„Sanny, už si hore? Ako sa cítiš?"

„Je mi hrozne. Zavoláš prosím Deanovi?," hovorila som takmer bez dychu.

„Jasne. Hneď som späť."

Lissa vyšla z dverí. O chvíľku sa vrátila.

„Onedlho príde."

Neprešlo ani päť minút a Dean bol už pri mne. Vzal mi ruku do svojej a na dlaň
mi vtisol bozk. Márne sa snažil zadržať slzy.

„Dean," šepla som, „všetko bude v poriadku."

Snažila som sa usmiať. Hoci som neverila, že to bude v poriadku, musela som o tom presvedčiť aspoň jeho. Mlčky sme si hľadeli do očí, keď dnu vošiel doktor.

„Ako sa cítite, Sandra?"

Nemala som silu odpovedať.

„Doktor? Dostane sa z toho?," spýtal sa Dean so zlomeným hlasom.

Doktor mlčal. Sama som vedela, že to so mnou nevyzerá dobre.

„Ak mám pravdu povedať, vyzerá to dosť zle. Nemáme vhodného darcu kostnej drene."

Ani doktorovi sa to nehovorilo ľahko.

„Tak to sa budeme iba nečinne prizerať ako umiera?," zvrieskol Dean.

Chápala som jeho rozčúlenie a tiež pocit bezmocnosti.

„Obávam sa, že áno."

Nasledujúce dni sa môj stav nemenil. Dean bol stále pri mne. Cítila som, že už nedokáže bojovať. V nemocnici som bola už takmer týždeň. Cítila som, že umieram. Dean sa ma snažil povzbudzovať, ale niekedy sa mu to nedarilo. V ten osudný deň mi Dean priniesol červené ruže, ktoré som tak milovala. Sedel pri mojej posteli so zúfalým pohľadom.

„Dean?," šepla som.

„Som tu Sanny," usmial sa.

„Chcem ti poďakovať za každý moment, ktorý sme boli spolu. Sľúb mi, keď zomriem, budeš žiť ďalej a mňa si zachováš v spomienke," hovorila som šeptom.

„Ak umrieš, čoskoro sa stretneme v nebi," šepol zastretým hlasom.

„Dovidenia v nebi," šepla som.

To boli moje posledné slová. Smrť je jednoduchá, ľahučká, život je o mnoho ťažší. Keď som opäť otvorila oči, videla som Deana ako sa skláňa nad mojím telom. Moja duša odmietala opustiť svet, kde som bola šťastná. Ostala tu, aby chránila Deana. Nasledujúce dni sa Dean iba ťažko spamätával z mojej smrti. Po mojom pohrebe odišiel do našej chatky v horách. Sledovala som každý jeho
krok, aby som vedela, že je v bezpečí. Ale v tento deň sa stane niečo, čo navždy zmení môj posmrtný život. Dean sedel na verande a v ruke držal kuchynský nôž. Vzal ho do jednej ruky.

„O chvíľku budem s tebou láska," šepol a chystal sa vraziť si nôž do srdca.

„Dean, nerob to," skríkla som, ale márne.

Na verande ostalo iba Deanove bezduché telo. Slzy mi začali tiecť závratnou rýchlosťou. Zrazu som pocítila na ramenách čiesi ruky.

„Sandra," šepol.

Bol to Dean. Vrhla som sa mu do náručia.

„Nevydržal som to bez teba. Teraz môžeme byť spolu naveky."

Privinul si ma k sebe. Smrť je ľahučká ako pierko. Niekedy je to jediné
vyslobodenie z útrap života. Môj život bol ťažký, ale smrť bez Deana by
nemala zmysel.


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
6 bodov
Pochválim kritiku, je dobrá a je v nej i cit. Dokonca i ja si z nej niečo vezmem :D Ale nie kvôli tomu sme tu. Zuzka... vieš, že ja osobne ťa podporujem a dala som ti už svoj názor, ale tiež by som tam niečo pomenila. Mám na romantiku slabosť, ako každá žena, ale dala by som tam viac akcie. A tiež som si bolestne uvedomovala čo sa stane. Píšeš dobrým štýlom, ale potrebuješ dobrú tému, na ktorú budeš písať. Nebudem ti tu toho veľa písať, veď vieš, ale mám jednu radu: píš ako čert. Ani ja nie som dokonalá a veľmi veľa svoje projekty brúsim a budem ich brúsiť stále. Dala som ti 6 bodov (neuraz sa), ale som toho názoru, že máš na viac :) Teším sa na ďalšiu tvorbu, veľmi dobre vieš, že neskutočne veľmi. Ale tvoja FanFiction k New Moon sa mi páči viac :) Múze zdar ;)  
Spisovateľ/AutorGothic Storm Pridané dňa22. augusta 2009 17:41:26
úvodom tohto komentára by som ti, milá Zuzana, rád poprial dobrý deň a dodal, že nemám v úmysle ťa týmto komentárom nejako uraziť, či nebodaj ponížiť. ber to ako vyjadrenie môjho nezaujatého, súkromného názoru, ktorý môžeš a nemusíš brať. k dielu: mrzí ma to, ale nepáčilo sa mi. čo sa týka štýlu a ostatných "technických" záležitostí, nezdalo sa mi to veľmi dobre napísané. dialógy mi šušťali papierom a nepripadali mi dôveryhodné - skús si všímať ľudí, to ako rozprávajú a snaž sa to zakomponovať do poviedky, aby dialógy získali na plynulosti a uveriteľnosti. dovoľujem si tiež opatrne tvrdiť, že si dielu nedopriala dostatočný čas na odležanie a je to na ňom aj vidieť. čo je však absolútna nevyhnutnosť, ak má byť poviedka dobre čitateľná. dej je veľmi priehľadný, ničím zaujímavý a slabučký. nedokázal na mňa preniesť žiadnu emóciu, hoci sa snažil (až príliš horlivo). pripadalo mi to strašne patetické, extrémne presladené, miestami naozaj slušné pokusy o citové vydieranie. žiadna poetická baladickosť (ktorá by sa sem tak veľmi hodila), žiadna charakteristika postáv, žiadna osudovosť. len prežúvanie nezaujímavých, nudných romantických fráz, ktoré môžem počuť v každej druhej mexickej telenovele. záver veľmi slabý, neprekvapivý a podľa mňa dosť zle napísaný. človeka, ktorý toho už prečítal trochu viac (pokojne aj v rámci internetu) to nemá čím prekvapiť. je mi jasné, že táto literatúra si svojich čitateľov nájde VŽDY. obávam sa však, že nimi budú hlavne puberťáčky ulietavajúce na my chemical romance. to je úplne v poriadku a ak ti to stačí, tak potom no problem. ak však máš záujem sa písaniu venovať vážne, a tým myslím skutočne vážne, odporúčal by som najprv načítať viac autorov a až potom skúšať tvoriť. hľadať originálne námety a nespoliehať sa, že ak do textu dám postavu umierajúcu na leukémiu, automaticky mi to zaručí úspech. čítať si text nahlas, aby si zistila, či je plynulo a dobre napísaný. a samozrejme písať, písať, škrtať, prepisovať, znova a znova. a do toho stále čítať, čítať a čítať. táto poviedka je taký typický blogový výtvor. ak to budem brať v tomto rámci, je to ok a stačí to - aj pre čitateľov aj pre autora. ako plnohodnotné literárne dielo to však podľa mňa zlyháva a dnes to proste neobstojí. dúfam, že si sa za túto kritiku nenakrkla - ak hej, tak potom sorry, nemal som to v úmysle. ako som povedal, ak to má byť smerované striktne len pre tzv. "blogových čitateľov" nemusíš môj názor vôbec brať do úvahy. držím palce do budúcej tvorby.  
Spisovateľ/Autoredmund Pridané dňa22. augusta 2009 14:45:03
mne sa to páčilo až na tú časť kde píšeš že smrť je jednoduchá a život oveľa tažší...to som už určite niekde počula =)  
Spisovateľ/AutorVladka_103 Pridané dňa22. augusta 2009 14:34:20
Twilight  
Spisovateľ/AutorPaulette Pridané dňa22. augusta 2009 23:23:32
jj viem, presne na to som myslela  
Spisovateľ/AutorVladka_103 Pridané dňa23. augusta 2009 16:28:48
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8