Jama

Spisovateľ/ka: johny45 | Vložené dňa: 4. marca 2005
http://citanie.madness.sk/view-251.php

Lopata narazila na niečo tvrdé. Bola to skala. Ďalej sa už nedalo ísť. Bill usúdil, že to už asi bude stačiť a odložil lopatu. Jama nebola veľmi hlboká, ale ani príliš plytká. Otvoril kufor svojho auta a vytiahol z neho štyri čierne tašky na odpadky. Boli plné a ťažké. Nahádzal ich všetky do jamy, zodvihol lopatu a zahrabal jamu. Dobre to zamaskoval trávou a opadaným lístím. Keď videl, že dielo je dokonané, alebo dokonalé odložil lopatu do kufra auta a ešte chvíľu sa pozeral na svoj výtvor. Bolo to na nerozoznanie od okolia. Nikto nemal šancu tu niečo objaviť.

Nasadol do svojho zeleného Forda a otočil kľúčom v zapaľovaní. Motor okamžite naskočil a auto sa pomaly pohlo. Aj keď už bolo dosť staré, stále ho poslúchalo. Všetci mu hovorili, aby si už kúpil nové auto, ale on bol spokojný s týmto. Občas potrebovalo nejakú menšiu opravu, ale vždy sa mu to oplatilo viac, ako kupovať nové auto. Keď sa auto pohlo, ešte naposledy sa chcel pozrieť na vykonané dielo. Keď otáčal hlavu naspäť na cestu, všimol si niečo, čo ho zarazilo. Vlastne si nebol úplne istý, či si to všimol, alebo to bola iba jeho predstavivosť. Obzrel sa tým smerom znovu, ale už to tam nebolo. Mal pocit, že za stromom v diaľke zazrel postavu nejakého muža. Odrazu sa ho zmocnil čudný pocit. Čo keď ho celý čas sledoval ? Čo keď bol celý čas pozorovaný a nevedel o tom ? Ale možno to bola naozaj iba jeho predstavivosť. Veď to bol iba zlomok sekundy. Nemôže si byť istý, že tam naozaj niekoho videl.

Bol tam. Predsa si ho videl. Nenahováraj si, že to bola iba halucinácia.

Tento vnútorný hlas ho v poslednom čase čoraz viac znervózňoval. Nevedel prečo sa objavil a vlastne nevedel ani presne kedy sa objavil. Možno to bolo pred mesiacom. Možno skôr. Predtým bolo jeho uvažovanie celkom racionálne a žiaden vnútorný hlas nepotreboval. Všetko čo robil, všetko o čom sa rozhodoval, bolo jeho vlastné rozhodnutie, nemusel o ňom premýšľať, nemusel počúvať nejaký hlúpy hlas jeho podvedomia, alebo čo to vlastne bolo. Nevedel si spomenúť na prvý moment, kedy ho počul. Ale vedel, že sa objavuje čoraz častejšie.

Natiahol sa do priehradky na rukavice, ktorej chýbali dvierka a vybral z nej do polovice plnú, trochu dokrčenú krabičku Westiek. Jednu vytiahol a zapálil si ju.

X

Do úzkeho otvoru automatu vpadla posledná minca. Malá, ale nenásytná papuľa ju okamžite zožrala a Bill stlačil tlačítko s nápisom OBYČAJNÁ KÁVA S CUKROM. Chvíľu čakal, čo sa bude diať, ale bolo ticho, automat ako obvykle štrajkoval. Bill už doňho za celý čas, čo robí v tejto firme, nahádzal toľko peňazí, že si za to mohol kúpiť už vlastný veľký automat na kávu. Bill doňho silno buchol, čo niekedy pomohlo, ale teraz to aj tak nič neurobilo.

„Čau Bill. Zase ti ten automat robí problémy ?“ Bol to Steve Simpson, jeho trochu pribrzdený kolega, ale s automatom na kávu to rozhodne vedel. Vhodil doňho mincu, stlačil tlačítko a automat začal okamžite hučať a vydávať čudné zvuky, ktoré znamenali, že Steve to s automatmi naozaj vie. O chvíľu sa v spodných dvierkach objavil malý hnedý plastový pohár s čiernou životodarnou tekutinou. Steve ho vybral a podal Billovi. Bill sa poďakoval a konečne sa napil z kávy, ktorú už dlho potreboval, ale nemal na ňu doobeda vôbec čas. Do tela mu razom vstúpila energia potrebná na prežitie tohto dňa. V noci sa totiž vôbec nevyspal, pretože sa, ako obvykle hádal so svojou zákonitou manželkou. V poslednom čase sa to stávalo čoraz častejšie. Odkedy jej pred tromi rokmi zomreli obidvaja rodičia, úplne sa zmenila. Odvtedy nemali spolu žiadny sex, už ani veľmi nevarila a nestarala sa o domácnosť. Minule doma našiel nejaké jehovistické publikácie. Vlastne nevedel presne, či sú jehovistické, alebo z nejakej inej sekty. Vedel iba to, že už sa to s ňou nedalo vydržať. Bill si znova odpil z kávy, už nebola taká horúca, a zapálil si cigaretu.

Steve si rukou pretrel oči. „Ako tu bolo, kým som bol na dovolenke ? Čo je nového ?

„Nič. Ako obvykle. Veď vieš, že sa tu nikdy nič nedeje.“ Odpovedal unudene Bill.

„Predstav si, Bill, že keď sme boli s manželkou na dovolenke najesť sa v jednej reštaurácii, mali tam takú súťaž, žrebovali stôl, ktorý vyhrá zadarmo celé hlavné jedlo s dezertom a nápojom. Každý pri stole. Čiže keby tam boli štyria, tak dostane každý všetko. Tak si predstav, kto vyhral. No predsa my. A to sme mali už každý jedno hlavné jedlo za sebou. Tak sme tú výhru museli do seba natlačiť, až nám bolo zle.“

„Tak to bola teda výhra.“ Poznamenal Bill sarkasticky.

„Tak to ti teda poviem. Dve hlavné jedlá, dva dezerty, k tomu víno, vieš ja niesom zvyknutý veľa jesť. Potom sme celý večer vracali a na druhý deň sme mali diétu.“

Bill mal pocit už dávnejšie, že Steve je chamtivec, ktorý keby dávali zadarmo studené párky s teplou kolou, tak by sa aspoň štyrikrát otočil. Teraz sa mu to iba potvrdilo. Steve nieje žiadny držgroš, ale takúto situáciu by vždy využil.

„No, už musím ísť. Na dnes mám toho už dosť. Idem domov“ (Ako keby mal doma pokoj). Povedal Bill.

„Dobre, maj sa. Ja tu musím ešte chvíľu zostať.“ Rozlúčili sa a Bill dopil kávu a odišiel do svojho auta.

Bill robil účtovníka v jednej firme zaoberajúcej sa predajom automobilov. Táto práca ho veľmi nebavila a ani plat nebol obzvlášť vysoký. Ale robil tam už pätnásť rokov a mal istotu pravidelnej výplaty. Bill nebol človek, ktorý by rád riskoval a hľadal si nejaké iné, hoci aj lepšie platené zamestnanie.

Bill býval iba pár kilometrov od firmy, takže domov to mal autom maximálne pätnásť minút. To bola výhoda vzhľadom na úsporu benzínu, keďže niektorí kolegovia do práce dochádzali aj z iných miest. Na druhej strane to ale bola určitá nevýhoda, lebo vždy, keď sa vyskytol nejaký problém, volali jemu. Niekedy ho to dosť štvalo, ale už si za ten čas celkom zvykol aj na teké veci. Ďaľšia nevýhoda bola, že bol vždy veľmi rýchlo doma, nemohol sa nikde zdržať, nemohol si prevetrať myšlienky dlhou jazdou v aute cestou z práce.

Bol už asi v polovici cesty domov a najradšej by to otočil niekam preč.

Doma si v poslednom čase veľmi neoddýchol, hlavne psychicky. Čakal, čo zase bude doma, aký psychotický záchvat ju zase chytí. Určite nebude mať navarené, ale na to si už pomaly začínal zvykať. Rozmýšľal, či by sa nemal zastaviť v obchode, alebo lepšie v nejakom rýchlom občerstvení pre niečo na zahryznutie, ale nakoniec si to rozmyslel, veď doma ešte má určite nejaký polotovar. Ak ho samozrejme nezjedla, ale jeho žena Martha v poslednom čase veľa nejedla. Mal pocit, že viac pila, ako jedla. Síce ju nikdy piť nevidel, pred ním dokonale všetko zakrývala, ale už veľakrát mal pocit, že je opitá.

Keď zaparkoval v garáži svojho nie veľkého, ani nie luxusného, ale predsa jeho a útulného rodinného domu, chystal sa, že si konečne niečo zaje a vošiel do kuchyne. Linka, aj kuchynský dres boli zaplnené špinavými riadmi, pohármi od červeného vína, taniermi, na ktorých boli zvyšky jedla (bola to pizza, áno bola to jeho mrazená pizza, ktorú si chcel urobiť, keď príde domov a niekto mu ju zjedol a dokonca ju nechal nedojedenú) a malými tanierikmi na ktorých boli zvyšky nejakého dezertu, asi koláča, alebo niečoho. Dezert? My sme mali dezert? Nie, určite sme žiaden koláč, ani tortu, ani nič podobné nemali. Vyzeralo to, ako keby sa tam konala nejaká párty (ale párty teraz, o pol piatej? párty sa robia večer a ktovie, odkedy to tu už leží). Najhoršie ale bolo, že teraz už naozaj nebude mať čo jesť a zrazu mal pocit, že sa zblázni. Že praskne a rozletí sa na milión márnych kúskov. Zrazu doňho stúpla zlosť (určite bol celý červený) a silno potlačil kopu špinavých tanierov v drese tak, že vydali veľmi silný prenikavý rinčavý zvuk, ale nie až tak silno, aby sa rozbili.

Doriti! Čo to má byť, čo tu doriti robila!? Už mám toho dosť, už to nevydržím, najradšej by som tu všetko rozbil! Kde je tá ženská...?

Pozrel smerom do obývačky a keď tam nič zvláštne nevidel, prešiel dverami do nej. V obývačke nebol neporiadok, vyzeralo to tam ako obvykle. Nepovysávané, obrus plný omrviniek, na skrinkách a na televízore plno prachu, ale to bolo normálne. Zúfalý sa postavil chrbtom pred kreslo a bezmocne tam stál. Zrazu vyšla Martha zo spálne, na sebe mala fialové papuče a biele dokrčené šaty po stehná, ako obvykle, keď bola doma. Veď ani nikde inde už v poslednom čase nebola. Prišla ku vzdialenejšiemu koncu pohovky, ktorá bola vedľa kresla (tvárila sa, ako keby sa nič nestalo) a pozerala na neho.

„Čo to je v kuchyni? Čo sa tu dialo? Čo mám na jedenie?“ Vypustil Bill spŕšku otázok.

„Čo ja viem, čo máš jesť? To je tvoj problém, nie môj. Čo som ja tvoja slúžka, alebo čo? To sa nevieš sám o seba postarať? Mohol si si po ceste niečo kúpiť.“ Odpovedala svojím spôsobom Martha.

„Tak ja som si mal niečo kúpiť! Ja som mal kúpené a odložené, ale niekto mi to zožral! Kto tu bol?“

„Ukľudni sa, čo na mňa kričíš, mala som tu pár známych, tak som ich ponúkla, musela som im predsa niečo dať. Čo by si mohli o nás pomyslieť?“ Ospravedlňovala sa Martha.

„O nás? Čo by si pomysleli o nás tí tvoji jehovisti, alebo čo to sú? Skôr o tebe, nie? Veď ty si celé dni doma, nič nerobíš, mohla by si aspoň občas nakúpiť, veď ti dávam peniaze, aj poupratovať by si niekedy mohla, veď ty už ako keby si nebola moja žena. Vôbec sa tak nesprávaš. Veď my už spolu nemáme ani len ten sex.“ Argumentoval Bill už pomaly žalostným hlasom.

„Sex?“ Marthin hlas začal prechádzať do zúrivosti. „Ty nemyslíš na nič iné, iba na sex. Na blbý sex. Ktovie, čo robíš, keď niesi doma, keď si akože v práci. Ktovie za kým chodíš. Ty si sexuálny maniak. Určite to potrebuješ každý deň. Alebo si to rozdávaš v robote s nejakou sekretárkou na záchode!“

Bill na ňu pozeral s nenávistným pohľadom.

Daj jej facku! Daj jej poriadnu facku! V živote si neudrel ženu, ale teraz si to zaslúži. Mal by si ju poriadne prefackať, nech sa konečne preberie. Určite má zase vypité. Mal by si jej poriadnu uvaliť.

„Chceš sex? Chceš sex?” Prešla k nemu, sotila ho do kresla, vyhrnula si šaty až z nich vykúkali von prsia a sadla si na neho tvárou (alebo skôr prsiami?) k nemu. „Tu máš sex.” Povedala a vtlačila mu prsia do tváre. „No čo je, ty nechceš sex? Tak poď, urob mi to! Ale veď tebe sa už aj tak nepostaví. Tak čo je, no poď!” Vyzývala ho posmešne.

Bill sa zatváril znechutene a odtlačil ju od seba. (Mal by ho vytiahnuť a poriadne ju vykefovať. Tak ako ešte nikdy predtým. Aby si to do smrti zapamätala).

Keď ju od seba odtlačil a postavila sa na nohy, zapotácala sa a spadla na zem tak, že temenom hlavy narazila do rohu skleneného stolíka, ktorý bol pred kreslom a pohovkou. V tom momente zatvorila oči. Preboha, to nie, to som predsa nechcel. Ona je mŕtva!

V zlomku ďaľšej sekundy oči znova otvorila a prešla si rukou po temene. Keď sa pozrela na svoju ruku, tá bola krvavá. Billa zrazu premohla ľútosť a postavil sa, aby jej pomohol. Ale keď Martha sediaca na zemi videla krv, ešte viac sa rozzúrila a udrela ho päsťou do boku. Bill pocítil prudkú bolesť a len horkoťažko sa udržal na nohách. Martha vstala a bežala do spálne. Dostala záchvat zúrivosti, kričala a ako utekala, rozhadzovala rukami. V takých prípadoch sa väčšinou snažil udržať čistú hlavu a všetko skľudniť. Ale teraz nemohol skľudniť seba. Tá bolesť ho rozzúrila a rozbehol sa za ňou. Keď vbehol do spálne, nevidel ju, ale ona zrazu vybehla spoza dverí a udrela ho niečím silným do hlavy. Spadol na posteľ a na chvíľu prestal počuť, prestal vnímať, prestal byť v kontakte s týmto svetom. Po pár sekundách otočil hlavu na ňu, ešte stále ledva vnímal, ledva počul, cítil sa, ako keby bol v akváriu, otvára ústa a snaží sa niečo povedať, ale zvonku sa na neho iba pozerajú, ale nič nepočujú. A ledva počul aj to, čo hovorili ľudia, ktorí boli mimo toho akvária. Presnejšie povedané, veľlmi slabo počul, ale vôbec nerozumel tomu, čo na neho kričala jeho zákonitá, dlhoročná manželka. Ale bolo tu niečo, čomu rozumel. Vedľa neho ležala baseballová pálka. A nakoniec tu bolo niečo, čomu začal rozumieť ešte viac. Ona má nôž! Doriti, ona drží v ruke nôž! A snaží sa ma ním bodnúť! Čo sa to deje? Ona je šialená!

Bill stále nebol schopný žiadnych prudkých pohybov, nedokázal sa jej uhnúť. Dokázal urobiť iba jeden obranný pohyb, snažil sa chytiť jej ruku a otočiť čepeľ smerom od seba. A podarilo sa mu to. (Tomu šťastlivcovi sa to naozaj podarilo. Dokázal odvrátiť smrteľný útok.) Martha pri tom stratila rovnováhu a spadla na neho. Bill chvíľu ležal, aby sa dokázal spamätať z tej rany, ktorú dostal, ona ležala telom na ňom a hlavu mala vedľa neho. Cítil teplo, ktoré sálalo z jej tela. Cítil vlhký pot na svojom tele, na ruke, na bruchu. Konečne začal prichádzať k sebe a cítiť stále viac ten vlhký, teplý pot. Zvalil Marthu zo seba a zdvihol sa na lakte. Doriti! To nebol pot, ale teplá a vlhká krv. Mal ňou pokryté celé brucho. Tak nakoniec sa mi to predsa len nepodarilo. Predsa ma bodla. Chytil si brucho, aj keď necítil žiadnu bolesť a chcel niečo urobiť. Ale nevedel čo. Nevedel, čo má teraz urobiť. Pozrel sa vedľa seba na posteľ a zrazu zistil, že tá krv nieje jeho. Martha tam ležala na posteli a nôž mala zapichnutý v bruchu. Ešte stále celkom nevedel, čo sa vlastne udialo a chytil ju za zápästie. Nič necítil. Žadny pohyb. Žiadny tlkot srdca. Bola mŕtva.

X

Bill zastavil svoj zelený Ford na kraji cesty, ktorú lemovali z oboch strán vysoké a husté, väčšinou ihličnaté stromy. Nemohol vidieť na cestu. Pred očami sa mu zahmlievalo. Jeho videnie mu zahmlievali spomienky na ten deň a myšlienky na to, či je jama dosť hlboká.

Určite je. Aj keby nebola, teraz už je to jedno. Už s tým nič nenarobím. Už sa tam nemôžem vrátiť.

Okolo prešlo auto. Na tejto ceste jazdilo veľmi málo áut. Ak prešlo jedno za štvrť hodiny, bolo to veľa. Opäť začal vidieť normálne, tak naštartoval, aby bol čo najskôr ďaleko odtiaľto. Auto sa pohlo a kolesami nežne lízalo asfalt. Išiel celkom hladko, cesta bola skoro úplne rovná, takže sa nemusel vľmi zaoberať jazdou. Nikde nikoho, iba okolité stromy ho sledovali. Niektoré vážne stáli, niektoré na neho šibalsky mrkali.

Cesta začínala byť nudná a to bolo samozrejme pre jazdu autom nebezpečné, preto si Bill zapol rádio. Musel dlho točiť kolieskom, kým chytil niečo iné, ako šum (Keby si kúpil nové rádio, mohol si zapnúť automatické vyhľadávanie staníc, ale nato bol on prílišný držgroš). Konečne začul nejaký zvuk, ktorý sa mohol podobať hudbe, ale nebol si celkom istý.

No jasné, žiadna hudba, je to Enriqué Iglesias. Myslel som, že tu chytím nejaké seriózne miestne rádio a našiel som toto. Neznášam toho človeka. Kto už to môže počúvať...

Rýchlo začal točiť kolieskom ďalej a po chvíľke počul známe tóny skladby Hotel California od Smokie. Obľúbená pesnička jeho mladosti. Už dlho ju nepočul, ale teraz nemal chuť ani na ňu. Jednoducho preladil stanicu inde.

‚ ...Vitajte milí veriaci, opäť sme tu, aby sme vám zvestovali slová nášho osloboditeľa Ježiša Krista. Sme radi, že ste si nás opäť naladili...’

Doriti, čo to je? Nejaká kresťanská stanica? To už som naozaj nemohol nájsť nič lepšie.

‚Dnes budeme hovoriť o tom, ako sa stále viac porušujú božie prikázania, ako čoraz viac pribúda neveriacich, ako títo neveriaci na seba a na tento svet privolávajú novú potopu a boží hnev.’ Bill to nechcel počúvať (nechce počuť, ako porušuje božie prikázania), tak radšej rádio vypol.

Začínalo sa stmievať, obloha sa začala farbiť do oranžova a Bill si otvoril okno, aby mohol cítiť osviežujúci letný podvečerný vzduch. Ten ho prebral. Prebral ho lepšie, ako nejaká hudba, alebo nejaké reči v rádiu a mohol ešte dlhý čas šoférovať.

Keď sa celkom zotmelo, okolitá krajina sa zmenila. Už to nebola hladká asfaltová cesta, už na neho šibalsky nemrkali stromy. Už ani vzduch nebol osviežujúci, bol príliš chladný, aby si Bill nechal otvorené okno. Kolesá auta sa teraz veľmi pomaly plazili, až zabárali do cesty, samotná cesta pod kolesami ubiehala nejako pomalšie. Tmavé stromy sa neraz na neho mračili, ukazovali na neho prstom, niektoré smrteľne vážne, niektoré posmešne, niektoré sa mu škodoradostne vysmievali. Les už nebol rozprávkovo zelený, bol nebezpečne tmavý. Bol tam celkom sám. Jediný človek. On vo svojom aute a neznámi obyvatelia tejto planéty. Bol celkom v ich moci. Bol na ich území a oni ho tu nechceli. Nechceli ho vysoké tmavé stromy, hlboký čierny les, tajomné nočné vtáky, dokonca aj cesta mu dávala najavo, že mu môže kedykoľvek bude chcieť, utiecť spod kolies.

Ale to, čo počul, bolo ešte horšie, ako všetko ostatné. Bolo to to najstrašidelnejšie. Bolo to ticho. Úplné, nič nehovoriace, nič nenaznačujúce, čierne ticho. Ale predsa len mu to ticho niečo hovorilo. Hovorilo mu, že je sám. Celkom sám. Sám na tejto ceste, sám medzi týmito stromami, sám na celom svete. To ticho ho vystrašilo na smrť. Potreboval sa zbaviť toho strachu.

Bill znova zapol rádio. Potreboval niečo počuť. Potreboval zistiť, či ešte na svete existuje niekto okrem neho. Potočil kolieskom kúsok do prava.

‚Takže vy tvrdíte, že je to nezvratné?’ Ozval sa z rádia konečne nejaký hlas, ktorý dal Billovi novú nádej.

‚Áno. Je to tak. Už sa s tým nedá nič urobiť. To, kam sme dospeli, je konečné štádium.’ Povedal nejaký iný hlas z rádia.

‚Ale vy si myslíte, že...’ Pýtal sa prvý hlas.

‚Nie, ja to viem, blíži sa posledný boží súd.’ Prerušil ho druhý hlas. ‚Tento posledný súd zničí všetko zlé, čo je na tejto zemi. Bosledný súd odsúdi dokonca všetkých zlých nesmrteľných démonov, aj samotného diabla. Nikto sa tomu nevyhne.’

‚A potom? Čo bude potom? A čo sa s nami stane?’

‚Potom všetci ktorí milujú boha a modlia sa k nemu, budú vyslobodení a budú žiť naveky. Budú nesmrteľní, ako Adam a Eva, predtým, ako odišli z raja. A všade bude iba dobro. Najvyššie a jediné dobro a najvyšší a jediný dobrý boh. Nič iné, ako dobro nebude existovať.’

‚Á máme tu prvého volajúceho, nech sa páči.’ Oznámil prvý hlas (Bill konečne zistil, že je to hlas moderátora).

‚Ja by som len chcel povedať, že toto, čo tu ten pán hovorí, sú absolútne nezmysly.’ Začal hlas v telefóne. ‚Prečo by ma mal niekto súdiť, či sa pravidelne modlím, alebo či chodím pravidelne do kostola? Ak chcete odísť na nejakú vzdialenú planétu a tam žiť spôsobom, akým chcete, nech sa páči, ale nám normálnym ľudom našu zem nechajte.’

‚To nebude na žiadnej inej planéte, celá naša zem, celý vesmír bude jedným veľkým nebom, jedným veľkým dobrým svetom, do ktorého sa dostanú tí, ktorí veria.’

‚Ja sa nebudem podlizovať vášmu bohovi. Ja mám dosť svojich starostí. Svojho boha si nechajte, nikdy pre mňa nič neurobil, ja vám na vášho boha kašlem.’

‚Brat môj, bude ti odpustené, lebo nevieš, čo činíš. Bude ti odpustené, ak pred posledným súdom prijmeš svojho boha. Ešte máš šancu.’

‚Ja niesom tvoj brat, môj brat je mŕtvy a tvoj boh ho nechal zomrieť a ty tu len tláchaš o úplných nezmysloch, si len úbohý buzík, vieš čo, seriem na tvojho boha, do...’

‚Tak to bol náš poslucháč a my si dáme pesničku.’ Prerušil volajúceho moderátor a začala hrať nejaká penička, ktorej melódia Billovi pripadala dosš infantilná, tak to radšej vypol a nepočkal ani na spev. Nateraz mu tento kontakt s realitou stačil. Vlastne ani nevedel, či to naozaj bola realita. Bude ti odpustené, ak pred posledným súdom prijmeš svojho boha. Tie slová v ňom vŕtali, ako červík v nahnitej čerešni. Bude ti odpustené... Pred očami sa mu zablysli diaľkové svetlá oprotiidúceho auta. Svojho boha. Boha. Svojho boha.

Už sa mu od únavy začali zatvárať oči, ale vedel, že už o chvíľu by mal byť pri moteli, ktorý videl na mape.

Zrazu pár metrov pred sebou v strede cesty zbadal postavu. Okamžite dupol na brzdu, ale bolo neskoro, postava sa odrazila od čelného skla a preletela ponad jeho auto.

Auto stálo, Bill mal opretú hlavu o volant. Obzrel sa dozadu. Nič nevidel. Čo som to urobil?

Vystúpil z auta a pršiel dozadu. Nikto tam nebol. Žiadne telo. To nieje možné. Veď som ho videl. Nastúpil opäť do auta a pozrel na čelné sklo. Nieje vôbec poškodené. Ani náznak oškretia. Tak čo sa to teda stalo? Ale tá tvár, tú tvár videl. Áno, bola to tvár toho starca. Bol to on. Videl som ho.

Bill si nervózne zapálil cigaretu a naštartoval auto. Preč odtiaľto. Rýchlo preč. Premohol ho strach. Obrovský strach. Strach z neznámeho. Alebo strach z niekoho, kto ho pozná. Kto o ňom vie. Stlačil plyn silnejšie, aby bol čo najrýchlejšie preč z toho miesta.

Po niekoľkých minútach konečne zbadal modrý neónový nápis Motel, ktorý bol kontrastne zabodnutý v čiernej tme. Svietilo iba jedno malé svetlo, ktoré patrilo kancelárii správcu. Bill vošiel dovnútra a privítal ho silný pach potu a cigariet. Za pultom sedel (vlastne ležal s hlavou položenou na pulte) tučný muž v prepotenom tielku (veď ako inak), korý dosť nevyberaným spôsobom chrápal. Bill tam chvíľu len tak stál a čakal (treba podotknúť, že dosť naivne), či sa náhodou nezobudí a potom sa ho pokúšal zobudiť rôznymi zvukmi (typu kašľania). Nakoniec ale musel siahnuť k tomu, čoho sa obával, musel sa dotknúť jeho spoteného tela a mierne ním zatriasť. Keď po chvíli nepríčetného zazerania správca pochopil, čo sa deje, zapísal si potrebné údaje a vydal Billovi kľúč s číslom.

Izba vyzerala lepšie, ako správca. Bola celkom čistá, aj kúpeľňa s toaletou bola v relatívnom poriadku. Na podlahe bol starší koberec tmavočervenej farby a v strede izby dvojitá manželská posteľ. Zrejme to tu využívajú väčšinou ako hodinový hotel. Bill bol veľmi unavený a jediné, čo ho teraz mohlo zachrániť, bol spánok, takže si hneď ľahol na postel a zhasol malú stolnú lampičku.

Na chvíľu zatvoril oči, ale nemohol zaspať. Nemohol spať, aj keď bol veľmi unavený. Otvoril oči a pozeral do tmy. Všade bola úplná, čierna tma. Tma, akú v meste nemohol vidieť, lebo ju vždy rušilo nočné osvetlenie, prípadne svetlá okolitých domov. Ani v malom mestečku nebola taká tma. Ale tu bola jedinečná tma. Nič naokolo nesvietilo, všade bol iba les a tma. Dokonca ani mesiac nesvietil. Pozeral po čiernej neviditeľnej izbe. Zablúdil pohľadom do rohu izby (aspoň myslel, že je to roh) a tam niečo zbadal. Boli to nejaké dve malé svetielka v tme. Dve malé čierne guličky, ktoré ale v tme svietili. Vyzeralo to ako oči, sú to dve malé oči a pozerajú priamo na mňa niečo, čo tam predtým určite nebolo. Zdalo sa, že sú to oči, ktoré patria nejakému malému tvorovi.

Čo to je? Prečo to pozerá priamo na mňa? Možno je to potkan. Veľký potkan, ktorý tam sedí a čaká, kým zaspím, aby si potom mohol do mňa zahryznúť. Možno nemal dlho čo jesť a ja sa mu javím ako celkom chutná potrava. Možno v tejto izbe dlho nikto nebol ubytovaný a on si stráži svoje teritórium. Pozerá mi priamo do očí. Ako keby mi rozumel. Ako keby mi vedel čítať myšlienky. Čaká. Čaká kým zaspím. Nemôžem mu to dopriať. Nemôžem teraz zaspať. Ale čo ak je to iba nejaký očný (nočný) klam? Čo ak je to niečo, čo tam naozaj celý čas bolo a na svetle to bude úplne obyčajný predmet, ako to obvykle pri takýchto nočných preludoch býva?

Bill rozsvietil stolnú lampičku. Nič tam nebolo.

Ale pohlo sa to. Ono sa to pohlo v momente, keď som rozsvietil. Bol to iba zlomok sekundy, ale videl som to. Určite som to videl.

Ale určite si to iba nahováraš. Máš iba halucinácie. Veď kto by bol v pohode po takom dni? Komu by zostal po tom všetkom ešte zdravý rozum? Len pekne zhasni a spi, lebo nakoniec celkom stratíš rozum a ktovie, kde potom skončíš.

Bill zhasol svetlo, ale oči mal stále otvorené. Už to tam nebolo. Už na to nepozeral a ono to nepozeralo na neho. Bolo to preč. Ak to tam niekedy vôbec bolo.

Ale čo ak teraz zaspím a ono sa to vráti naspäť? Vráti sa to a zaútočí na mňa, rozhryzie mi črevá, rozkusne mi krk...

V spleti pochybných myšlienok a trýznivých obáv (alebo naopak) Bill konečne zaspal. A spal tuhým spánkom až do obeda nasledujúceho dňa.

Keď sa prebudil, počul nádherný spev vtákov, cítil úžasnú vôňu lesa a videl božské slnečné svetlo, ktoré napĺňalo celú izbu sýtou žltou farbou. Slnečné lúče ho šteklili na nose a opekali mu celé telo. Bolo to krásne ráno po hroznej noci. Mal pocit, ako keby sa nikdy nič nestalo, ako keby bolo všetko v úplnom poriadku, ako keby sa iba zobudil po silnej opici, alebo po strašnej nočnej more. Chcel, aby to tak bolo, ale nevedel, či je to možné. Chcel ešte dlho zostať ležať, ale hladný žalúdok mu silno oponoval, tak vstal z postele, vykonal malú potrebu, ani sa na seba nepozrel do zrkadla (možno pre istotu, lebo by mohol zistiť, že s takou tvárou a neupraveným riedkym porastom na hlave by sa nemohol nikde ukázať) a vyšiel von pred motel, kde slnko už usilovne zohrievalo cez noc vychladnutú pôdu.

Prešiel na koniec motela, až za kanceláriu správcu, ktorému popritom vrátil kľúč od izby a hneď za motelom zbadal malú reštauráciu (alebo bufet, alebo čo to bolo, proste podnik, kde vám ráno donesú opečenú slaninu s volským okom a studenou nechutnou kávou na stôl so špinavým obrusom, okolo ktorého lietajú roje múch, ktoré sa vám chystajú polovicu raňajok zjesť, alebo prinajmenšom znechutiť pôžitok z jedla) a potešene zamieril k nej.

Bill vstúpil dovnútra a informoval sa, čo by mohol dostať na raňajky (aj keď už bol pomaly čas obeda). Po chvíli váhania si objednal opečenú slaninu s volským okom a dva lievance. K tomu si dal kávu, ktorá našťastie bola ešte celkom teplá, aj keď o čerstvosti sa tu asi nedalo hovoriť. Bill sa snažil väčšinou stravovať zdravo, ale teraz mal chuť na niečo nezdravé, niečo čo by si za iných okolností určite nedal. Určite používajú jeden prepálený olej celý deň. Sedel za stolom, na ktorý mu cez okno silno svietilo slnko. Snažil sa všetko čo najrýchlejšie do seba nahádzať, aby mohol odtiaľto zmiznúť. Okrem neho tam sedeli štyria ľudia, všetko silnejší, pribratí chlapi v špinavom pracovnom oblečení, ktorí bol zrejme stálymi zákazníkmi. Vychutnávali si tudenú kávu a mastné jedlá a pohľad naňho. Všetci ho sledovali, akoby im chcel zjesť ich jedlo.

Čo na mňa čumia tí sedláci! Asi tu ešte nevideli slušne oblečeného človeka. Burani.

Možno ešte nevideli takého blbca, ako si ty. Možno ešte nevideli také indivíduum s takým ksichtom. A teraz sa o tebe rozprávajú. Rozprávajú a smejú sa na tebe. Možno sa smejú, ako si sa v noci bál. Ako si sa bál tmy. Možno si uťahujú z neznámych cestujúcich tak, že ich v novi strašia a teraz sa smejú, že si sa tak bál.

Seriem na nich, nech čumia, ja budem za chvíľu preč, ale oni tu zostanú s tými ich podradnými tupými životmi plnými hnoja a výkalov.

Bill rýchlo dojedol, vypil na dva razy kávu, zaplatil a vyšiel von. Bol rád, že je vonku. Vzduch tu priam rozvoniaval lesom a bolo radosťou zhlboka sa nadýchnuť. Čo sa nedá povedať o tom puchu, čo bol vo vnútri.

Ale, zrazu si nejaký citlivý. Odkedy? Zaujímavé, že pach niektorých vecí ti vôbec nevadí, ale ale toto áno.

Nasadol do svojho zeleného Forda a bol rád, že je v bezpečí. Pripadal si v ňom ako v inom svete. Vo svete, ktoý s týmto nemal nič spoločné a preto bol chránený od všetkého, čo bolo mimo neho. Zapálil si cigaretu a pohol sa na asfaltovú cestu, ktorá sa zavŕtavala do hlbokého lesa.

Stromy vytvárali svojimi tieňmi na slnkom zaliatej ceste rôzne fľaky, niekedy až zaujímavé obrazce. Bill zapol rádio v ktorom práve spieval Bob Marley pesničku Sun Is Shining. Túto pesničku dobre poznal a páčila sa mu, aj keď Marley nebol zrovna štýl, ktorý počúval. Ale na tejto ceste mu to pripadalo, ako keby tú pesničku spieval priamo preňho. Nálada, ktorú vytvorila pesnička spolu so slnkom, ktoré svietilo na cestu (aj keď to nebolo jamajské slnko a jamajská pláž), ho dostala do stavu, keď bol absolútne pokojný. Mal pocit, že teraz by ho vôbec nič nerozhádzalo. Ako keby bol v inom svete a nič z tohto sveta ho nemohlo ohroziť. V inom svete vo svojom aute a s Marleyho pesničkou. A možno aj v inom živote. V živote, v ktorom nemal povinnosti, nemal zlú prácu, vo svete kde neexistovali dane, úrady, podrazácki ľudia, manželstvo... Kde si mohol užívať všetko, čo chcel, kde mal všetko, čo chcel a nemusel sa báť, že o to príde. Vo svete, kde mohol byť sám sebou, v živote, kde nebola žiadna minulosť, ani budúcnosť, iba prítomnosť. Nie nebo, nie smrť, ale život. Iný život. To bolo to, čo teraz videl.

Mal pocit, že teraz by sa mohol dostať do takého sveta. Mal pocit, že toto by mohlo byť ono. Stav jeho mysle bol momentálne v tom svete a všetko okolo neho akoby obklopovalo ten svet a dávalo pozor, aby z toho sveta nezišiel. Mal pocit, že teraz môže pokojne pustiť volant a stále pôjde po ceste. Lebo cesta je ten druhý svet a stromy okolo ho budú viesť po ceste toho druhého sveta. Celé jeho bytie bolo teraz ako film. Film, ktorý má svoj scenár a nemusí sa báť, že by skončil nejako inak, ako by mal. Preto sa nemusí držať scenára, lebo ten ho bude viesť do správneho konca. Preto môže pokojne pustiť volant a nechať sa unášať scenárom.

Vtom sa z rádia ozvalo hlasné chrčanie, ktoré prerušilo celý film a Bill chytil volant, ktorý na zlomok sekundy nemal vo svojich rukách. To chrčanie bolo neznesiteľné a tak Bill radšej vypol rádio, ani sa nepokúšal naladiť nejakú stanicu (určite prešiel nejaké vysielacie pásmo a bol príliš lenivý, aby mierne otočil gombíkom, no čo už, niektorí ľudia sú strašní lenivci). Zahľadel sa dopredu a zbadal, že už je blízko benzínová pumpa. Pozrel na prístrojovú dosku a zistil, že mu dochádza benzín.

Ešteže som si si tak dobre vypočítal spotrebu benzínu. V počítaní si jednoducho dobrý. Škoda, že niesi taký dobrý aj v iných veciach. Možno by si teraz bol niekde úplne inde.

Zabočil na benzínku a starý bradatý muž v špinavých montérkach mu začal tankovať plnú nádrž tak, ako Bill chcel.

Ty sa máš teraz dobre, dokonca si nemusíš sám tankovať benzín. Ale veď si tu úplne sám, tak prečo by sa starý pán nerozhýbal...

Kúpil si v automate plechovku koly, otvoril si ju a popíjal popritom, ako mu starý pán tankoval benzín. Mal rád, keď mohol pozerať na niekoho, kto pracuje a sám nič nerobiť (taký pohľad bol preňho...bolo to preňho ako pohľad pre bohov, vtedy mal vždy pocit, že sa pozerá odniekiaľ zvrchu). Bill si vychutnával studenú chuť koly a pohľad na tankujúceho starého muža. Keď ten muž dotankoval, prišiel k Billovi, vypýtal si peniaze a nastavil dlaň a Bill mu tam vložil presnú sumu. Keď už sa chystal aj s kolou v ruke nasadnúť späť do auta a odísť preč, všimol si niečo, čo už videl a čoho sa zľakol. Alebo skôr videl niekoho. Áno, videl toho starca, ktorého už videl viackrát predtým (vlastne ho videl dvakrát, ale teraz si nebol istý, či aj tie dve malé zvieracie oči v jeho motelovej izbe nemohli patriť tomu starcovi). Zrazu pocítil v hrdle veľkú hrču a nemohol prehltnúť, tak vypil celý zostatok koly na jeden dúšok, aby si uvoľnil hrdlo. Ten starec tam stál vzadu, na konci pumpy tesne pred lesom a pozeral naňho. Mal v tvári čudný výraz. Bill nevedel určiť, čo mohol ten výraz znamenať, ale radšej to ani nechcel vedieť. Rýchlo nasadol do auta, prázdnu plechovku hodil na zadné sedadlo a naštartoval. Prečo ma stále prenasleduje, čo odo mňa chce? Čo som mu urobil? Prečo je tu? Kto to je? Poznám ho snáď? Niekedy mám pocit, že áno.

Keď sa auto pohlo, Bill pozrel ešte rýchlo tým smerom, a starec tam už nebol. Iba starý šedivý muž v montérkach pohľadom sledoval jeho odchádzajúce auto.

X

Jama bola rozkopaná, hlina pokrývala krompáč a lopatu ležiace v nej. Trsy trávy boli rozhádzané po okolí, niektoré ležali pokojným posmrtným spánkom na rozrytej hline. Hlina sa snažila zakryť všetko, čo bolo pod ňou, ale napriek jej úsiliu sa ukazoval na slnečnom svetle malý kus čiernej fólie.

Jama pomaly a hanblivo odkrývala postupne všetko, čo bolo v nej a okolo nej bola žltá páska, na ktorej bolo napísané: POLICAJNÁ LÍNIA – NEPREKRAČOVAŤ.

X

Bill sa snažil sústrediť an cestu, ale čím viac sa snažil sústrediť, tým viac sa mu línie cesty rozmazávali. Bol zmätený, bol vystrašený, mal čudný pocit z toho starca a z ďaľších nevysvetliteľných vecí. Ledva držal volant, ruky si skoro vôbec necítil, myšlienky mal rozhádzané. Myslel na to, čo sa v posledných dňoch v jeho živote odohralo, myslel na to, čo bolo a čo bude. Ale jeho myseľ bola natoľko rozhádzaná, že sa nemohol sústrediť na žiadnu myšlienku. Pred očami sa mu premietali rôzne neidentifikovateľné obrazy, počul nerozlúštiteľné zvuky, a všetky tieto predtavy mu zrazu začali splývať do jedného obrazu a zvuku. Bol to obraz jeho ženy Marthy, ktorá sedela na sedadle spolujazdca a ktorej tvár sa obracala k nemu. A bol to jej zvuk, bol to jej hlas, ktorý hovoril k nemu.

„Čo je?” Povedal ten hlas. „Čo na mňa tak pozeráš?“

Bill s otvorenými ústami a vypúlenými očami pozeral raz na ňu, raz na cestu, ale všetko sa mu javilo nejako rozmazane, nejako ďaleko. Ale ona bola zrazu tak blízko. Martha bola vedľa neho a jediné, čo v tom momente cítil, bol strach, ktoý sa miešal s vôňou ihličnatých stromov. Chcel niečo povedať, ale nemohol (vlastne ani nemal čo).

„Ja viem, cítiš sa previnilo za to, čo sa stalo,“ pokračovala, „ale nebuď už taký, nehádž všetku vinu na seba. Aj keď, samozrejme, svoj podiel viny na tom všetkom máš. Možno, keby si sa o mňa viac zaujímal, keď mi zomreli rodičia... Ale teba zaujímala iba tvoja nezaujímavá práca. Ale nič si z toho nerob, čo sa stalo, stalo sa. Teraz už na to zabudni.“

„Prepáč“ Povedal Bill previnilo. Bolo to jediné slovo, čo teraz dokázal zo seba dostať.

„Ale nie, neospravedlňuj sa. Veď si nechcel, aby sa to takto skončilo, proste sa to stalo a ty si s tým nemohol nič robiť.“

„Vždy som chcel byť iba s tebou, Martha, chcel som, aby sme mali krásny spoločný život. Iba to som chcel, nič viac.“

„Ale čo si pre to urobil, Bill? Snažil si sa niečo pre to urobiť? Nie! Nesnažil. Ty si sa jednoducho nezaujímal, čo sa so mnou dialo, ako som sa menila po smrti svojich rodičov. Jednoducho si to ignoroval.“ Povedala zvýšeným hlasom.

„Ale ja by som pre teba urobil všetko na svete. Úplne všetko. Všetko. Veď ja ťa stále milujem, Martha. Milujem ťa.“

„Nemyslíš, že teraz je už neskoro? Ako dlho si mi to nepovedal. A pozri sa, ako to dopadlo.“ Ukázala mu červený fľak na bruchu. „Ale už je po všetkom. Už je dobre. Už som zasa s tebou. Poď, pobozkaj ma. Pobozkaj ma nežne.“

Bill sa nahol a čo najnežnejšie pobozkal svoju ženu, ktorej z brucha vytekala krv.

„Milujem ťa Martha. Milujem ťa.“

Keď sa nahol opäť k volantu, cez predné sklo ho oslepilo obrovské svetlo. Obrovské jasné biele svetlo. Najbelšie a najjasnejšie svetlo, aké kedy videl. A určite najkrejšie svetlo, aké kedy videl. A v tom jasnobielom svetle videl obrysy jasnobielej postavy, ktorá sa vznášala vo vzduchu. Bolo to niečo, ako anjel. Nie anjel z neba, ale anjel z iného sveta. Z iného života a iného žitia. Zo života, kde nebola žiadna minulosť, ani budúcnosť, iba prítomnosť. Anjel, ktorý mu ukazoval cestu vpred, vedel, aký je to život. Určite poznal ten život, ktorý mal predčasom v mysli Bill. A Bill vedel, že ten život, ten svet a to žitie ho priťahovalo. Vedel, že musí ísť za tým anjelom, ktorý mu ukáže cestu a uvedie ho do toho života. Tá biela žiara bola čoraz väčšia a čoraz jasnejšia, ale anjel bol stále rovnako ďaleko. Vôbec sa nepribližoval. A tak sa Bill približoval k nemu, až bol celkom v tej žiare, celkom pohltený jasným bielym, nekonečným a všeobjímajúcim svetlom.

X

Na skalný útes, okolo ktorého boli iba stromy, dopadali posledné slnečné lúče dňa a pomaly sa chystali na odpočinok do nasledujúceho dňa. Stromy vôbec neprotestovali, nepohli ani lístkom. Bolo úplné bezvetrie. Pod útesom boli ďaľšie stromy a skaly a hlina a rozbité kúsky hliníka a skla a železa a ďaľšie kúsky nejakého väčšieho nepoužiteľného predmetu, ktorý predtým niečomu slúžil a okolo toho bolá žltá páska s nápisom POLICAJNÁ LÍNIA – NEPREKRAČOVAŤ.

Zaujať ťa môžu aj tieto príspevky...


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.

Info o príspevku Info o príspevku
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8