Príbeh z letokruhov

Spisovateľ/ka: Nina Nevska niniw | Vložené dňa: 29. novembra 2009
http://citanie.madness.sk/view-25612.php
 

Odkedy som zobral do rúk svoju prvú knihu, neprestal som čítať. Sedel som  pod jabloňou  a hrýzol okrúhle červené plody, čo z nej spadli. Postupne som vrastal do stromu, obracal stránky drevenými rukami, zo svojich konárov jedol jablká a očami vyzobával čierne písmená zo zažltnutého papiera. Matka mi k nohám nosila knihy. Raz za čas som zbadal jej ohnutú postavu. Sťažka kráčala kopcom,  v košíkoch niesla zväzky, ktorých váha ju ešte viac sťahovala k zemi. Oddýchla si  ticho v mojom tieni,  občas ma pohladila a vzdychla.  

Chodila čoraz menej. Celú dlhú zimu som stál sám,  nahý bez listov a plodov  čakal, kedy príde. Postupne mi z vetiev znova vyrástli listy a tenké výhonky sa obalili pukmi. Okolo kvetov bzučali včely, a ona stále neprichádzala.  Vtedy som prvýkrát zatúžil pohnúť sa z tohto miesta a vrátiť sa k nej. Skúšal som vytiahnuť skôrnatené nohy zo zeme, zúrivo som mával konármi, ale bol som tesne spútaný so zemou a týmto miestom. Vedel som, že ju už nikdy viac neuvidím. 

 

 

V noci, keď nesvietil mesiac, počúval som vietor, ktorý vŕzgavo skláňal moje stuhnuté údy  a pískanie nočných vtákov.

Už som nemohol čítať. Nedokázal som ohnúť ruku, prsty mi zhrubli. Začal som písať do svojich letokruhov a túžil po tom, aby ma raz sťali a vyrobili zo mňa knihu.

Stmievalo sa.  Z diaľky ku mne prichádzali dve rozmazané postavy. Ako sa približovali, začul som tlmený ženský smiech.  Sadli si k mojim  nohám. Muž  roztúžene šepkal zaborený nosom  do jej hrdzavých vlasov, hladil jej ramená  a pomaly posúval ruku nižšie. Vyhrnul jej blúzku a mľaskavo  oblizoval obnaženú hruď. Prestala sa smiať a zaklonila hlavu. Rýchlo ju vyzliekol a oprel ju o moje popraskané telo. Rukou sa ma pridŕžala a jednou nohou sa obtočila okolo jeho bokov. Cítil som jej hebkú pokožku,  každým pohybom som sa hlbšie prerýval do jej chrbta. Jej pach a kvapôčky krvi zo zodratej kože vsiakali do mojej presušenej kôry. Chcel som ju objať, vnárať sa do jej ohybného tela, zaboriť prsty do červenkastej hrivy a v ušiach počuť jej vlažný dych. Chveli sa mi listy na zdrevenených prstoch a z tela mi bolestne vytekala miazga.

Začiatkom leta okolo mňa poletovali  okrídlené mravce. Sledoval som ich biele páriace sa krídla, ktoré sa odrážali v slnku.  O niekoľko týždňov pri mojich nohách rástol malý kopček. Čím bol väčší, tým viac som cítil pálenie mravčieho kúpeľa, ktoré sa od koreňov rozlievalo celou mojou bytosťou.

Občas nadránom a podvečer priletel ďateľ. Zobákom duto udieral do mojich meravých údov, olupoval zo mňa kôru a kŕmil sa hmýriacou háveďou. Svrbenie však neprestávalo. Drobné článkonožce sa predierali mojím telom. Pahltne žrali drevené útroby a vyciciavali zo mňa život. Pomaly som vysychal.

 

Raz podvečer kráčal kopcom ku mne muž. Trasúcou rukou, v ktorej držal lano, si utrel slzu. Dospelého chlapa som ešte nevidel plakať.   Vedel som, čo chce urobiť a striaslo ma. Stromy nemajú rady, keď sa ľudia na nich vešajú. Prehodil  povraz cez môj najhrubší konár, obe konce chytil, trochu podskočil a s pokrčenými nohami sa hompáľal. Po chvíli ho zvesil a urobil na ňom slučku.  Po kmeni sa vyšplhal do koruny, vyskúšal  pevnosť plsteného oka a vsunul do neho utrápenú hlavu. Druhý koniec pomaly  obkrúcal a priväzoval až napokon skočil. Moja drevená pravá ruka hlasno zapraskala, zlomila sa a on spadol na zem ako hnilé jablko.

Chvíľu sa bolesťou skrúcal na zemi, potom krívajúc vstal a do bútľaviny zakričal: „Zabil som!" 

 

Keď sa vietor prehrabával  mojim lístím, odkrýval toto  hriešne priznanie a povetrím sa nieslo tiché šveholenie „zabil som."

Osadníci sa ma začali báť, vymýšľali si o mne strašidelné historky a začali ma obchádzať. Odvtedy som ostal sám, bez ľudí.

 

V ten večer vtáci lietali nízko. Oblaky nasaté vodou sa zväčšovali a tmavli. Od severu sa prihnal chladný vietor a rozvíril stojací vzduch. Niekde v diaľke zahrmelo. O chvíľu na to mi do koruny udieral prudký dážď. Všetko stmavlo, len blesky občas presvetlili okolie. Snažil som sa pritiahnuť si konáre bližšie ku kmeňu, ale vietor ich rozhojdával na všetky strany. Zrazu som pocítil strašnú bolesť, ktorá mnou dunivo prebehla, rozpolila moje telo na dve časti, vystrelila z koreňov a stratila sa v zemi.  Okolo mňa poletovali iskry, rozprskli sa na tisíce maličkých častí a do údolia vietor unášal slová „zabil som", ktoré ľudom spolu s kvapkami dažďa narážali do okien .

Ráno pod mojím zúboženým telom ležalo zopár mŕtvych vtákov a polámaných konárov, ktoré si do vŕzgajúcej káry nakladal starý muž. Spoznal som ho. Ešte aj dnes kríval. Sekerou do mňa zatínal a moje tiché stonanie prehlušovalo jeho strašné tajomstvo.

 

Spisovateľov komentár k príspevku

...Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
náhodný okoloidúci
10 bodov - odporúčam
už vtedy som to čítal , no zabudol som sa pristaviť..často som na túto poviedku myslel..aj som o nej rozprával,teda aspoň bývalke..dosť ku mne prirástla..preto dávam klobúk doľava pred tebou  
Spisovateľ/Autornáhodný okoloidúci Pridané dňa28. marca 2011 14:26:14
odporúčam
toto mi prislo az osobne; - a je to aj skvele napisane, - nemozem nedat odporucenie  
Spisovateľ/Autornecítim sa ako doma Pridané dňa16. júla 2010 19:17:51
10 bodov - odporúčam
vynikajúce čítanie  
Spisovateľ/Autormaaty Pridané dňa22. júna 2010 17:33:36
odporúčam
davna rozpravocka z nedelneho radia :)  
Spisovateľ/AutorScilly Pridané dňa15. júna 2010 16:30:45
odporúčam
Nieco podobne som dlho necitala. Padlo vhod :).  
Spisovateľ/AutorĽubica Mesarošová Pridané dňa13. decembra 2009 16:47:48
odporúčam
parada niniw :) dobra rozpravkova atmosfera, uplne kolisave a prijemne, dokonca ani zaver mi neprisiel smutny, skor uplne prirodzeny.  
Spisovateľ/AutorAndrej Nejaký Pridané dňa3. decembra 2009 13:15:52
9 bodov - odporúčam
očarujúca poviedka, veľmi príjemná na čítanie. Precital som si ju viac krat a ocarila ma jednoduschost, ktorou si ju napisal, skutocne vyborne.  
Spisovateľ/AutorMichal Mazák Pridané dňa3. decembra 2009 14:52:56
Nina Nevska niniw
ďakujem, teší ma, že navodila príjemný pocit a páčila sa  
Spisovateľ/AutorNina Nevska niniw Pridané dňa6. februára 2010 20:05:54
Nina Nevska niniw
tak Vam vsetkym pekne dakujem  
Spisovateľ/AutorNina Nevska niniw Pridané dňa2. decembra 2009 17:39:48
paula.l
odporúčam
bez slov :)  
Spisovateľ/Autorpaula.l Pridané dňa1. decembra 2009 15:21:18
Kathus
odporúčam
čo viac dodať... veľmi príjemné :-)  
Spisovateľ/AutorKathus Pridané dňa30. novembra 2009 21:35:06
patrik.ps
odporúčam
ja sa pripájam. príjemne opísaná pekná myšlienka.  
Spisovateľ/Autorpatrik.ps Pridané dňa30. novembra 2009 20:30:24
odporúčam
zriedka tu citam poviedky...ani neviem preco...ale kedze tu bolo na tu tvoju tolko reakcii, tak mi nedalo...a precitala som ju tiez...a prisla som na to, ze tie reakcie boli opravnene...aj ked ja to nedokazem posudit objektivne...kazdopadne sa mi velmi pacila..:)  
Spisovateľ/AutorsunshineXS Pridané dňa30. novembra 2009 17:08:11
10 bodov - odporúčam
silné.  
Spisovateľ/AutorMarcela Melošová Pridané dňa30. novembra 2009 16:42:53
dandan
odporúčam
.rozpravková. dobre niniwa  
Spisovateľ/Autordandan Pridané dňa30. novembra 2009 16:22:25
Nina Nevska niniw
milé deti, chceli by ste si vypočuť rozprávku ... chceli by ste si vypočuť rozprávku ...chceli by ste si vypočuť rozprávku?  
Spisovateľ/AutorNina Nevska niniw Pridané dňa2. decembra 2009 17:36:42
denisa
odporúčam
prííííjemné  
Spisovateľ/Autordenisa Pridané dňa30. novembra 2009 15:28:59
odporúčam
:::nedalo sa prestat citat::: :::velmi pekne:::  
Spisovateľ/Autortinka mokrinka Pridané dňa30. novembra 2009 14:33:19
10 bodov - odporúčam
Na tomto serveri nemám vo zvyku komentovať diela, ale toto ma donútilo urobiť výnimku...Ako bolo spomínané predo mnou-radosť čítať...Trochu mi to pripomenulo Kafkovu Premenu, čo ja môžem...teším sa na ďalšie...:o)  
Spisovateľ/Autororlik Pridané dňa29. novembra 2009 19:33:50
Nina Nevska niniw
ďakujem za výnimku :o)  
Spisovateľ/AutorNina Nevska niniw Pridané dňa2. decembra 2009 17:38:48
odporúčam
áno, áno veľmi dobré. skvelá poetická téma, vypísané, vyzreté, radosť čítať. mne tam na rozdiel od kolegu záver neprekážal, nepôsobil na mňa nepatrične, ale dobre zapadol. plus je to veľmi príjemne napísané. skvelé opisy. výborné, veľká spokojnosť z mojej strany.  
Spisovateľ/Autoredmund Pridané dňa29. novembra 2009 16:36:23
Nina Nevska niniw
som spokojná, keď si spokojný  
Spisovateľ/AutorNina Nevska niniw Pridané dňa2. decembra 2009 17:37:40
odporúčam
až na ten koniec, ale inak sa páčilo - také lyrické :))  
Spisovateľ/Autorlukášj Pridané dňa29. novembra 2009 15:39:03
Nina Nevska niniw
ďakujem, dávno si ma nečítal ... veď ani nebolo čo  
Spisovateľ/AutorNina Nevska niniw Pridané dňa29. novembra 2009 15:51:34
ja som tu už dávno nečítal, ale na písmaku som našiel toho tvojho klauna - toto však bolo lepšie  
Spisovateľ/Autorlukášj Pridané dňa29. novembra 2009 15:53:07
Nina Nevska niniw
áno, klaun sa nezadaril, priznávam  
Spisovateľ/AutorNina Nevska niniw Pridané dňa29. novembra 2009 15:54:52
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8