Napísané husľovým kľúčom

Spisovateľ/ka: Nikiletter | Vložené dňa: 2. januára 2010
http://citanie.madness.sk/view-26047.php
 

Hovoriť o láske, vzťahoch, pochopení,  dôvere, slzách a podvádzaní. Trvalo by to neskutočne dlho. A aj tak by sme boli stále na tom istom. Pokiaľ nezažiješ, nepochopíš. 

       Na svete je obrovské množstvo filmov o láske. Občas sú podľa skutočnej udalosti, občas sa tak len tvária režiséri a občas je to iba výplod fantázie. Niekedy máme pocit, že je to presne náš príbeh.  S tým rozdielom, že hlavnú úlohu hrá niekto, kto má zostatok na účte o šesť núl väčší ako ty. Belšie zuby, drahšie šaty, topánky za 50 tisíc. Dolárov.

     Premáva sa v pyžame, plače a súvisle vysloví celú svoju životnú filozofiu a sklamanie. Bez chyby, bez nadýchnutia, bez rozbitého vnútra. Ty si tá, čo po titulkoch vyberá dvdčko z prehrávača so slzami v očiach. S novými pohľadmi na svet, ktoré ti do hlavy vtĺkli kalifornskí scenáristi sa vraciaš naspäť do svojej izby, kde ťa nečaká pohár campari ani bezchybný kamarát na zavolanie.

    Uvidíš starého od sĺz mokrého medveďa, a zrazu potrebuješ snívať. Potrebuješ mať na hlave korunku, prejsť po červenom koberci a skončiť v náručí najkrajšieho chlapca pod slnkom. V takých momentoch je človeku jedno, že má rodičov, domov, vlastnú posteľ, teplé jedlo, vreckové na kino. Hlava plná premiérových snov.

     Život by bol jednoduchší, keby  po každej hádke s rodičmi ktosi nad nami pustil Tears in heaven.  Bolo by totálne úžasné, zažiť bozk s láskou svojho života na dokonalom večierku, keď na celú miestnosť hučí pop rocková skupina snažiac sa presadiť. Niečo v štýle Good Charlotte. Lenže život nie je o soundtrackoch. A to je na ňom to desivé.

       Nikdy som neverila v lásku na prvý pohľad. Poviem, ,,až kým som nepoznala Thomasa" a vy budete okamžite vedieť, že teraz som absolútne zamilovaná, šťastná a spokojná, že som na zamilovanie sa z pohľadu do očí dala nahovoriť. Bodaj by to tak bolo! To s tou láskou na prvý pohľad je pravda. Teda samozrejme s malou zmenou. Keď som spoznala Thomasa, uvedomila som si, že lásku na prvý pohľad ani zažiť nechcem. Radšej.     

     ,,Nie si jediná, ktorá prechádza niečím takým." Ja viem, viem! Viem, že na svete rozchody vždy boli, sú a aj budú. Je to pravidlo. Ako keď spájate nádych a výdych, dážď a slnko, život a smrť. Dokážu existovať, ale nie jednotlivo. Jeden bez druhého. Hľadanie pravej lásky bez zničenia predošlých vzťahov jednoducho neprichádza do úvahy.

     A tak iba sedím, počúvam dookola tie otrepané staré love songy  a rozmýšľam nad tým, aká činnosť je vhodná na to, aby človek nerozmýšľal nad prázdnotou, stratou, smútkom. Rozchod je len rozchod. Lenže čo ak formulka „zostaneme kamaráti" nebude platiť a vy to dobre viete? Maliny ešte stále rastú, slnko vychádza a zapadá, hodiny v kuchyni tikajú, odkedy v nich vymenil baterku.

       Aké by to bolo, keby vo svete naozaj existovali nejaké čarovné bytosti? Harry alebo len obyčajný čarodejník z krajiny Oz. Pri mojom šťastí by ma obišli cez Austráliu, ale aj tak. Potom sa veziem v električke a všetky tie predstavy sú náhle preč. Ostávajú mi len moje vlastné sny, z ktorých sa nedokážem vymotať. Ostáva preplakaný vankúš a pocit totálneho vzduchoprázdna. Neviem, čo chcem, neviem, čo čakám. Rozoberám texty piesní, upratujem skriňu, niekedy aj trikrát za deň. Vďaka tomu, že je preč má mama dušu na mieste. Vďaka tomu, že odišiel mám v izbe neskutočný poriadok. Ako keby som tam ani nežila. Myšlienky mi tŕpnu v hlave a pichajú ma zvnútra na spánky.

     Prečo nemôžem jednoducho zakričať, že to nie sú len kopačky? Povedať, že to bol podvod, rana pod pás, odporné svinstvo? V ten večer, keď som ho našla s mojou kamoškou, som mala pocit, že sa niekto rozhodol obrať ma o vnútornosti zaživa. V mojej vlastnej izbe, počas desiatich minút, ktoré som mala stráviť v sprche. Vrátila som sa po zubnú kefku a...a dva mesiace po tom som čelila návalu SMSiek, mailov a telefonátov. Zviedli sa navzájom. Možno že boli spolu, aj keď mi prichádzali tie ospravedlňujúce správy.

         Daniela vždy vravela niečo o tom, aký je Thomas krásny a že mi strašne závidí. Až tak, že bola schopná kvôli pár minútam jeho nehy obetovať naše priateľstvo. Nebolo od detstva, pretože to by som kopírovala všetky scenáre Hollywoodu. Ale tie dva roky aj pár mesiacov, ktoré neboli dokonalé a neboli bez hádok by som aj tak nevymenila za nič iné. Pretože som konečne cítila, že niekto chápe to, čo si myslím aj bez toho, aby som to po lopate vysvetľovala. Daniela bola vždy prototypom dokonalej kamarátky. Vždy pripravená, vždy po ruke, vždy vedela, čo povedať a čo urobiť. S Thomasom boli v podstate rovnakí. A možno práve preto sa rozhodli vyradiť ma ako tovar po záruke.

        Nepočítam, koľkokrát mi povedal, že ma ľúbi. A koľkokrát som sa pohrávala s myšlienkou či mu veriť alebo nie. Nakoniec vo mne zlomil všetko, čo sa dalo. A ja som podľahla. Po dlhom dčase som odpovedala rovnako, hoci som si tým bola istá už od začiatku. Tou odpoveďou som zažehnala svoje panenstvo v mnohých veciach. Vrátane tej, s ktorou sa spája najčastejšie. Nechcem povedať, že to ľutujem. Vo svojej podstate som rada, že som to urobila. Len keby som teraz nezistila, že som bola druhá, s ktorou sa v tú noc spojil. A len keby som nezistila, že tou prvou bola osoba, ktorá mi radila, ako mu mám naznačiť, že sa mi páči. 

Daniela rezignovala. Naše spoločné fotky, bižutériu a darčeky, čo odo mňa dostala vložila do papierovej krabice a položila pred moje dvere. Pred tromi mesiacmi napísala extra dlhý ospravedlňujúci list. Ešte som ho nečítala. Krabica je v strede obývačky, dennodenne ju prekračujem, dennodenne chcem do nej hodiť zápalku a premeniť ju celú na hŕbu tmavého popola.

        Thomas sa aspoň pokúšal o moje odpustenie. Kvôli jeho telefonátom a SMSkám som musela zmeniť číslo, mama neustále vystŕkala hlavu z okna a kričala, že som v škole, v sprche alebo spím a nechcem s ním hovoriť. Po pár týždňoch to vzdala a začali sme rozoznávať jeho zvonenie a štýl klopania. Bol v mojej izbe toľkokrát, že žiadne vetranie ani vonné sviečky nedokážu vyhnať jeho vôňu. Neustále ma objíma. Spolu s dvomi flanelovými košeľami, koženou šnúrkou s príveskom krištáľového delfína a novým „brnkátkom" na gitaru. Veci, ktorých sa nedokážem zbaviť, pretože by ma ich neprítomnosť zabila. Tak ako ma každým dňom viac a viac zabíja to, že Thomas pri mne nie je. A už nikdy nebude.

Keby som mu odpustila, keby som nebola taká zaujatá vernosťou a zaslepená tým, čo sa stalo, nestratila by som ho naveky. Tak veľmi chcel odčiniť všetky tie podvody a klamstvá, že vyliezol na strechu obrovského nákupného centra, spustil plachtu s nápisom ĽÚBIM ŤA, NIKI a skočil. Skočil pred očami dvestočlenného publika. Bol to jasný prejav toho, že už skúsil všetko. A že sa vzdáva. Videla som ako dopadol na kamennú podlahu a nemohla som nič urobiť. Videla som krv, slzy, počula plač a výkriky. Potom sirény. Zacítila som zopár šťúchancov, keď sa ľudia pokúšali predrať čo najďalej od mŕtvoly. Preboha, ani teraz to nedokážem poriadne vysloviť. Stála som na tom námestí, za mojím chrbtom odbíjali 3 hodiny popoludní. Zvonenie stíchlo, no mne sa v hlave ešte osemkrát ozývalo. Zo strechy, z ktorej len pred pár sekundami skočil môj priateľ (ex-priateľ, životná láska a najviac nenávidená osoba zároveň) som počula tri údery na bicie. Rozhodla som sa neopustiť Thomasa pohľadom, hoci on opustil mňa vo všetkých smeroch. Na streche bola jeho skupina. Skupina, ktorá bola teraz o člena chudobnejšia, odetá v čiernom a hulákajúca pieseň, ktorú chcel Thomas počuť na svojom pohrebe. Rozmýšľala som, ako dlho ich presviedčal o tom, že ho musia vidieť skočiť a byť schopní hrať. Videla som, že plačú, hoci boli 30 metrov nado mnou. Tá hudba mi udrela do hlavy ako šesť vodiek vypitých na ex. Kľakla som si na zem, stále som bola len pár metrov od centra diania. Sarkazmus. Centrom diania bola osoba, ktorú som milovala spôsobom, akým už nikdy v živote nebudem schopná milovať. Okolo nej bola desiatka záchranárov, na strechu sa hnali policajti, aby umlčali skupinu. Zabila som jej zakladateľa. Dohnala som ho k tomu, aby skočil a dopadol priamo predo mňa.

         Pieseň stíchla a už nikto sa neopovážil si ju zahmkať alebo zahrať odkedy sa stala symbolom Thomasovej smrti. Bože, mala som dostať doživotie. Zabila som ho. Plachta s mojim menom visela na budove ešte štyri dni.

        Tento rozchod bol dramatickejší než všetky šialené situácie z mojej mysle dohromady. On skočil zo strechy obchodného centra, preletel pred plachtu, na ktorej svietilo moje meno. Vedel, že prídem tak blízko. Vedel, že z jeho krvi ostane na mojej topánke škvrna. Do konca. Do konca storočia, života, pocitu viny za jeho smrť.  Donekonečna.

       Ja som to dievča. Dievča, ktoré zahubilo rockového hudobníka ako dáky hmyz. Zašliapnutý, s dušou kdesi na polceste do neba, s novou piesňou v hlave.

Okolo mňa žiaria stovky sviečok, mám na sebe fialový sveter, biele tenisky a roztrhané svetlomodré rifle. Kvôli nemu. Nenávidel, keď som bola oblečená v čiernom. Nenávidel, keď som vyzerala smutne.

Z každej strany ma niekto podopiera, ale ak by som padala dopredu, zachytila by ma iba mahagónová truhla. Na plné pľúca, hoci mám pocit, že žiadne nemám, spievam Dream on od Aerosmithu, tóny sa odrážajú od množstva mramorových pomníkov. Dym z kadidla mi prúdi do tváre a štípe ma v očiach. Zozadu ma okolo pása silne objímajú ženské ruky, po prvýkrát po piatich mesiacoch a ôsmich dňoch sa ich dotýkam a cítim priateľstvo, ktoré nás predtým spájalo. S Danielou kľačíme v mokrej hline, nevládzem dýchať, ona ma nedokáže prestať objímať. Jej slzy končia v mojich vlasoch.

A do hlbokej jamy hádžem rukopis tejto poviedky.

 

Spisovateľov komentár k príspevku

ospravedlňujem sa za formát..;)


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.

Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Kľúčové slová Kľúčové slová
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8