Reason - Dôvod , Kapitola 1

Spisovateľ/ka: magnolia | Vložené dňa: 21. februára 2010
http://citanie.madness.sk/view-27020.php
Kapitola 1

„Ide o klasický prípad. Jeden z tisíca. Nechce sa mi to už viac rozoberať," povedal mohutným neústupčivým hlasom Peter, ktorého v projekte nenazýval nikto inak ako „Skala". Okrem vplyvu biblického námetu jeho mena, aj preto, že ako jediný z pracovníkov spoločnosti nikdy neprejavil ani najmenšiu pochybnosť o tom, že to čo sa robí na základe tisícov spisov zamknutých vo firemnom trezore je správne. „ Musím vám zase pripomínať princípy na základe, ktorých bola naša spoločnosť založená a ktorými sa riadime? Pre Boha živého! Každý človek má právo rozhodnúť sa, či má tomuto svetu ešte čo dať, či ho tu niekto potrebuje natoľko, aby stálo za to prežívať muky.. Nie! Nie je to voľnomyšlienkársky zvrátený nápad, ktorý sa pod rúškom spravodlivosti pokúša vytiahnuť zo zúfalých boháčov aj posledné peniaze ako si veľa z vás myslí," čistil partnerom žalúdky a používal pri tom ironickú gestikuláciu, na znamenie toho, aké smiešne mu pripadajú obvinenia, ktoré sa na Choice INC. v poslednom období rútia z každej strany. „Niekedy až žasnem ako môžete stále váhať. Po tom všetkom, čím sme si spolu prešli. Preto vás prosím, spamätajte sa. Nestrácajte chladnú hlavu a nevšímajte si to, čo sa hovorí na ulici. Nepozerajte na ľudí, ale ich dôvody, " predviedol ďalší zo svojich excelentných príhovorov pred kolegami. Tí takmer všetci reagovali tak ako očakával. Postavili sa zo svojich stoličiek, uznanlivo pokývali hlavami, prípadne mu i zatriasli rukou a vybrali sa na vzduch, či na cigaretu prebrať to akú silnú osobnosť majú v čele ich celoživotného diela. Peter je posledným zo zakladateľov spoločnosti. Ako jediný si pamätá akou tŕnistou cestou musel so spoločníkmi prejsť pri presadzovaní legislatívnych úprav, či prvých súdnych procesoch. Zrod Choice Inc. bol taký zložitý a náročný, že sa svojho diela rozhodol nikdy nevzdať. Peter dokázal ako jediný zo zakladateľov uniesť bremeno morálnej zodpovednosti a hoci tušil, že metodika podľa ktorej pracuje má svoje chyby, obeta, ktorú pre spoločnosť zložil mu nedovoľovala vzdať sa.

Petrovo rozhorčenie neutíchalo ani po partnerskej porade, ku ktorej prizval väčšinu zamestnancov. Na bledých tvárach niektorých z nich, špeciálne tých, ktorí sedeli v najvzdialenejšom bode stola sa počas celého jeho prejavu zračilo akési zdesenie a vnútorný nesúhlas s tým, čo sa prednedávnom udialo. Avšak hoci mal sto chutí pristúpiť k nim a ukázniť ich, tento krát to skončilo len zopár sekundovým nevraživým pohľadom. „Stále na to nemá gule. Predsa len ide iba o figúrku v rukách niekoho vyššieho. Nebyť Američanov, o ktorých sa môže oprieť, by sme ho stretávali niekde medzi radovými agentmi v uliciach.," povedal s horkým úškrnom na perách Félix. „Nepreháňaj. Nezabúdaj na to, že sme v tom všetci. A keď toľko hovoríš o jeho neschopnosti, mal by si si uvedomiť kto ťa v tomto projekte ťahá sústavne nahor. Okrem toho už neviem zniesť to, ako osočuješ našich akcionárov. Prečo si myslíš, že sú to len Američania. Myšlienka projektu vznikla predsa u nás vo východnej Európe. Ak sa chceš na niekom slovne vyvŕšiť, vezmi si na praniér Kaspatina a jeho bandu. Tam to celé začalo," odvrkla Lara. Hoci Félixa zarazilo, že si jeho kolegyňa a najlepšia kamarátka dovolila podrývať jeho autoritu, nedokázal jej na to nič povedať. Keď sa zahľadel na jej jemné črty tváre a oči, z ktorých priam sršal život a boli jediným svetlom jeho dní trávených v šedých kanceláriách, strácal reč. Možno to bol práve ten rozdiel, kvôli ktorému bol Peter „Skala" na čele spoločnosti, zatiaľ čo on schopnosťami jednoznačne vyspelejší len vedúcim jedného z 23oddelení, ktoré sú súčasťou projektu. O tom, že Félix disponuje všetkými znalosťami, ktoré by mal vrcholový manažér mať, nikto nepochyboval. Do čela spoločnosti to nedotiahol len kvôli neustálym výmyslom o zahraničných investoroch v pozadí celého projektu. Tieto blúdne predstavy v ňom koniec koncov vyvolal len pocit zodpovednosti za činy, s ktorými vnútorne nesúhlasil, no ticho sa im prihliadal. Lara si to taktiež uvedomovala. Poznala jeho chyby, no cítila sa s ním akosi spriaznená. Na veci dejúce sa vo firme v poslednom období mala navyše podobný názor. „Myslím, že v skutočnosti o našich akcionároch vieš. Priznaj to," dodal Félix. Po niekoľkých sekundách trápneho a z Larinej strany milosrdného ticha sa obaja postavili a vybrali každý iným smerom.

Félix si to namieril domov. Takmer zablúdil. Celú cestu totiž so sklonenou hlavou myslel na Laru. Nie, necítil k nej nič hlboké. Erotických iskier bolo medzi nimi dvoma ako šafránu, no napriek tomu pravidelne figurovala v jeho snoch. V skutočnom živote bola pritom nositeľom mnohých z vlastností, ktoré neznášal. Falošne veselá, až príliš spoločensky aktívna, tvrdohlavá, sebecká. Jej reč obsahovala kopu slangov, ktoré sa na človeka nalepia len na lacnej diskotékovej zábave . Tie Félix neznášal hádam najviac. Do podobných zábavných podnikov sa vybral len, keď ho Lara dotiahla sebou. Keď sa dostal do cudzieho prostredia, ktorému nerozumel, zvyčajne to „vyliečil" alkoholom. Dával prednosť zložitejšej hudbe, navyše keď videl správanie ľudí pozmenené alkoholovým opojením, desilo ho to. Tento jav mu niekoľkokrát predviedla aj samotná Lara. Potúžená alkoholom sa so železnou pravidelnosťou zmenila trikrát do týždňa na predátora tváriaceho sa ako obeť. Chlapov lákala na reči o svojom ťažkom osude, pritom len striehla, kedy je hladina alkoholu v krvi jej objektu dostatočne vysoká na to, aby sa ho pokúsila zviesť. Aj Félix však musel uznať, že jej to šlo. Hoci by sa pri prepise jej slov z týchto rozhovorov na papier nevedel prestať smiať, v momente, kedy rozprávala príhody o zložitej povahe svojej matky, či o tom aké ma po svojom poslednom rozchode psychické problémy ju ľutoval aj on. Obvykle po takomto rozhovore nasledovala výzva chlapa, s ktorým trávila daný večer k tancu. Potom to už zvyčajne nabralo rýchly spád. Félix si väčšinou ako prísediaci pozorovateľ pamätal len útržky - vlniace sa boky (nič extra, no vášnivo), obracanie poldecákov (niekedy aj decákov) a horúce bozky, dopadajúce počnúc Larinou šijou, končiac na jej výraznom krku. Opakovalo sa to trikrát týždenne, pričom zvyčajne každý týždeň vymenila chlapa. Niekedy ich dokonca dokázala kombinovať viacerých v jeden deň. Félix jednoducho nedokázal pochopiť, čo ho to k tej jednoduchej bytosti tak viaže. Zase raz nič nevyriešil. Vystúpil z autobusu a náhlil sa hore ulicou vedúcou k jeho domu.

Býval v rodinnom dome mimo mesta. Ak sa ho niekto pýtal na to ako sa mu tam páči, spravidla odpovedal prehnane podráždene a posťažoval sa na každučký detail ako vysoké náklady na údržbu, chátranie starej stavby, zastaralé mravy miestnych ľudí, či zlá dostupnosť. Pravda však bola taká, že mu takéto bývanie vyhovovalo. Keď sa vrátil z práce, čakalo ho konečne niečo, čo patrí plne jemu. Síce staré ošúchané a škaredé, no neznesvetené štátom, spoločnosťou, či jeho výčitkami tak ako hádam všetko ostatné v jeho živote. „Už aj do môjho súkromia mi zasahujú. Človeka nenechajú ani vydýchnuť. Čo je ich po tom odkiaľ beriem vodu. Je to moja vec, hoci by som ju mal piť z mláky za domom," v mysli nadával pri tom ako čítal súdne varovanie, nariaďujúce mu to, aby prestal používať vlastnú vodu zo studne, ktorú vykopal ešte jeho pradedo a aby sa napojil tak ako zvyšok jeho okolia na mestskú vodárenskú sieť. Uvedomoval si síce, že laboratórne testy vody z rodinnej studne jasne dokázali zvýšené množstvo ťažkých kovov, no aj tak cítil, že piť ju je správnej. Predstavovala pre neho akýsi symbol rodinnej spolupatričnosti. Každým vypitým dúškom si akoby dokazoval to, že na svoju rodinu nezabudol. „Kašlem na nich. Budem si robiť čo chcem. Prestanem len keď studňu zasypú. Akoby nestačilo, že ma majú 16 hodín denne. Ešte aj keď prídem domov otravujú," šomral a demonštratívne popíjal spomínanú vodu a víno. To ho zmohlo a zaspal bez toho, aby splnil čokoľvek z toho, čo si na večer naplánoval.

V noci sa však nepravidelne prebúdzal a myslel na Laru. Uvedomoval si, že si vyžaduje pomoc. Napriek všetkému ju pokladal za mimoriadne nadaného človeka, ktorého by bolo škoda. Svoje zamestnanie aj napriek niekoľkým morálnym konfliktom obľuboval. Keď prišla kríza, zvyčajne trvala len niekoľko dní. Potom ho myšlienka projektu opäť uchvátila. Uvedomoval si však, že v očiach verejnosti, či médií nie je žiaden z jej zamestnancov nič iné ako ziskuchtivá nemorálna hyena, spúšťajúca odpočítavanie do apokalypsy. Preto si kládol za akúsi úlohu dostať Laru z projektu von, skôr ako postúpi na manažérske pozície a svoj súkromný život, rodinu aj sny vymení za vidinu kariérneho rastu. Poznal totiž jej ambicióznosť. Myšlienky, hmýriace sa Félixovou hlavou ho napokon vyčerpali natoľko, že nadránom zaspal zmoreným, vysileným spánkom.

Spisovateľov komentár k príspevku

Budem to posielať po kapitolách..ide o dej a myšlienku náročnejšiu na pochopenie, dúfam, ze Vás to postupne vtiahne... priebežne prosím kritizujte..ale konštruktívne..nemusíte ma šetriť, vďakaOhodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
vdaka teda :)dalsia kapitola nahodena..s tyzdnovym odstupom budem pridavat dalej :)  
Spisovateľ/Autormagnolia Pridané dňa2. marca 2010 00:14:23
10 bodov
mozno si budes mysliet, ze som neobjektivny, ale aj tak davam desat nejakych bodov, lebo ma to vtiahlo do deja,ale prosim ta, ja mam trocha mensie ocne problemy, nemohol by si oddelovat odstavcami, keď je priama rec? lebo takto mas vsetko do troch odstavcov a nejako to v mojich pokazenych ociach splyva, dakujem ti za pochopeni a hop s pokracovanim:-))  
Spisovateľ/Autormarion Pridané dňa28. februára 2010 02:14:23
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8