Je normálne byť morálny?

Spisovateľ/ka: Popi | Vložené dňa: 2. marca 2010
http://citanie.madness.sk/view-27253.php
Vraj písať úvahu o morálke a zároveň byť normálnym. 

Veď kto sa dnes zaoberá morálkou? Kto dnes vie, čo vôbec „ morálka" je? Pre tých ktorí o nej ešte nepočuli, morálka v encyklopédii znamená : súhrn hodnôt, noriem, cieľov a ideí ktoré triedia konania a predpisy podľa dobra a zla. 
Premýšľam a snažím sa predstaviť si svet, ktorý by sa naozaj dal deliť na dve strany. Bielu a čiernu. Dobrú a samozrejme zlú. No nedokážem si to ani predstaviť.

Premýšľajte.

Dnes v našich životoch, každý hľadá svoju cestu, hľadá svoj cieľ. Podľa môjho názoru neexistuje človek, ktorý by sa na tejto ceste nepotkol. Nespravil chybu. Aspoň raz sa nedotkol dna. Ochutnal pocit „sebasklamania", začul výkrik svojho svedomia, svojho Ja. Veď my dnes sami nevieme určiť, čo je správne a čo nesprávne. Vo svete sa už dávno pomenili rebríčky hodnôt. Kto tuší kedy sa to stalo? Keď dnes si ľudia viac vážia svoje telo ako svoju dušu...Peniaze ako rodinu, či úspech v práci ako v osobnom v živote. A kto navonok nepôsobí „ in" stáva sa automaticky niekým, kto bude hodnotený. Hodnotený za každý čin a za každý názor, ktorý sa čo i len trochu odlišuje norme dnešného sveta. 

„Nepiješ s nami? Ty si sa kde narodil?"...

„Ešte si s ním nespala?" ...

„Ty sa chodíš prechádzať sama? Načúvaš tichu?"...

Je naozaj morálka niečím k čomu ešte dnes môžeme dodať slová: „... je normálna."?

Iba ak morálka znamená len otrepané slovo. Slovo, ktoré pre všetkých znamená niečo ako etiketa slušného správania. Paradoxom je, že slušnosť káže vravieť pravdu. A ak si máme povedať pravdu, kde v tomto svete pravda je? Dnes sa zdá, že pravda je v tichom krúžení svojich problémov, v poháriku čo držíme v ruke a v nadmernom ponosovaní sa nad banálnymi, doslova, nepodstatnými vecami.

A idey a ciele, tie vnímam ako sny. Ale kto dnes verí v svoje sny? Kto dnes verí, že naplní každú svoju túžbu, že príde k svojmu cieľu? A ak sa predsa len nájde niekto. Kto z Vás mu nepovie „ Prebuď sa! Sny sa neplnia, nežiješ predsa v rozprávke."

A tak morálka možno existuje, možno je správna aj normálna. No skúste posúdiť sami, je dnes normálne byť morálny? Mať svoje hodnoty, mať svoje ciele, svoje sny? Veriť v ne a držať sa ich? Keď všade kam sa obzriete na Vás číha svet, ktorý si vraví „moderný". V ktorom vaše pravé hodnoty zrazu už nedávajú zmysel. Kde ľudia nepozerajú do hĺbky. Dnes akoby už nebolo normálne byť morálny.

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 Nasledujúca stránka Na koniec
odporúčam
už počas čítania tvojích príspevkov badám,že máš zdravé myslenie a to sa dnes cení  
Spisovateľ/AutorJán Niský Pridané dňa14. novembra 2010 10:58:38
Morálka je ako inšpirácia.Nedá sa vlastniť ,ani polapiť. Morálka je stále na cestách, dnes inde ako včera a zajtra bude bohviekde. Živí zástupy vykladačov,farizejov........ Každý si jej tvár predstavuje inak, lebo nosí závoj. Občas zafúka vietor a odhalí jej oči. Vraj rada číta verše na nete.  
Spisovateľ/Autorconicek Pridané dňa16. marca 2010 09:36:23
peter daniel
8 bodov - odporúčam
slovami klasika,- všetko je inak, ale všetko je po starom. Čo sa týka základných morálnych princípov, tie majú všeobecnú platnosť a to sa netýka iba ´človečenskej´komunity, pokojne môžme takto nazerať aj na zvieraciu či, v určitom zmysle, aj na rastlinnú ríšu. To, že často máme pocit, pod tlakom udalostí a reality, že sa tieto princípy menia alebo dokonca strácajú, je druhá vec. Nejako to však neovplyvní fakt, že základné princípy zostávajú nemenné, aj napriek tomu, že chvíľami sa niektoré jednotlivosti menia, prispôsobujúc sa momentálnym okolnostiam.  
Spisovateľ/Autorpeter daniel Pridané dňa14. marca 2010 17:27:14
Dakujem :)za komenty  
Spisovateľ/AutorPopi Pridané dňa3. marca 2010 16:05:32
Miroslav Kapusta
odporúčam
Ťažká téma. Ja by som si na ňu netrúfol. Dávam odporúčanie za odvahu. Doba môže byť aká chce. Ak morálku berieme ako súhrn hodnôt limitovaných humánnosťou človeka, tak potom byť morálnym je amorálne iba pre nenormálnych. ... Hovorím, ťažká téma.  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa3. marca 2010 09:25:58
Ato Železniak
9 bodov - odporúčam
Morálka existuje, je to akási predstava, ktorou sa ľudia oháňali pred X rokmi.. viď homosexualita.. alebo predmanželský sex.. Morálka sa časom akosi mení, preto je to podľa mňa len niečo ako ukazovateľ, podľa ktorého by sme sa mali riadiť, ale zároveň si myslím že rozumní ľudia majú morálku viac-menej u riti.  
Spisovateľ/AutorAto Železniak Pridané dňa2. marca 2010 21:48:40
peter daniel
to si netrafil,- základnú morálku máš v sebe prosto zakódovanú bez ohľadu na to, či si rozumný človek alebo blbec, dokonca bez ohľadu na to, či si človek charakterný alebo morálny odpad. Ale ako poznamenal Kapusta, je to príliš zložitá téma a na malom priestore ju ťažko ´postihnúť´.  
Spisovateľ/Autorpeter daniel Pridané dňa14. marca 2010 17:32:53
Silas
morálka je živý organizmus, ktorý sa neustále vyvíja ale nikdy sa nevyvinie do absolutnej nemennej podoby, jej podoba sa mení na základe ludských potrieb...vedeckého pokroku...času a mnohých iných vecí ktoré ju neustále formuju ...velmi pomaly ale len tak ako ju ludia práve potrebujú takú tvár jej strúhajú...a keby som ju mal len tak definovať tým spôsobom, že o nom povedia že má morálku...tak...tam ide vlastne o to že je utvoréná z morálnych zásad ktoré sú spoločné ale samozrejme že len do určitej miery pre vačšinu ludstva, ktoré si tak nastavili lebo im to tak vyhovovalo a nebrzdí ich to a slúži to k momentálnej spoločenskej spokojnosti...a udržania akej takej samokontroli, ktorá je rozhudujúca pre naše lepšie prežitie....no jak som hovoril za tisíc rokov budeme možno strielať do ludí len že sa na nás zle pozru a nikto sa nad tým ani nepozastaví lebo to bude bežná vec....stačí si pozriet dejepis par sto rokov do zadu...a nemusí byt ani výlet do budúcnnosti som to prehnyl...uz raz som to napísal sa mi to vymazalo .......  
Spisovateľ/AutorSilas Pridané dňa14. marca 2010 18:09:46
peter daniel
nno, jaká pekná debata o morálke sa tu rozvinula,- už za to si autor zaslúžil odporúčanie. Džej Ou,- dobré postrehy, ale v základnom sa mýliš,- morálka sa v základnom nemení, iba ´v šepletách´, ktoré stanovuje aktuálne usporiadanie spoločnosti. Základné ´dimenzie´ však určuje ´základná evolúcia´ a tie sa teda len tak nemenia.  
Spisovateľ/Autorpeter daniel Pridané dňa14. marca 2010 18:22:44
Silas
ty asi narážas na ten prehnaný prípad...somozrejme prehnal som to....ano tak to určite nebude....ja som to tam dal len zo srandy....a ked som hovodil o tvári morálky tak tvár je vždy tvár...ako si ti hovoril len sa meni niečo sa ubera niečo zasa pridáva nič velké...lebo tvár je len tvár..so  
Spisovateľ/AutorSilas Pridané dňa14. marca 2010 19:11:59
peter daniel
pochopil si  
Spisovateľ/Autorpeter daniel Pridané dňa14. marca 2010 21:03:31
Silas
ke myslíš...ale o presne o tom som hovoril...neviem nepísal som to asi nezrozumitelne...asi zas....by som mal vyskúšat napísat na toto tema úvahu...  
Spisovateľ/AutorSilas Pridané dňa14. marca 2010 18:29:43
peter daniel
tak si aspoň chvíľu počkaj, aby si neduplikoval popiho (autor vyššie položeného textu). A nepíš tiež na všetko hneď úvahy,- radšej sa uvolni.  
Spisovateľ/Autorpeter daniel Pridané dňa14. marca 2010 18:38:54
Miroslav Kapusta
Podľa tvojej logiky ja musím byť úplný debil, pretože nech sa ako obzerám, ja si ju pri riti, dokonca ani v blízkom okolí - nevidím. Ale možno som iba slepý debil.  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa3. marca 2010 16:30:46
Ato Železniak
Moc moc moc prekrúcaš moje slová. Povedal som že morálka je predstava, čiže vidieť ju nemôžeš. A to že si debil si napísal ty sám, ja som to nepovedal, ani som na to nepoukazoval ani s tým nič nemám a ani si to nemyslím.  
Spisovateľ/AutorAto Železniak Pridané dňa4. marca 2010 16:51:36
Miroslav Kapusta
Debilom som sa nazval sám, s tým ozaj nemáš nič spoločné, ale vysvetli mi ako sa dá prekrútiť tvoje: "...zároveň si myslím že rozumní ľudia majú morálku viac-menej u riti." Preto som povedal, že ja som asi debil, lebo ja ju u riti nemám!  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa4. marca 2010 18:27:22
Ato Železniak
tak že sa ňou vždy neriadia. Nemyslím si že je treba pokladať morálku za niečo dôležité. Napr. aj preto že sa furt mení.  
Spisovateľ/AutorAto Železniak Pridané dňa6. marca 2010 00:28:00
Miroslav Kapusta
Morálka sa nemení, tá je v tebe /v nás/.  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa9. marca 2010 20:17:35
Silas
morálka sa mení...tak ako je to potrebné...ked nás moc brzdí tak musí povolit...a predtým nemorálne sa stane úplne normálne...  
Spisovateľ/AutorSilas Pridané dňa20. marca 2010 18:59:48
peter daniel
Ato, to ešte ´nepochopuje´, je na to ešte príliš mladý. Ale je to inteligentný (napriek všetkému) chalan a časom na to príde.  
Spisovateľ/Autorpeter daniel Pridané dňa14. marca 2010 17:36:43
Miroslav Kapusta
Súhlasím aj s tým, že je mladý, aj s tým, že je inteligentný. Nesúhlasím, že to nedokáže pochopiť - práve preto, že je inteligentný. Iba sa na vec pozerá z iného uhlu /alebo ja...?/  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa14. marca 2010 17:58:01
peter daniel
on z nezrelého, ty zo zrelého  
Spisovateľ/Autorpeter daniel Pridané dňa14. marca 2010 18:11:27
tak to sme dvaja...:)  
Spisovateľ/Autornic Pridané dňa4. marca 2010 20:34:44
Miroslav Kapusta
Ty to aj čítaš - že si sa dostala až sem? Ja som myslel, že v týchto sračkách sa bahním iba ja.  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa4. marca 2010 23:04:05
peter daniel
ale Miro, aké sračky?! Takto práve majú vyzerať podnetné debaty.  
Spisovateľ/Autorpeter daniel Pridané dňa14. marca 2010 17:38:25
Miroslav Kapusta
V tom predchádzajúcom rekomente tebe, som ťa chcel upozorniť na atovu "novelu" - Ernyho Duchovia - prečítaj si, čudujem sa, že ho obchodia!  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa14. marca 2010 18:00:57
peter daniel
dík za upozornenie,- určite kuknem  
Spisovateľ/Autorpeter daniel Pridané dňa14. marca 2010 18:12:40
ja mam proste pocit ze hladat moralku je uz asi odveci ked je tu viac tych ktori nemaju ani ponatie co to moralka je.. a vobec kto by si ju vazil?.. No napriek tomu si ju snazim udrzat. a verit v to ze nie kazdy veri v to ze ked bude teraz " in " ostane nim navzdy..ked kazdych 5 sekund je "in" nieco ine.... uz aj spletam.. je to tema nad kt. sa treba zamysliet...  
Spisovateľ/AutorPopi Pridané dňa3. marca 2010 18:57:10
peter daniel
a práve preto si ju váž  
Spisovateľ/Autorpeter daniel Pridané dňa14. marca 2010 17:39:19
Miroslav Kapusta
Morálku hľadať nemusíš. Ona proste je, ibaže niekto ju vidí v obyčajnej ľudskej slušnosti a niekto v pravom opaku. Záleží teda, z ktorej strany ti je bližšie sa na ňu dívať a to čo je dnes "in" a zajtra už možno nebude, to s tým nemá nič spoločné. To sú iba predsudky. Hovorím - hrozne ťažká téma a nie na toto fórum, iba ak takto, veľmi okrajovo.  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa3. marca 2010 20:14:22
Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 Nasledujúca stránka Na koniec
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8