Tma

Spisovateľ/ka: Flego | Vložené dňa: 30. apríla 2010
http://citanie.madness.sk/view-28676.php
Čosi sa blíži nocou. Temnota rezonuje šelestom krídel a čudesných zvukov. To sama noc rozťahuje svoje trepotavé krídla a prebúdza hrôzu. Taktiež aj netopiere, ktoré kraľujú nočným vtákom a pomáhajú ožiť noci. A keď ožije tma, nie je možné pred ňou uniknúť...

Keď sa slnečné lúče predierali cez polozatvorené žalúzie detskej izby a vytvárali na stene a nábytku pruhy tieňov, malá Katka pozerala televízor a znudene prepínala televízne stanice. Jej požiadavky boli väčšie ako ponuka, tak iba prepínala diaľkovým  ovládačom. Do izby vstúpila jej matka, zatvorila žalúzie a upozornila dcérku, žeby mohla ísť do postele.

Letný deň sa blížil ku koncu, o pár desiatok minút zmizol posledný lúč, ktorý vystriedala tma. Najprv s belasým nádychom, potom modrá, napokon čierna. Nastala čiernočierna tma. Mesiac, poväčšine skrytý v tieni, nepatrne ožaroval oblohu. Onedlho zmizol aj  posledný lúč jeho svetla.

 

Nemocničná chodba bola ožiarená prudkým jasom neónových svietidiel. Z jednej z miestností vyšiel muž v bielom plášti, náhlivo vošiel do bielych dverí a ocitol sa v miestnosti so strohým nábytkom,  televízorom na komode so šuflíkmi a divanom, na ktorom boli nedbalo rozhádzané civilné šaty. Zhodil zo seba biely odev a prezliekol sa do civilného oblečenia.

 

Matka uložila dcéru do postele, zhasla v detskej izbe a zatvorila za sebou dvere. Prešla chodbou a vstúpila do obývačky. Jas zapnutého televízora ožaroval miestnosť bohato zariadenú bledým nábytkom, kvetmi a obrázkami po stenách. Spravodajská relácia oznamovala nezvyčajné udalosti po zotmení v Ázii. Mladá žena si sadla do hlbokého koženého kresla a diaľkovým prepínala stanice. Azda každá stanica oznamovala o panike medzi ľuďmi na opačnom konci zemeguli.

 

Karol prešiel okolo vrátnice okresnej nemocnice. Zdvihnutím ruky opätoval pozdrav starému vrátnikovi v ožiarenej vrátnici. Nasadol do auta a naštartoval. Svetlá svetlometov preťali pouličnú tmu. Auto vycúvalo z parkoviska a pobralo sa tichou ulicou.

Pustil autorádio. Ozval sa šum, sem - tam bol počuť hlas reportéra, ale nebolo mu rozumieť. Vypadával signál. Stlačil tlačidlo, aby preladil stanicu, ale všade sa opakoval rovnaký scenár. Znechutene vypol rádio a venoval sa riadeniu.

Tmavou oblohou  lietali divoké mračná. Zhlukovali sa do silnejších zoskupení a zahaľovali posledné hviezdy. Neboli to však mračná, ktoré zatemňovali krajinu. Tá tma, ktorá zahaľovala túto časť sveta bola čoraz temnejšia a temnejšia. Temná masa sa valila oblohou a vytvárala prapodivné obrazce, aké by nestvoril žiaden maliar. Chuchvalce tmavej, temnej a temnejšej farby sa valili krajinou a človek mal pocit, že sa ho dotýkajú. Že ho objímajú, obopínajú svojimi chápadlami, svojimi dlhými chápadlami.

Karol vošiel do vedľajšej cesty, keď zhaslo pouličné osvetlenie a ulica sa ponorila do nepríjemnej tmy. Vrodená opatrnosť mu velila dávať si väčší pozor, hoci v túto nočnú hodinu stretnúť človeka by bolo azda zázrakom. Opatrnosti však nikdy nie je dosť.

Zhluk temnej masy, ktorá sa valila oblohou sem a tam prudko narazila do predného skla auta a praskla ho. Karol sa zľakol a pevnejšie stisol volant. Útok nepopísateľnej tmavej masy zaútočila druhýkrát. Tentokrát rozbila predné sklo auta a vliala sa do vnútra. Muž sa zdesene obzeral okolo seba a sledoval podivný úkaz. Videl temný vietor, tmu, des. Prudko šliapol na brzdy a auto zapišťalo.

Vybehol z automobilu a stále sa obzerajúc odbehol na pár metrov. Nebom sa valila tma, čiernočierna tma, ktorú si do tej chvíli príliš neuvedomoval. Až keď sa rozhliadol okolo seba zistil, že vec v aute je totožná s vecou na oblohe. Tma krúžila okolo jeho hlavy a tela. V tej chvíli si uvedomil, že nemá rád úplnú tmu. Ľaká sa náhleho nočného prebudenia a rýchlo skryje nohu pod paplón. Hneď si uvedomí, že je v bezpečí, ale ten pocit ... Ten pocit náhleho strachu o seba, o svoje nohy...

Tma lietala oblohou, akoby ju roznášal vietor. Ten však nefúkal. Niekedy mal pocit, akoby sama tma rozdúchavala vietor. Bol to zvláštny pocit, pripadal si ako vo fantastickom filme od Spielberga. Čierňava porozbíjala zvnútra všetky sklá na aute. Tie sa rozleteli až k jeho nohám. Druhýkrát sa zľakol a ustúpil o dva kroky. Potkol sa o krajnicu cesty a padol na vydláždený chodník. Rýchlo sa zdvihol, akoby čakal útok z auta. Uvedomil si, že tam je jeho nepriateľ. Neuvedomoval si však, že noc, tá desivá čierna noc roztiahla svoje perute nad celým krajom a veci, ktoré sa odohrávali v aute, odohrávali sa v celom mestečku.

 

Katka vošla do kuchyne a zapla obľúbenú stanicu na rádiu. Pesnička bola prerušená pred koncom kvôli dôležitému oznamu. Hlásateľ chcel povedať niečo o výpadkoch energie, o neidentifikovateľných veciach na oblohe, ktoré zasiahli už i Európu ... Prejav bol chaotický, neustále vypadával signál, Katka počula každé tretie slovo. Napokon rádio onemelo. Chcela zapnúť svetlo, ale nešlo to. Elektrika bola vypnutá. Poobzerala sa okolo seba. Pohltila ju tma. Ešte väčšia ako si pred chvíľkou uvedomovala. Pozrela von oknom a sledovala podivné tmavé masy tmy valiace sa nočnou oblohou. Narážali do okien bytoviek a s veľkým rachotom ich rozbíjali. Z ulice silnela vrava a panika medzi ľuďmi. Po chvíli ju vyrušil tikot nástenných hodín na batérie. Ukazovali jedenásť. Vtom zastali. Izba sa ponorila do desivého ticha, v tej chvíli si uvedomila, že hodiny boli jediným živým tvorom v miestnosti.

Začula úder na sklo okna. Otočila sa do tmavej noci vonku a videla zhluk čiernej masy, ktorá opätovne letela veľkou rýchlosťou do okna. Náraz spôsobil druhý úder do tabule okna. To prasklo. Žena sa zľakla a ustúpila. Temnota odletela od okna, akoby potrebovala rozbeh a tentokrát z troch uhlov zaútočila na okno bytového domu. Veľká tabuľa okna nemohla vydržať taký nápor a rozletela sa na márne kúsky. Katka padla na podlahu.

 

Karolova snaha bola dostať sa čo najrýchlejšie domov. Nechápal, čo sa deje, azda to ani nechcel vedieť. Jediné, čo ho zaujímalo, bola cesta domov k rodine. Bolo to však obtiažne. Obkolesila ho totálna temnota na ulici, mal pocit akoby s ním točila, vrtela, akoby sa s ním zahrávala. Podchvíľou strácal pojem o priestore, motal sa ulicami ako opilec, ktorý nevie nájsť cestu domov. Hoci opilci to majú ľahšie, s nimi sa zahráva vedomie a alkohol, ale vždy nájdu správnu cestu. Karol bol vo víre aký nepoznal. Začala sa mu točiť hlava, nedokázal sa sústrediť. Jeho myseľ ovládala tma, strašná tma. Liezla mu pod kožu, zatemňovala oči a myseľ. Bol ako slepec, ktorému ešte nezačali slúžiť iné zmysly. Vtom mu do pŕs narazila tma  a on padol do trávy v mestskom parku. Zachrčal, odkašľal si a zostal ležať.

Odrazený chuchvalec tmy sa od pŕs muža obtiahol okolo stromov parku a vyletel k oblakom. Cestu mu prekrížila iná masa, potom ďalšia. Akoby tma zdivela a zhmotnila sa. Získavala obrysy, kontúry, získavala svoje telá, ktoré lietali oblohou ako splašené kone, akoby tma nebola niečo statické, akoby nebola niečo nehmotné.

V oknách sídliska, povedľa ktorého sa nachádzal parčík, sa objavovali svetlá sviečok a bateriek. Mihali sa, trblietali, niektoré zhasínali, iné zažínali. Na ulici sa čoraz viacej objavovali odvážlivci s baterkami, ktorí vyšli zo svojich príbytkov a chceli zistiť, čo sa deje. Štartovali autá na parkovisku a svetlometmi svietili na cesty. Tma niektoré svetlomety porozbíjala, na iné nemala ten správny dych. Čoraz silnejšie sa ozývala vrava ľudí...

Karola to prebralo. Zodvihol hlavu zo studeného trávnika a rozhliadol sa vôkol seba. Zavolal na skupinku ľudí, ktorá prechádzala s krikom okolo a snažil sa zistiť, čo sa deje. Postaršia žena, ktorá sa držala ramena muža nesúceho baterku, mu odvetila, že ich napadla tma. Karol to síce dosť dobre nechápal, ale bol vďačný aj za to. Hovorila o invázii tmy valiacej sa z východu, ktorá pohlcuje celú planétu. Zachvacuje ľudí a zabíja ich. Posledné správy, ktoré počula boli, že tma už zaútočila na východné pobrežie Ameriky.

Tma pohlcovala celý svet.

Vtom jeden z tmavých prúdov vletel do hlavy jedného z účastníkov sprievodu. Ten sa chytil za spánky a klesol na kolená. Hlavou tresol o chodník, až mu vystrekla krv a dva razy sa prevalil. Chuchvalce tmy lietali okolo neho. Niektoré prúdy lietali cez jeho hlavu. Po chvíle ho masy tmy nechali tak, akoby splnili svoju povinnosť a odleteli preč. Tí pomaly odchádzali a nešťastníka nechali napospas. Na Karolov údiv sa obeť zdvihla, rozhliadla vôkol seba a s trasúcou hlavou sa pobrala preč.

 

Katka sa prebrala. Zdvihla hlavu z laminátovej podlahy a rozhliadla sa po kuchyni. Čierna tma sa valila po kútoch miestnosti. Vtedy si uvedomila, že nie je v byte sama a náhlivo sa pobrala do detskej izby.

V tmavej miestnosti bolo zreteľne vidieť ako desivý vír lieta po izbe a hľadá svoju obeť. Párkrát sa otočil okolo spiacej dcérky, akoby hľadal tú správnu cestu na útok. Keď ju našiel, s rozbehom letel do hlavy malého dieťaťa. Žena sa vrhla na dcérinu posteľ.

 

Muž sa s trasúcou hlavou motal parkom. Karol sa pozviechal zo zeme a odkašľal si. Muž ho začul a obrátil sa k nemu. Nepríčetne sa rozbehol k nemu a s vystretými rukami zaútočil. Chytil ho za hrdlo a začal škrtiť. Karol bojoval o svoj život. Muž bol čoraz zúrivejší a zúrivejší. Triasol sa, metal so sebou, snažil sa chytiť Karola pod krk. Ten odkopol votrelca, ktorý odletel na pár metrov. Ovládala ho tma, ktorá mu lietala z očí do úst, vyletela z uší, napokon vletela do očí, aby vyletela z končekov prstov, ktoré opäť agresívne vyleteli proti Karolovi. Schytili ho okolo hrdla a začali ho škrtiť. Obaja muži padli na zem.

 

Katka nestihla ochrániť dcéru od útoku čiernočiernej tmy. Tá vletela do spiacej hlavy dieťaťa skôr než matka dopadla na posteľ. Hoci sa snažila odvrátiť hrozbu, všetko bolo márne. Dieťa sa prebralo, po chvíli sa zorientovalo a zaútočilo na svoju matku.

Ozvali sa údery na dvere. Dieťa dokonalo svoje dielo a spozornelo. Triaška v hlave sa dostala do celého tela. Trasúce dievča sa zodvihlo od mŕtvej matky a rozhliadlo sa. Temné chmáry lietali vôkol. Vchodové dvere sa rozleteli a na prahu stál Karol. Bol celý krvavý a hlava sa mu triasla. V momente zhodnotil situáciu v byte. Dcérka so skrvaveným pyžamkom sa postavilo  a s trasúcou sa hlavou sledovalo svojho otca.

Tma, tá desivá hustá tma lietala po celej izbe, prechádzala telom oboch bytostí, aby z nich vzápätí vyletela. Okno detskej izby sa rozletelo na márne kúsky a dovnútra vletela ďalšia tma. Zakrúžila po miestnosti, akoby mapovala situáciu, napokon vyletela von. Dcéra s otcom  pristúpili k rozbitému oknu. Ich telá sa začali vytrácať, menili sa na nepravidelné chumáče tmy.

 

Tá noc je nekonečná a už nikdy neskončí... Jej trepot, tlkot a šum je neúnavný a nik ho nedokáže zastaviť. Noc ožíva hrôzou. A keď ožije hrôza, nie je možné pred ňou uniknúť.

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.

Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Kľúčové slová Kľúčové slová
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8