Panelák

Spisovateľ/ka: Springmay | Vložené dňa: 13. mája 2010
http://citanie.madness.sk/view-29000.php
 

Pozliepané ľudské obydlia.

Zvonka vyzerá chladno, anonymne,

tá veľká, biela obluda.

 

Labyrint bytov, duší,

čo sa v ktorom skrýva, a čo v ktorej duši,

kto len tuší...

 

Zvonka zdá sa byť mŕtvy,

ale on žije.

Tisíckou ľudských sŕdc bije,

myslí tisíckou ľudských myslí,

no nič geniálne nevymyslí.

Pretože príbehy rodín

sú prísne oddelené,

každá má svoj súkromný svet.

 

Všetci sú však čiastočne handicapovaní:

Nevedia a nevidia, 

Čo sa deje za ich stenami...

 

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
Sandra Vencelová
Pamätám si, že ešte pred nejakou dobou si Mirkovi Kapustovi doslova zobala z ruky a všetky jeho rady ako písať, si si zapisovala do zošita. (Nebola si aj Ty vtedy z Kapustu po...?) A myslím, že tam vtedy padla reč aj o kritike - len vyzretý autor si z kritiky dokáže odniesť pozitíva a dôležitá je každá spätná väzba, či už negatívna, alebo pozitívna. Apropo, kritikou nič nestratíš, vyzretého autorka/ku posunie ďalej. A pokojne píš kritiku aj ty, budeš si vedieť obhájiť svoje názory. Patetické konštatovania sa vyskytujú aj v tvorbe iných autorov. V podstate môžeš byť rada, že z toho kvanta autorov/iek, kt. publikujú na tejto stránke, má niekto snahu adresovať ti tých pár slov a myšlienok. A Mirko má pravdu, skutočne si nepochopila... že niekto má snahu ti pomôcť, nepotrebuje ťa vyštvať, skritizovať tak, aby si už viac nič nenapísala. Nikto ti neberie literánu slobodu, píš ďalej, ale keď sem niečo vyvesíš, čakaj a akceptuj názory ostatných. Veď si sama vyvesením tejto básne chcela vedieť názory iných... Môžeš namietať, že je dôležité, ak si so svojou tvorbou spokojná ty, ale predsa (ešte raz a znovu)... myšlienka má síce pointu, ale treba ju vedieť dať do formy - a to lepšej ako duši/tuší, myslí/ nevymyslí atď... Apropo, kedy bude tá lepšia forma? P.S.: So slovami a písmenkami sa podľa mňa nehráš (keby si sa hrala, vymyslela by si niečo iné ako tie gramatické rýmy). P.S. ďalšie: Mirko mohol napísať, že to dielo je zlé, namiesto toho ti iba radí sa vypísať  
Spisovateľ/AutorSandra Vencelová Pridané dňa26. mája 2010 22:02:49
no pre mňa je to také moc panelákové ... chladné... kockaté ... orezané ... bez veršov - neviem či chápeš? chýba mi v tom tvoja duša .  
Spisovateľ/AutorMaryK Pridané dňa21. mája 2010 22:04:32
Aššurballit
...toto dielo je fakt zle...okrem priehladnosti a ohranosti rymov ako dusi/tusi...zije/bije... ...posbi to lacno... ...navyse rytmicky krivajuce...posledne tri verse...len ako privesok...nezaujimave...pateticke...  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa16. mája 2010 20:23:45
Miroslav Kapusta
Milá Springmay! Ty ma už asi načisto znenávidíš, ale ja ti to poviem otvorene. Určite si citlivá duša a všetko čo napíšeš je myslené v úprimnej snahe vypovedať svetu o problémoch v medziľudských vzťahoch, či priamo v láske, ale tvoj spôsob spisby, či už prozaickej, alebo v tomto prípade poetickej, má základné nedostatky v neznalosti základných prvkov, ktoré by mali, či nemali byť súčasťou modernej poézie. Dotyčný text je toho dôkazom. Myšlienka - prosím, ale čo tie banality, gramatické rýmy, patetické konštatovania. Žiaden prvok, ktorý by oslovoval poéziou. Ak rada píšeš - píš, je to výborná arteterapia, ale "nič nehádž narýchlo", pretože spätná odozva na "nevyzretý" text, ti v tvojej osobnosti narobí viac škody, ako osohu. V Liptovskom Mikuláši je pri tamojšej knižnici literárny klub, čo keby si zašla, zapojila sa a konfrontovala sa i tam, kde by si mala možnosť ihneď možnosť počuť názor na svoje texty, pretože takto písomne je to dosť obtiažne. Čo sa týka literárnych súťaží - kvitujem, treba skúšať, ale s príslušnou dávkou pokory k písanému slovu. A ešte poznámka: Dúfam, že z komentov čítaš aj "pomedzi riadky", pretože nie každý má odvahu otvorene povedať - Toto je zlé!!!  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa14. mája 2010 12:53:43
Milý neoblomný kritik ! Hnevaj sa či nie, ale 1. táto literárna stránka je pre amatérov a nie pre profesionálov bez znalosti prvkov prózy či poézie, a preto nepovedz, že banality, gramatické rýmy či patetické konštatovania sa nevyskytujú aj v tvorbe iných ! 2. prečo si si sadol práve na mňa, keď tu mnohí popíšu oveľa väčšie literárne blbosti, bludy, akoby sa chceli vypísať zo smútku, z depresie, akoby v duchu hesla: táto stránka znesie všetko 3. samozrejme, že je to myslené v úprimnej snahe tak ako Ty máš asi úprimnú snahu kaziť mi radosť z prispievania na stránku ! 4: Ja nepotrebujem písanie ako arteterapiu ale píšem preto, aby som dala svoje názory, pohľady na svet na papier. A predpokladám, ež tak robí väčšina sem píšucich. Alebo nie ? 5.Názory druhých beriem tak ako ich prezentujú, čítať pomedzi riadky neviem, a z doterajších skúseností vidím, že mi nepovedia len ak sa im páči ale aj otvorene skritizujú, a preto odvahu určite majú.Ale ľudsky, nie ako by si ma chcel zo stránky vyštvať ! 6. O literárnom klube viem, už som im dala vedieť, že keď budú mať akciu, nech mi dajú vedieť...7. Mrzí ma, že sa Ti prezentujem, akoby som písané slovo brala naľahko - bez, ako Ty hovoríš, pokory ! A keď píšem, vo svojom profile, že sa rada hrám s písmenkami, tak čítaj pomedzi riadky, veď sám hovoríš, že tak treba robiť ! 8. A láskavo mi neber literárnu slobodu keď ju neberieš ani iným aj oveľa mladším a nevyzretejším ! Ďakujem !  
Spisovateľ/AutorSpringmay Pridané dňa15. mája 2010 20:35:27
Aššurballit
1) profesional bez znalosti prvkov poezie a prozy? to je nejaka divan formulacia ne? - banality a gram. rymy sa vyskytuju. ale ked rovnake najdes v ix dalsich prispevkoch tak to bezneho citatela nudi. 2) ublizenecka sprisahnecka teoria. v skutocnosti kapusta pise podobne komenty ix ludom. - kludne kritizuj aj ty ak chces. 3) - 4) to ze mas nazor neznamena ze ho musim akceptovat. alebo prijat vo forme basne. 5) ublizencky kyd. nikto ta predpokladam zo stranky vystvar nechce. mas slobodnu volu. ked odides temer nikomu chybat nebudes. mne urcite nie. uz len preto ze si ako autor nezaujimava. 6) 7) - 8) literarne slobodna si. nikto ta neobmedzuje. mladsi podla tvojho prispevku evidentne neznamenaju ze si nevyzretejsi.  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa16. mája 2010 20:31:59
Keď Ty si tak nesmierne zaujímavý, že kvôli tejto stránke asi aj odmitneš umrieť, lebo by sa bez Teba rozpadla, v poriadku ! Ale neurážaj iných autorov !!!  
Spisovateľ/AutorSpringmay Pridané dňa17. mája 2010 14:51:18
Aššurballit
...ani nahodou...o urazani by som na tvojom mieste mlcal..  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa17. mája 2010 15:24:31
A keď si taký múdry a dôvtipný, tak si sa mohol aj dovtípiť, že tam malo byť "...pre amatérov bez znalosti prvkov poézie a prózy" a inak títo amatéri nie sú povinní a určite ani všetci nepoznajú prvky poézie a prózy, súdiac podľa mnohých príspevkov.  
Spisovateľ/AutorSpringmay Pridané dňa17. mája 2010 14:54:21
Aššurballit
Mimochodom: amatér - neprofesionál, kto sa niečomu venuje zo záľuby, nie z povolania (avšak - na rozdiel od diletanta - často s dobrým odborným výsledkom). Opak je profesionál.  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa17. mája 2010 15:32:58
Aššurballit
...povinni nie su...to je prave ta slobodna vola...akurat ze tato stranka funguje na principe interakcie...ked sem vesiasas text ocakavas ze ti ho niekto skomentuje...tym sa vystavujes tomu comu sa vystavujes pri akejkolvek verejnej prezentacii...a ked nepoznas nic....riskujes ze autor na vyssej urovni /lebo ked uz teda prijmem tvoje nazvoslovie tak aj tak neni amater ako amater alebo profik ako profik/...sa tebou maznat nebude...pretoze bude mat pocit ze podcenujes jeho inteligenciu trebars... ...u teba mam silny pocit ze za frazy o amaterizme...maskujes svoj nezaujem o literaturu a zdokonalovanie sa....jemne povedane nevedomost a lenivost...  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa17. mája 2010 15:32:14
Aššurbalit, neurážajme sa už navzájom, nie je to motivujúce ani pre Teba ani pre mňa. Veď každý chce byť ocenený a práve kvôli tomu musí zniesť aj kritiku - a niekedy aj tvrdšieu. Len problém je, že niekedy je ťažko rozoznať, kde končí kritika a začína napádanie autora.. A niekedy aj sám autor zoberie dobre mienenú kritiku ako urážku. Ja básne nielen píšem, ale aj čítam: Rúfusa, Laučíka, aj iných menej známych a snažím sa inšpirovať nimi,. Tu je tiež tenká hranica medzi inšpiráciou a odkukávaním (kradnutie textu je už nekalý literárny podvod, dopustila som sa ho kvôli zisteniu, či Springmay = automaticky zlé a či na to literárni machri prídu...). Aha, takže to čo je pre jedného podceňovanie jeho inteligencie to je pre iného pokus zaskvieť sa svojou tvorbou ? Inak rada študujem, tak s týmto druhom lenivosti si trafil vedľa. Ja sa ako samouk učím na svojej alebo na cudzej tvorbe, odbornú literatáru (aspoň zatiaľ) nečítam, ale ak si taký literárne skúsený, navrhni, ako sa zdokonaliť...  
Spisovateľ/AutorSpringmay Pridané dňa17. mája 2010 16:26:01
Miroslav Kapusta
Je mi ľúto - nič si nepochopila! A voda sa leje a piesok sa valí...  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa15. mája 2010 20:48:23
Už ti absolútne nerozumiem !  
Spisovateľ/AutorSpringmay Pridané dňa15. mája 2010 21:35:55
Ale tomuto hádam rozumiem: Ľahšie je napísať "nič si nepochopila", ako obťažovať sa pristaviť pri jednotlivých bodoch... Alebo ani s tým sa Ti nechce obťažovať ?  
Spisovateľ/AutorSpringmay Pridané dňa16. mája 2010 09:51:14
Aššurballit
...na tie ublizenecke kecy asi ani nejde velmi reagovat...ze?..  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa16. mája 2010 09:57:38
asi tam máš pravopisnú chybu - nemá tam byť "blíženecké" ? A že kecy, to si vyprosím! Alebo aj Ty sa ideš z Kapustu po....??  
Spisovateľ/AutorSpringmay Pridané dňa16. mája 2010 19:15:12
Aššurballit
...ne...to len z kapusty... ...kludne si vypros...  
Spisovateľ/AutorAššurballit Pridané dňa16. mája 2010 20:22:17
Miroslav Kapusta
Ja to viem už dávno.  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa15. mája 2010 21:45:51
Okrem iného - v paneláku počuť susedovie spláchnutie, tresknutie dvermi aj súlož, kde sú tajomstvá (len grafomanom nevidieť do ich škrabopisov).  
Spisovateľ/AutorSeattle Pridané dňa13. mája 2010 22:47:55
Toto je len taká básnická freska" - to som tu len tak narýchlo hodila, lebo som to chcela do liter. súťaže Petržalské súzvuky, kde pôvodne mala byť uzávierka 14.5, tak som chcela vedieť ešte narýchlo vaše názory, no predĺžili ju - na moju radosť do 28.5 - takže ešte tu hodím ďalšie básne na tému panelák a susedia - je to v médiách zanedbávaná, a pritom každodenná téma, hodná zamyslenia, navyše v panelákoch vznikajú aj vtipné situácie a pritom polovica ľudí v SK žije v panelákoch... kde sa miesia príbehy, zvuky, niekedy až absurdné kombinácie - život v panelákoch je oveľa pestrejší a preto pojem králikárne je priam ich urážka !  
Spisovateľ/AutorSpringmay Pridané dňa14. mája 2010 09:50:28
ach tak, rozumiem  
Spisovateľ/AutorSeattle Pridané dňa14. mája 2010 10:06:21
Sandra Vencelová
myšlienka je dobrá, chce to však lepšiu formu...  
Spisovateľ/AutorSandra Vencelová Pridané dňa13. mája 2010 22:11:42
bude, prečítaj si komentár pre Seattle  
Spisovateľ/AutorSpringmay Pridané dňa14. mája 2010 10:57:33
10 bodov - odporúčam
nadhera  
Spisovateľ/Autorzlo sej Pridané dňa13. mája 2010 14:13:48
Jana Barillová
7 bodov
fajn....myšlienka dobrá...  
Spisovateľ/AutorJana Barillová Pridané dňa13. mája 2010 12:14:53
V´daka, janbari ! Od tých básničiek som si dala pauzu, kvôli tej poviedke Navždy spolu, za ktorú som bola aj tak riadne skritizovaná - niekedy je človek nepríjemne zaskočený, niekedy príjemne povzbudený - taký je literárny život...  
Spisovateľ/AutorSpringmay Pridané dňa14. mája 2010 10:53:29
janbari, prosím Ťa, povedz mi úprimne, či to odporúčanie myslíš úprimne ?  
Spisovateľ/AutorSpringmay Pridané dňa15. mája 2010 20:38:49
odporúčam
Velmi pekne a pači sa mi: Labyrint bytov,duší, čo sa v ktorom skrýva, a čo v ktorej duší, kto len tuší...Pekna skladba basne.  
Spisovateľ/AutorŠtefan Kónya Pridané dňa13. mája 2010 11:59:32
Vďaka, prekvapil si ma. Niekedy človek napíše báseň s veľkými očakávaniami a - bác ! A inokedy čaká básnické čistenie žalúdka" a dostane pochvalu...  
Spisovateľ/AutorSpringmay Pridané dňa14. mája 2010 10:49:39
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8