Starý zvrhlík a nevinné dievča

Spisovateľ/ka: Laci | Vložené dňa: 16. mája 2010
http://citanie.madness.sk/view-29072.php

 

   Som starý chren.

   Starý.

   Ale nevadí. Naozaj, pozrite sa.

   Žijem v Kalifornii. Mám brutálny, namakaný bazén. Práve je tu aj kopa namazaných chlapov - sú mi vlastne celkom nanič, ale v dome sú ženy. Mám aj krásny zelený, živý plot, ktorý pestuje moja neverná, platená slúžka. Na záhrade je dokonca palma.

   To všetko preto, lebo píšem idiotské scenáre, kde vybuchujú autá, sú tam kozaté ženské a kradnú sa neuveriteľne drahé cetky.

   Viem, že si zarábam na živobytie pičovinami, ale môj fatálny dom má na to iný názor...A Moje kozaté ženy majú zakázané mať o tom názor. Takže všetko je v poriadku.

   Som už fakt starký, ale to nevadí.

   (Myslím, že viete, čo je viagra. Ak nie, tak si to v mojom veku zistíte. Uvidíte...)

   Späť k tomu plotu. Nespomínal som ho iba tak pre nič. Ten plot je výnimočný. Za ním je totiž ďalší obrovský dom, v ktorom si niekto zarába podobnými špinavosťami ako ja, a robí podobné špinavosti takmer každú noc, presne ako ja. To sa mi páči.

   Množstvo vecí sa mi páči. Napríklad ľudia, ktorí prečítajú čokoľvek im podsuniete, akákoľvek somarina by to mohla byť - všetko to vstrebú do seba. Často sa mi tak píše veľmi ľahko.

   No a ten vedľajší dom - má tiež plot, vedúci k ďalšiemu...je to nádherný kolobeh, tu v Kalifornii. Teda hlavne v tejto štvrti. Niečo skutočné, geto, či čo, by vyhľadával debil. Pre inšpiráciu na scenár si vždycky pozriem nový film od Michaela Baya, nepotrebujem nejaké geto.

   (Tarantino možno práve fičí, ale je švihnutý. S tým chlapom sa to zle skončí, uvidíte. Nejaké šialené decko ho na ceste z kina zabije a zaiste mu vytvorí úžasnú koláž krvi na nejaké perfektné tričko. Uvidíte. To decko pôjde z jeho filmu.)

   Hej, a vždycky keď píšem scenár, počúvam aj Paris Hilton, alebo niečo podobné, silné. Myslím emočne silné, aby vás to zasiahlo a nabilo energiou. American Idol a podobné sračky.

   Decká nemám. Nechcem. Fuj. Otrava.

   Bazén je moje decko. Neplatím žiadne blbé alimenty, iba dolievam vodu a na to, aby sa mu čistili metaforické plienky, mám svojich ľudí.

   Nebojte sa, slovo metafora nepoužívam často. Európanom hovorím, že na Amíkov je to príliš zložité, a Amíkom zase, že Európan to nikdy nepochopí. Funguje to. Zvyšok sveta sú pre nás aj tak len Japonci a domorodci. Aha, a Afrika, ktorá vždy potrebuje pomoc od nejakého svetadiela, ktorý práve nebojuje o cash a ropu.

   (V poslednom čase skôr o tú ropu.)

   Predstavím vám Freddieho. Freddie je môj najlepší priateľ. Je to pasák, čo mi predáva koks a kurvy. Táto veta má vždy grády, dokonca aj vtedy, keď si to hovorím len pre seba. Do kelu, ani tá sprostá Hiltonka nemá taký dobrý život. Je na to príliš sprostá.

   Takže Freddie. Teraz tu je. Stojí vedľa bazéna a čumí na jednu z mojich čupiek. Teda jeho bývalých. Jasné, že ju už volá k sebe.

   „Čo sa predáva sa nedáva!" som mu práve zakričal. Ale nepočuje, jasné, že nechce počuť. Má dobrú výhovorku, že som práve sfetovaný.

   Sedím vo svojom grandióznom kresle na terase a pozorujem túto nádheru. Nie je tu len Freddie, je tu milión ľudí. Jeho som spomenul prvého, aby mal pocit dôležitosti, ak toto nájde v prílohe môjho blbého závetu.

   Som už starý chren a musím myslieť aj na smrť.

   Nemám lepru ani žltačku, ani nezdochýnam na rakovinu, ale veľa som sa prežieral McDonaldom. Ach, to fantastické mäso...

   Zbožňujem párty takto večer cez pracovný deň. Keď už nič iné, rušíte tak systémy slušných ľudí.

   Mindy a Cindy, a ktovie koľko ich je. Celé hejná. Zbiehajú sa okolo môjho vlastného Freddieho ako na povel.

   (Nevolám ho menami. Nie som žiadny blbý úchyl, do pekla! Chcem len umelecky zdôrazniť mladosť a silu žrebca, žijúceho vo mne.

   V ňom.)

   Takže, je ich asi milión. Zbožňujem ich, ten blbý moment, keď ma kočky masírujú a všetko je v poriadku.

   Ale nemám dokonalý život. Raz som s tým prísť musel. Tak je to konečne vonku, zrejme teraz je čas s tým prestať, lebo začínam byť úboho vážny.

   Na tie moje staré vyschnuté kolená.

   Už ma to tu začína nudiť.

 

   Nemám posraté mindráky. Len sa kamsi do môjho mozgu a proti mojej vôli vkrádajú čudné myšlienky.

   Cítim, že zdochýnam. Ale to je v pohode, lebo som mal dobrý, zmyselný život.

   Kurva.

   Nemal som dobrý, zmyselný život. Veď som za celý čas spravil dokopy hovno. Do riti...už mi prestáva chutiť jedlo a ženy strácajú svoje vône.

   Fajn. A čo teraz.

   A už viem. Napíšem knihu. Bude to posratý bestseller o tom, ako chlap premárni život, ako ja, ale na konci sa uvedomí a dozreje k skutočnej múdrosti. Famózny. Pulitzer. Nie, rovno Nobela. So svojím osobným šarmom a konexiami cítim, že na to mám.

   (Hovno...)

   „Zlato, doniesla by si mi papier a pero? Nie, beriem späť. Dones mi notebook, prosím ťa pekne." S kundami sa musíte baviť krásne, vtedy pre vás urobia VŠETKO. Naozaj sú toho schopné.

   „A kde ho máš?" už zase ma začína obchytkávať. Ženská.

   „Mám ho v spálni, medzi nohami je niekto iný. A nieže sa odtiaľ nevrátiš kvôli Terrymu."

   „Aký Terry?"

   „Veď uvidíš aký. Ale dám ti priateľskú radu. Veľmi sa s ním nepár. Ten chlap má syfilis."

   „Čo?!"

   „Proste zhrabni ten počítač a mazaj naspäť ku mne."

   Takže, ako som hovoril, bude to fajn bestseller. Všetci mi budú zobať z rúk. Naozaj, budem nový Hemingway. Pozrite, všetko, čo dnes potrebujete k napísaniu tej správnej veci je trocha múdrosti (už mám) a talentu (raz som písal pre Spielberga, doboha!) a šťastia. Toho tretieho mám najviac, a preto to vyjde.

   Zapaľujem si cigaru. Milujem cigary. Môžete ten vznešený hnus fajčiť celý deň, a je to len jedna cigara. Nie ako blbé cigarety. Nikdy nefajčite blbé cigarety. Freddie ich fajčí, má 30 rokov, a po piatich sekundách pod vodou je celý mimo. Nesmiete byť na tých sračkách príliš závislý, stačí s tým tak jemne...

   Viem, o čom hovorím. Fajn. Nechce sa mi o tom rozkecávať. Bude o tom väčšina knihy.

   „Dík zlato." Och, už to priniesla. Rozkladám si ho s láskou na kolenách a teším sa na prvú vetu. Keď tu zrazu nejaký imbecil zapne hadicu a ostrieka ma. Dojebe mi celý notebook. Asi ho zabijem.

   „Ups, sorry..."

   Vstávam.

   Zabudol som vám povedať. Box je môj koníček.

   „Ja ti to zaplatím, ja ti to..."

   Je to úžasný relax a udrží vás to v kondičke, kým ste už starým zvrhlíkom, ako napríklad ja. Joj, či si ho podám...

   Srať na knihu. Nechce sa mi tráviť posledné roky života pred blbým monitorom. Proste nechcem. To by som nedokázal. Viem, že na to mám, a to mi aj stačí.

   Mlátim toho kreténa.

   Je to fakt kretén. Ani sa nebráni. Ako má potom prežiť?

   Ťahajú ma od neho. Je to nuda.

   Vykričal som mu, nech konečne vypadne. Fakt ma títo mladí magori, čo ešte cicajú mliečko a snažia sa pritom šoférovať Cadillac, začínajú poriadne srať. Nič proti, aj ja som bol asi taký, kedysi dávno, v preďalekej galaxii, ale až taký kretén som snáď nebol.

   To už hádam nie. Ten chlap sa nechce vzdať. Poprosím Freddieho, aby vytiahol spod nejakej zásuvky Glocka.

   Mám Glocka. Zoženiem si všeličo.

   Tak fajn. Upokojím sa. Dám si fenomenálny drink. Kočka vie miešať mojito. Hej, mojito, je to tiež 100x opakovaná a presladená špinavá sirupová zlátanina, ale je to skurvená klasika, to sa musí nechať. To sa naozaj musí nechať.

   Sŕkam a sŕkam. Rozmýšľam, čo by som mal zo sebou teda urobiť, ak vôbec niečo.

   Milión ľudí ma tu miluje. Smrteľne vážne miluje. Išli by sa dať zastreliť, len aby ma mohli pozdraviť a povedať, aký úžasne napísaný bol XY Limit 2, alebo nejaká podobná sračka.

   Nudia ma. Všetkých ich nenávidím...ak chcú náhodou pre mňa zomrieť, nech to okamžite urobia, každý v rade, a hneď, teraz, ušetria tak trápenie obidvom stranám.

   Obidvom.

   Ak si myslíte, že rozprávam ako posratý Holden Caulfield, tak máte pravdu. Ibaže to on rozpráva ako ja, nie ja ako on. Je to pokrytecký plagiátor, ten Caulfield. To by ste mali o ňom vedieť.

   Tiež by ste mali vedieť, ako vyzerá to dievča s vreckovkou.

   Toto dievča s vreckovkou...

 

   Do riti. Už sa mením na starého sentimentálneho chrena.

   Tušil som, že to príde. Tak fajn. Opíšem vám to dievča.

   V prvom rade je dôležité, že má na sebe všetky kusy oblečenia. Fakt všetky, a to je na mojom posratom večierku. Neslýchané.

   Má krásnu bielu blúzku a obyčajné nohavice. Má kratšie a svetlejšie vlasy, ktorými si zakrýva tvár. Je ku mne chrbtom.

   To je neslýchané.

   Ak si niekto dovolí odolať mojej zhýralosti, potom jej musí prepadnúť. Nedávam nikomu iné východiská. Som ako ten...Moliére...nie Moliére...Sade. Ha. Francúzština je aj tak hatlanina, to vám povie každý (ak náhodou nie je Francúz.).

   Takže to dievča...to dievča sa s nikým nerozpráva. Asi sa normálne hanbí. To je už naozaj nepochopiteľné. Je mi jej ľúto.

   Ale keby ste ma naozaj poznali - čo sa nikdy nestane...tak by ste vedeli, že v skutočnosti je mi ľúto seba.

   Je mi zrazu ľúto všetkých tých sračiek, ktorými márnim život, a to nevinné dievča, čo ešte stále smrká do vreckovky, ma strašne ničí. Je to bolestivé, skutočne to bolí.

   Je to obyčajné decko s vreckovkou, ktoré tu nemá čo hľadať, ale predsa tu je. Predsa tu oxiduje. Bože, ako strašne ma dráždi.

   Mohol by som ju zničiť. Systematicky ju roztopiť, že by to so mnou musela robiť, ani by nevedela ako. Ani by nevedela ako, a stala by sa mojou otrokyňou, stala by sa feťáckou troskou.

   Ani by nevedela ako. Bolo by to veľmi jednoduché...

   Presne to by som mal urobiť. Presne to by som mal urobiť!

   Presne to neurobím. Nemôžem, kurvafix.

   Budem ju sledovať...

   Seriem na dom a seriem aj na 3D filmy a diskotéky a posraté bary, seriem na všetkých a na všetko, budem ju kurva sledovať! Chcem vedieť, kto to je, nie podľa scenára, ale podľa posratej reality. Chcem vidieť, chcem cítiť nejakú skutočnú nevinnosť. Chcem ju zničiť.

 

   Radšej budem opatrný, nechcem vidieť jej sopeľ príliš zblízka, sračiek som už videl dosť.

   Ale uteká. Zbadala ma.

   Ona mi fakt uteká. Čo je normálna?

   Aha, nikto nevinný nie je normálny. Možno som už zabudol.

   Tak si dáme beh. Neviem, prečo sa ma tak bojí. Nič som jej neurobil. Zatiaľ...

   Uff, mám rozprávať o všetkých sráčoch, cez ktorých trávniky sa egoisticky naháňame? Nechcem. Seriem na nich. Určite sú to veľmi zaujímavé trosky, všetky tie chvíľky a momentky z ich pohľadov.

   Nechcem.

   Ale vravel som, že dievča má biele šaty? Tak teraz jej povievajú - ako neveste. Je krásna, je to kurva jediná skutočná kvetinka, medzi týmito živými-mŕtvymi plotmi, plnými nabublaných bláznov. Ja viem, som jeden z nich. Nemám už žiadny film ani námet, ktorými by som to pokryl. Nemohol by som ju prenasledovať, ak by blafovala ako ja. Alebo Freddie. Alebo každý.

   Nie som si istý prečo, ale už sa za ňou nebezpečne zakrádam cez šiesty trávnik. Ja ju musím mať.

   Určite nie je normálna, ešte stále drží tú vreckovku. To by bola drastická sranda, keby sa z nej vyliahla nejaká autistka.

   Asi je šibnutá.

   Ach Bože, ja už viem.

   Len šibnutí sú dnes nevinní...

 

   Tak som ju dobehol. Držím ju v náručí. Ak si myslíte, že sa zmietala, máte pravdu. Ale ja... som starý smilník, nič mi nevadí. Držím ju pevne a nepustím ju.

   Má taký skrivený pohľad. Čudne sa oziaba.

   Je autistka. Vidím to na nej. Je z úplne iného sveta.

   Asi ju tu mala strážiť nejaká skutočná kurva, ktorá už nevie o čom je život, a nechala ju tu.

   Pýtam sa toho kvietka, že ako sa volá, ale ona nechce hovoriť. Vyzerá skôr, že by chcela plakať.

   Spadla jej vreckovka. Viem si dosť dobre predstaviť, ako ju žmatlala v dlani polku života. Ako som ja stískal svojho vtáka, keď som mal depresiu, alebo ako sa stískali plechovky od pív s našimi čelami, keď sme sa znovu strácali...

   Toto dievča bude nevinné navždy. Navždy...

   Nezmenil by som ju na feťáčku. Nevedel by som, ako jej mám vysvetliť, čo je to droga, alebo čo je to sex. Proste by na mňa hľadela s tým vypučeným xichtíkom a ďalej by hľadala tú úbohú vreckovku.

   Viete, čo je sranda? Keby som jej zo svojho blbého, posratého kresla vtedy videl do tváre, možno by som zobral hadicu a celú ju ostriekal. Myslím, že ju nenávidím, ale inak než tých druhých. Nie je to ani fér.

   Vždy som bol debil (aj teraz na to mám náladu) a debil asi aj budem. Je strašne škaredá, a sranda, ešte pred dvomi minútami som ju chcel viac ako čokoľvek na svete.

   Asi som dostal, čo som chcel naozaj.

   Dvíham sa pre tú jej vreckovku, lebo ich nechcem zlomiť. Neviem povedať, ktorá je krehkejšia, dievča, alebo tá stupídna papierová...

   Vidíte, toto je bohovský námet na Nobela. Ale niečo mi hovorí...že o tom nenapíšem. Nenapíšem o tom...

   Myslím, že to už raz predo mnou povedal nejaký násťročný fagan.

   „Nikdy o nikom nepíšte, lebo vám každý bude chýbať."

   To dievča možno ušlo...ale ja ju nechcem stratiť. Musím jej vrátiť tú vreckovku.

 

   Myslím, že sa niečo zmenilo. Asi som...našiel...nejaký mier.

   Myslím, že sa vrátim domov.

  

  

   

 

Spisovateľov komentár k príspevku

RHCP - Can´t StopOhodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
Laci
uff, tak velmi pekne dakujem za vsetky komentare, urcite sa poucim:))  
Spisovateľ/AutorLaci Pridané dňa7. júna 2010 17:56:35
Yao(nee)
Podobných textov som presýtená. Kvetnaté frázy, ktoré sa snažia tváriť vtipne, prípadne násilný cynizmus, opis na elementárnej úrovni, vôbec nefungujúca komickosť... nie, ďakujem.  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa7. júna 2010 16:57:22
dandan
.kde tam vidis vobec snahu a komickost?...celkovo nerozumiem tvojim komentarom...akoby sme citali ine texty...  
Spisovateľ/Autordandan Pridané dňa7. júna 2010 17:01:33
Yao(nee)
Do komickosti v texte (skrátene komickosť) sa radí: humor, satira, sarkazmus a irónia. Pričom minimálne posledné dve ingrediencie sa v poviedke nachádzali. No nie vo veľmi zručnej podobe :)  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa7. júna 2010 17:27:38
dandan
.no dobre ja som nestudoval sjl...cize sarkasticky a ironicky rovna sa komicky ... zaujimave... o zrucnosti by sa dalo polemizovat... ...  
Spisovateľ/Autordandan Pridané dňa7. júna 2010 17:33:04
Yao(nee)
Komickosť v texte (od slova komédia) je podľa Poetického slovníka príkry rozpor medzi vonkajšími znakmi a vnútorným obsahom, medzi zdanlivým a skutočným významom činov, udalostí, istých ľudí atď., prenášaný do textu umeleckými prostriedkami (Miko, 1976) - viac: http://www.animedream.sk/forum/viewtopic.php?f=29&t=1418 Čo sa zručnosti týka - dalo, ale stále by sa dospelo k úsudku, že je podpriemerná a je nutné na nej zapracovať, aby poviedky v podobnom "humornom" štýle aj padli na úrodnú pôdu :)  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa7. júna 2010 17:42:19
dandan
.ty si iny clen... :) ... mam otazku...mna mas v oblubenych...preco?...nekomentovala...nehodnotila si nic...  
Spisovateľ/Autordandan Pridané dňa7. júna 2010 17:45:34
Laci
hmmm...to je zaujimave:D:Dako vidim svoj profil zhora aj zdola tak tam nevidim vyplnene nic podobne:D ale, priznam sa, cital som tvoju, asi poslednu poviedku, neviem...podla mna mas urcite styl ale mna dako neberie:D  
Spisovateľ/AutorLaci Pridané dňa7. júna 2010 17:50:42
Yao(nee)
Nemusí, nikde nemáš napísané, že ten, kto ti bude pod tvorbou robiť bordel, musí ti okamžite padnúť do oka. Čo je celkom rozumný výrok, no nie? :)  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa7. júna 2010 17:52:55
Laci
aha. sorry. som tu dost, dost novy nepochopil som nadvaznot komentarov:D:D:D  
Spisovateľ/AutorLaci Pridané dňa7. júna 2010 17:52:11
Yao(nee)
Ok X3  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa7. júna 2010 17:59:42
Yao(nee)
Iný? Prečo iný? Nepamätám sa, či som hodnotila, alebo nie. No pamätám sa, že som čítala. A to, čo som čítala, sa mi aj zapáčilo. A vzhľadom na to, že básne rozoberám iba ojedinele, pretože som v tomto smere dosť konzervatívna, nestáva sa, aby ma mnohé, hlavne tie moderné, tak často i oslovili.  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa7. júna 2010 17:49:58
dandan
?.basne...nedavam uz rok/s vynimkami/...  
Spisovateľ/Autordandan Pridané dňa7. júna 2010 17:55:50
Yao(nee)
A ja som tu od roku 2008, kedy som ťa tuším čítala i poslednýkrát :)  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa7. júna 2010 17:59:13
dandan
odporúčam
.ale iste .../a tym Glockom si ma posadil na rit/ :)  
Spisovateľ/Autordandan Pridané dňa7. júna 2010 16:24:27
odporúčam
Máš na to...a dúfam, že ti to nestačí. :-)  
Spisovateľ/AutorMirič Pridané dňa16. mája 2010 21:25:11
Laci
naozaj dakujem. a fakticky mi to nestaci :D  
Spisovateľ/AutorLaci Pridané dňa16. mája 2010 21:34:51
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Kľúčové slová Kľúčové slová
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8