Narodil som sa bez identity. Nadobudol som ju?

Spisovateľ/ka: Bohdan Haluz Mezei | Vložené dňa: 23. mája 2010
http://citanie.madness.sk/view-29198.php
Čo ak by som vám povedal, že som prežil neľudskosti svetových vojen, v plameňoch videl svätú Pannu Orleánsku, vítal Konštantína a Metoda na Veľkej Morave, či trpel pod bičom otrokára pri stavbe egyptských pyramíd. Uverili by ste mi? Asi sotva. Ale ja sa vám nečudujem. Keby mi takéto „zvláštnosti“ niekto zavesil na nos pred pár rokmi, vysmial by som sa mu do tváre. Teraz to tak ale nie je, a preto sa pýtam: „Naozaj som uzrel svetlo sveta bez MOJEJ vlastnej identity ? Naozaj moja poletujúca dušička nebola „mnou“, kým sa dostala do tejto stupídnej schránky, v ktorej teraz plávam životom ?“ Myslím si, že NIE.

Nechcem vám tlačiť kaleráby do hláv, ale nebudem predsa pritakávať názorom, s ktorými nesúhlasím. Dovoľte mi preto, aby som vám ponúkol svoj (možno) nevšedný názor na pojem identita.

Identitu si nekúpime v plastikových vrecúškach ako kura v hypermarkete za tri eurá. Nedostaneme ju do daru krásne zabalenú, previazanú pestrofarebnou stuhou, ktorá vystihuje aktuálne ročné obdobie. Niekedy si ju môžeme ukradnúť spôsobom, aký sa nepáči našej vyberavej spoločnosti a justícii. Avšak život za maskou niekoho iného je len chvíľkové napínavé klišé pre milovníkov rafinovaných a “ušľachtilých“ záporákov v kriminálkach. Okrem toho tá maska je tenučká. Tenučká a taká podobná pavučine. Na tvár sa nalepí rýchlo a ľahko, ale náš vlastný pocit z tej zviazanosti očných viečok je taký nepríjemný, že po čase si ju chtiac-nechtiac zložiť musíme. Tak prečo sa potom vydávať za niekoho iného? Ak niektorí vydržia žiť v klamstvách pred inými, ale hlavne pred sebou celý život, aj tak je to len kvapka v mori ich existencie. Vo svojej podstate sú stále tými istými dušičkami, nemennými po celé veky.

Identitu, aj keď sa spája hlavne s výrazom totožnosť, považujem práve za niečo unikátne a jedinečné pre každého z nás. Totožné nemáme ani očné dúhovky, ani hieroglyfy vyrazené matkou prírodou na končekoch našich prstov. A čo by to už len bol za život, keby sme všetci mali jedinečné nádherné jazierkovo modré oči ako autor tejto eseje? Ak by sme ich mali všetci identické, stratili by predsa prívlastok tej krásy. Totožnú nemáme povahu, názory, myslenie. Nemáme totožný vkus na opačné pohlavie, umenie a dokonca nemáme totožný názor na módu, ktorá je taká vzdialená ľudskej existencií. Toto málo a ešte nespočet faktorov ovplyvňuje našu tzv. identitu. Identita je teda pre mňa všetko to, čím som originálny, čo ma vystihuje vo svojej najhlbšej podstate, ktorú možno ani ja sám nepoznám.

Ak sa vám moje myšlienky zdajú ťažko pochopiteľné, uvádzam príklad vlastností mojej jedinečnej identity.

Ak si ľahnem do šuchotavého lístia, vŕzgajúceho snehu, čerstvej trávy či zlatých klasov viem, že nikto na svete nebude prežívať tie úžasné pocity len z prostého bytia tak intenzívne a tak zmyslovo primitívne ako ja. Ak si ľahnem na pláž, moja identita ma prinúti vnímať modrozelené záveje splývavých dlhých vĺn, ktoré mi tak veľmi pripomínajú milencov v záchvate vášní. Upokojuje to unavenú myseľ. Piesok mi drása pokožku, vchádza pod nechty, blúdi vo vlasoch, prelieva sa pomedzi prsty. Jemná slanistá vôňa sa plazí ako vlny prílivu. Mámi zmysly rozplývajúce sa v zapadajúcej rubínovej oblohe. To všetko mi vnucuje čistá prirodzenosť mojej identity. Vychutnám si to tisíckrát no vždy inak a s vedomím, že práve moje pocity nikto iný zažiť nemôže.

To, že som sa narodil práve mojim rodičom, je asi len súčasť plánu niečoho, čo nazývame Bohom. Moje súčasné fyzické „ja“ by sa síce nemohlo vyvíjať v takých dobrých podmienkach, ako to má umožnené teraz, ale moju identitu, ktorá mi bola zverená pred stvorením prvého organizmu, to nijako neovplyvnilo.

Moja duša odetá len do svojej skromnej prirodzenosti putovala po galaxiách, zatiaľ čo ja som umrel a znova bol zrodený v nejakom fyzickom priestore a čase. Možno aj tu - na Zemi. Možno to trvalo len chvíľu, a možno celé veky. Možno. Viem, že otázky, ktoré sa mi deň čo deň vynárajú, nebudú zodpovedané ani v tomto živote. Čo už, možno by to tak malo ostať.

Ale späť do reality. Pojem identita si bežný človek asi predstaví, keď vyťahuje občiansky na preukázanie svojej totožnosti. Stáva sa to každodenne. Na pošte pri preberaní zásielok, v bankách, ak vyberáte mizernú výplatu a tie prekliate bankomaty už zase nefungujú, alebo ak si s mladistvým výrazom tváre chcete kúpiť prostú fľašu vína na rodinnú oslavu. Ja by som to nazval „štátnou“ identitou a zavedené to máme asi len preto, aby tu nevládol čistý chaos a anarchia.

Ale za toto zistenie nemusím byť ani génius ani nositeľ Nobelovky. Mňa by skôr zaujímalo, čo by sa stalo, ak by som štátnu identitu nemal. Aké by to asi bolo - ráno sa zobudiť s pocitom, že nikam nepatrím, nikomu nepodlieham, nemám povinnosti voči žiadnej autorite. Pocity úzkosti, či extáza nekonečnej slobody? To je otázka!

Nazriem do seba pohľadom skúmavým a skúsim sa rozhodnúť.

„Vaše doklady, prosím,“ začujem muža zákona v mojom fiktívnom svete avšak reálnom uchu. A teraz čo? „Prepáčte, pán policajt, nemám doklady. Nemám vlastne žiadnu identitu.“ Následný dej, ktorý sa mi premieta v mysli, by sa dal označiť ako snaha presvedčiť nechápavosťou obdareného policajta o fakte, že nie každý musí mať hneď preukaz totožnosti. Následne sa vidím, ako sedím s náramkami v CPZ-ku s podozrením, že som nepriateľ tohoto demokratického miništát(n)ika. Pre tých, ktorí skúsenosti nemajú, sa jedná o celu predbežného zadržania. Odopieranie mojej osobnej slobody za takú banalitku ako je jednoduchá „neidentita“, sa mi zdá trošičku prehnané. No nevadí. Zamyslím sa opäť.

„Zajtra, dňa XY sa budú konať voľby do VÚC. Volebná miestnosť vám bude k dispozícii od siedmej hodiny ráno do ....... bla bla bla.“- kecy znejúce mi z miestneho rozhlasu. Mňa to teda vôbec trápiť nemusí. Nemám identitu – nemusím ísť voliť. Nemusím? Čo nemusím, veď ja ani nemôžem. Zbavujem sa tým povinnosti a samozrejme aj kolektívnej zodpovednosti za dianie v štáte. Už teraz viem, že dňa XY sa budem pekne krásne vyvaľovať v perinách celý deň. Nebudem sa musieť starať o to, čo si na taký významný deň oblečiem, či si mám brať ten starý otrepaný dáždnik do nečasu, kde by som ani vlastného psa nevyhnal atď.

No ja neviem. Takto by som mohol zaťažovať šedú kôru mozgovú a najmä moju šialenú predstavivosť celé dni, roky, veky. Ale načo? Štátnu identitu mám a asi ju k životu potrebujem. Zbaviť sa jej nechcem, ale ak by som chcel, našiel by som na to spôsob?

Neviem, ale možno aj na to raz nájdem odpoveď.

Zaujať ťa môžu aj tieto príspevky...


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
Bohdan Haluz Mezei
Springmay, ďakujem ti velmi pekne za povzbudivé slová... velmi sa mi páči tvoje zmýšlanie vo veci: "BOL SOM"... prelínanie časov... v podstate som si to nikdy nevšimol a pritom to je také jednoduché... ďakujem ešte raz:::: :-)  
Spisovateľ/AutorBohdan Haluz Mezei Pridané dňa24. mája 2010 21:42:10
To je OK, Bohdan, ja si už s pozemským svetom tykám o dosť dlhšie od Teba a tiež som si to všimla len nedávno, (napriek tomu, že sa učím cudzie reči, takže môžem porovnávať..). A ani doteraz som sa nestretla s nikým, kto by na to poukázal.. A tie pocity.,napr. na pláži: je pravda, že to nemôže za Teba prežívať nikto iný, ale podľa mňa také isté pocity prežíva mnoho ľudí, alebo sú na základe ich skúseností, spomienok,iné ? Ale dobre si postrehol, že ľudia vnímajú identitu len v súvislosti s odtlačkom prsta, občianskym preukazom.. a pritom ju nosia v sebe od narodenia alebo už od počatia..A rodičia hrdo vyhlasujú, že sa našli vďaka náhode a deti si naplánovali.. Najskôr ich však naplánoval Boh v pre nás nepochopiteľnej spolupráci s rodičmi. Potom sa ale tí dvaja našli" v rámci predurčenosti. Podľa mňa vševedúca duša, lebo je od Boha, navádza rozum na tie osudové" skutky, vďaka čomu sa veci vyvíjajú podľa nejakého nebeského scenára... Že sa napr. stretneme s niekým v určitom čase na určitom mieste.. Dosť, lebo zas je z toho úvaha a tá patrí tam hore...  
Spisovateľ/AutorSpringmay Pridané dňa24. mája 2010 22:07:49
Bohdan Haluz Mezei
náhodou sa mi páči že uvažuješ aj tu,,,, VEK JE LEN ČÍSLO. to ma už život za moj kratučký pobyt v tomto tele naučil....a učíme sa celí život... čo sa týka tej pláže je to výňatok z jednej mojej básničky kde som sa snažil dosiahnuť senzualizmus.. pravdepodobne pocity ktoré ludia cítia napr. na pláži sú asi velmi podobné... možno nie totožné alebo identické ale určite podobne...  
Spisovateľ/AutorBohdan Haluz Mezei Pridané dňa24. mája 2010 22:38:35
odporúčam
Milý Bohdan ! Predovšetkým vitaj na tejto stránke, pretože už podľa tejto úvahy viem, že budeš na nej určite prínosom - že budeš svojimiúvahami a básňami nabádať ľudí zamýšľať sa nad bežnými vecami v živote, ktoré po dôkladnejšom vhliadnuti sú oveľa zaujímavejšie ako sa na 1.pohľad zdá... Medzi ne patrí aj IDENTITA ČLOVEKA, fenomén, okolo ktorého chodíme v denneom živote s frázami - spätným pohľadom "keď som bola malá," alebo pohľadom do budúcnosti "čo z neho bude, keď vyrastie",...Už keď povieme "bola som" je v tom filozofia, lebo sa v tom stretáva prítomný čas s minulým, teda premosťujeme naše terajšie "ja" s našim bývalým "ja". Sebavedomo hovoríme: JA SOM, pritom si ani dostatočne neuvedomujeme, kto je to JA... Pre mňa je to veľké mystérium bytia, rast človeka, tá úžasná premena od narodenia do staroby, rast a všetko, čo sa v tele človeka behom života mení.. Ale! Keď máme mať identitu - to je niečo stále, čo nás identifikuje ako odtlačok palca, musíme mať v sebe niečo stále, nemenné. A tým po fyzickej stránke je asi naše DNA a po duševnej naša duša...Veď keď povieme "naše telo" , hovoríme tým ja a telo, a navyhneme sa tomuto odhaleniu, ani keď povieme "mám telo". No to by som tu už mala dať ako úvahu... a nie ako komentár. Možno tu aj ja niečo pdobné vložím. Tak veľa úspechov na stránke MADNESS !  
Spisovateľ/AutorSpringmay Pridané dňa24. mája 2010 20:50:24
no po svojom prvom komentári som si klikol na tvoj profil keďže mi nejako neudieraš do povedomia,tak ťa v prvom rade vítam vo svete madness.sk.K tvojej úvahe poviem na úvod,že si si vybral dosť ošemetnú tému,keďže pojem identity je hlavne relatívne reálna potreba označiť alebo identifikovať niečo,alebo niekoho.Osobne si myslím,že v tom budú doma viac kriminalisti ako pisatelia literárnych príspevkov,ale pohľad na danú vec je predsa len pohľad.Poodhalil si svoje zmýšľanie,ktoré sa mi nehodí komentovať.toto častokrát odbiehalo od témy,chýbaju tam náznaky nejakých teoretických poznatkov ak neberiem do úvahy zmienku o dokladoch.Skôr si sa venoval výseku povahových vlastností človeka,jeho pohľady a charakteristiky,takže úvaha aj áno,ale téma osobne pre mňa nie...  
Spisovateľ/AutorJán Niský Pridané dňa23. mája 2010 21:31:05
Bohdan Haluz Mezei
aj tu ti velmi pekne ďakujem za to že si si dal námahu mi sem napísať tvoj názor.. a taktiež za milé privítanie.. opäť aby som zdôvodnil svoj text... čo sa týka témy... tá mi bola daná .... Originál to ani nemala byť úvaha.... Bol som zapojený v súťaži olympiáda ľudských práv.. na celoštátne kolo som si musel napísať a následne obhájiť ESEJ na jednu zo 6tich tém... túto som využil pretože som videl že sa v nej môže naplno rozvíjať moja fantázia... a tá pravdepodobne može trošku aj za odklon od témy.. ďalším faktorom bolo, že som musel napísať esej v rozsahu troch strán.... pred komisiou zostavenou z vysokoškolských pedagógov táto esej obstála myslím dobre..... (bolo mi ponuknuté štúdium na filozofickej fakulte v Bratislave).... takže ja som spokojný.... a uvedomujem si tiež, že nie každý je stotožnený s mojimi názormi.... neber to prosím ako niečo negatívne z mojej strany ...je to len vysvetlenie...... ešte raz díky za zastavenie..:-)))  
Spisovateľ/AutorBohdan Haluz Mezei Pridané dňa23. mája 2010 22:16:45
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Kľúčové slová Kľúčové slová
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8