chesbet

Spisovateľ/ka: Skarabea | Vložené dňa: 31. mája 2010
http://citanie.madness.sk/view-29373.php

   

     Občas som Gabrielovi nerozumela. Prečo ma pozoruje spoza rohu a cerí dlhé tesáky. Vždy sa večer tajne vykradol z izby, chodil po studených chodbách a rozlieval sa po nich ako melasa.

     Denné svetlo ho až príliš rozptyľovalo. Iba v noci tu našiel absolútny pokoj. Dokonalé bezvetrie. Vôňa dezinfekčných prostriedkov a hnijúceho mäsa sa stiahla späť do sarkofágov. V prítmí boli ľudia nehybní a pekní. Prístroje šramotili. Z jedinej osvetlenej miestnosti vychádzali hlasy. Tej som sa vždy vyhýbala. Hlasy preskakovali ako na poškriabanej platni, ale aj tak som v jednom z nich spoznala Anastáziu. Už druhý deň mala nočnú.

     V tom šere Gabriel pripomínal neporušenú bytosť. Nikdy som sa ho nedotkla. Nesmela som sa ho dotknúť. Nikto.

     Dora! Už ani krok! Zastavil ma, keď som sa k nemu nenápadne približovala. Vždy ma niečo prezradilo. Topánky. Alebo štrngajúce náušnice, ktoré som nosila iba z rozmaru, lebo Anastázia to neznášala.

     Čo tu robíš? Oprel sa o stenu a nechtami škriabal po okennom skle.

     Po chrbte mi prebehli zimomriavky. Mlčím.

     Zohrial by som ťa vlastným telom, krpaňa, ale mohol by som ťa nakaziť.

     To predsa nejde.

     Vedela som, že sa mu všetci vyhýbajú. Pľujú za chrbtom. Gabriel nosil na holej hrudi amulet. Modrý kameň. Kvôli ľudom a kvôli mne. Vlasy mal stále v očiach. Hovorili, že je satanáš. Ancikrist. Ale ako môže byť niekto tak čistý a nedotknutý ako Gabriel ancikristom?

     Čo máš pod tým županom? Spýtal sa odrazu.

     Nič! Fakt som sa vtedy červenala ako nesmelá tínedžera. Teda... nič, čo by ťa zaujímalo.

     To už posúdim ja. Vystrel ku mne ruku. Blázon, veď on dobre vedel, čo pod tým županom skrývam. S radosťou by som mu to dala, lenže on ma iba naťahoval, predlžoval moju agóniu, odďaľoval večnosť. Na bielych rukách mal jazvy od zubov. Už sa ma takmer dotýkali. Delila ma od nich iba sekunda. Jedna mizerná nanosekunda.

     Vyrušili ho kroky. Anastázia. Bežala k nám s vyvalenou tvárou. Naprávala si strapaté vlasy. Musela počuť Gaba.

     Dora, čo tu robíš? Zlato, ty zase nemôžeš spať! Dobre. To nič, dám ti niečo... chvíľu si pri mne posedíš a pôjdeš do postele. Dobre?

     Prikývla som.

     Chytila ma pod pazuchu a viedla do osvetlenej miestnosti. Na posteli ležala  žena v bielej rovnošate. Šedivá. Nehybná a pekná. Usmievala sa a viečka sa jej slabo chveli. Anastázia ma posadila do mäkkého kresla.

     Tú nezobudí ani zemetrasenie. Začala. A čo ciciak. Čo ten tam robil?

     Nenápadne som pozrela k dverám. Gabriela som nevidela, ale niekde tam bol, počúval a ceril zuby. Nakláňal hadiu šiju k zemi.

     Tiež nemohol  spať.

     Pche! Ten nikdy nespí. Niečo mi na ňom nesedí. Vždy ma tajne sleduje. Radšej sa zamykám, moja, aj ty sa zamykaj. Ide z neho  negatívna energia. Takéto typy ja dobre poznám. Pomaly z teba vycicajú život... iba pohľadom.

     Muselo ju byť počuť až na chodbu. Žena na posteli sa zamrvila. Črty tváre sa jej trochu skrivili a opäť znehybneli.

     Nepozeraj mu do očí. To v žiadnom prípade... Ach, ale už tu dlho nebude. Asi. Vieš? Rozumieš mi? Pôjde tam, kam patrí.

     Tam kam patrí. Bože, Gabo, kam pôjdeš? Kam pôjdem ja? Myslela som, že sa zahryzneš až do kosti a ostaneš navždy.

     Vstala som.

     Na stene visel ukrižovaný Kristus. Odvracal tvár. Neznášal, keď sa naňho takto uprene dívajú, keď mu ostré svetlo z lampy svieti priamo do očí. Tak ako Gabriel. Kristus sa menil na machuľu, aj Anastázia nadobúdala neurčité obrysy. Cítila som, že mi strháva náušnice.

     Vyzeráš v nich smiešne. Taká nepekná a bledá...

     Taká nepekná a bledá som sa odrazu začala prepadať, do nejakého stíšeného filmu. Dotyk chladných Anastáziiných rúk pripomínal kov. Bolesť v nohách nie je z menštruácie. Akoby som len niekam veľmi dlho bežala.

      Anastázia ma napokon zaviedla do izby. Prišlo mi ľúto, lebo Gabriel na mňa nepočkal. Zmizol. V posteli ma naposledy pohladila ona, priložila mi pery k  uchu, povedala niečo tajné o Gabrielovi a sarkofágu. Keď za sebou zatvorila dvere, jej hlas sa mi z hlavy vytrácal pomaly ako hmla.

     Po Anastázii sa spod dverí vytratil aj tenký pás svetla. 

   

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
odporúčam
archanjel gabriel; - apropo, - spaja sa so snami, viziami, co mi celkom koresponduje s ponatim tejto poviedky  
Spisovateľ/Autornecítim sa ako doma Pridané dňa17. decembra 2010 17:30:19
Skarabea
zaujímavá interpretácia...fajn :)  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa17. decembra 2010 20:41:26
adept na stopársky road trip
10 bodov - odporúčam
Hm, na jednej strane dávam za pravdu poslednému komentu predo mnou, trošku som dúfal, že záver poodhalí viac ohľadom diania v príbehu. Ale na druhej strane to poskytlo priestor pre fantáziu a dotváranie si prostredia. Prišlo mi to ako nejaký medicínsky labák zaoberajúci sa mumifikovaním a predlžovaním života. Na prvý pohľad by pretláčanie kresťanského symbolu do popredia pôsobilo trochu silene až umelo, keby to nebolo v spojení so staroegyptskými reáliami; ako už bolo podotknuté nižšie, vytvára to ale príťažlivý kontrast vytvárajúci nedopovedaný nádych atmosféry vzkriesenia, resp. záhrobia. No a v tomto duchu, nemôžem si pomôcť, ale hneď v úvode spomínané Gabrielove tesáky evokujú bôžika balzamovania Anubisa - ľahko prehliadnuteľný fakt pre neznalca egyptskej mytológie, no myslím, že práve to by mohol byť kľúč k interpretácii diela. Takže v konečnom dôsledku paradoxne náznakovosť dopomáha . Tento koment nie je snahou o nejaké trápne neviemčo, v dnešnej diskusii sme na seba narazili a tak som sa na teba pozrel, keďže som ešte som nemal tú česť :) Určite si pozriem i ďalšie veci z tvojho šuflíka, dúfam, že sa nebudeme zhodovať, aby sme o tom následne mohli polemizovať :)  
Spisovateľ/Autoradept na stopársky road trip Pridané dňa1. júla 2010 16:45:11
Skarabea
celkom ma zaujala tvoja interpretácia...ale nebudem popierať ani vravieť, že je pravdivá... k tomu krížu - verím v boha, aj do kostola chodím a doma máme aj nejaký ten kríž a iné kresťanské symboly tak to je asi pre mňa prirodzené využiť ich, možno práve v v okamihu, ked mám pocit, že sa boh odo mňa vzdaľuje alebo znova približuje...ale chápem, že to môže na niekoho už pôsobiť možno gýčovo, nasilu  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa1. júla 2010 21:15:33
Lukáš
V poslednej dobe som zistil, že nemám rád, keď akosi nie je jasné v akej dobe sa niečo deje...pokial som niečo neprehliadol, mohlo by sa to odohravať v plno stročiach a tak nejak mi to bráni sa do toho vložiť...nemožem si nič predstavovať...doba je taka detail, ale konkretne pre mňa doležitý :) Inak napísané dosť dobre...ku koncu to chytalo trochu príliš "čerevná knižnica" feeling, čo je škoda... Prislo mi to nedokoncene...ked si nieco precitam, tak chcem bud pocit na konci - nejaku bodku,,, Takto to pre mna islo iba do stratena a ked to islo do takych miest nemal som o tom chut ani potom premyslat ( aj ked som musel, ked ti davam komentar). Vyborne napisane, pre mna nedotiahnute, trosku beckove ...ale tak, ci tak...nebola strata casu to citat , celkom ma to chytilo :)  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa5. júna 2010 18:19:17
Skarabea
ahoj Lukáš, som rada, že si sa zastavil, som ťa tu dlho nevidela :) dúfam, že si neprestal písať... vďaka za koment, mozem suhlasiť akurát so záverom :), ani ja nie som celkom spokojná, tak som aj podobnú reakciu čakala... niekedy určite ešte preštylizujem ešte raz vďaka...  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa5. júna 2010 18:26:38
Lukáš
Ja dakujem...ze si ma pamatas :)  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa5. júna 2010 18:29:50
Skarabea
co by som si nepamätala ;)  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa5. júna 2010 18:32:50
Andrej Nejakij
odporúčam
chcelo by to trochu menej patosu v zavere, to nasilne pchanie krestanskych motivov ku koncu mi prislo nasilne az moc, aj ked vytvarali zaujimavy kontrast s tymi egyptskymi tymito.. (modry amulet sarkofag).. najzaujimavejsie na texte pre mna osobne bolo utajenie lokacie, nedopovedanie realii, zdanlive nesmerovanie postav absolutne nikam, akasi stagnacia na jednom mieste a cakanie na cosi co je citatelovi utajene.. ziadny motiv, nic. ako celok ma kazdopadne zaujala.  
Spisovateľ/AutorAndrej Nejakij Pridané dňa1. júna 2010 20:35:44
Skarabea
vdaka andrej v podstate si to vystihol poslednými troma riadkami no a ten križ a amulet - zo začiatku to malo byť o niečo trochu inom a preto sa ten motiv či tema straca:)ale asi radšej nebudem prezradzať  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa1. júna 2010 20:46:19
Andrej Nejakij
tiez to pre mna otvorilo zaujimave interpretacne brany, napr. som si predstavoval lokaciu ako nejake stare egyptske muzeum alebo co. nejni zac.  
Spisovateľ/AutorAndrej Nejakij Pridané dňa1. júna 2010 20:47:30
Kathus
odporúčam
jo,bavilo ma to.fajn napisane.  
Spisovateľ/AutorKathus Pridané dňa31. mája 2010 23:01:21
Skarabea
danke schon :)  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa31. mája 2010 23:06:19
Skarabea
ďakujem všetkým :)  
Spisovateľ/AutorSkarabea Pridané dňa31. mája 2010 21:11:39
odporúčam
dobre stylisticky napisane...az na to ze v poslednom tucnom riadku je asi preklep - dora miesto dobra... ale paci sa mi zmysel pre detail...napr. tie nausnice mi pripomenuli murakamiho:) velmi prijemne citanie...  
Spisovateľ/Autornic Pridané dňa31. mája 2010 19:52:33
odporúčam
suhlasim s oboma chalanmi. velmi dobre. nemenil by som abslutne nic. skvele napisane. skoda ze nie dlhsie.  
Spisovateľ/Autorpiatok Pridané dňa31. mája 2010 19:34:26
odporúčam
zaujalo vtiahlo ,ale neviem či to je len môj pocit akoby to malo mať ešte jednu dve vety skrátka akoby to chcelo pokračovať zanechalo vo mne pocit ako keď pozerám film a skonči a ja neviem plne precítiť záver žiada sa mi...  
Spisovateľ/AutorVladimír Dvorščák Pridané dňa31. mája 2010 15:28:34
dandan
odporúčam
.a zaujimave...musim sa k tomu este vratit.../len teraz som si nasiel co je chesbet.../ :)  
Spisovateľ/Autordandan Pridané dňa31. mája 2010 13:43:22
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Kľúčové slová Kľúčové slová
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8