...aneb proč všechno, co řekneme česky zní líp

Spisovateľ/ka: Lukáš | Vložené dňa: 8. júna 2010
http://citanie.madness.sk/view-29573.php
 

  Fajčila mi ho.  Kľačala na kolenách a pomaly lízala všetko v dohľade. Príliš som si to neužíval. Nie som nejaká buzna, ale všetko si to príliš vychutnávala. To ma nebavilo. Na fajčení vtáka nie je nič k vychutnávaniu. Je to odporná činnosť, kedy sa tisíce baktérií vydajú na výmenný pobyt do úplne iného kraja.  Ale väčšinou túto predstavu dokážem zahnať . Väčšinou ma ale fajčia lepšie.

 

Ako sa často v mojom živote stáva, vždy keď cítim, že by som sa mohol nudiť nastane okamih, kedy mi  to osud  expresne vmetie do tváre. Aby som vás príliš nenapínal, v okamihu, kedy sa schyľovalo k tomu, že okrem baktérií v jej ústach zanechám aj pár tisícov nabudených plavcov, prišiel jej ocko. Šťastne otvoril dvere. Celej situácii nepomáhalo ani to, že mal v rukách plyšového medvedíka. Mala ich po izbe tony. Raz mi povedala, že jej vždy z obchodnej cesty jedného privezie.

Ona prestala , ocko vyzeral, že to psychicky neunesie a ja...mňa pobavil plyšový medvedík.  Začal som sa smiať. Hneď v tom okamihu začala druhá fáza. Fajčiarka sa rozplakala, jej stvoriteľovi začali tiecť sliny hnevu a nenávisti  a ja...ja som sa smial.

 

V momente, keď sa tvár plná nenávisti  vyprofilovala do ešte väčšej nenávisti smiech utíchol. Nastalo to komické, no dramatické ticho prerušované len vzlykmi práve usvedčenej bývalej svätice. V takýchto situáciách mávam tendenciu niečo povedať. Jazykom preseknúť trápnosť okamihu a uvoľniť atmosféru. Bol som ale dosť nervózny. Trochu by pomohlo, keby mi prestala držať už dávno ochabnutého vtáka.

 „ Ehm, to nie je ako to vyzerá," povedal som a znelo to rovnako hlúpo ako v každom druhom filme o kopulujúcich teenageroch.

Situácia sa nezlepšila. Otec  sa pravdepodobne snažil zvládnuť nahromadený stres. Spoznal som to podľa pulzujúcej žile vybiehajúcej zo spánku. Ona mi inak stále držala penis. A ja som mal stále potrebu očistiť sa. Nenapadlo mi nič lepšie než: „ Som gay. Totálny gay. Maximálna buzna. Ľudia aj vravia, že je to na mne dosť vidieť....Vám to teraz ani nepríde, čo? "

 

Tá žila na spánku mu praskla.

***

 

O pár dní neskôr som pozeral svoj obľúbený seriál. Všetci tam rozprávajú sprosto, stále majú v rukách pohárik s whisky a sexujú. Popritom všetkom ešte stíhajú svoju prácu a byť maximálne cynickí. Ten seriál zobrazuje presne ten život, ktorý by som chcel žiť. Môj sen. Stáť na rozhraní umeleckej krízy, pomaly popíjať svoj tretí pohárik ( možno piť z fľaše ) a presviedčať priateľku, že lízanie v podstate ani nie je podvádzanie. Aj keď je. Aj keď mi na nej tak záleží, že ma iba myšlienka na lízanie, zatiaľ, čo sme spolu,  zožiera a robí zo mňa patetickú sračku. A ja to presieram stále a stále a hneď na to zasa urovnávam. A to by ma bavilo. Presne to.

 

 

***

 

Z reproduktorov veľkosti priemernej Američanky duneli tóny nezáživnej a stereotypnej hudby. Prakticky som ju nepočúval. Nikdy.  Dnes som bol v klube s jediným želaním-dostať sa niektorej z dievčat pod tangá. Dievčatá, čo nosia klasické gaťky vám nikdy nedajú v rovnaký deň, keď sa stretnete.  Baliace techniky sa líšia týždeň  čo týždeň týždeň .  Tento večer som bol Čech, čo zajtra odchádza.

 

Pri  bare (ako aj inak) sedelo veľmi pekné (dosť na to, aby som ju chcel a málo na to aby ona nechcela mňa)  blonďavé dievča.

Nazdar.

Čau. - chytila sa.

Jak je. Seš hezký devče.

Nie dosť na to, aby som ti povedala aby si išiel preč. A to je smutné.

Mne múžeš říct abych šel.

Môžem? Vážne môžem?

 

Nebola to jedna z tých hlúpych. To bolo hneď poznať. Musel som zmeniť taktiku. Musel som byť jeden z tých intelektuálnejších, pochvaly museli byť nápaditejšie a ja trochu záhadnejší. Ale má záujem . Definitívne.

 

Víš, ze všech holek tady, tebe sem si všiml jako první. A nemám potřebu koukat na žádný jiný.

Prečo by si to aj robil, keď tu evidentne dostaneš, čo chceš.

A dostanu?

Objednaj mi pitie a poďme na záchod. Whisky.

 

Objednal som pitie a prekvapený zo skorého úspechu som sa s ním odobral na záchod. Tam už na mňa čakala moja neznáma kráska.  Mala polodlhú sukňu a, aj keď záchodové svetlo sa jej od pokožky odrážalo v nepeknej žltej farbe, pôsobila neskutočne vzrušujúco. Ona to nechcela preťahovať, ja som to nechcel preťahovať a tak sme to nepreťahovali. Pripadal som si hlavná postava  seriálu.  

Po piatich minútach bolo po všetkom. Bolo to živočíšne, bolo to krátke, ale fajn. Aj ona vyzerala spokojná, aj keď aby som sa priznal, moc som toho nespravil. Tancovala väčšinou ona.  Pobozkala ma na čelo a povedala: „ Přestaň s tím desivým českým přízvukem. Je desnej." Škoda, že som jej to nemohol oplatiť. Jej slovenský prízvuk bol dokonalý.

 

 

***

 

Keď som príliš opitý  mám nechutnú vlastnosť každého sa pýtať, čo si o mne vlastne myslí. Keď som  triezvy,,,,, tak sa naopak snažím o to, aby si mysleli, že ma ich názor vôbec nezaujíma. Väčšinou sa nedozviem nič zaujímavé. Jeden človek mi na icq napísal:

 

 

No, nemám  ťa rád. A nikdy som ťa v podstate nepoznal. Máš svoj svet, kde sa hráš na seriálovú postavu.

 

 

Na niekoho, kto je úplný debil, je to prekvapivo duchaplný postreh.  Možno sa niekedy vážne príliš snažím znepríjemňovať si život, aby bol dramatickejší, aby som mal pocit, že sa niečo deje.   Každý sme nejaký. Touto suchou banalitou, ktorá ma ani trochu neupokojila, som to ukončil.

 

 

***

 

Zašiel som za starým kamarátom a opili sme sa s jeho frajerkou. Sedeli sme u neho doma, ona odskočila do obchodu pre ďalšiu lacnú vodku.  Chvíľu sme sa rozprávali o živote a o hudbe, a tak. Pracuje ako hlas v erotickej linke pre homosexuálov. Keď má niekto záujem sa vyhoniť, tak mu jednoducho zavolá a on vzdychá, a rozpráva, a nechá si platiť za to, že je nechutný. Prepadla ma chuť si to vyskúšať. Zapojil si linku a chvíľu sa čakalo. Keď zazvonil telefón, odišiel na záchod a nechal ma s buzerantmi samého.

Dobrý deň, ehm, volám prvý raz. - ozvalo sa z telefónu.

To nič. Ach. Som už dosť vzrušený. - celá tá predstava ma chytila.

Rád  by som bol pasívny.

Kto ti v tom bráni? - jeho hlúpa prosba ma vytrhla z atmosféry.

Tak čo so mnou budete robiť? - pri poslednom slove mu preskočil hlas. V pozadí som počul, ako sa tam akýsi chalani smejú.

To máš ako stávku sem zavolať?

Tú...tú...tú.

 

O chvíľu zavolal ktosi iný.

Daj si ho do huby. - ozvalo sa.

Tú...tú...tú... - nemal som na to nervy.

 

 

Keď sa dievča  vrátilo s vodkou  povedalo mi, že sa cíti ako jeden z 10 černoškov. Ten, čo vydržal najdlhšie, ale  cítil sa tak vinný a osamotený, že už nedokázal pokračovať a obesil sa. Dokonca mi zarecitovala českú verziu osudu posledného černoška:

 

 

„Jeden malý  černoušek vztek měl na svět zrádný,

 

proto se sám oběsil - a tak nezbyl žádný."

 

 

Ráno sme ju našli mŕtvu. Pošmykla sa v kúpeľni a narazila hlavou o roh práčky.

 

„ A tak nezbyl žádný."

 

 

***

 

Nežijem dlho, ale niečo som sa už  o živote naučil. Napríklad to, že keď rekapitulujeme, alebo spomíname, sú to iba útržky. Nikdy si nepamätáme celý beh udalostí. Iba tie najdôležitejšie črepiny. A tiež, že si nič človek nepamäá presne. Buď si veci idealizujeme alebo naopak. Myslíme si, že vzťah bol lepší ako bol a pýtame sa- prečo sme sa vlastne rozchádzali? Alebo naopak, vpich injekcie si dieťa vždy pamätá bolestivejší  ako v skutočnosti je.  Tak to mám aj so svojou sestrou. Bola tak múdra až sa zbláznila. Spomínam si, ako bolo spolužitie s ňou vlastne skvelé. Ale kto vie aké bolo v skutočnosti.

 

 

***

 

Viete, čo bol môj najhorší zážitok v živote? Súvisel s mojou sestrou. Išiel som za ňou do ústavu. Pozerala na mňa tak ako vždy - akoby som bol najhlúpejší človek na svete.  Strčila mi do rúk list . Bolo na ňom napísané:

 

Pamätáš si, keď sme hľadali v zemi červíkov? A rozsekli ich presne v strede? Ako sme zistili, že iba jedna z polovíc dokáže žiť? Aj mňa tak rozsekli. A jedna časť vo mne stále žije. Ale je to príliš málo. Stratila som sa v sebe samej. A možno už nikdy nenájdem cestu. NIKDY SA NENECHAJ ROZSEKNÚŤ !!!

 

Tá istá osoba, čo napísala tento list sa práve mlátila plyšovou opicou po prsiach a kričala, že porazila King Konga.  

 

***

 

Viete,  čo bol môj druhý  najhorší okamih v  živote? Keď som zistil, že som sa nechal rozseknúť už veľmi dávno.

Spisovateľov komentár k príspevku

Po dlhej dobe niečo :) Vďaka tekymu za to, čo zvyčajne má na starosti krokosOhodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 Nasledujúca stránka Na koniec
8 bodov - odporúčam
Áno, je to dobré! Trochu zvláštne, netradičné, ale zaujalo. Odporúčam. Prečítam si všetko, čo si napísal, prebudil si vo mne zvedavosť na tvoje písanie. Nech sa ti darí!  
Spisovateľ/AutorRia Robinak Pridané dňa19. augusta 2016 07:29:10
8 bodov - odporúčam
.  
Spisovateľ/Autorwizi Pridané dňa23. februára 2015 22:34:54
Helena Gray
9 bodov
veľmi zaujímavé čítanie, od začiatku do konca  
Spisovateľ/AutorHelena Gray Pridané dňa18. septembra 2012 17:41:07
Elis Frencis
10 bodov - odporúčam
Californication, či? :)  
Spisovateľ/AutorElis Frencis Pridané dňa6. októbra 2011 20:56:53
10 bodov - odporúčam
Ak mám pravdu povedať, už dávno sa mi nestalo, že by som chcel niečo napísať a našiel by som autora, ktorý to vyjadril už predo mnou a omnoho lepšie. 10 bodov - za ten koniec, ktorý bol aspoň pre mňa vynikajúci.  
Spisovateľ/AutorSaebatien Pridané dňa22. júna 2011 13:08:39
8 bodov
mam zazitok  
Spisovateľ/AutorAndercott Pridané dňa18. júna 2011 04:49:57
10 bodov - odporúčam
[b]dobre to plynulo, dobre sa to čítalo...dikes za záživné vyplnenie poobedia tvojimi poviedkami :D[/b]  
Spisovateľ/AutorLenike Pridané dňa28. februára 2011 16:53:48
lano
9 bodov - odporúčam
Bááárs ma to pobavilo..  
Spisovateľ/Autorlano Pridané dňa2. januára 2011 01:23:39
10 bodov - odporúčam
Výborné. Hlavne záver!  
Spisovateľ/AutorMikuláš Prokop Pridané dňa1. januára 2011 20:52:25
Lena
10 bodov - odporúčam
čítala som to už druhý krát ale smiala som sa ako ked som to čítala prvý. milujem ten tvoj humor ktorý dosadíš do absolútne absurdnej situácii. nemám čo dodať. tvoje veci sa čítajú ľahko, zaujmu hned od začiatku a pritom nemajú ani nejaký striktný dej. páčilo sa mi to. si to proste ty :)  
Spisovateľ/AutorLena Pridané dňa5. augusta 2010 16:36:38
Nina Nevska niniw
odporúčam
ale ti to trvalo, kým si to sem hodil čítalo sa to dobre, zábavné momenty sa prelínajú so smútkom drobné chybičky ako napr. preklepy, medzery a úvodzovky sa síce našli, ale to sú naozaj iba drobnosti  
Spisovateľ/AutorNina Nevska niniw Pridané dňa5. júla 2010 23:21:03
Lukáš
Vďaka ti nina :D  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa7. júla 2010 10:59:30
10 bodov - odporúčam
. /všetko už povedali.../  
Spisovateľ/AutorImpresia Pridané dňa28. júna 2010 09:41:53
Lukáš
:) Dakujem  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa1. júla 2010 13:35:10
odporúčam
.  
Spisovateľ/AutorKlobúčnica Pridané dňa27. júna 2010 18:30:48
Lukáš
. Dakujem :)  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa27. júna 2010 19:47:40
jkbk
8 bodov
ako, nebolo to zle, citalo sa to skoro samo, ALE... chybal mi tam nejaky ten moment prekvapenia, nieco co by ma priklincovalo - nie vzdy to nutne vyzadujem ale tu by to pasovalo :) proste nejaky ten napad. inak atmosfera moze byt ;)  
Spisovateľ/Autorjkbk Pridané dňa26. júna 2010 23:58:31
Lukáš
To ma mrzi, ze si tam ten moment nenasiel...na mna vzdy fungoval zaver , ako taky moment...skoda:) Vdaka za citanie, cenim si to .)  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa27. júna 2010 06:35:54
FairY
odporúčam
ale, ale, aleeee/hoci nie som poviedkova-to byl ale nařez:)  
Spisovateľ/AutorFairY Pridané dňa23. júna 2010 14:43:24
Lukáš
Dakujem velmi pekne ...velmi pekne :)  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa23. júna 2010 17:05:37
pathagonia
odporúčam
lebo my máme mäkkú postel a u nich je to drsná ložnice - prevrtané nadhľadom hej  
Spisovateľ/Autorpathagonia Pridané dňa23. júna 2010 14:34:14
Lukáš
dakujem ...som nevedel, ze mas chut obcas aj na poviedku :)  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa23. júna 2010 17:04:55
Miroslav Kapusta
10 bodov - odporúčam
Ako som už bol spomínal, próza nie je veľmi moja parketa, ale tento oťuk som urobil rád a nebanujem. Text som zhltol. Vôbec mi v tomto prípade neprekážala jeho dĺžka /čo mnohých odrádza/. Píšeš veľmi realisticky, sugestívne a i keď sa v tomto prípade všetko začalo veľmi intímne, z tvojho podania som mal veľmi dobrý, až úsmevný dojem, nakoľko nakoľko si to všetko majstrovsky previedol do reflexie, až filozofického rozmeru a to všetko odľahčené štipkou realistického sarkazmu a humoru. Na tvoj vek - klobúk dolu!  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa23. júna 2010 13:47:43
Lukáš
Dakujem...toto som pisal behom autorskej krizy. Sadol som si za pocitac, videl bielu stranku a nemal potuchy o com budem pisat a kam sa to bude vyvijat. Nakoniec je to taky gulas veci, ktore som vzdy chcel napisat, veci, ktore rad citam, vela osobneho. Samotneho ma prekvapilo, ze poviedka nakoniec drzi celkom pokope. :)  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa23. júna 2010 14:04:36
odporúčam
príjemne sa to ćítalo chlape, aj som sa nasmial vcelku dosť :)) Trošku "potrhané" ale dobré!!  
Spisovateľ/AutorJerry Pridané dňa22. júna 2010 23:42:33
Lukáš
Dakujem, ze si si nasiel cas precitat to :) Je to dlhe a viem sam, ako sa clovek musi premahat zacat citat nieco take na internete. Odporucanie si samozrejme cenim tiez :D  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa23. júna 2010 00:12:04
Lukáš
Dakujem za nazor a precitanie...vazim si toho, ze sste si nasli cas precitat to a este komentovat :)  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa9. júna 2010 17:59:48
paula.l
odporúčam
..pobavila, dobre napisane..vlastne uz tu bolo vsetko povedane  
Spisovateľ/Autorpaula.l Pridané dňa9. júna 2010 14:44:08
odporúčam
na teba pomerne nezvyklo explicitný začiatok, palec hore, len tak ďalej :)) páčilo sa mi to. dobrý príbeh, dobre napísané, ironické a vtipné, trošku šmrncnuté Bukowského poetikou. dosť som sa na tom zabavil, i keď takým nejakým smutným spôsobom ak vieš čo tým myslím :P dejová štruktúra je trochu rozbitá (čo nevadí), z môjho pohľadu by tomu možno ešte viac pristala dlhšia "stopáž." :) cítim posun v písaní, štýle. tento text na mňa pôsobí vyzretejšie než tvoje predošlé práce. ten posun je tam jasne cítiť, je to dobré, skvele čitateľné, má to hlavu a pätu a bavilo ma to. fajn, good job, dúfam že na ďalšiu tvoju poviedku nebude madness čakať znovu tak dlho :)  
Spisovateľ/Autoredmund Pridané dňa9. júna 2010 14:27:08
Lukáš
Dakujem vsetkym, co si precitali a za nazory, komentare , odporucania :)  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa9. júna 2010 11:40:26
Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 Nasledujúca stránka Na koniec
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8