Oddelenie vrážd. 3. kapitola - Dom hrôzy

Spisovateľ/ka: Kaname | Vložené dňa: 8. júna 2010
http://citanie.madness.sk/view-29591.php
 

„Smiem vám niečo ponúknuť?" spýtala sa, keď sme sa usadili.

„Nie, vďaka," odvetila som rýchlo a počkala kým sa aj ona posadí.

„Pani Gertzová, je vás manžel doma?" spýtal sa Peťo.

„Och, je mi ľúto, ale Moritz je momentálne pracovne mimo štátu. Poviete mi o čo ide?"

„Ide o vašu dcéru. O Barboru Gertzovú," začala som.

„Že ma to neprekvapuje. Čo zas vyviedla?" spýtala sa chladne.

„Je nám ľúto, ale vašu dcéru niekto zavraždil," povedala som a sledovala som ako jej stuhol výraz na tvári. Nemo na mňa pozerala, pričom z jej výrazu sa nedalo nič vyčítať.

„No," odmlčala sa. „To je smutná správa," povedala napokon.

Pohľadom som zablúdila k Petrovi, ktorý sa tváril rovnako zmätene ako som sa cítila.

„Aj máte páchateľa?"

„Pracujeme na tom," vravela som. „Vlastne, by sme vám radi položili zopár otázok."

„Pýtajte sa."

Letmo som si všimla ako sa Peter netrpezlivo pomrvil na stoličke, čo bol jasný znak toho, že ho táto osoba zjavne začala rozčuľovať.

„Mala vaša dcéra nejakých nepriateľov?" položila som prvú otázku.

„Myslíte okrem polície a jej rodičov?" odvetila mi ironicky. „Lepšia otázka by bola, či mala vôbec nejakých priateľov," odmlčala sa. „Akokoľvek sme sa s manželom snažili, tak sa neustále stretávala s rôznymi pochybnými ľuďmi."

„Vedeli by ste nám povedať ich mená?" spýtal sa Peter.

„Pozrite, asi po tridsiatom probléme som sa prestala zaujímať o to, s kým sa stretáva, alebo čo robí. Skrátka som už nevládala a v kútiku duše som si myslela, že ak uvidí, že nás už nemá čím vytočiť, tak sa jednoducho spamätá a polepší sa," vravela. „Ale to je jedno, skrátka, nech si už mená akokoľvek zle pamätám, tak viem, že takmer vždy tam figurovalo meno Lukáš Dráb."

„Lukáš Dráb?" zopakovala som.

„Áno, jej spolužiak a asi jeden z mála priateľov, ktorých mala, ak nie aj niečo viac," na chvíľku vstala a odišla z miestnosti.

„Nech sa páči," povedala, keď sa vrátila a podávala mi kúsok papiera. „Adresa jej školy a k nemu domov, ak by ste ho v škole nenašli."

„Ďakujeme, určite za ním zájdeme."   

„Pani Gertzová, je tu ešte jedna vec, na ktorú sa musíme spýtať," ozval sa opäť Peter. Pozrela na neho. „Vedeli ste, že bola tehotná?"

Miestnosť zaplnilo ticho. Pozrela som na kolegu, ale ten nespúšťal zo ženy oči.

„To som netušila," povedala napokon.  

„Nenapadá vás niekto iný okrem toho Lukáša Drába, kto by mohol byť otec?" pýtal sa ďalej.

„Je mi ľúto, ale o jej milostný život som sa nezaujímala," povedala ostro, čím nám dala jasne najavo, že nás má už plné zuby. Čas odísť, pomyslela som si.

„Ehm," vstala som. „Ďakujeme za váš čas. Čokoľvek by vás napadlo, tak nám dajte vedieť," lúčila som sa.

„Dovidenia," rozlúčil sa aj Peťo.

„Tomu hovorím dobré rodinné vzťahy," ozval sa opäť, keď sme si sadli do auta.

„Stále lepšie ako u nás doma," reagovala som, keď som si predstavila svoje rodinné zázemie.

„Čo teraz? Ideme sa pozrieť na zúbok tomu mladému?" zmenila som tému, ale skôr ako mohol reagovať mu zazvonil mobil.

„Kras," ozval sa. „Rozumiem, hneď sme tam," zložil. Spýtavo som na neho pozrela.

„Našli ten dom," odvetil stručne a naštartoval.

„Fajn, takže škola, alebo miesto činu?" opýtala som sa.

„Kameň, papier, nožnice?" odpovedal protiotázkou.

 „Nedbám," súhlasila som, a keďže som vyhrala právo výberu, vybrala som si miesto činu.

 

*****

 

Mala som pravdu. Dom do ktorého som mierila, bol od miesta nájdenia tela vzdialené asi dvadsať minút cesty autom.

Starý, zjavne opustený dom už skúmalo niekoľko policajtov. Kde-tu bliklo modro-červené svetlo naďalej prichádzajúcich policajných áut.

„Poručíčka Hanová?" pristavil sa pri mne neznámy strážmajster. Prikývla som.

„Poďte prosím za mnou," vravel a viedol ma do zatuchnutého domu. Ihneď po vstupe mi do nosa udrel zápach plesne, čo však bolo nič oproti zápachu, ktorý som pocítila vo chvíli, keď som postupne vstupovala do pivnice. Zatuchlina, hniloba, prach zmiešané s plesňou.

Žalúdok mi skrútilo, nos som si zakryla rukávom. V pivnici už okrem nás bolo niekoľko mojich kolegov. Medzi nimi aj nadstrážmajster Šebo.

„Tak ste tu," ozval sa hneď ako ma zbadal. „Kde máte kolegu?"

„Zdržala ho iná práca," odpovedala som a poobzerala som sa naokolo. „Vyzerá to tak, že tu si na upratovanie veľmi nepotrpel," poznamenala som.

Zaschnuté krvavé fľaky boli takmer po celej kamennej dlážke.

„Vzorky už putujú do laboratória," povedal mi nadstrážmajster automaticky.

„Iné sa tu nenašlo nič?" pýtala som sa skúmajúc pochmúrnu miestnosť.

„Okrem pár úlomkov kostí, ktoré predpokladáme, že pochádzali z rozdrvenej lebky obete nie a aj tie, už putujú do laboratória," odvetil.

Takže zuby sú skutočne trofej, pomyslela som si. Odrazu mi pohľad zablúdil na tri tenké pásiky vyryté v dreve, ktorým bola miestnosť obložená. Na pravú ruku som si natiahla jednu bielu latexovú rukavicu a ukazovák, prostredník a prstenník som priložila na škrabance.

„Nadstrážmajster Šebo," zavolala som si ho k sebe. „Pozrite," ukázala som na tri pásiky.

„Škrabance?" spýtal sa. „Možno sa obeť bránila," povedal.

„Hej, možno," prikývla som a pozrela som na neho. „Problém je len v tom, že naša obeť mala pod nechtami čisto." Zazvonil mi telefón.

„Áno Tomáš?" ozvala som sa.

„Práve som preskúmal vzorky, ktoré ste mi poslali a myslím, že máme problém."

„Vieš, že ma to ani neprekvapuje?"

„Zo štyroch vzoriek sa len jedna zhoduje s krvou našej obete."

Ostala som ticho.

„Si tam?"

„Áno. Vieš mi aj povedať komu patria ostatné vzorky?"

„Dve z troch ešte nie."

„A tá jedna?"

„Možno by bolo lepšie, keby sa stretneme osobne."

„Tak to vyklop."

„Megi, tá vzorka patrí Kláre Hanovej."

„Čo...," dostala som zo seba. Jedinú Kláru Hanovú, ktorú som poznala, bola moja už šesť rokov nezvestná mladšia sestra.

 

 

 

  

   

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
adept na stopársky road trip
Súhlasím s predchádzajúcim komentárom, mne osobne v príbehu najviac chýbajú náznaky na vlastnosti postáv, či už fyzické ale najmä charakterové, bez tohto v dlhšom diele - akým zrejme chceš spraviť i "Oddelenie vrážd", absentuje určité prepojenie čitateľa s postavami, sú pre mňa čiernobiele, neviem, čo si mám o nich myslieť a čo čakať, poznám ich iba podľa mena. I keď si samozrejme svoje postavy vymyslela práve kvôli tomuto krimi-prípadu, aby zaplnili miesta hýbateľov deja, absenciou spomínaného si dosiahla, že čitateľ toto "nutné stvorenie bez minulosti" vníma, preto postavy pôsobia málo autenticky - lebo v skutočnosti to funguje presne opačne - istí páni XY s istým odžitým životom vstupujú do prípadu a riešia ho neoddeliteľne od tohto života; a ďalej, subjektívne som emocionálny typ človeka i čitateľa, chýba mi tam hlbšia atmosféra jednotlivých obrazov, o to viac, že hrdinom je "ja", teda píšeš v prvej osobe, a to ako také si chtiac nechtiac všíma všetko vrátane detailov, ktoré ak aj hneď nie sú skrytými odkazmi na odhalenie vraha, každopádne oživujú scénu, robia ju jednoducho znovu autentickejšou. Tým nechcem povedať, že by si mala štýl svojho písania úplne prispôsobiť štýlu "oko kamery", len jednoducho v postavách a priestore rozprúdiť krv. Záver tejto kapitoly sa mi veľmi páčil, nezvestná sestra a vplyv toho na hrdinku je dobrá príležitosť na pohranie sa a zvýraznenie pocitov (pre policajtku Hanovú možno doteraz 13. komnata, uvidím, ako to spracuješ) držím prst a čítam :) ahoj  
Spisovateľ/Autoradept na stopársky road trip Pridané dňa9. júna 2010 21:17:39
Ďakujem za komentár a priazeň :) Pokúsim sa vydať zo seba to najlepšie :)  
Spisovateľ/AutorKaname Pridané dňa9. júna 2010 21:38:58
Yao(nee)
Mám pár otázok: - kam zmizol svedok, ktorý telo objavil? - prečo sa s identifikáciou obete čakalo až do samotnej pitvy, ktorá je časovo náročná a mala by v prvom rade určiť hlavne príčinu smrti? - prečo bola vyšetrovateľka presvedčená, že vrah i miesto činu sú v okolí detského ihriska? - ak bola obeť tehotná a "plod" ostal nedotknutý, z akej príčiny sa z neho neodobrala DNA, ktorá by problém otcovstva vyriešila takmer okamžite a tým by zúžila okruh podozrivých? Štýl písania máš pútavý a veľmi ľahký, takže čitateľ, aj keby sám nechcel, hltá písmenko za písmenkom :) Jediná jeho chyba sa skrýva v slovníku, ktorý postavy využívajú a v samotnej vetnej skladbe. Používanie nespisovných slov, vzhľadom na iné drobné gramatické chyby (hlavne čiarky), oberá text o jeho krásu a ruší plynulosť. Rovnako tak pôsobí aj vetná skladba, ktorá je miestami veľmi jednoduchá, takže sa vymyká spod dobré známeho konceptu - jednoducho napísané: isté pasáže si žiadajú preformulovanie, hru so slovami, aby na čitateľa ich význam, dôraz, to, prečo sa práve do tej vety i state zakomponovali, zapôsobili a pomohli tak vyrozprávať zaujímavý príbeh. I postavy, a to je ich požehnane, nevykazujú prvok rozdielnosti. Matka obete, pomocník vyšetrovateľa, šéf či doktor, všetci do jedného konajú a hovoria rovnako. Akoby si sa bála tie postavy oživiť, prihrať im také vlastnosti, ktoré by ich urobili unikátnymi. Koktanie, račkovanie, zajakávanie, šepkanie, nadmerná hmotnosť, umelý chrup, plešina, príčesok... veci, čo ti pomôžu vytvoriť rozdielny typ a oživiť tým príbeh, ktorý je zatiaľ postavený iba na opise činnosti jednotlivých fiktívnych hrdinov, a tým, aj napriek zaujímavej zápletky, čitateľa trošku nudí.  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa9. júna 2010 16:04:13
Ahoj, ďakujem za komentár... aby som aspoň trošku zodpovedala tvoje otázky, tak napríklad, čo sa týka toho svedka: skrátka mi neprišlo dôležité zamerať sa na osobu, ktorá telo náhodne objavila.. k ďalším otázkam asi len toľko, že táto téma je pre mňa vo všeobecnosti nová, tak asi preto niektoré veci neriešim presne tak ako by to bolo v skutočnosti, koniec-koncov ide o fikciu, i keď mi je jasné, že keď už som začala s takouto témou, tak by som sa mala držať konkrétnych postupov... Chybám sa snažím čo najviac vyhýbať, no nie vždy sa mi to podarí. S tými postavami sa to pokúsim dajako doštelovať :) Ešte raz ďakujem za komentár, vezmem si ho k srdcu a pokúsim sa vylepšiť, čo budem vedieť... Koniec-koncov: Učíme sa na vlastných chybách :)  
Spisovateľ/AutorKaname Pridané dňa9. júna 2010 20:33:22
Yao(nee)
Ďakujem za zodpovedanie otázok :) Napísať detektívku je umenie. Už len preto, že prítomná fikcia stavia na logických postupoch, ktoré by vraha mali odhaliť. I preto mi v texte chýbal svedok, čo telo objavil - niekedy sa stane, že obeť pozná/napr. iba z videnia a môže tak pri vyšetrovaní veľmi pomôcť; prípadne odôvodnenie odhadu, že vrah musí prebývať v okolí - nie vždy to totiž platí na 100%, vzhľadom na to, že istý typ zločincov má rado pozornosť, takže si schválne pre svoj zločin zvolí miesto, čo najviac navštevované... ak by si teda niekedy mala chuť na dobrú detektívku, odporúčam ti A. Christie, Sira A. Conana Doyla, D. L. Sayersovú, R. Chandlera alebo takého R. Van Gulika :) Ak nerada čítaš, potom siahni po filmovom spracovaní vyššie uvedených autorov detektívok, alebo po seriáloch, akými sú Myšlienky zločinca, Vraždy v Midsomeri, atď.  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa9. júna 2010 21:06:32
Lukáš
A. Christie a Chandlre aodporucam aj ja ...Iba velmi malo ludi dokazalo pracovat s charktermi tak dobre ako Christie ( jej 10 maalych cernosskov, aj ked to nie je nejake detektivka, je najlepsie, co som v zivote cital) a Chandler vyborne pracuje s atmosferou...este by som odporucil Dicka Francisa, ktory pisal vyborne detektivky :)  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa9. júna 2010 21:19:54
Ďakujem, posnažím sa nájsť si na ne čas :)  
Spisovateľ/AutorKaname Pridané dňa9. júna 2010 21:39:44
Neni zač :) Noo čítam rada, momentálne mám rozčítaný úplne iný žáner, ale určite keď s ním skončím, tak siahnem aj na niektorého autora resp. autorku, ktorú si mi odporučil. A spomínané seriály, aspoň Myšlienky zločinca - jeden z mojich obľúbených :)  
Spisovateľ/AutorKaname Pridané dňa9. júna 2010 21:18:50
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8