Largen a Holdan

Spisovateľ/ka: Kht | Vložené dňa: 15. júna 2010
http://citanie.madness.sk/view-29733.php

Largen a Holdan

 

            Nad údolím sa vznášala hustá hmla. Slnko bolo hlboko za mrakmi. Na dne, tam kde sa oceán zarýval do pobrežia, svietili desiatky faklí. Ozývali sa mnohé buchoty, výkriky, rinčanie a treskot, čo sa rozliehal takmer všade naokolo. Fakle lietali sem a tam, tiene skupín vírili ako haldy prachu, do toho všetkého ešte snežilo a tí tam dole nepoznali nič iné ako manifestáciu slova chaos.

            Do doliny začal od oceánu fúkať vietor a na krátku chvíľu sa veci vyjasnili.

            Oblaky dymu, snehu a všemožných iných zástupcov neporiadku sa zdvihli, a Largen si utrel zakrvácanú ruku do svojho koženého kabátu.

            Štípali ho oči, potreboval sa poriadne vyšťať a dačo by aj zjedol. Zaklial, keď sa mu prsty prilepili o kožušinu a potom to všetko začalo odznova.

            Sekery rúbali, meče sekali, kopije bodali, šípy svišťali a bzučali, a ľudia vrieskali, sipeli, ručali a nadávali. Kosti pukali, brnenia praskali, koža sa trhala a kopy mŕtvol sa hromadili.

            Largen niekde uvidel záchvev akejsi koruhvy, ale tá však ihneď zmizla, keď sa hmla s oblohou opäť zrútila na hlavy bojujúcich.

            A opäť čistý chaos. Sekanie, fŕkanie, burácanie.. Largen ani poriadne nevedel, či mláti do šíkov nepriateľa alebo kynoží svojich. V podstate to bolo svojim spôsobom jedno. Largen sa spoliehal na to, že je namierený správnym smerom. Keď sa nad tým tak zamyslel, nikto nemohol vedieť, čo sa to kurva deje.

            A tak mykol plecom a vysekol jednému chlapovi kľúčnu kosť, ktorá s cvengotom poničených plieškov vyhupla von so sprievodom kakofónie chrchlajúcich zvukov, ktoré sa však hneď utopili v mori vreskotu.

            Krv ho celého zmáčal skrz na skrz a Largan len pomaly postupoval dopredu, jedna noha pred druhou a rúbal do všetkého naokolo.

            Do dreveného štítu ho zasiahla rana, zlomila ho na triesky a vytrhla z priviazanej ruky. Severan zafučal, schytil jednu dlhú triesku a vrazil ju chlapovi do krku.

            Poriadne si nahromadil hlieny v krku, vyšpúlil pery.. a musel sa hneď skrčiť, aby si zachránil svoju tupú palicu.

            Sekera sa mu potom zachytila v kolennom kĺbe a tak zaklial, skopol zraneného na zem, päsťou mu vymlátil z očí vedomie a posnažil sa nejako vykvačiť zbraň zo spleti kostí, šliach, čiernych žíl a cvakajúcej chrupavky, ktorá nie a nie povoliť.

            Sneh mu zavialo poza krk, napadal mu do gatí a začala mu mrznúť riť. No skvelé, pomyslel si.

            Strašne blízko mu niečo zachrapčalo pri ušiach, stočil chladný krk a voľnou rukou zvalil dákeho chlapa vedľa seba.

            „Largen! Ty hovado sprosté, to som ja!“

            Severan zamrkal očami. „Holdan? Ty ksicht, skoro som ti zlámal nohy.“

            „Vstávaj, zmrd. Máme ešte robotu.“ povedal to tak, akoby išli strúhať zemiaky alebo dojiť kravu, poprípade upratať prababke kôlňu.

            „Mhm.“ zavrčal Largen, akoby im prababka ešte sľúbila koláče. Kopol do zmrzačenej nohy. Raz, dva krát a konečne vypáčil sekeru z bublajúcej končatiny. Vstal.

            A obzrel sa.

            „Kurva.“ povedal Holdan. Nič iné sa ani nedalo povedať. Všetok boj sa skončil. Chlapi čučali jeden na druhého. A potom si Largen všimol, že okrem neho a Holdana nebol okolo nikto iný. Len nepriatelia, takých pár krokov vpredu.

            „Kurva.“ zopakoval Holdan.

            „Mhm.“ zavrčal Largen. A je po všetkom. Znova zafúkal vietor a hmla sa zdvihla. Viditeľnosť sa vicibrila a Largen spozoroval všetky tie mŕtvoly okolo. Oni dvaja zostali poslední.

            „No, čo.. sral to pes.“ povedal Holdan, hodil meč do snehu a vyškeril sa na kamaráta v kožuchu.

            „Mhm.“ prisvedčil Largen a tresol sekerou o zem.

            Niekedy vyhráš a niekedy nie.

            Každú chvíľu ich rozsekajú na kusy. Severania nikdy neberú zajatcov. Na čo? A tak si unavený Largen sadol zadkom do snehu, napil sa medoviny zo svojej čutory a hlasne si grgol.

            „Daj to sem.“ vytrhol mu čutoru z rúk Holdan a tiež sa zvalil do záveju. Napil sa, utrel si zafŕkané ústa bradou a usmial sa na blížiace sa čepele.

Spisovateľov komentár k príspevku

ak toto nemá pre niekoho "zmysel", tak na to mám iba jednu odpoveď : v živote si nespomínam na jedinú vec, čo som spravil, ktorá by mala skutočne dáky zmysel


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
Silas
odporúčam
miestami brutal smiešne...niekde zas menej...ale celkovo...páčilo...hlavne dobre pobavilo  
Spisovateľ/AutorSilas Pridané dňa16. júna 2010 19:46:20
Kht
ďakujem :) za strávený čas aj pozitívnu reakciu  
Spisovateľ/AutorKht Pridané dňa24. júna 2010 21:58:46
adept na stopársky road trip
Hneď ma to zaujalo, téma s nádychom boja a histórie. Vulgárne výrazy vhodne dopĺňajú výsostne mužskú tému (i keď Amazonky by sa ohradili ;) , ale na niektorých miestach pôsobia prílišným zdôrazňovaním rušivo, čím sa stráca ich pôvodný hrubý výraz. Opis chaotického boja sa mi veľmi páčil až na tieto úseky vo vetách: "Sekery rúbali, meče sekali, kopije bodali, šípy svišťali a bzučali" Také klasické nehnevaj sa za výraz - gýčoidné: od sekier sa iné nedá čakať len to, že rúbu, podobne od mečov a šípov; žiadali sa nápaditejšie epitetony vyjadrujúce deje zbraní, a druhá pasáž: "Kosti pukali, brnenia praskali, koža sa trhala a kopy mŕtvol sa hromadili." Nasleduje po prvej spomínanej, kumulovaním výpočtov v rovnakej schéme, teda väzba podmet-prísudok len podčiarkuje klišé v spojení s predošlou vetou. Vikingskú tématiku mám rád, neviem, či máš o nej nejaké bližšie poznatky, ale každopádne sa ti podarilo vykresliť jej atmosféru - severania mali špeciálny prístup k životu, presne taký, ako to tam odznelo: "sral to pes." Ak sa podujmeš vytvoriť onú zbierku s Largenom a Holdanom ako hlavnými hrdinami, v mojej osobe získaš veľkého fanúška. Neviem, nakoľko ti ide o hodnovernosť, možno by ale nebolo na škodu kuknúť do širších historických reálií severanov - mytológie, zbroje, spôsobu života. To by som ťa už maximálne žral :)  
Spisovateľ/Autoradept na stopársky road trip Pridané dňa16. júna 2010 19:09:22
Kht
vďaka :) áno určite, som severnými národmi absolútne fascinovaný. Videl som takmer všetky filmy, ktoré sú k dispozícii a aj čo to som si načítal. Celkovo vikingská mytológia je podľa môjho gusta najlepšia a oveľa viacej sa mi páči ako grécka alebo egyptská.. na chladnom Severe, kde okrem zimy a smrti nie je nič isté, tak to je to pravé prostredie pre mňa :) avšak, nechcem to situovať priamo do nejakého Dánska, Švédska apod. pretože predsa len mi chýbajú poznatky a navyše celkom rád by som tam niekedy do toho priniesol trocha fantastiky a áno, ten stereotyp tam aj mne prekáža, ale mal som s ním jeden maličký zámer a to bolo naznačenie tej "mechanickosti" alebo jasného príkladu ako sa veci vyvíjajú. samozrejme, pokúsim sa týmto klišé záležitostiam vyvarovať a rozhodne sa tejto dvojici budem venovať, už si pripravujem aj ďalšie témy, ktoré sa však už (možno)budú vyvíjať menej drastickejšie (a možno nie :D)  
Spisovateľ/AutorKht Pridané dňa16. júna 2010 19:16:38
adept na stopársky road trip
1. K tej severskej mytológii, pravdepodobne to bude jej bližšou spätosťou so slovanským svetom ako stredomorské poňatie báje; predsa len, hmlistý opar nad borovicovým lesom, v koži odení bojovníci i bohovia a drsná príroda severu viac korešpondujú s Povislím, Polabím a okolím Pripiaťu, odkiaľ vzišli Slovania, celkovo je to ale individuálne, samozrejme. 2. Jasné, už chápem mechanickosť, ktorú si chcel zdôrazniť. Ale až teraz po vysvetlení, predtým som ju nezbadal :) 3. Nemal som namysli, aby si príbehy situoval na konkrétne miesto v konkrétnom čase. Skôr periférne využitie všeobecne známych slov ako Valhala, Valkýri, Odin, Thor, a pod., ktoré by podtrhli severské prostredie, resp. kľudne si viem predstaviť, že niektorý prvok z mytológie vytrhneš a zasadíš ho do svojho príbehu ako styčný bod, napr. Largen a Holdan stretnú Odina a trošku pofilozofujú, popíše im, ako prišiel k múdrosti - ako fascinovaný severanmi to vieš - načo by mu Larger odvetil - "tak kvôli tomu si oko dlabať nedám..." Chápeš, čo som mal na mysli? Naznačil si, že zbierka by obsahovala satyrické príbehy, hneď ma napadá postava Lokiho, ktorý je priam predurčený v tejto veci na výpomoc. 4. Ale všetko toto neber ako moje mudrovanie, je to tvoja tvorba :) V krátkosti som pozrel na Moldavské listy, ale som ich neprečítal a badám, že máš slušné historické povedomie. V budúcnosti si isto povymieňame názory, tak nech nám to píše :)  
Spisovateľ/Autoradept na stopársky road trip Pridané dňa16. júna 2010 19:52:28
Yao(nee)
Vy ste moji ľudia!!! :D  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa16. júna 2010 20:20:17
Kht
fuh :), málokedy sa takto dvaja ľudia nájdu s tými bohmi je to úžasný nápad :D, viem si to presne predstaviť. presne tak! fascinácia slovanskou mytológiou začala (ako inak) Geraltom avšak bohužiaľ skončila Červenákom (ktorý to všetko vyčerpal až na dno) a preto sa radšej špáram v týchto severanoch (aj keď aj to je orepaná téma) a vymýšľam Moldavské listy sú "projekt", na ktorom som pracoval trocha dlhšie (s prestávkami prbližne pol roka :D) a doťahoval som tam strašne veľa historických detailov a snažil sa to spraviť najautentickejšie ako sa dalo a preto sa opäť do takto historických poviedok nebudem púšťat lebo úprimne to bolo peklo (ale som rád, že som to dokončil) práve dokončujem ďalšiu poviedku o dvoch hrdinoch s omrznutými zadkami, ktorá možno uzrie svetlo internetu ešte dnes (ak sa posnažím), avšak prezatiaľ prezradím aspoň názov = "Largen sa chystá ženiť" :)  
Spisovateľ/AutorKht Pridané dňa16. júna 2010 20:59:11
adept na stopársky road trip
Tak tak, Červenák to celé vysal, po tých nociach, čo robil strážnika a popritom to hádzal na papier... A aj celkovo je to, ako vravíš, "orepaná" téma, rozoberajú ju ako historické diela, tak fantasy a ťažko tam už niečo vydumať extra. Mňa osobne fascinuje psychológia, preto práve v nej vidím spôsob, ako postaviť do iného uhla niečo otrepané. V spojení s malým filozofovaním zasadeným do rámca historickej témy (bez toho, aby si musel históriu vyštudovať) sa dá dosiahnuť originálny výsledok. O niečo podobné sa snažím v jednom dielku, ktoré som nadnesene nazval ságou a možno ho tu raz capnem. A poviem ti pravdu, vyštudoval som históriu a do napísania čo možno najautentickejšej historickej poviedky by som sa nepustil :) naozaj si človek pri hrubom vykreslení doby vystačí s náznakmi; pokiaľ ale naozaj nepíše čo možno najautentickejšiu historickú poviedku :) nuž, som zvedavý, jak to Largenovi vypáli, samotná téma poskytuje pekné možnosti, po ktorých sa dá pustiť, no radšej pomaly a dobre ako narýchlo a scapane  
Spisovateľ/Autoradept na stopársky road trip Pridané dňa16. júna 2010 21:28:35
Yao(nee)
U mňa to začalo slavistikou... slovanský národ bol do špiku kostí nesmierne zvrhlý!!!  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa16. júna 2010 21:03:25
adept na stopársky road trip
konkretizuj, lebo som nepochopil, čo u teba začalo slavistikou a prečo bol slovanský národ do špiku kostí zvrhlý? :)  
Spisovateľ/Autoradept na stopársky road trip Pridané dňa16. júna 2010 21:33:15
Yao(nee)
To, ako som sa dostala postupne aj k severskej mytológii :) Kým som neabsolvovala vyššie uvedený predmet, bola som závislá na antike, potom prišla Schmidtova teória šírenia prajazyka (aj mnohé iné) a bum... odrazu sme tu mali aj iné než slovanské božstvá :)  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa16. júna 2010 21:42:13
Lukáš
Podla mna je to hlavne dobre napisane. A to jedine ma bavilo. Prepac.  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa16. júna 2010 11:25:18
Kht
"dobre napísané" :D ? ďakujem, ja som si myslel, že tá forma je hrozna a priznávam sa, že mám ešte určité medzery v ľudskej anatómii  
Spisovateľ/AutorKht Pridané dňa16. júna 2010 17:11:06
Yao(nee)
10 bodov - odporúčam
Neviem výstižne sformulovať pochvalu, takže dúfam, že to číselné hodnotenie urobím za mňa. *mne sa to brutálne páči!*  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa16. júna 2010 10:14:10
Kht
premýšľal som nad tým, že vytvorím takú zbierku krátkych satirických poviedok a táto dvojica (aj napriek tomu, že je vlastne už teoreticky mŕtva) tam bude mať hlavné miesto ďakujem :)  
Spisovateľ/AutorKht Pridané dňa16. júna 2010 17:09:36
dandan
.nema to zmysel ...mas pravdu  
Spisovateľ/Autordandan Pridané dňa16. júna 2010 07:52:37
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Kľúčové slová Kľúčové slová
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8