Jasná

Spisovateľ/ka: DJ Život | Vložené dňa: 20. júna 2010
http://citanie.madness.sk/view-29846.php

 

Rád zbieram pekné veci. Veci sú fajn. Skoro ako ľudia. Nájdem peknú malú šišku, čínsku mincu, prívesok alebo hocičo. Vytvorím si k tomu vzťah na základe páčivosti a potom to nazývam svojim obľúbeným predmetom. Keď ma estetický zážitok prejde alebo si nájdem nový objekt hodný môjho záujmu, starý si zo zvyku odložím do krabičky. Je to skôr krabica. A je dosť plná. Hračky sa zunujú a mojej truhlici „pokladov" pribúda na hmotnosti. Veľmi rád zbieram napríklad kamene. Tých tam mám aspoň kilo. Fialové, zelené, lesklé, hrboľaté, hladké, guľaté.....kamene zaujímavých tvarov všetkých veľkostí, čo mi prišli do cesty si ukladám na výstavnú poličku. A potom šup do krabice. Sú to chvíľkové záležitosti, čo mi robia radosť.

       Čo ale milujem zo všetkého najviac, sú veci, čo svietia. Blikajú. Vyžarujú. Keď je z čoho, založím oheň. Na kľúčoch nosím lampičku a svietim si s ňou len tak pre radosť, keď mi je smutno. Nerozumiem ako môžu ľudia také mať a nesvietiť si pri každej príležitosti. Ako môžu vyhodiť žiarovku skôr ako dosvieti....alebo aj potom. Nie je nič smutnejšie ako vyhasnutá kontrolka. Žiarovky si odkladám. Potom si sadnem a vymením v nich ohnivká. Noc je najskvelejšia doba.....dajú sa vtedy robiť veci pod rúškom tmy. Najlepšie pod lampou. Nie je to ako za dňa, kedy všetci plnia svoj denný program určený pohybom ohnivej gule po oblohe. Nič proti slnku. Svieti, bliká, vyžaruje jedna radosť. Tá masová pozornosť, ktorú vzbudzuje ma ale odrádza. Zatiaľ pulzujúce oranžové svetlá na opustenej nočnej križovatke, sviečky v kláštoroch, fakle v prázdnej bani svietia a niečo pri tom šepkajú. Majú charakter. Obsahujú nenapísanú poéziu, ktorej možnosť sa niekedy v ich prísvite zhmotňuje. Raz som išiel popri rieke. Šušťala si nocou a nenáhlivo sa valila kamsi za môj chrbát. Bola nádherná, zamatová tma a ja som v nej kráčal po betónovom múriku. Vzduch bol čerstvý a voňal samotou. Tmu aj múrik delili na časti iba pouličné lampy. Tie vyrastali z mojej betónovej trate každých 30 metrov a ja som sa okolo nich vždy jednou rukou prehupol. Bavilo ma kráčať slalomom a podávať ruku lampám. Každú som v duchu pozdravil:  Som rád, že si tu....svietili. Ako som tak kráčal po tom múriku, medzi tými lampami, ktoré boli stále ďalej a ďalej od seba, tak som sa zahĺbil, že som ani nevedel kde som. Iba ja a kráčanie. Videl som pár svetielok, úzku cestu, pohodlne objímaný tmou som kráčal ďalej, úplne bez cieľa. Bol som sám sebou a sám v sebe. Cítil som lásku. Bol to môj jediný pocit. Bez objektov, subjektov a čohokoľvek čo je navyše. Tak som sa doňho ponoril, že ma, asi po dlhej dobe, prekvapilo zistenie, že už vidím v diaľke pred sebou iba jediné svetielko. Blikalo vábne a trochu smutne. Opatrne pulzovalo ako keby nesvietiť nedokázalo, ale nevedelo, či chce byť videné. Pomaly som sa približoval a už som videl, že lampa to byť nemôže. Svetielko bolo pestrofarebné, oslňujúco jasné a prechádzalo sa po múriku. Odtiaľ kde stálo sa niesla tichá pieseň. Začul som:

Prečo láske musí stále niečo brániť?

Stále niečo v ceste stáť...

 

Tá melódia bola smutná a krásna. A to svetielko bola hviezdička. Keď si všimla, že som tam, prestala spievať. Ticho, ktoré nastalo ma zabalilo ako ťažký, starý koberec. Stál som tam a pozeral s pootvorenými ústami, ktoré som od údivu zabudol zavrieť. Prehovorila prvá:

     -„Ty si chlapec? Ak si človek, tak sa ťa bojím, ale ak si chlapec, tak si ma môžeš zobrať domov."

Chvíľu som zaváhal, (čo na to povedať??) ale nakoniec som odpovedal:

     - „Som chlapec. Nemusíš sa ma báť. A kto si ty?"

     - „Ahoj chlapec! Ja som Stella. Utekala som za jedným chlapcom, ale ušiel mi, lebo mal dlhšie nohy ako ja. Potom som spadla sem na tento múrik. Asi som sa stratila. Nechceš si so mnou zaspievať?"

           Chcel som. Bol som ďaleko od všetkého, oddelený od sveta tmou tmavšou a definitívnejšou, než smrť.  Jediné, čo som videl, bolo to nádherné, blýskavé svetlo. Tisícky lesklých, špicatých lúčov všetkých farieb spektra, ktorými ma oslňovala moja nová hviezdička na konci sveta. Spievali sme a bežali spolu. Rozprávali sme sa o tom, odkiaľ prišla ona a odkiaľ ja. Z čoho máme strach a čo ľúbime viac ako čokoládu. Pretekali sme sa v nápadoch a tešili sa ako deti skáčuce na nafukovacom hrade. Zmocnil sa ma pocit. Niečo.....niečo viac. S objektami, subjektami a všetkým, čo je navyše. Ona bola moje vysnívané svetielko a ja jej chlapec, ktorého sa nemusí báť, a ktorý pred ňou neutečie. Nebola to len tak nejaká náhoda. Vesmír nás zviedol dohromady. Niet pochýb. Hviezdy sú predsa z vesmíru. A chlapci tiež. Celú noc sme pretancovali a prespievali. Čítal som jej svoje básne a ona si vymýšľala svoje. Svet bol náš a my sme boli mimo neho, v sfére, ktorú sme si vytvorili len pre seba. Pomaly sa začalo rozvidnievať a nás sa po nepravdepodobne dlhokánskej nocí začala zmocňovať únava. Viac pohybu, ani viac šťastia by sme už nezniesli. Vzal som hviezdičku do rúk a niesol som si ju domov. Triasla sa. Pošepkala mi, že jej je zima a ja som si dýchal do dlaní, v ktorých sa uložila. Doma som ju položil na vankúš, dal jej bozk na dobrú noc a zaspal s úsmevom na perách. Zobudil som sa na obed, trochu ako po opici. Slnko pieklo ako bláznivé. Izba bola plná toho horúceho, oranžového svetla. Mal som zvláštny pocit. Ako keby mi niečo uniklo. Umyl som sa a postavil na čaj. Opäť v izbe mi padol pohľad na vankúš. Ležal na ňom malý kamienok. Bol to normálny kameň, takmer bez farby. Keď som ho zobral do ruky, bol krásne teplý. Asi od toho prekliateho slnka. Tak si hovorím, nie si extra pekný, ale dám si ťa do krabičky. Vypil som čaj a šiel do práce. Niekedy, keď som v noci doma sám, počujem peknú, smutnú pieseň. Ale to asi iba v mojej hlave. A neviem prečo, ale od istej doby tak nejak verím na lásku. Je to záhada. Tuším som bol vtedy na múriku.

Spisovateľov komentár k príspevku

almost true story


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
odporúčam
taký z druhej tej dúhovo-vesmírnej časti života príbeh...ľahký, jemný, kamienkovo-vílový otrie sa o Teba..a čuduj sa svete...ešte stále to funguje...:)  
Spisovateľ/Autormaaty Pridané dňa4. októbra 2010 17:26:56
DJ Život
aj sa naozaj trocha čudujem....Že funguje práve na teba :)a teším sa tomu....ide zima a treba veľa rozprávok na dlhé večery pri ohni alebo centrálnom kúrení. Dúfam, že to návštevníci tohto portálu tiež tak pojmú a pridajú svoju iskričku do prskavky ľahkej zimnej fantastiky  
Spisovateľ/AutorDJ Život Pridané dňa4. októbra 2010 17:57:38
ten uvod, ked hovoris o tych veciach, svetielkach a o tom ako kracas dajme tomu moze byt - celkom originalne vnimanie, ale odkedy si stretol hviezdicku, mal som slizcku na krajicku a to ja uz som v takych pripadoch velmi priebercivy, ci sa mi oplati plakat alebo nie, no a tentokrat sa mi to zdalo prisladke  
Spisovateľ/Autorritierrit Pridané dňa4. októbra 2010 13:32:28
DJ Život
niekedy sa zobudím a som ako z cukru. fakt. pomáham starým paniam. recyklujem. bicyklujem. a večer sa láskyplne prihováram rôznym svetielkam. s polnocou ale všetky hviezdičky a cukríčky poctivo zamykám do krabice a snívam o krvi a chuti živého mäsa na podnebí  
Spisovateľ/AutorDJ Život Pridané dňa4. októbra 2010 14:05:00
:)) ved ty si ten reakcionar! - co ho tu v 68 prisli hladat vojska varsavskej zmluvy  
Spisovateľ/Autorritierrit Pridané dňa4. októbra 2010 14:48:41
paula.l
súhlas s Mirkom, pekne - lepšie jak text hore :)))  
Spisovateľ/Autorpaula.l Pridané dňa4. októbra 2010 14:36:59
Miroslav Kapusta
Keby si tento koment vložil ako literárny text, bez váhania dám odpo + 10!  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa4. októbra 2010 14:21:20
DJ Život
srandy kopec s vami :)  
Spisovateľ/AutorDJ Život Pridané dňa4. októbra 2010 17:13:17
Miroslav Kapusta
To je možné, ale v tomto prípade som to myslel úplne vážne. Zároveň som tým chcel naznačiť, že písanie by malo byť ako voľné, prirodzené plynutie myšlienok. Mnohí autori sa snažíme svoje texty rôzne "vylepšiť" a tým ich vlastne zabíjame. Tvoj tok myšlienok v komente ma preto oslovil viac, ako samotný text. Ale kľudne sa môžeš aj smiať.  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa4. októbra 2010 17:54:30
DJ Život
zaujímavé....budem nad tým meditovať  
Spisovateľ/AutorDJ Život Pridané dňa4. októbra 2010 18:01:38
Lukáš
Obsah v tomto podani ma nebavil...prvych par viet som sa potesil, ze to vyzera prijemne a uvolnene a zaujimavo, no pre mna sa kuzlo po chvilke stratilo a nastupilo hlupe uvazovanie a spelo to k snad este nezazivnejsiemu koncu... Mozno som na to nemal naladu, ale skor sa mi to iba nepacilo...:) V podstate suhlasim s lili.p, co som mohol napisat hned :D  
Spisovateľ/AutorLukáš Pridané dňa21. júna 2010 19:01:59
paula.l
2 body
..bože to ODPORUCANIE ignoruj.. to som nechcela !!!!...  
Spisovateľ/Autorpaula.l Pridané dňa21. júna 2010 14:23:22
Ev0oD
.... fail?  
Spisovateľ/AutorEv0oD Pridané dňa21. júna 2010 14:39:10
paula.l
fail..  
Spisovateľ/Autorpaula.l Pridané dňa21. júna 2010 14:55:23
DJ Život
tuším som si cvrkol  
Spisovateľ/AutorDJ Život Pridané dňa21. júna 2010 14:33:24
paula.l
:DDD to som celá ja rozbehnem sa a takto to vypadáá..  
Spisovateľ/Autorpaula.l Pridané dňa21. júna 2010 14:35:33
DJ Život
čo keby si radšej niečo napísalaa? :)  
Spisovateľ/AutorDJ Život Pridané dňa21. júna 2010 14:38:13
paula.l
prečo?  
Spisovateľ/Autorpaula.l Pridané dňa21. júna 2010 14:43:34
DJ Život
silná otázka. občas si s ňou neviem rady.....lebo ťa to baví?? a ide ti to? a máš prsty na klávesnici a hlavu na krku?  
Spisovateľ/AutorDJ Život Pridané dňa21. júna 2010 14:46:18
paula.l
..tak díík za rady :DDD  
Spisovateľ/Autorpaula.l Pridané dňa21. júna 2010 14:54:39
paula.l
odporúčam
..dosť nudné, velmi jednoducho az nezaujimavo napisane..  
Spisovateľ/Autorpaula.l Pridané dňa21. júna 2010 14:21:54
Ev0oD
9 bodov - odporúčam
Taaaaak ako sa vyjadrili skôr - malý princ. Krásne, krásne, krásne úplne celé. Ale predsa chcem vytknúť "Svietiš krásne, som rád, že si tu". Ťažko obliecť do slov, ale jednoducho mám pocit, že sme veľmi balancovali na ostrí krásy. A v tej chvíli som stratil rovnováhu a spadol som napravo do prehnanej detskosti, či nasladlosti. Takisto ešte z celej krásy ma nepríjemne vyrušila veta "bola to láska na prvý pohľad". Aj text sa nejakú chvíľu niesol v danom nepríjemnom (áno, v kontexte to vyznelo ako nepríjemnom) clisché. (Keby sme chceli ísť do krajnosti "že prečo?" Pretože toto bolo práve pozorované očami nepoškvrnenými vedomosťami už videného. A zrazu bum niečo, čo počujeme stovky krát. Vyrušilo) A síce smiešny detail, ale predsa - ten font má čo znamenať? Fuuuuch... Jednak nechutné, jednak č,š,ť a spol. dával do iného fontu a už to vyzerá biedne. Ale nazad k pozitívu - skvelé, krásne, konečne som si prečítal niečo, čo mi spravilo velikánsku radosť.  
Spisovateľ/AutorEv0oD Pridané dňa21. júna 2010 14:14:45
DJ Život
páči sa mi tu! Sú tu ľudia, čo radi píšu a radi napíšu aj čo sa im páči a čo nepáči. S tým "svietiš krásne...." tiež nie som úplne v zhode, aj láska na prvý pohľad je riadny kameňák:)) Desne nerád prepisujem, ale hádam niečo vymyslím. A font sa mi páči (volá sa papyrus), škoda, že nevie písať zmäkčené......tak ale keď už by som sa trápil takýmito vecami, fakt by mi neostalo času na pozorovanie nočnej oblohy a radosť z myšlienky  
Spisovateľ/AutorDJ Život Pridané dňa21. júna 2010 14:31:03
vix-kike
10 bodov - odporúčam
pre mňa úplne nádherné, milujem Malého princa, pre mňa najkrajšia kniha a pri tvojom texte som mala pocit, že sa k nemu blížiš. Škoda, že som prišla na koniec, kľudne by som si ťa vedela čítať aj celý deň ak by to malo pokračovanie. ďakujem, že si mi úplne na sto percent obrátil dnešný deň :)  
Spisovateľ/Autorvix-kike Pridané dňa21. júna 2010 12:03:27
DJ Život
Ď! silno sa teším!! .....plánujem aj pokračovanie, ale najprv sa asi musí stať.....alebo niečo na ten spôsob  
Spisovateľ/AutorDJ Život Pridané dňa21. júna 2010 12:57:17
Yao(nee)
8 bodov - odporúčam
Pokus o nežnosť vyšla :) Zmenila by som iba typ písma, veľmi ťažko sa mi text čítal, dala by som si pozor na čiarky a na miesta, kde veľmi silný dôraz škodí, čím stráca text svoju snovú hravosť :) Viac výhrad nemám. Vlastne... veľmi si ma týmto krátkym príbehom potešil!  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa20. júna 2010 19:10:15
DJ Život
:)Dík za postrehy.......sú dobré  
Spisovateľ/AutorDJ Život Pridané dňa21. júna 2010 02:57:37
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Kľúčové slová Kľúčové slová
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8