Nič, len pravda.

Spisovateľ/ka: bejs-on | Vložené dňa: 8. júla 2010
http://citanie.madness.sk/view-30269.php

                Nie som maniak. Naozaj nie. Dokonca mám aj spoločenský život. Aj mimo facebooku. Proste len rada jem pri počítači.

                Začína to nenápadne. Tu kúsok pukanca, tam nejaká omrvinka. Spadne medzi shift a enter a ešte sa kúsok odkotúľa aby sa nedala vybrať.  Potom vedľa nej kvapne kúsok žĺtka z volského oka (áno, patrím presne k tým ľudom, ktorí sa musia prezliecť po každom jedle. Na podbradník si akosi neviem zvyknúť.) prípadne ešte nejaké tie chipsy, kávenky, semiačko z paradajky, pomarančový džús, káva...              

                Najzákernejšie na celej veci je, že to jedlo sa skrýva (v tejto chvíli som presvedčená, že celkom cieľavedome). Keď mi o pol jednej ráno kvapne na klávesnicu kečup a spraví fľak o veľkosti prepeličieho vajíčka, poviem si ako každý normálny človek, že celú klávesnicu konečne upracem ráno. Lenže ráno je už ten fľak niekde zalezený. Prečo by človek upratoval niečo, čo nie je úplne špinavé?

                Prvým znamením mi mal byť smrad. Lenže som štyri dni nevedela prísť na to, odkiaľ sa šíri. Vlastne. Po dvoch dňoch som si zvykla.

                Druhé znamenie sa po prvý raz objavilo , keď som si písala seminárku do školy. Ako hovorí Terry Prachett a s ním množstvo psychologických knižiek, človek vníma iba to, čo chce vnímať. Takže som si tento nový fenomén všimla až po pár dňoch. Tak si teda ťukám, píšem nezáživný úvod do seminárnej práce a zrazu sa z boku klávesnice rýchlosťou blesku a zároveň veľmi elegantným pohybom vynorí fialové chápadlo na konci rozšírené tak, že vyzerá ako neskutočná dlaň bez prstov. A strelí mi facku. Zvuk sa ešte chvíľu rozlieha v tmavom tichom byte, ale ako vravím, spočiatku som si to nevšimla. Nie som predsa postava v nejakej nezmyselnej fantasy poviedke! A tak som len automaticky opravila gramatickú chybu v poslednom napísanom slove.

                Sú isté látky, ktoré ehm, rozširujú hranice vnímavosti. Práve vďaka nim som si konečne všimla to chápadlo. Oni totiž aj znižujú potrebu písať gramaticky správne. Spočiatku mi to nepripadalo divné (hranice toho, čo je normálne a čo nie sa tiež dajú posúvať...). lenže po čase mi to začalo liezť na nervy. Chápadlo sa stalo mojím osobným cenzorom. Viac ako pol hodina na facebooku? Facka. Viac ako dve epizódy Dr Housea za sebou? Facka. Pornostránky? Facka. A keďže nepriateľom každého teroru sú informácie,  wikipedia neprichádzala do úvahy. Ten malý fialový drzáň dokonca kontroloval aké filmy si sťahujem. Aspoň, že hudobný vkus sme mali podobný.

                Keď som od nudy dočítala všetky knižky z knižnice, upratala celý byt, prezliekla periny, umyla okná, oprala závesy a preusporiadala kuchyňu (telka sa u mňa nevedie), začala som rozmýšľať, ako sa tej fialovej otravy zbaviť. Nechcela som ju odseknúť, bála som sa, že to funguje podobne ako s hlavami drakov a že mi vyrastú dve. Alebo, že mi to zababre celú moju krásnu obývačku krvou boh vie akej farby.

                Ako si tak teraz čítam, čo som napísala, keď sa človek začne báť, že fialové chápadlo vystreľujúce z klávesnice  jeho počítača a terorizuje ho už viac ako týždeň, mu postrieka obývačku žltou krvou, ktorá nepôjde dole... Uvážte sami, NIEČO NIE JE V PORIADKU!

                Nakoniec som šla do Baumaxu. Tam nájdete náradie, ktoré vyrieši takmer každý životný problém. A keď nie, nablízku je určite Hornbach. Takže v Baumaxe som si kúpila vŕtačku s veľa nástavcami a taký pliešok. Bol obdĺžnikového tvaru na koncoch rovný s dvoma dierkami a v strede ohnutý do oblúka. Vyzeralo to trochu ako grécke písmeno Ω (len boh vie, na čo sa to používa naozaj). A samozrejme štyri šruby.

                Keď som prišla domov zapojila som vŕtačku a všetko som nenápadne poukladala ku stolu. Potom som otvorila word a začala som písať. V duchu som sa chystala na gramatickú chybu, ktorá vytiahne môjho nepriateľa z úkrytu. Vedela som, že slovo vydieť ho rozzúri... CHŇAP!            Stihla som chytiť chápadlo skôr ako som dostala po ústach. Druhou rukou som chytila pliešok a za chvíľu, pomáhajúc si pravou nohou, oboma rukami,  jedným lakťom a jazykom, sa už chápadlo zvíjalo prišrubované k stolu. A dokonca sa mi podarilo neublížiť si!      

                „Tak! Priznaj sa! Kto ťa poslal? Matica slovenská? Moja slovenčinárka zo základnej?" „..." „Hm. Tak ty mlčíš. V chladničke mám sérum pravdy, ale strašne to bolí." „..." „Môj priateľ pracuje pre CIA a vie ako z vecí ako ty dostať pravdu!" (ha ha ha ha!) „..." „No dobre, ja mám času koľko chcem."

                Spokojne som si sadla a do playlistu som si nahádzala posledných šesť epizód Dr Housea z piatej série. Spravila som si pukance. Hrdá sama na seba som začala pozerať. PLESK! Pozrela som 4 sekundy tretej epizódy, keď sa z druhého konca klávesnice vymrštilo bledomodré chápadlo s oveľa väčšou dlaňou ako má to fialové. Pošúchala som si líce, vypla som BSplayer a odovzdane som sa vybrala do Baumaxu.

                Za desať dní som minula všetkých pätnásť plieškov (stále nevediac aký je ich originálny účel), šesťdesiat šrubiek a pokazila vŕtačku. Moja klávesnica vyzerala ako bizarná psychadelicky sfarbená chobotnica. Aj napriek tomu vždy, keď som sadla k počítaču, odniekiaľ sa vynoril nový farebný smrad a TRESK! PLESK! ŠVAC! MĽASK (superregenerujúca maska na tvár)! A iné onomatopoje. Moje utrpenie malo jednu jedinú svetlú stránku. Všetci ma chválili, že mám zdravú farbu.

                Dnes ráno celá situácia vyvrcholila. Chcela som sa pozrieť aké je počasie (vlastne mám v kuchyni za oknom teplomer. Dobre, možno som maniak... ). Lenže keď som začala ťukať názov stránky, zospodu klávesnice sa začali vysúvať tri mohutné chlpaté nohy. Ako dvíhali klávesnicu, pliešky väzniace chápadlá odstreľovali zo stola a poletovali po celej obývačke. Spod kláves F6 a F9 sa vysúvali tykadlá s pozoruhodne múdrymi a zároveň zlovestnými čiernymi očami. A, čo ma vydesilo najviac, tej beštii začali rásť zuby!         

                Rada si o sebe myslím, že disponujem bohorovným kľudom, ale toto bolo na mňa trochu priveľa. Ani neviem prečo schmatla som zošit a peračník postavený na stole a vrhla sa k najbližším dverám, ktoré zhodou okolností viedli na záchod (čo je celkom výhoda, vždy keď som v strese, treba mi pišať). Keď som za sebou zatvárala dvere, obzrela som sa  a videla som klávesnicu ako stojí na troch metrových nohách, mácha sedemnástimi farebnými chápadlami a z približne 150 zubov jej kvapkajú sliny. Jediná vec jej bránila aby sa na mňa vrhla: šnúra od elektriny, teraz už napnutá tak, že začala vyťahovať zástrčku zo steny. Šnúra od elektriny? Hm. To mi vnuklo istú myšlienku.

 

 

                Tak. Už viem ako sa cíti Catwoman. Je to neuveriteľné, ale som živá, nespadla som z tretieho poschodia, iba som k smrti vydesila susedu. Po náročnom lezeckom výkone, ktorý zahŕňal ozdobné rímsy, holubí trus a iné veci na, ktoré chcem radšej zabudnúť, sa mi totiž podarilo dostať sa zo záchodového okienka na jej balkón. Keď mi otvorila, iba som niečo zamrmlala a utekala som na chodbu, ku vchodovým dverám, obehla som výťah, vytrhla som dvierka zo skrinky uloženej v stene vedľa vypínača a ... Vypla som poistky! Potom som s malým srdiečkom položila ucho na svoje dvere. Ticho. Alebo? Nie, je tam ticho. Doriti! Veď som sa vymkla! Vôbec sa mi nechcelo ísť za tou starou rakaňou domovníčkou. Pýtať náhradné kľúče. Bez vysvetlenia prečo som sa vymkla. V pyžame. No nič. Bude to musieť prežiť.               

                Keď som odomykala dvere, ešte stále nebolo počuť z bytu žiadne zvuky. To, čo kedysi bývalo mojou klávesnicou, ležalo chcípnuté v strede obývačky a vyzeralo to trochu ako pes, ktorý sa udusil na vodítku. Ale viac ako neuveriteľná halucinácia.       

                Vytiahla som klávesnicu zo zástrčky. Aj počítač. Aj monitor. Mám ešte tú veľkú krabicu? Sakra! Nevadí. Mám ten obrovský starý kufor. Všetko som naukladala dnu („klávesnica" bola ešte teplá). Riadne som ho zavrela, oblepila lepiacou páskou a vyhodila do najbližšej smetnej bedne. Keď ten kufor vezme domov nejaký vyberač smetných košov, bude sa riadne čudovať.              

                Teraz sedím v obývačke na zemi a rozmýšľam, čo môže vyliezť za nejakej temnej noci z fénu alebo zo zástrčky. Plynového sporáka, chladničky či nedajbože záchoda. Asi si nechám vypnúť plyn vodu aj elektrinu, a za to, čo ušetrím si budem kupovať kilá trávy. Hm. Tak mi napadá, že v neďalekom lesíku je útulná  jaskyňa o ktorej bezdomovci zatiaľ nevedia...

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
Yao(nee)
9 bodov - odporúčam
Toto bolo lepšie než Jumanji!!! Teda, viac-menej daná chlpatá vec s chápadlami iba poriadne prevychovala :) Sem-tam ti ušla štylistika, takže sa raz za čas stalo, že som sa musela vrátiť na začiatok vety, aby som našla stratenú niť, no úspešne a veľmi rada som sa prepracovala ku koncu - nič iné mi ani nezostávalo, keďže rozprávanie naozaj nepustilo!  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa8. júla 2010 21:14:43
dakujem...  
Spisovateľ/Autorbejs-on Pridané dňa9. júla 2010 08:10:58
paula.l
2 body
..si sa potrebovala vykecať  
Spisovateľ/Autorpaula.l Pridané dňa8. júla 2010 14:10:53
no rozhodne sa netvarim ze je to nejake vazne umenie... skor sa tak hram. dufajuc ze niekoho mozno pobavim.  
Spisovateľ/Autorbejs-on Pridané dňa9. júla 2010 08:07:49
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Kľúčové slová Kľúčové slová
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8