Hrôza zvaná POKEC

Spisovateľ/ka: LenKuš | Vložené dňa: 20. júla 2010
http://citanie.madness.sk/view-30504.php

Poznáte ten pocit, keď sa ráno zobudíte a viete, že tento deň bude o ničom? Tak presne tento istý pocit som mala, keď som sa zobudila do upršaného, melancholického a unudeného sobotňajšieho rána.

Keď som vstala z postele, zistila som, že som sama doma. Nič zvláštne, naši už asi odišli na nákup, ale aj tak mi tento pocit samoty nijak nepridal na nálade. A tak, aby som mala aspoň akú-takú ilúziu socializácie, zapla som si počítač a išla som na facebook. Keď som tak pozerala na tú známu modrú stránku začala som premýšľať, ako som sa na ňu vlastne dostala. Podrobnosti som síce nevedela, ale pamätám si, že to bola viac menej náhoda a nič ma tam spočiatku neťahalo. Vtedy som bola totižto úplne fascinovaná pokecom. Akonáhle som si spomenula na pokec, moje oči sa zaplnili horúcimi slzami. „Pokec!..ach, aký som ja len zradca!" Veď práve táto stránka mi toho tak veľa dala a ja som taká nevďačná, že sa ho ani neunúvam z času na čas navštíviť. A tak som si vyťukala moju kedysi najnavštevovanejšiu doménu. Síce mi chvíľku trvalo rozpamätať sa na prihlasovacie meno a heslo, ale za krátky okamih som už obdivovala svoj prastarý profil, ktorý som kedysi považovala za vtipný, no dnes mi pripadal skôr trápny a detinský. Ale ani tento fakt ma neodradil od môjho rozcíteného spomínania na časy dávno-minulé, ktoré sa už nikdy nevrátia.

Začala som premýšľať, prečo som vlastne odtiaľto odišla. Určite to bolo aj kvôli tomu, že som našla zaujímavejšiu a navštevovanejšiu internetovú stránku, ale tento dôvod sa mi zdal príliš povrchný na takúto trestuhodnú neveru. Ale moja pamäť mi nijak nenašepkávala. Nevadí, to nie je dôležité. Išla som si teda pohľadať nejakú chat miestnosť. Spočiatku som bola trocha zhrozená z ponuky, ktorú som tam našla. Akosi som si nevedela nájsť tú pravú medzi miestnosťami typu: Malý diabliQ, žiletkovPoRuke, Chcéém Pusúú alebo nie som tu ok, a tak som sa uchýlila k tej najmenej nebezpečnej alternatíve a tou bola stará dobrá miestnosť Do Pohody. Kedysi tento názov odpovedal aj obsahu príspevkov v tomto chat room, no teraz nie. Tie príspevky vonkoncom neboli Do Pohody! Chvíľku som len šokovane civela na pár nezrozumiteľne napísaných textov typu:  Ahojte ktorý zlatučký chlapček mi rozbliká obáločku? plosím erpé :) CmuQ :-* „ alebo: „heey, ty si pathqina kamhkaaa...shiqovna xi xi xi", „ mojqa, uz si zdravucka? musis papat vela vitaminoqou, aby si si posilnila imunitny systemiq :P" alebo „JhQááá sSa tháááQ nudQááám KtOOrRRRý QwapŠfeQ Mňááááá zaAschráníííí? éééRPéééé x*"....veľmi časté tu boli príspevky typu: „ Ahojte Ja som pravá Lady Gaga...som na pokeci len pár dní..píšte mi...xixi :D".

Tak toto nie!!! Síce som tvor empatický, ale toto by bolo veľa aj na Terminátora! Začalo ma zaujímať, aké ťažké životné situácie museli týchto mladých ľudí priviesť k takému nepochopiteľnému konaniu. A námatkovo som si začala prezerať profily. Prvé, čo som si všimla je, že sa vytratili profily ľudí vo veku viac ako 16 rokov a pribudlo množstvo profilov, najmä mladých dievčatok, ktoré sa svetu prezentujú s fotkou odfotenou o zrkadlo, s vyšpúlenými perami a neodmysliteľným „peacom". Vo  svojch profiloch o sebe tvrdia že :" ....THAQZE sewasiq wsetkym...na zaciatok lubim mojix FRIENDS!bez nich by moj zivot bol iba unudeny a zniceny:P lubim sqelu babenqwu vevushku:D moja jedna z naj kamosiek...ptm milujem svoj BASKET...IT is my life!... a daaalej asi taq ze aj s mojou rodkou je total haluz hlavne ked nam preskakuju piliny:D:D... z hudbicky asi taq ze punk-rock a naj skupina je GOOD CHARLOTTE..."
O svojom zraku sa jedna dievčina vyjadrila takto: "xDD mám okuliare do diaľky, mALa bY šOm nOšiŤ oQujIAjE x( nOm hjOznE njEčO ae nEmBojtE sA xD jA iX WOoBec nEnOsIiim .. bLeeeeee xD xD xD xd ibA dOmQa pjI tELQe xD..."
Oči:" kjAsnUčQee zELenUčQee xD jUj mOyE očQá sA mI stWašnE pAčjA xD kjAAsnUčQe jaQo mAčIčQa xD a stAjE ix mÁm nAmAjoWanee na čieJnoo xD cEjUzQa a očnÉ tIEnE sÚ mOY LiFe xD xDD cOOOL...".
V profile jedného chlapca som si všimla komentár jedného dievčaťa, ktorý vyzeral takto: „super chalan...bose thaky srandofny kks...tho akoze fakt....a kks hlawne w zime bose tho sa proste neda....kks ale je tho superr chalan thakhy haluzak riadny sakkk ...a riadna sranda aj na turistickom juj bosee.....thoo tezz mnoo...ake mam tha rada akoze chapess cheeeeej.....kks tho akoze facka mno kks ....a akoze send kiss..."

A vtedy som si spomenula! Presne kvôli týmto pubertálnym, slovenčinu-ničiacim adolescentom som prestala chodiť na tento skazený portál! Ale zas skúsme sa vžiť do ich situácie. Celý tento svet sa hmýri rôznymi štýlmi a tieto deti v túžbe byť originálnym  kopírujú správanie toho druhého. Tak veľmi hľadajú svoju cestu, svoje miesto vo svete a neviem, či práve podobné psychické výlevy im napomôžu na ceste k inteligencii...skôr naopak..

Ale rozhodne mi toto poznanie pomohlo- zistila som, že som vďačná za detstvo bez internetu!

Spisovateľov komentár k príspevku

použité citácie sú skopírované priamo z pokecu


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
odporúčam
Sak to sa ani precítat nedá tie veci s pokecu :D .. ale je to pekne.. uprimné :)..a úplne súhlasím :)  
Spisovateľ/AutorIwa Pridané dňa20. júna 2011 20:04:43
10 bodov - odporúčam
Hh... uz dlho som sa tak nezasmiala na nejakom článku, ale toto ma zabilo. Ešte teraz sa pochechtávam na tom, čo to tam tí Pokecáci píšu :D...  
Spisovateľ/AutorTaylorinka Pridané dňa16. apríla 2011 20:48:54
a ešte k tomu... mohla by som to zverejniť na mojom blogu? samozrejme pod tvojim menom... že mi to dovolíš? :D  
Spisovateľ/AutorTaylorinka Pridané dňa14. júna 2011 15:20:35
jasnačka, bude mi cťou :)  
Spisovateľ/AutorLenKuš Pridané dňa15. júna 2011 20:35:42
Norn
5 bodov - odporúčam
Naozaj pravda. Práve pre toto som prestala chodiť na nezmyselnú stránku a to je Pokec. Keď človek číta tie veci čo tam ľudia píšu. Je to hnus. A tie deti ktoré tam sú naozaj som nemala také dectvo ako majú dnešné deti. Na pokec chodia len zúfalí ľudia čo si nevedia napríklad nájsť lásku či kamaráta v reálnom živote a to je dosť smutné. Všetko to pekné čo bolo sa vytráca. Ani predtým to nebolo nič moc ale teraz je to čím ďalej tým horšie. V pokeci som sa dosť sklamala. A bolo my dosť ublížené čo sa týka internetu. A teraz si dávam väčší pozor a som rada. Veď neskôr si to niektorý tý ľudia uvedomia. Na Facebook tiež moc nechodím iba kvôli niektorým ľuďom čo dobre poznám v tom je aj Facebook lepší že máte tam iba ľudí ktorých poznáte a a spoň niečo o nich viete. Je to o moc nezbepečnejšie. A keď by bolo najlepšie nebyť ani na jednom z portálov. A vyhnúť sa nezmyselným veciam a skôr byť v tom reálnom živote.  
Spisovateľ/AutorNorn Pridané dňa14. apríla 2011 21:48:45
9 bodov - odporúčam
A pre toto nie som ani na pokeci ani na facebooku. :D  
Spisovateľ/AutorDŠHP Pridané dňa20. februára 2011 13:40:50
Lady K
odporúčam
toto by bolo veľa aj na Terminátora! - súhlasím!!! tie ukážky - musela som si to vytlačiť a s perom po písmenku lúštiť, aby som to prečítala...inak, už aj na FB sa začínajú objavovať...nech nás Pravidlá slovenského pravopisu a Vekový priemer užívateľov FB chráni pred touto morovou epidémiou!!!  
Spisovateľ/AutorLady K Pridané dňa17. septembra 2010 15:21:29
odporúčam
Trávim leto na lazoch a je tu mnoho mladých rodín z BA, ktorí učia svoje detičky pásť kozičky, kravičky... Ani ich nenapadne sadnúť k internetu. Asi si tiež spomenuli na svoje detstvo, alebo im svoje detstvo na lazoch tak príťažlivo vykreslili starí rodičia.  
Spisovateľ/Autordatelinka Pridané dňa25. júla 2010 20:42:57
Yao(nee)
Vopred sa ospravedlňujem za svoj, asi najdlhší post na tomto serveri i za to, že som využila nový príspevok, inak by sa mi text nepekne zlial, čo by spôsobilo ťažkosti pri čítaní :) Fejtón (Mistrík – v skratke): je ľahšia, prístupnejšia forma prejavu, ktorý vychádza zo skutočných udalostí a javov. Jeho funkcia je nenápadne a do značnej miery nepriamo vyjadriť osobné stanovisko. Jednou z jeho dominantných znakov je adresnosť a zámernosť. Fejtón nemá literárnu stavbu, jeho kompozícia sa vyznačuje cyklickosťou a v konečnej podobe je to „obrázok“. Fejtón – ako textový celok – so zreteľom na svoju funkciu býva koncentrovaný a nečlenený. Ide o duchaplné a vtipné rozprávanie o aktuálnej veci, ktoré sa môže končiť vtipnou, prekvapujúcou pointou, ale pointa/zmysel môže byť aj nenápadne rozprestretý a zakomponovaný v celom texte. Od rozprávania umeleckej prózy sa zásadne odlišuje svojou konkrétnosťou, dokumentárnosťou, silnou oporou o fakty a údaje. Lexika fejtónu je nevyvážená, lebo popri tom, že sa v ňom uplatňuje aj nepriame pomenovanie, polysémia, je tu dosť konkrétnych dát a a údajov, ktoré ho robia konkrétnym. Vo fejtóne sa nevyjadruje postoj iba pasívnou formou, ale názor autora sa presadzuje využívaním všetkých možných sugestívnych prvkov. Hnev, sarkazmus, žiaľ, humor, to všetko prijímateľa atakuje, všetko má aktívnu podobu. Fejtón, to nie je samoúčelné rozprávanie na pobavenie čitateľa, ako napríklad poviedka. Fejtón je dobrý vtedy, ak vyvoláva okamžité reakcie u čitateľa, provokuje ho, irituje či znepokojuje. Vlastný záver je teda niekde mimo neho, nie v ňom. Dokončenie si „doplní“ prijímateľ sám. Z vyššie uvedeného tvoj text nesplnil ani len 30% požadovaných vlastností tohto útvaru. Áno, text sa snaží pomocou rozčúlenia a občasného ironizujúceho podtónu podať tvoje subjektívne stanovisko voči načrtnutej problematike – chatová komunikácia a jej deformácia písomného prejavu v oblasti jazykovednej -, avšak problematika, nad ktorou sa ty sama pozastavuješ, je naozaj iba načrtnutá, spísaná povrchne, bez faktov/údajov (pár viet a rozbor niečieho profilu nie je ani len minimom, ktorého sa dá v tomto prípade dotknúť), kompletných informácií, a vychádzajúca iba z jedného zdroja/Pokec. Vieš, keď už sa raz púšťam do takzvanej chatovej komunikácie, mala by som v prvom rade vedieť: a) čo je to komunikácia a čo je jej predmetom ; b) zložky komunikácie/autor, adresát, informácia, komunikačný kanál, komunikačný kód, komunikačné prostredie c) čo je to internet a na akom princípe funguje d) chat a jeho hlavné zložky/nick, grafická stránka, komunikačné funkcie grafických znakov a chyby, ku ktorým dochádza v ich používaní a až potom môžeš prejsť k analýze štylisticko-jazykovej, čiže: a) syntax b) typy viet c) syntaktické defektívne konštrukcie d) lexikálne hľadisko e) diferenciácia slovnej zásoby/štylistické hľadisko, expresívne a emocionálne hľadisko/sémantické hľadisko/hľadisko spisovnosti/ slovná zásoba z hľadiska aktívneho a pasívneho používania slov/z hľadiska pôvodu f) tvorba slov g) morfologické hľadisko h) pravopisné chyby i) štylistika Až potom všetkom sa môžeš pustiť do písania fejtónu. Do jeho výstavby a obsahu, aby to neskončilo iba pri niekoľkých vetách a výkriku do tmy, ktorý má taktiež isté gramatické chyby :) ps: Na túto problematiku ťa mala vlastne upozorniť hlavne pani učiteľka slovenčiny – vysvetliť ti, do čoho sa to chceš pustiť, aké problémy môžu vzniknúť, čo sa vo fejtóne smie a čo naopak nie je žiadané a že samotná téma by bola viac-menej prospešná v takom tom pekne dlhom odbornom jazykovednom výskume. ps1: A opováž mi napísať, že po mojom dlhom príspevku končíš s písaním, inak dostaneš poza uši! Talent rozhodne máš :)  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa23. júla 2010 11:40:15
Lady K
ja by som len toľko chcela - vieš, koľko je na SR učiteliek SJ, ktoré svoju prácu fakt MILUJÚ a ktoré po niekoľkých rokoch opravovania diktátov stále na slovenčinu takpovediac nezanevreli a nemajú ju kdesi v teplých krajinách - teda hlavne čo sa týka "literárnej vedy" o štýloch a pod.? Myslím, že je ich veľmi veľmi máličko. Ale máš pravdu, učiteľka slovenčiny by MALA takéto veci učiť, vysvetľovať, ozrejmovať...bohužiaľ tomu tak nie je, česť výnimkám. Ja tiež nikdy netuším, či mám na PC rozpísané poviedky, romány, alebo kýho čerta... :-/  
Spisovateľ/AutorLady K Pridané dňa17. septembra 2010 15:26:34
Yao(nee)
Nie je to len o učiteľoch :) Je to aj o tom, že si niečo k danej problematike sami naštudujeme, pretože chceme a pretože nás to baví :)  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa17. septembra 2010 22:37:23
Lady K
;-))) to je jasné, uviedla som to len ako "príklad"... aký máš k niečomu vzťah, tak sa k tomu aj správaš, to je jasné, teda ak mám rada napr. zvieratá či písanie, tak je jasné, že sa o nich/o tom chcem dozvedieť čo najviac... ;-)  
Spisovateľ/AutorLady K Pridané dňa19. septembra 2010 19:28:11
Yao(nee)
Jj... len škoda, že veľa ľudí (vrátane učiteliek sj/lv) to nerobieva :( No, aspoň nás táto maličkosť môže hriať pri srdci :)  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa19. septembra 2010 19:37:58
Aj napriek všetkým tvojm očividným znalostiam, ktoré sú nepopierateľné, si za svojím dielom stojím... a môžem ťa ubezpečiť, že s písaním rozhodne nekončím...:)  
Spisovateľ/AutorLenKuš Pridané dňa23. júla 2010 15:48:06
DJ Život
zaujímavá sonda! tie Q-čka a ďalšie nadbytočné písmená nemajú chybu. najlepšie je QwapŠfeQ :))  
Spisovateľ/AutorDJ Život Pridané dňa20. júla 2010 19:22:55
Yao(nee)
Mám... dve otázky (aby som mohla vôbec napísať pár slov k tomuto dielu): a) prečo fejtón? b) prečo práve Pokec?  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa20. júla 2010 16:48:14
Toto je pôvodne moja školská slohová práca a tému pokec som si vybrala lebo som chcela poukázať na tento problém, o ktorom mnohí ľudia, ktorí podobne ako ja na pokec už nechodia,nevedia. Podľa mňa takéto veci značne deformujú slovenčinu aj samotné charaktery ľudí.  
Spisovateľ/AutorLenKuš Pridané dňa22. júla 2010 19:54:27
Yao(nee)
Text mi totiž svojou štruktúrou ten fejtón akosi nepripomína, skôr v ňom vidím mnoho úvahových prvkov :) A čo sa Pokecu týka - problematika písomnej internetovej komunikácie a deformácia až hanobenie nášho materinského jazyka sa neskrýva iba na jednom portáli podobného typu. Problémy nespisovného vyjadrovania nájdeš úplne kdekoľvek na internete, a to v oveľa horšej forme.  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa22. júla 2010 22:22:48
Ja osobne som nikde inde na internete nenašla horšie vyjadrovanie ako na pokeci, preto som o tom písala...a fejtón má obsahovať, okrem opisného a rozprávacieho, aj úvahový slohovoý postup...takže si myslím, že to nie je až úplne od veci...ale každopádne ďakujem za tvoj názor :)  
Spisovateľ/AutorLenKuš Pridané dňa23. júla 2010 09:31:17
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8