Ovocie (dráma)

Spisovateľ/ka: Janes | Vložené dňa: 10. augusta 2010
http://citanie.madness.sk/view-30889.php

Ovocie

 

Prológ:

 

     Ako ovocie označujeme plody alebo semená viacročných rastlín, najčastejšie drevín. Ovocie obvykle rozdeľujeme na ovocie mierneho pásma, tropické a subtropické ovocie.

 

 

Šupka:

 

Časť ovocia, viditeľná z vonkajšej strany. Vďaka šupke sa nám zdá ovocie príťažlivé, ale nevýhodou je, že nevieme ako ovocie vyzerá pod ňou.

 

Monológ No.1: Muž A.

 

Brutálne, nemôžem sa sústrediť na nič, ani na prácu ani na školu ani o hudbe už toľko nepremýšľam. Ležím v posteli, v ruke držím tu Wildeovu knihu napísanú v českom preklade a myslím len na ňu. Nie je to možné! Dva rozhovory, dva! Na mňa asi ešte nič tak silno nezapôsobilo. Som v totálnej riti. Zaľúbenosť má veľké  vedľajšie účinky. Cítim že je pre mňa na mieru ako riť na šerbeľ. Videl som, že sa teší. Tie je oči ma dostávajú do roviny akejsi slušnosti, akoby chcela povedať aby som bol na ňu slušný a zároveň akoby vyžadovala istú dávku úcty. Takéto ženy som si vždy vážil.

 

Dužina:

 

Časť ovocia, kde zisťujeme celkovú kvalitu druhu.

Monológ No1: Muž A

 

Bol som ako malé decko. Išli pomaly, z ich intonácie reči som usúdil, že preberajú osobnú tému. Nebol som v kostole. Klamal som. Moja fantázia pracovala na plné obrátky a predstavoval som si obrazy najmenej pravdepodobné. Je mi jasné, že o počasí sa nebavili. Som zvedavý aké vysvetlenie mi poskytne.

 

Monológ No2 : Muž A

 

Priateľstvo funguje princípom, že dvaja ľudia si rozumejú a priateľstvo potom funguje. V tomto princípe však môže nastať situácia kde existuje človek aktívny a človek pasívny. Človek aktívny je ochotný obetovať sa pre vzťah a človek pasívny je zvyčajne extrovertný a užíva si skupiny ľudí a potom sa zvezie. Priateľstvo je sociálne dielo, pretože sú vzťahy, ktoré sú naozaj umeleckým dielom. Už nemám dobrý pocit, keď mám byť nejakým aktivátorom vzťahu, druhého naháňať, nútiť, kričať, naťahovať sa a hlavne mať z toho zlý pocit. Priateľstvo je vecou dvoch ľudí (obaja sa chcú stretávať) a každý prispieva malými kúskami do veľkého celku a vracia sa im to sto násobne späť.

 

Monológ No3 : Žena B

 

Mávaš v mnohých veciach pravdu, ale v mnohých nie. Neviem prečo si veci vysvetľuješ že mi na tebe nezáleží a že som vo vzťahu tá, ktorá berie, ale ak si to myslíš, tak prosím. Je pravda, že som viac extrovertka a veľa času trávim s ľuďmi, to musíš pochopiť, nechcela som aby si ma zle pochopil. Stále počúvam výčitky keď ti zavolám a keď nemôžem tak mi aj tak vyčítaš. Niekedy ani nedvihnem, lebo to nechcem riešiť, ale možno zabúdaš, že som aj ja myslela na teba a vzdala sa niektorých vecí pre teba napríklad školskej oslavy na ktorú som vážne chcela ísť a ani som sa nemusela trepať do Košíc aby som ti kúpila to jebnuté víno, ale to je len môj uhol pohľadu. Možno som vážne sebecká a nedávam ti toľko koľko by si chcel.

 

Jadro

 

Tvorí zvyčajne nekonzumovateľnú časť ovocia. V istých prípadoch jedinú konzumovateľnú.

 

Monológ No1 : Muž A

 

Láska je vedomosť. Vedomosť o tom, že pôsobíme v živote toho druhého na sto percent. To je také radostné. Preto je žiarlivosť taká silná a preto ľudia často podliehajú kvôli láske sebaklamu. Je to cit. Stav mysle. Sklamania z lásky sú bolestivé preto, lebo sme si boli na sto percent istí. Sebaklam môže byť veľmi silný. Láska možno tvrdo udrie, ale žiarlivosť je ťažké niesť. Je to ako s krásnymi ženami ale v skutočnosti sú neviditeľné ako hovorili v jednom filme. Nevidíme ich jadro, vidíme len peknú šupku. V skutočnosti nemáme záujem sa naozaj zahryznúť. Pýta sa prečo by som s ňou chcel chodiť? Nechcel. Aspoň nie s takou aká je teraz, ale neuvedomuje si, že náš vzťah by bol diametrálne rozdielny ak by sa mi otvorila.

 

Dialóg No1 : Muž A, žena C (osoba č.2)

 

A: čo keby som si ťa dal na večeru? Najskôr by som ťa vykefoval, potom by som ťa obaril slanou vodou, varil až kým by sa ti neotvorila škeblička a vyjedol by som jej obsah a zapíjal ju nejakým hrozne dobrým moselským?

C: Ty sa nezaprieš, darmo.

A: A tvoje perie by som si odložil.

C: A dobre si sa vyspal? Alebo si zase chtivý?

A: Páči sa ti koncert?

C: Zaujímavé.

A: Ja som si seba samého vždy predstavoval ako jedlo. Hlavne ako ruský Caviar, alebo korytnačiu polievku.

C: Ja už fakt žasnem.

A: Čo by si chcela byť ty? Odhadujem ťa na nejaký druh mušličiek alebo si krupica, či zemiaková kaša?

C: Ja som jahoda.

A: Jahodu by som si dal. Ponoril by som si ju do Moet Chandon Brut a vcucol ju ako grilovanú sardinku.

C: Fajné.

A: Alebo by si mohla byť údená šprota a ja by som sa s tebou delil celé roky o konzervu. Boli by sme dve údené šproty v oleji. A robili by sme si mastné orgie a okolo nás by zúrila vojna a jedného dňa by nás zožral nejaký vojak.

C: Fascinuje ma tvoja fantázia.

A: Alebo by sme mohli byť kvasená kapusta a smrdeli by sme spolu.

C: Ty kokos.

A: Najskôr by sme rástli v záhrade a potom by prišla nejaká sadistická babička a vytrhla by nás zo zeme, nastrúhala, naložila do suda, nachriakala. Nedopatrením a zlým skladovaním by sme vykvasili alkoholovo a potom by sme sa vyliali v pitvore a tam by vyrástli fialky. Keby nebolo na zemi paštrnáka nemal by som rád fialky. Mám rád paštrnák, lebo vonia ako fialky. A keby nebolo na zemi fialky paštrnák by mi bol rovnako ukradnutý ako kaleráb či reďkovky.

C: Toto by sme mali nechať ďalšej generácii.

A: Alebo ťa len tak zožerem, moje črevo je strašne super.

C: Ty si celý super.

A: Vážne by to chcelo opáčiť ťa a hlavne tvoju otvárajúcu sa sladkovodnú slávku... Moje črevo je čisto exkluzívne. Pozitívne neopotrebované! Keď som zožral Fredyho Mercuryho a Curta Kobaina založili si tam kapelu a podpísali sa mi na apendix...

 

Spozorovaný dialóg No2  medzi ženou C a mužom X.

 

X: Zachovala si sa ako najväčšia... Nestojíš mi za to. Mrzí ma to, že si sa tak zachovala... Nikdy by som nepovedal, že sa zachováš tak úboho.

C: že ja som sa zachoval úboho? Tak porozmýšľaj ako úboho si sa choval ty! Dobre? A chcel si povedať že ako najväčšia piča?  Kľudne, už som si na to z tvojej strany akosi zvykla. Asi preto som sa zachovala tak úboho.

 

Dialóg No3 medzi mužom A a ženou B

 

A: Nevieš sa v mojej prítomnosti uvoľniť? Alebo sa to týka len mňa?

B: Ja? V tvojej? Viem sa uvoľniť. Nemám najmenší problém.

A Mám z teba taký pocit, že len čo prichádzam, tak sa celá napneš. Alebo ti privodzujem zlú náladu?

B: To nie je v tom. Je to v tom, že ty mi privodzuješ zlú náladu tým ako sa niekedy správaš. Teraz mi budeš tvrdiť, že to tak nie je a podobne. Ale tvoj vzťah ku mne sa zmenil o 96 stupňov. Niekedy som sa ti páčila a teším sa z tvojej prítomnosti a som s tebou rada. Teraz mám pocit, že si len taký sarkastický lektor, ktorý všetko komentuje, kritizuje a ja sa cítim ako by som si tým že som s tebou plnila nejakú úlohu, ktorú musím mať do školy. Asi ma aj tak nechápeš.

A: Veď stále hovoríš že ma máš rada.

B: Veď aj mám.

A: Ak sa správam zle, tak ja reagujem len na teba. Veď keď som ťa vyhodil zo svojho súkromného života sľúbila si, že sa niečo zmení a ja som spravil kompromis. Vzal som si to k srdcu a čo sa zmenilo? Nič.

B: Ale ja neviem čo mám zmeniť. Stále niečo mám. Stále mi niečo skríži plány a musím sa prispôsobiť. Ale nedajbože by som ti povedala zmenu plánu. To ty nechceš ani počuť. Tak ti nikdy nesľubujem nič.

A: Tak nič si mi pre istotu nesľúbila už celé mesiace ale bolo to tvoje rozhodnutie zachrániť náš vzťah. Ty si chcela šancu. To nehovorí žena ktorá niekoho nemá rada, to robí človek, ktorý si toho druhého váži a niečo chce.

B: Tak pozri, ak ja mám byť v nejakej podmienke tak to proste sprav. Mňa to bude mrzieť ale prežijem to. Ja tiež od teba čakám oveľa viac ako mi dávaš posledné mesiace. Tiež sa nedočkám. Tiež ťa pomaly prestávam mať rada, ale nepovedala som ti ani raz, že sa s tebou prestanem stretávať kvôli tomu.

A: Človek nečíta knihy, ktoré mu nič nedávajú.

 

Dialóg No4 medzi ženou D a mužom A.

 

D: Počúvaj, nepôjdete tohto týždňa aj s B niekam sadnúť obidvaja?

A: B niekam volať tak to je zložitá záležitosť. Akurát dnes sme boli spolu. Je urážlivá ako baba v prechode. Ale zajtra idem na vernisáž do galérie, ak chceš, môžeš ísť so mnou.

D: Ako je na teba urazená?

A:  Ona sa strašne ľahko urazí za každú blbosť, som jej že nečudo že vyzerá tak ako vyzerá keď si na seba vešia tony lacnej bižutérie. No a už bol oheň na streche. Teda nie žeby som niekedy videl bore vyzerajúcu ženu vďaka lacnej bižutérii. A rozpláva sa nad takými debilinami ako hliníkový prsteň v tvare kvietka s bielou glazúrou. A človeka ide šlak trafiť a potom veľká diskusia o tom kto má pravdu a kto nie, že som hnusný a že ma už nemá ani z tretiny tak rada ako ma mala rada a podobne. Potom sme sa začali rozprávať o sexe a všetko sa vyžehlilo.

D: Ach A Žene len komplimenty. To nevieš?

A: Prosím ťa. Ja viem tlačiť kaleráby do hlavy veľmi efektívne, ale viem aj povedať čo si myslím a keď si myslím, že vyzerá na hovno, tak podľa môjho názoru na hovno vyzerá! A ja som jej veril, že sa zmení a vieš čo? Zmenila sa akurát konzistencia jej stolice a môjho semena!

D: Čo máš proti nej? Veď si hovoril, že ste v pohode. Aj ona hovorila, že radi pôjdete. Hovorila v množnom čísle o vás.

A: Kedysi ma zaujímalo čo si myslí až kým som neprišiel na to, že si v kuse len serie do huby, kašle na vlastné sľuby, je to obyčajný rozmaznaný jedináčik, ktorý očakáva od sveta jednanie v rukavičkách. Ale ja som jej hovoril: Pozri B, svet je hnoj! Ľudia ťa opľujú, oserú, vykašlú sa na teba! To je svet. Možno to znie ako jednostranné kydanie bez jej spätnej väzby, ale ja som už psychicky zničený. A keď sa stretneme tak sa tvárime že sa máme radi, vedieme zdvorilostné debaty, potom odrazu kanvica pretečie len tak z ničoho nič a už to syčí!

 

Dialóg No5 medzi mužom A a ženou B

 

A: Daj mi návod ako ťa mám mať rád, keď robíš čo robíš a keď sa takto urazene správaš v kuse! Žiaľ vytrhla si ma z tejto ilúzie o tebe.

B: Tak to je tvoja vina, že si si o mne vytvoril ilúziu. Ja že som urazená? Nebuď smiešny. Ty mi v kuse niečo vyčítaš, ty neustále hráš urazeného pretože nenapíšem, nezavolám. Ja urazená nie som a ani včera som nebola. Proste som odišla lebo som pochopila, že ma pomaly prestávaš mať rád. Tak proste nechajme to tak. Je mi to ľúto.

A: Máš pravdu, prestávam ťa mať rád. Nejavíš o mňa žiaden záujem, nikdy ma nikam nevoláš a na ďalší deň vyhlásiš, že si vynaložila všetko úsilie len na to aby si ma ubezpečila, že to tak nie je pričom si ani prstom nepohla! Dal som ti možnosť napraviť to. Nič. Ja som sa snažil, nechal som sa presvedčiť, že si ma vážiš a podobné superlatívy ale zrejme je to všetko ináč. Ja som chcel. Ale na to sám nestačím a vidím, že tebe na mne vôbec nezáleží, len hovoríš prázdne slová akejsi pseudolásky. Vieš že naozaj ja som na vine že som si vytvoril ilúziu o tebe? No najhoršie na tom všetkom je to, že tá ilúzia bola na tebe to najlepšie. Náš vzťah končí.

 

 

Epilóg

 

Ovocie zostáva stále dôležitou zložkou ľudskej potravy, obsahuje značné množstvá vitamínov, minerálnych látok, sacharidov a vlákniny...

 

 

 

 

Spisovateľov komentár k príspevku

sociálna štúdia


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.

Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Kľúčové slová Kľúčové slová
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8