Kto to tam bubnuje bubnuje?

Spisovateľ/ka: Andrej Nejakij | Vložené dňa: 24. septembra 2010
http://citanie.madness.sk/view-31715.php

 

„Úložisko (tvojich) kostí / zažiari ako rubín / v dvojitom svetle - / keď na sklo / doľahnú / pukliny / v prvom mrazivom ráne / ktoréhosi z rokov / a ľad zapraská." Ivan Laučík


„Ja myslím, že tam bol." Prvý zo štyroch mužov nechtom prechádzal po preliačine v stole. „Už sa v tom nerýp. Je ako je." Zvyšní dvaja mlčky hľadeli do zeme. Vietor narážal do ich prístrešku z kostí. Postupne sa prestávali hýbať.

Asi päť metrov za provizórnym barovým pultom sa otvorili dvere. Šuchotavým krokom z nich vyšla žena. „Tak poďte." Muži sa bez slov zdvihli a odkráčali na druhý koniec miestnosti. Tam otvorili dvere v stene. Za nimi mŕtvola s hlavou v záchode. Muži ju vzali a vyniesli ju za budovu, do malého premrznutého skladu. Tam ju položili na zem a prevliekli cez ňu modrý igelit. Vrátili sa dnu a z vlasov si vytriasali zašednutý sneh.

„Kurva, to bol chlap. Vyliečil mi zub. Tak ma bolel, že som nemohol piť, nerv mi živo pulzoval. Ústa tŕpli, bolo to ako vnútro plechovice. Len on z neho dokázal vytiahnuť všetko zlé. A ako krásne páchol benzínom."

„Nikto nehovorí, že Tuan bol zlý chlap.." Podráždený hlas druhého muža súznel s vetrom. (Chvenie pohárov.) „Sám vedel, kam ide. Bol tam, bol tam, áno, naozaj bol. Tam, kde neboli ani tí prví, a ty to vieš. Nikto nemôže prežiť styk s takou silou. Tobôž nie jej majiteľ. Chápeš? Tak už mlč."

* * *

„Poď, no tak, poď." Chlapec ťahal dievča cez zasnežené chodníky ku starej garáži. Potom ju pustil a z útrob svojej parky vylovil baterku pozliepanú striebornou lepiacou páskou. S vŕzganím otvoril garážové dvere a obaja vnikli dnu. Lúč baterky dopadol priamo na kapotu starého džípu. Pootočenie kľúča. Otvorenie dverí. A obaja v aute. Chlapec dvere pribuchol a potom baterku zhasol. Nič sa nedialo. Potom prehovoril. „Všade navôkol je tma. Tma je všetko, čo ťa momentálne obklopuje. Daj mi ruku. Aha. Môžeš ju prestrčiť aj tadiaľ, kde by ti vo svetle prekážali dvere. Lebo žiadne dvere nie sú, nie je ani džíp. Je len tma. Rozumieš?" Neisté kroky, dievčenský hlas. „Vieš, umrel, umrel Tuan. Kto, kto ju teraz vylieči?"

* * *

Nánosy ľadu rozrážané ťažkými topánkami. Vzostup nahor. V rukách bubon zakrytý sobou kožou. Všetci mlčali. Vedeli totiž, že každé slovo, ktoré bude vyslovené, zanechá v tunajšom ľade svoj pevný a nenávratný odkaz. Ten by narušil jeho ticho a štruktúru. Plietol by myšlienky pútnikov. Všetci si sadli a pustili sa do cmúľania zelených krídel. V skrehnutých prstoch ich držali z bázňou; krídla boli v týchto končinách vzácnosťou, dovezené zo zemí, kde slnko hreje. Zrak upierali na nekonečné pláne. Tony snehu. Pod nimi pulzujúce praskliny. Jeden napokon zašepkal: „Tu si oddýchneme."

Krídla im pretekali organizmom a extrahovali odkazy ich zmätených a premrznutých snov. Teda: ten divý roj ich vlasov pred očami je vlastne tieň. Beloba slnka ich pokrýva ako oko sondy, len praskanie stále cestu dokážu pripomenúť. Všade naokolo ženy, zástupy žien, okolo obrovskej mohyly, oheň horí, úplne všetko je pripravené. Bdie a tlie v nás esencia mĺkveho Tuana, tu v tomto živom, dýchajúcom prístreší. Už len zadné strany papiera v nás prerežú to živé a blčiace, dejeme sa v bahne neistôt. Keby sme za hlavami neťahali ťažké prilbice, boli by sme živý roj boli divý roj vlasov boli a bubny okolo mohyly lebo kdesi v sondách možno iné praskanie možno s týmto slovom spájajúce sa možno haleo možno gi sajš f,weo mo lebo, emožno az som m a asi svietime.-

Uplynulo niekoľko hodín. Všetci simultánne vstali. Po návrate toho nebudú o ceste na vrchol veľa hovoriť; tento postup bol totiž jednotvárny a jasný. (Detský prst prechádzajúci po okraji jablka bez jedinej vrásky, hmyzu.) V jednej z puklín bola zaseknutá chrčiaca vysielačka. Muži opatrne položili bubon. Čupli si a natiahli k nej svoje dychtivé uši.

„.. rozlievali smrte.. všade blany.. biela látka mastný šál.. unikali sme skrz svetlo .. len produkt tlačenia tlačenia očníc .. Ktosi, ktosi bubnuje.. aspoň takto.. neodkláňajte, neodkláňajte vyšívaný sneh.. chýbajú receptory.. sent at 9398PM.. vidíme sa, vidíme sa všetci v jednej zúrivej betón rozrývajúcej bezprašnej pneumatike .. vidíme vidíme priatelia len prejdite, prejdite skrz .. KtosiBubnujeKtosiBubnujeKtosiBubnujeKtosiBubnuje.."

Vysielačka bola primrznutá. Nedala sa vybrať. V slučke neustále opakovala jediný odkaz. Pokračovalo sa v ceste. Tuanov bubon môže odpočívať jedine na vrchole.

* * *

„Chcel som to dievča naučiť toľko, toľko veľa. Nemám čas. Jej sny sú vzácne. Nesmie vedieť, že vidí, a vidieť, že vie. Kto by to v konečnom dôsledku chcel? Postupne, nenápadne ju musíš postrkovať. Ona sama napokon vykoná púť."

„Prečo sa tentokrát nepýtaš, či rozumiem?"

„Lebo tentokrát rozumieť musíš."

Starec namočil kus látky do malej nádobky s benzínom a potrel si čelo. Potom potrel čelo aj mladému návštevníkovi a gestom ruky mu naznačil, aby odišiel.

* * *

Horiaci sud už je zahasený. Večera skončila. Celý huňatý roj ťažkých kabátov a kapucní sa rozpŕcha do všetkých strán. Líhajú si v svojich príbytkoch, prikrývajú sa celtami. Z garáže vychádzajú siluety dievčaťa a chlapca. „Už musím, musím ísť," povie dievča, zamáva chlapcovi a uteká naproti ostrému vetru. Nenápadne vkĺza do skladu s benzínom. Tam si sadá, z kabáta vyťahuje papier a malú ceruzku. Píše.

 

 

Poznačení prišli,
Prišli,
Rozlievali smrte,
Mali všade blany.
Biela látka mastný šál
Z krku mi už celkom skĺzol,
Unikali sme skrz svetlo,
Svetlo bolo neisté,
Neviem, možno bolo
Len produktom tlačenia,
Tlačenia očníc, teda tých mojich, mojich očníc,
Ktosi, ktosi bubnuje,
Vo vzdialenom svetle - aspoň takto,
Neodkláňajte sa odomňa, neodkláňajte -
Vyšívaný sneh je mäkká prikrývka,
Hoci chýbajú receptory.
Vidíme sa, vidíme sa všetci v jednej zúrivej
Betón rozrývajúcej bezprašnej pneumatike ..
Vidíme, vidíme priatelia, len prejdite, prejdite skrz.
Ktosi bubnuje. Neutícha.

 

Spisovateľov komentár k príspevku

gonna hit the valley like a battering ram


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
Laci
8 bodov - odporúčam
veľmi sa mi to páčilo. mám takýto štýl rád a je to pre mňa oživenie na tejto stránke, plnej toho a neviemčoho, k čomu neinklinujem tak veľmi :) Na prvý krát som to čítal rýchlejšie a pochopil tak 50% :D, ale zostalo to v hlave. škoda, že po 2. prečítaní sa mi vidí celá pointa taká príliš nevygradovaná (?), lyrika je ale veľmi pekná a vyvážená (?, nie som zase slovenčinár) a ked ma to ťahá, a zanechá nejaký dojem, tak je dobre :) Krásna atmosféra.  
Spisovateľ/AutorLaci Pridané dňa6. októbra 2010 23:11:05
Andrej Nejakij
dik dik.  
Spisovateľ/AutorAndrej Nejakij Pridané dňa7. októbra 2010 11:50:24
Tmúš Krnetz
7 bodov
prvé dva odseky sú super a vytvárajú dobrý základ. potom? také blúdenie a blúznenie, ktoré si žiada slušnejšiu pointu. chýba tomu zdramatizovanie, spád, šmrnc, niečo. a prvé dva odseky by boli slušným rozbehom, len si skĺzol...  
Spisovateľ/AutorTmúš Krnetz Pridané dňa26. septembra 2010 09:49:27
Andrej Nejakij
rad bludim a bluznim  
Spisovateľ/AutorAndrej Nejakij Pridané dňa26. septembra 2010 12:55:58
patrik.ps
odporúčam
no mne si zabubnoval do rytmu... veľmi dobrá práca ! keby si sa naučil aj takto komentovať tvojich neobľúbených autorov...tešil by som sa stále na tvoje nové veci...  
Spisovateľ/Autorpatrik.ps Pridané dňa25. septembra 2010 21:25:30
pathagonia
aký súvis má spracovanie dielo v transponovaní do komentov? respektíve...trochu primitívne kydnúť že obľúbenosť závisí od "agility autora v komentovaní najmä za predpokladu,že nebude obsahovať antagonistický podtón,,,však????????  
Spisovateľ/Autorpathagonia Pridané dňa25. septembra 2010 21:28:59
patrik.ps
toto nebolo o mne... dal som tu koment, k istému dielu, ktorý si asi nestihla prečítať, lebo už je zmazaný autorom... myslím, že Andrej ho čítal, pretože bol prihlásený...  
Spisovateľ/Autorpatrik.ps Pridané dňa25. septembra 2010 21:33:33
pathagonia
tak nabudúce treba pouvažovať nad možnosťou súkromného komentu, nakolko mna ako nestranného "pozorovateľa" môže iritovať také "globalizačné vecné vyhlásenie "- ktoré akože malo "vychádzať" a korešpondovať s niečím, čo už de facto tu nie je a tým pádom, je nemožné zaujať k nemu stanovisko  
Spisovateľ/Autorpathagonia Pridané dňa25. septembra 2010 21:40:31
patrik.ps
s tým úplne súhlasím... na svoju obranu môžem povedať len toľko, že veci sa udiali rýchlo a možno som nezareagoval úplne správne, ale nič nemení na tom to, že autor svoje dielo stiahol... malo by to tak byť ? ktoré vôbec nebolo zlé...  
Spisovateľ/Autorpatrik.ps Pridané dňa25. septembra 2010 21:56:34
Andrej Nejakij
ak nevie znasat kritiku, nech nepublikuje, hovoril som to uz milionkrat a poviem to znova.. tym, ze tu vec da na net, musi ratat s tym, ze moze byt aj negativne okomentovana.. a vycital si mi tam preco jej radsej nepoviem co zmenit.. myslim, ze fakt, ze by mohla zapojit trocha invencie a mozgu a nejebnut na net hocico co napise na kolene za dve minuty uz autorke povedane bolo, takze naozaj nemam co ine napisat, kazdopadne moje negativne komenty (v nicom neurazajuce pokial viem, to, ze neverim vykonstruovanym gycom je moj literarny postoj a vyjadril som ho pod marcelinym dielom) stahovat nehodlam, praveze dufam, ze budu absenciu akejkolvek invencie autorke z casu na cas pripominat a ktovie, mozno raz.. samozrejme, nie som zas absolutny bastard, keby niekto pisal o tom, ako mu umrie mama alebo zastrelia brata tak mu nebudem vytykat absenciu originality a len si ticho pre seba poviem, ze je to citove vydieranie jaksvin.. tolko odomna well  
Spisovateľ/AutorAndrej Nejakij Pridané dňa25. septembra 2010 22:04:24
patrik.ps
v poriadku Andrej. rozumiem. ale myslím si, že práve od teba, ktorý tu originalitu naozaj prezentuješ a chválim ťa za to... vidno, že si naozaj inteligentný muž... práve preto, by sa mi od teba žiadalo podať pomocnú ruku...  
Spisovateľ/Autorpatrik.ps Pridané dňa25. septembra 2010 22:11:56
pathagonia
toto ma už iba rozosmialo,-  
Spisovateľ/Autorpathagonia Pridané dňa25. septembra 2010 22:14:24
patrik.ps
a tak by to malo byť. všetko ukončiť úsmevom...  
Spisovateľ/Autorpatrik.ps Pridané dňa25. septembra 2010 22:21:52
Andrej Nejakij
ja som ju podal, prave tym, ze priamo komentujem a poviem, co si o veci myslim.  
Spisovateľ/AutorAndrej Nejakij Pridané dňa25. septembra 2010 22:13:58
patrik.ps
zabudnime na to... život ide ďalej... prajem veľa originálnych myšlienok...  
Spisovateľ/Autorpatrik.ps Pridané dňa25. septembra 2010 22:40:01
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8