Hujovo ( 1 )

Spisovateľ/ka: Ato Železniak | Vložené dňa: 4. októbra 2010
http://citanie.madness.sk/view-31924.php
Dedo sa lúčil so svojou milenkou. Stáli vo dverách a vášnivo sa bozkávali, dokonale tak blokovali vstup do krčmy, nikto sa k nim nechcel priblížiť a obísť ich nebolo možné. Babka mu behala jednou rukou po zadku a Dedo sa jej hral s vlasmi. Napokon prestali, babka mu na rozlúčku pošepkala do ucha - Achoj.
- Ahoj. - Odpovedal.
Otočil sa a pomalými krôčikmi si to namieril späť k výčapu.
- Už ani tá erekcia nie je to, čo za socializmu bývala. - Zamrmlal. Vzal pohár čerstvo načapovaného piva a vypil ho troma enormnými glgmi.
- Kapitalizmus .. - Povedal sarkasticky krčmár, vzal jeho pohár a začal doňho čapovať ďalšie pivo.
- Kapitalizmus! - Poznamenal Dedo, nosom sa zhlboka nadýchol - PFUJ! - a odpľul si na podlahu.
Čvachtavé rozplesknutie sopľa nachvíľu prerušilo konštantný bzukot múch, miešaný s pokrikmi a hlasmi ostatných štamgastov. Započúval sa do konverzácie mladých ľudí, ktorý stáli pri výčape, neďaleko neho. Mladí, mohli mať tak 25 rokov, boli oblečení ako cyklisti, Dedo preto usúdil že dva z tých troch bicyklov vonku budú určite patriť im.
- Šport je nebezpečný. - Vravel jeden z nich. - Moja babka mala 60 rokov, keď začala športovať. Každý deň odbehla 5 kilometrov. Dnes má 68 rokov, a nikto nevie, kde sa momentálne nachádza.
Dedo prišiel na to, komu patrí ten tretí bicykel. Pozeral sa na svoj pľuvanec na zemi, keď v tom prišiel drobný čierny psík, s hustou srsťou a nepríjemným výrazom tvári. Psa poznal, volal sa Amsterdam, a vedel že keď tu je on, tak tu niekde musí byť aj jeho majiteľ, Jakubko. Hľadel na psa, ako ňuchá jeho pľuvanec. V tom si pes ľahol na chrbát a začal sa váľať v jeho pľuvanci.
- Upratuješ Amsterdam, upratuješ? - zaznel odniekadiaľ Jakubkov hlas.
Cigáň Jakubko bol bývalý reprezentant Československa v gymnastike mužov. Mal zvláštnu vrodenú očnú vadu, ľavé oko mal hnedé, pravé modré. Nosil husté dlhé čierne fúzy, kt
orými dokonale filtroval penu z piva ako morský prísavník. Tiež nimi cedil cestoviny, keď jedol polievku. Cestoviny mu nechutili. Pohladkal Amsterdama, prešiel k Dedovi a podal mu ruku, na ktorej mal teraz okrem iného aj Dedov sopeľ. Bol bosý, na sebe mal slamený klobúk, plavky a hrubú červenú flanelovú košeľu, ktorá bola v tomto ročnom období veľmi nekomfortná. Mal zapnuté všetky gombíky, až to vyzeralo tak, že ho to pri krku škrtí. Sadol si na barovú stoličku, objednal si deci borovičky, deci malinovky a dva lángoše, ktoré už boli staršie, krčmár ich preto musel zohriať v mikrovlnke.
Aha.. - Povedal, a ukázal na svoje trasúce sa ruky. - Kukaj akú triašku mám.. To mám z toho že nepijem, kukaj akú triašku mám.. - Zamrmlal - Ráno som sa chcel vyčúrať, ale nechtiac som si ho vyhonil. Tak som sa vyčúral až keď som dorazil sem.
- Počuj Jakub, ty si elektrikár?
- Nie, ja som gymnasta. - Povedal, a bosou nohou si rozopol najvrchnejší gombík na košeli.- Ale pracoval som aj ako elektrikár. Prečo sa pýtaš?
- Počuj mám taký problém. Počuj, nefunguje mi ovládač na televízor.
- A máš ho zapnutý?
- Ovládač?
- Televízor. - Jakubko si odpil z borovičky, vzal jeden lángoš a hodil ho na zem Amsterdamovi. Ten lángoš oňuchal, chvíľu na neho zamyslene hľadel, potom si ľahol na zem a začal sa v ňom váľať.
- Televízor je v poriadku. - Odpovedal. - Ešte minule šiel jak hodinky. A dneska už nič. Stará so mnou zjapala, že dávajú argentínske telenovely po anglicky od maďarov, a ona ich nemôže pozerať.
- S DOVOLENÍM. - Vošiel medzi nich Oliver, ďalší z tamojších štamgastov. Objednal si malé pivo s rumom a igelitku plnú starých syrových pagáčov. - To pre moju dcéru Helenu. Nech má čo chrúmať. - Dodal.
- Príde na návštevu? Kedy?
- Niéé.. Helenka žije v Amerike s priateľom a dcérkou. Lenže jej priateľ bral dcérku do školy a havarovali. Priateľ zomrel na mieste, dcérka až v nemocnici. Priateľov byt zdedili jeho rodičia, moja Helenka teraz musí bývať v nejakej ubytovni, kam ju poslali z centra pomoci pre imigrantov. Tak vravím si reku, pošlem jej pár pagáčov, nech nie je smutná. - Povedal, a ušká igelitky s pagáčmi si obmotal okolo zápästia. Vzal svoj poldecák rumu a bachol ho do seba tak rýchlo, že z toho Deda s Jakubkom myklo. Potom sa chystal odísť, spravil krok vpred a nohou stúpil na poslintaný, osopľaný, mastný lángoš. Šmykol sa a igelitka mu vyletela z ruky. Pagáče sa rozleteli po celej krčme a na niekoľkých stoloch zhodili ešte nedopité poháre alkoholu. Samozrejme sa na to strhla slovná potýčka, ktorá behom okamihu prerástla do pästného súboju davu podnapitých dôchodcov. V krčme sa spustil krik, nadávky, tupé údery a lietajúce stoličky. Najmladší zo zúčastnených, menom Oto, mal 57 rokov. Najstarší mal 89 rokov a provokoval najmladšieho, 57 ročného Ota.
- No poď ty zasran, poď! Myslíš si že sa ťa ľaknem? Poď zasran, poď - Vytiahol si opasok z nohavíc a obmotal si ho okolo ruky, čím vznikla akási napodobenina boxera. - Poď zasran, zmaľujem ti ksicht tak, že ani vlastná mať ťa nespozná.
- Moja mama už nežije. - Odpovedal Oto.
- Tak ťa pošlem za ňou ty pahliak zasraný! Poď, no poď! - Provokoval ho ďalej. Od hnevu na neho vyceril zuby. Mal len dva, ostatné mu už povypadali. V tom sa do scény vmiešal aj krčmár, rozbehol sa a z celej sily udrel 89 ročného bojovníka do spánku. Ten padol na zem, no ihneď sa postavil, a svojími dvoma zubami sa zahryzol krčmárovi do nosa ako upír. Krčmárove nozdry začali krvácať. V spoločnom objatí dopadli obaja na zem, na lángoš.
Tu si Dedo s Jakubkom povedali, že zmiznú, kým je to možné. Vyšli pred krčmu kde ich v momente oslepilo poludňajšie slniečko. Jakubko prižmúril oči ako krt a začal hľadať svoj bicykel. Po chvíľke ho našiel. Bicykel mal provizórne zabezpečený retiazkou s gumovou zátkou, ktorú ukradol z umývadla v krčme. Predné koleso bicykla ňou priviazal o stojany, použil pritom uzol, ktorý vraj pozná len on a Amsterdam.
- Počuj, pozrieš sa mi na ten ovládač?
- Dobre, ale vezmeš mi borovičku. - Povedal Jakubko a zamyslel sa. - A ak ti ho opravím, tak dve borovičky.
Sadol si na bicykel a chystali sa odísť k Dedovi. Býval neďaleko krčmy, len o dve ulice ďalej. Jakubko sa zastavil - Na niekoho sme zabudli.
- Amsterdááám!
Amsterdam vybehol von z krčmy. V papuľke zvieral kus syrového pagáča. Jakubko zoskočil z bicykla.
- Dobrý psík, dobrý.. - Hladkal ho. Potom chytil Amsterdama za papuľku, vytiahol z nej pagáč, a zjedol ho. Sadol si na bicykel a pokračovali k Dedovi.

Spisovateľov komentár k príspevku

Píšem, píšem.. ale nič nezverejňujem. Mám obavy z toho, že ak by som niečo začal zverejňovať po častiach, mohlo by sa mi stať že neskôr budem potrebovať niečo zmeniť, a už to nebude možné. A tak ma napadlo, začnem písať ďalšie „dielko“.. a risknem to, budem ho zverejňovať. Tak uvidím čo z toho bude :) príjemné čítanie prajem. A prosím - kritizujte. Díky. Ato.


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
7 bodov - odporúčam
Z jedného príspevku sa nedá povedať aký bude celok. A máš pravdu, že kým dostane kniha konečnú podobu prechádza desiatkami korekcií. Ak ti nedôjde dych s tým teplým príjemným humorom a svojskou zápletkou, myslím, že by to mohlo byť prudko čitateľné.  
Spisovateľ/Autorjarah Pridané dňa6. novembra 2010 12:06:22
Ato Železniak
Dúfajme že mi to vydrží :) Ďakujem za prečítanie.  
Spisovateľ/AutorAto Železniak Pridané dňa14. novembra 2010 23:42:40
8 bodov
dobré, aj som sa zasmial, dosť veľa motívov na jednu poviedku  
Spisovateľ/Autorjosezuna Pridané dňa4. novembra 2010 21:09:49
Ato Železniak
no :) predpokladajme že jedného dňa by to mohol byť aj román :) nemusím sa preto báť napr. vytvárať ďalšie a ďalšie postavy. Ďakujem za prečítanie.  
Spisovateľ/AutorAto Železniak Pridané dňa14. novembra 2010 23:40:47
Yao(nee)
9 bodov - odporúčam
Priznám sa, že podobné témy nevyhľadávam, čítam v minimálnom množstve a som na ne do istej miery alergická. Jednoducho je ich veľa a 80% z nich sa ani len nedá čítať! Ako však spomenuli kolegovia - aj isté veci iba pre efekt mali v diele svoje miesto a hoc sa textu nevenovalo veľa pozornosti, dielo dokázalo osloviť. A to aj napriek tomu, že tému dvakrát nemusím :)  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa7. októbra 2010 09:18:11
Ato Železniak
Ďakujem. Beriem ako úspech to, že sa ti to páčilo aj napriek tomu že téma nesadla :) Čo sa textu týka, na obhajobu snáď len toľko že mi trvalo cca 20-30 minút(ešte som pritom hral šach), kým som to celé vymyslel/napísal, čiže nejak extra som sa tomu nevenoval noo. Nabudúce sa posnažím o čosi viac.  
Spisovateľ/AutorAto Železniak Pridané dňa11. októbra 2010 01:08:38
odporúčam
jediná výčitka s tým sopľom si to až moc natiahol na môj vkus ,ale inak sa mi to veľmi dobre čítalo:))  
Spisovateľ/AutorVladimír Dvorščák Pridané dňa5. októbra 2010 17:39:27
Ato Železniak
Ďakujem. Som rád že sa páčilo, nechutnosti môžem skúsiť obmedziť :) To "dobré čítanie" je prioritou, žiadne záhady, otázky.. nič nad čím by sa trebalo zastaviť a zamyslieť.. pokúsim sa to dodržať aj v ďalších častiach.  
Spisovateľ/AutorAto Železniak Pridané dňa7. októbra 2010 02:45:57
Silas
8 bodov - odporúčam
píš ďalej, ide ti to dobre  
Spisovateľ/AutorSilas Pridané dňa5. októbra 2010 09:14:56
Ato Železniak
Ďakujem, ďakujem.  
Spisovateľ/AutorAto Železniak Pridané dňa7. októbra 2010 02:46:13
Miroslav Kapusta
8 bodov - odporúčam
Úprimne poviem, že som mal z toho čítania príjemný pocit. Niektoré momenty mi síce prišli tak trochu na efekt, ale vcelku veľmi dobre a najmä s humorom a nadsázkou popísaná atmosféra. Vôbec to nie je márne, aj keď ako "román" si to viem ťažšie predstaviť /v ďalšom pokračovaní/, ale ako slušné poviedky - kedykoľvek. Bez pochýb, talent máš a bolo by škodou tajiť ho pred čitateľskou verejnosťou.  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa5. októbra 2010 09:01:24
Ato Železniak
Ďakujem ďakujem.. takáto kritika sa tááák dobre číta :). Inak si od tohto Hujova nejak moc nesľubujem, šlo mi hl. o to aby to na čítaní nevyzeralo tak, že som úplne rezignoval. Je to len taká bokovka, viac sa venujem inej tvorbe. Ale som rád že sa ti to páčilo, budem sa snažiť si to nepokašľať.  
Spisovateľ/AutorAto Železniak Pridané dňa7. októbra 2010 03:11:05
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8