Dievča so znamením kapitola 9.

Spisovateľ/ka: Annaru | Vložené dňa: 6. novembra 2010
http://citanie.madness.sk/view-32515.php
 

9.kapitola

 

 

Cailleach zostupovala po schodoch dolu do kuchyne. Pred tým než začne pondelkové dlhé vyučovanie a hlavne cesta autobusom, chce sa najesť. Dlhé vlasy jej búchali o kolená, na ktorých dnes mala rifle, na ktorých boli našité kraťase a rolák s potrhanými rukávmi. Pravdaže bielo-šedej farby. Sú to vlastne jej obľúbené farby.

 

Sadla si za stôl a začala raňajkovať. Brian, ktorý sa otočil od okna a pozrel na ňu sa začal dusiť. Zabehlo mu. Pár krát sa pobúchal po hrudi a potom si rýchlo prisadol ku Cailleach. Obzrel sa okolo seba či tam okrem nich už nik druhý nie je a až potom sa k nej naklonil a šeptom sa jej spýtal: „Čo si si spravila s vlasmi?"

 

Cailleach chytila prameň nezákonne dlhých vlasov a chvíľu ho skúmala. „Čo by s nimi bolo?" nakoniec sa spýtala a hrala, že nemá potuchy o čom Brian hovorí. Vedela však, že naráža na to, že sú opäť raz vo svojej pôvodnej dĺžke.

 

„Veď..." no musel stíchnuť, pretože do miestnosti vbehol Sven a vyzeral, že má skvelú náladu. Veď aj mal prečo; strávil super víkend. S veľkým šťastným úsmevom sa prechádzal po kuchyni a hádzal do tašky, čo mu prišlo pod ruku a čo mohol neskôr zjesť.

 

„Pojedol si cukríky šťastia?" otrávene sa ho spýtal jeho brat. Nevedel pochopiť, čo ho spravilo tak šťastným. Osemnásť má až za pár mesiacov. Tak potom čo?

 

„Nie," odpovedal veselo Sven a vybehol z kuchyne. Vzápätí bolo počuť otvorenie a zatvorenie vchodových dverí.

 

Brian nechápavo pokrútil hlavou a otočil sa ku Cailleach, no ona tam už nesedela. Zľakol sa a premýšľal či mal pred chvíľou vidinu, keď ju tam videl raňajkovať a hlavne sa s ňou rozprávať. No keď sa obzrel  ku dverám zahliadol ako zabáča smerom na schody.

 

Okamžite vyštartoval z miesta a zamieril za ňou. Jej povievajúce biele vlasy ho viedli. Išiel za ňou ako pes za voňavou kosťou. Vošiel do izby a zatvoril dvere.

 

„Čo chceš?" spýtala sa ho letmo pri čom si balila knihy do ruksaku. Nemala žiadnu chuť s ním viesť nejaký dialóg. Takže ho nechá tak a nebude si ho všímať.

 

„Vieš, že sme tu sami? Máme celý dom iba pre seba," pripomenul jej a na tvári sa mu objavil úsmev.

„Hej, a viem aj to, že o chvíľu odchádza autobus. Takže ak nechceš mať vymeškané hodiny, tak by si si mal ísť pre veci a nie sa snažiť ma tu zvádzať. A pre informáciu," pozrela naňho," by sa ti to ani nepodarilo. Som veľmi prieberčivá," zveličila slová a rozhodila pri tom rukami. Hneď ako ho odtisla a vyšla na chodbu, musela sa začať pochechtávať. Znovu mal na tvári ten výraz porazenej a dobehnutej osoby.

 

+++++

 

Prvá hodina začala príchodom nie len profesorky geografie, ale ja triednej profesorky a neznámeho hnedovlasého dievčaťa. Bola oblečená v obyčajných rifliach a kvetinovom hnedom svetri s tyrkysovými malými guličkami.

 

„Rada by som vám predstavila vašu novú spolužiačku, Margerit Kalholovú. Prišla k nám s New Yorku a pevne dúfam, že jej pomôžete začleniť sa do kolektívu. Margerit, je niečo, o čo by si sa chcela s triedou podeliť?" spýtala sa jej červenovláska a ruky, ktoré jej pokrývala modrastá blúzka, si preplietla ako pri modlitbe.

„Áno ak smiem," usmiala sa na triednu profesorku. „Chcem vám povedať, že som čarodejnica Wicca, čo je náboženstvo a môžete mi hovoriť Maeve," povedala vážne a premeral si triedu pohľadom.

 

Okamžite všetci vybuchli smiechom. Všetci okrem Cailleach. Dokonca aj obe profesorky sa pousmiali.

„Dosť nezvyčajné," komentovala situáciu pani Ferditnová, profesorka geografie.  

„Dobre žiaci to by stačilo!" zavolala na triedu triedna a na tvári mala vraždiaci výraz, ktorý mal znamenať - ak neprestanete, nechcite vedieť, čo vám spravím.

 

„Určite budete súhlasiť," pokračovala, keď už všetci opäť pozerali na nové dievča, „že sa tuto Margerit predstavíte každý osobne. A začneme od okna," povedala pozrúc na Jane Podretovú, triednu metalistku, ktorú ani netreba opisovať.

 

Brian sa otočil za Cailleach: „Nezdá sa ti nejaká čudná? Vlastne aj ty si nie príliš normálna, tak sa možno aj skamarátite," uštipačne poznamenal a nahodil jeho široký úsmev. Hodili by sa k sebe aj keď tá nová má vo zvyku hneď všetko o sebe prezradiť. 

Bielovláska ignorovala jeho poznámku o priateľstve.„Nemôžeš súdiť toho človeka bez toho, aby si ho poznal. Nie si ja."

 

„Brian..." ozývalo sa kdesi, no ani jeden z nich nič nevnímal.

 

„Ako to zasa myslíš, že nie som ty?! Ty snáď vidíš ľudom až do žalúdka?" nechápavo sa jej spýtal s jedným nadvihnutým obočím. Je neustále záhadnejšia. Dnes ráno tie jej vlasy a teraz hovorí, že ona vraj vie odhadnúť charakter človeka bez toho, aby sa s ním rozprávala.

 

„Brian Has..." znovu hovoril nejaký hlas v pozadí a znovu raz naň tá osoba nereagovala.

 

„Nie, do žalúdku nie. Len do mysle. A mimochodom, si na rade," dodala, keď chcel už niečo povedať. Nakoniec sa iba nechápavo zatváril: „Na akej rade?"

 

„Brian Has, môžem vás porosiť, aby ste sa predstavili vašej novej spolužiačke? Alebo to mám chápať tak, že to nepokladáte za dôležité?" nahnevaným tónom sa ho spýtala triedna a ruky mala zložené na prsiach. Chýbalo málo a začala by aj podupkávať nohou.

 

„Pani profesorka, myslím, že to už nie je nutné, pretože ste ma toľko napomínali, že si Margerit už moje meno určite zapamätá," odvetil Brian a zoširoka sa usmial. Nepokladal za nutné opakovať svoje meno už aspoň po stí raz. Ako papagáj.

 

„Pravdaže," zapojil s Margerit, „už viem, že to je Brian. Mohli by sme prosím pokračovať?" spýtala sa a svoj pohľad neustále upierala na bielovlasé dievča. Na prvý pohľad ju uchvátila. Cítila z nej akúsi silnú auru mágie.

 

„Môžete byť rád, že tento krát vám za vašu drzosť nedám poznámku. Tak teda pokračujme," kývla hlavou na Cailleach a tá sa pomaly postavila.

 

„Som Cailleach a neželám si, aby si skracovala moje meno," privítala ju upozornením a ani na ňu nepozrela. Pre ňu platia rovnaké pravidlá ako pre ostatných aj keď je z časti jej služobníčka.

 

Margerit vytreštila oči a premýšľala či dobre počula. Ale to nemôže byť pravda. Aké šťastie! Teraz už vôbec neľutuje, že sem prišla. Užasnuto pozerala na sediacu Cailleach, ktorá znova pozerala von oknom. Ďalej už vôbec nevnímala ľudí, ktorí sa jej predstavovali.

 

„Kde by si chcela sedieť?" spýtala sa jej triedna a milo sa na ňu usmiala. Nemohla sa k nej správať inak. Margeritin otec je vážená osoba, ktorá im prispieva nemalou sumou.

 

„Môžem za Cailleach?" spýtala sa a neodrhla pohľad od bielovlásky. Jej prítomnosť považuje za krásny sen. Dokonca sa už aj štipla do ruky. Musí za ňou sedieť. Musí sa od nej veľa dozvedieť. Musí sa jej na veľ vecí spýtať.

 

+++++

 

„Cailleach, môžem sa Vás niečo spýtať?" pošepla Margerit dievčaťu pred sebou a nahla sa cez lavicu, aby ju dobre počula. Cailleach však nemala v úmysle sa s ňou rozprávať aj keď bola čarodejnica, alebo lepšie povedané, považovala sa za ňu. To že prešla obradom zasvätenia ešte nič neznamená. Cailleach to znej „cítila".

 

Margerit trochu zarazil fakt, že jej neodpovedá, ale aj  tak sa začala pýtať. „Ste naozaj tá bohyňa Cilleach?"

Na to sa bielovláska prudko otočila a pozrela na ňu vražedným pohľadom. Ako si dovoľuje o tom hovoriť teraz v škole! Aj keď je prestávka.

„Teraz nie Margerit," napomenula ju a otočila sa znovu dopredu.

 

„Jasne, jasne..." neprítomne odpovedala. Bola totiž ponorená do myšlienok a otázok. A ak chce na ne odpoveď, bude sa s ňou musieť porozprávať.

„Hovorte my prosím Maeve," požiadala ju. Cailleach iba neveriaco pokrútila hlavou, vzdychla si, no keď pozrela opäť na dievča za ňou, usmiala sa.

„Myslíš, že je správne používať meno írskej bohyne zodpovednosti? Ani ona nepoužíva tvoje meno. Na tvojom mieste by ti to tiež nebolo príjemné," dohovárala jej Cilleach a hneď potom sa otočila. Zazvonilo.

 

Margeit nad tým chvíľu premýšľala, ale nakoniec sama uznala, že to nie je správne. Prevziať a používať meno bohyne ešte k tomu zodpovednosti vlastne nie je pre ňu vyhovujúce. Ona nie je zodpovedná. Musí si nájsť inú bohyňu.

 

„Cailleach neprišli by ste ku nám domov?" spýtala sa jej tesne pred tým ako to triedy vošiel profesor matematiky. Jeho vysoká postava, okuliare a nemoderné, večne dokrčené oblečenie spôsobili, že ho študenti nerešpektovali a jeho a samotné hodiny, ktoré učil, mali niekde na háku. Ale čo sa toho týka Cailleach mala všetky hodiny na háku. Okrem dejepisu, ale skôr považovala za milé hodiny spomienok. Chýbal jej k tomu len horúci čaj a možno fotoalbum. Nikdy však žiaden nemala. Z každej fotky po čase zmizne, tak načo.

 

„Nie!" rozhodne povedala Cailleach, no tento krát na ňu nepozrela. Aj keď o nej vie to najhlavnejšie, nevie to ostatné a ani nebude vedieť. Margerit síce je novicka Wicca náboženstva a považuje svoju maličkosť za čarodejnicu, no srdcom ňou nie je. Ona je medzi tými prvými, čo nesmú nič vedieť.

 

Spisovateľov komentár k príspevku

tak som to stihla skôr dúfam, že sa páčilo poprípade zaujalo natoľko aby ste čítali aj nabudúceOhodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
odporúčam
Je to úplne super!  
Spisovateľ/Autorvikka Pridané dňa6. novembra 2010 19:24:50
Annaru
dakujem som rada, že sa ti to páči :)  
Spisovateľ/AutorAnnaru Pridané dňa6. novembra 2010 19:59:13
Lyn_von_nightlight
9 bodov - odporúčam
fiiha super, už som zvedavá na pokračko :D ...ona je dajaká bohyňa?? :D:D len ten chudak Brian, tak sa snažíí a ona ho stale ignoruje :D:D na jeho mieste by som ju už najmenej patkrat tresla lopatou po hlave, nech všetko vyklopi  
Spisovateľ/AutorLyn_von_nightlight Pridané dňa6. novembra 2010 14:23:18
Annaru
Dakujem a ano je bohyňa a čoskoro sa pokúsim objasniť úplne všetky nejasnosti, tak trochu sa to blíži ku koncu, len pár kapitol (ak ma teda dovtedy niečo nenapadne) :)  
Spisovateľ/AutorAnnaru Pridané dňa6. novembra 2010 17:27:23
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8