so much for my happy ending.

Spisovateľ/ka: wylra | Vložené dňa: 2. decembra 2010
http://citanie.madness.sk/view-32994.php

Coma bola čím ďalej tým viac unavená a zhnusená tým, čo sa okolo nej dialo. V tej dobe to nebolo nič výnimočné, naopak, jej cynizmus a depresivita bol niečím ako kolektívny stav, keď tými istými pocitmi trpí viac ľudí pohromade a vzájomne ich umocňuje.

Tí slabší to nevydržali, preto teraz Coma stála vo dverách kúpeľne, kde vo vani ležalo bezvládne telo. Nemalo hlavu, namiesto nej len akúsi pokrkvanú krvavú guču, no Coma aj tak vedela, že tá biela potetovaná ruka visiaca cez okraj vane patrí Frederike.

Predstavovala si, že keby Frederika ešte stále mala svoju pôvodnú hlavu, jej poloha vo vani by bola takmer relaxačná: pohodlne opretá s vyloženou rukou, vystreté nohy.

Lenže Frederika hlavu nemala, mala len neforemnú mäsovitú hmotu a vedľa jej natiahnutých nôh ležala brokovnica.

Nedalo sa povedať, že Coma nerozumela tejto situácii, no napriek tomu nemihla ani okom. Keď jediné dva pocity čo poznáte sú beznádej a frustrácia, váš duševný vývoj prechádza rovnakými štádiami ako pacient s pokročilou rakovinou: odmietanie, hnev, zjednávanie, depresia, zmierenie a smrť.

Vyšla z kúpeľne a zavrela za sebou dvere. Vysporiada sa s tým neskôr, teraz v telke bežal jej obľúbený sitcom.

 

Keby sa v pozadí nesmiali nahrané hlasy, zrejme by jej ani nedošlo kedy sa má smiať. Čím by si zrejme nesplnila svoju povinnosť.

 

Pri záverečných titulkoch si uvedomila, že Frederika si tú brokovnicu musela od niekoho požičať alebo ju ukradnúť, pretože jednak vlastnú nemali a kúpiť by ju nemala za čo. Frederika väčšinu vecí čo vlastnila dosiahla prestieraním heterosexuality. Preto Comu ani neprekvapilo, keď zdvihla Frederikin zvoniaci mobil a nejaký chlap jej drsne zahučal do ucha: ,,Ak si s tou brokovnicou niekoho odjebala, idem ťa nahlásiť. Viem že si ju musela zobrať ty, nikto iný tu nebol!“

,,Ahoj Freck.“ pozdravila Coma sterilne. V jej hlase už neboli žiadne definičné prvky, nedalo sa povedať či znie smutne alebo šťastne. Dokonale vystihol Comin vnútorný svet, aj ten bol prázdny a ničnehovoriaci. Duševne umrela roky pred Frederikou.

,,Coma?“

,,Umh. Frederika je vo vani.“

,,Tak jej bež podať telefón.“ zavrčal nahnevane, akoby považoval za kolosálne hlúpe už len to, že Come nenapadlo čosi také samej.

,,Ale ona nemôže telefonovať.“

,,Prečo by kurva nemohla? Čo to splietaš?“

Coma sa na chvíľu odmlčala, vzala svoju škatuľku cigariet a pomaly vyšla na balkón. Zapálila si.

,,Nemôže telefonovať, lebo nemá hlavu.“ vysvetlila s istou samozrejmosťou, čo vyznelo v tomto kontexte obzvlášť desivo.

,,Zase si na tripe?“

,,Nie.“

,,Tak prečo nemá hlavu?“

,,Lebo si ju odstrelila tvojou brokovnicou.“

Teraz pre zmenu zmĺkol Freck. Coma trpezlivo držala mobil pri uchu a pomaly, vychutnávajúc drobné štiepok vlastnej sebadeštrukcie, si poťahovala z cigarety.

,,Čo?“ prerušil nakoniec ticho Freck.

,,Myslím, že už v sebe nemohla zniesť tvojho vtáka. A toto jej prišlo ako jednoduchšie riešenie problémov, než nájsť si nejakú skutočnú prácu.“

Na linke zavládlo ďalšie dlhšie ticho. Potom Coma len začula nejaké neidentifikovateľné zavrčanie a Freck ukončil hovor, čo Comu prinútilo rozmýšľať, či ho náhodou niečím nerozrušila.

Možno ho urazilo to s tým vtákom. Chlapi sú vraj hrozne citlivý, keď ide o vtáky.

Dofajčila, prehodila špak cez zábradlie balkóna a prešla do obývačky. Znova si sadla ku telke a ani nie o minútu už jej plnú pozornosť zamestnávala talentová súťaž.

 

Práve keď vyhlásili vyhodených, niekto začal trieskať na dvere. Znelo to dosť naliehavo, no Coma čakala až kým relácia neskončí. Potom sa vybrala otvoriť vchodové dvere.

,,Ahoj Freck.“

Vyzeral byť akýsi nesvoj. Keď si to všimla ešte aj Coma, muselo to znamenať že je na pokraji nervového zrútenia.

,,Čo ti tak dlho trvalo?“ vyštekol na ňu, odstrčil ju až spadla a vtrhol dnu. Ihneď zamieril do kúpeľne. Coma chvíľu ostala sedieť tam kde dopadla, až kým k nej nedoľahol Frederikov zhrozený priškrtený výkrik: ,,Pre skurveného boha!“

Pomaly vstala a mala v úmysle ísť za ním, keď náhle zatresol dvere a zamkol ich na retiazku.

Natiahla ruku ku kľučke, no vzápätí ju zas stiahla a v pomykove ostala zízať na prah zamknutých dverí, spoza ktorých bolo počuť len zúrivé vrčanie a zmes ďalších zvukov, ktoré nevedela identifikovať.

Možno nechce byť videný keď smúti?

Coma už chcela odísť, keď začula náraz. Znelo to ako keď niečo veľké a ťažké spadne do vane.

A ďalší. A znova. Opakovali sa v pravidelných intervaloch. Nazrela dnu cez kľúčovú dierku a to čo uvidela, pohlo zvyškom jej zdravého rozumu a pocítila čosi, čo by vzdialene mohlo pripomínať šok. Freck kľačal vo vani medzi nohami Frederikinho mŕtveho tela, zrejme v presvedčení, že niečo také ako smrť ju nezachráni pred jeho nízkymi pudovými potrebami.

,,Ešte-mi-toho-veľa-dĺžiš!“ vzdychal popri tom ako do nej zúrivo prirážal. Pretože bola mŕtva, jej telo nijako nereagovalo a veľmi mu vstup neuľahčovalo, preto si  pomáhal množstvom akejsi univerzálnej masti, ktorú našiel na umývadle. Jej bezvládne končatiny sa mykali v jeho rytme a s každým trhnutím z diery v hlave vypadlo niečo nového, ako kúsoček lebky alebo mozgu.

Coma pár krát zažmurkala, potom sa zase vystrela s pocitom, že chce byť od tohto čo najďalej. Prešla do spálne, ľahla si na posteľ a chcela skontrolovať čas na budíku, keď ju upútala obálka na nočnom stolíku. Bolo na nej Frederikiným písmom napísané: Coma.

Zvedavo ju otvorila a vytiahla malý lístok:

 

Sorráč za ten bordel. Ale patrí k tomu najšťastnejšiemu koncu aký som schopná dosiahnuť.

Zaujať ťa môžu aj tieto príspevky...


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
zial som nedocital.. nie pre to, ze by to bolo uplne zle, ale pre to, ze som vedel, akym tempom sa to bude uberat.. ten cynizmus a chlad tam posobi na mnohych miestach strojene (teraz bezal v tv jej oblubeny sitcom) a nie je nejako pribehom podlozeny (nie, ze by musel, ale vyznieva mi tam dost falosne, nepravdepodobne atd., ak rozumies..) a za vsetkym su take dovysvetlujuce vsuvky este podtrhnute prirovnanim (vid pacienti s rakovinou) .. viem co tym sledujes a kam tym chces smerovat, ale este to vyznieva tak trochu nevypisane.. kazdopadne ten styl je pomerne cisty, kazdopadne poskusaj este urcite..  
Spisovateľ/Autorfolie à plusieurs Pridané dňa29. decembra 2010 13:01:24
wylra
nuz, nestravila som hodiny vymyslanim vsuviek ktore by "pribeh" urobili este viac cynickym. cely ten text sa napisal viac-menej sam, da sa povedat. ak si teda myslel na to :) co uz, nemozem sa zavdacit vsetkym. kazdopadne dakujem, posnazim sa vziat si to k srdcu :)  
Spisovateľ/Autorwylra Pridané dňa6. februára 2011 22:00:52
ja verim, ze si to nerobila cielene, no na tom mi ako citatelovi nezalezi, lebo to tak v konecnom dosledku posobi (mozno by neuskodilo nechat text par dni lezat a potom sa k nemu vratit)  
Spisovateľ/Autorfolie à plusieurs Pridané dňa6. februára 2011 22:19:40
paula.l
odporúčam
ale hej..pises putavo  
Spisovateľ/Autorpaula.l Pridané dňa8. decembra 2010 15:58:53
Jozef Gogolen
7 bodov - odporúčam
Píšeš pekne. Naozaj pekne, máš ľahkostráviteľný štýl a tým človek nikdy nič nepokazí. Pár výhrad: a) niekedy je menej viac, d´žka v literatúre nehrá rolu. Dĺžka v živote rolu hrá, ako pre ženy, tak pre mužov. Literatúra musí chápať obidva záujmy. b)cudzokrajné mená často rušia. Nehrajme sa na Angličanov, my sme Slováci, veľký - malý národ, ktorý povedal Grécku nie... Povedzme nie aj anglickým menám v slovenskej literatúre. c) ja ti dám trip... Inak fajn.  
Spisovateľ/AutorJozef Gogolen Pridané dňa7. decembra 2010 22:50:29
wylra
diky, mam rada lahkostravitelne. prepac za tie mena, mne sa anglicke pacia viac, tak som pouzila tie.  
Spisovateľ/Autorwylra Pridané dňa8. decembra 2010 16:28:15
Takže v rámci fair play:) Zasmial som sa na tom úseku s hlavou a nemožnosťou telefonovať bez nej:) Celkom fajne napísané, slušná slovná zásoba, zaujímavé dialógy. dúfam, že si nič podobné nezažila:) Bolo to také realistické, niečo, o čom človek niečo vie ) Veľa zdaruu  
Spisovateľ/Autorromano Pridané dňa7. decembra 2010 20:01:11
wylra
dakujem :)  
Spisovateľ/Autorwylra Pridané dňa7. decembra 2010 20:33:00
Emily Langomery
odporúčam
toto je podľa mňa jedno z najlepších vecí čo si napísala ak nie najlepšie...fakticky sa mi veľmi páčilo to ako si skombinovala svoj osobitý humor a moje zdesenie..ale je to fakt nice...aspoň podľa môjho skromného názoru..:)  
Spisovateľ/AutorEmily Langomery Pridané dňa5. decembra 2010 00:14:34
odporúčam
zaujalo ma to dúfam, že ti to len prešlo hlavou, keď si sa nudila v autobuse a nemáš to tam natrvalo... lebo život je krásny, ak si ho sami neposerieme...  
Spisovateľ/Autormasha Pridané dňa3. decembra 2010 10:07:59
wylra
dakujem :) no ono mi to hlavou este len prejde, najskor v cobainovskom style :D  
Spisovateľ/Autorwylra Pridané dňa3. decembra 2010 17:02:56
abulia
no... myslím, že sme toho posrali už viac než dosť ... aj životy iných  
Spisovateľ/Autorabulia Pridané dňa3. decembra 2010 13:01:53
abulia
odporúčam
coma white, coma black... --- 15? rili? --- daj sem aj osobnejšie veci!  
Spisovateľ/Autorabulia Pridané dňa2. decembra 2010 21:04:59
wylra
white mam radsej. --- 16, v nejakom zachvate som si ubrala rok ... asi preklep.  
Spisovateľ/Autorwylra Pridané dňa2. decembra 2010 21:08:36
abulia
aj ja mám radšej white .... 16? ..no to už možeš ...poď šukať  
Spisovateľ/Autorabulia Pridané dňa2. decembra 2010 21:13:44
abulia
teda...chcel som napísať 16? ta to pekne, skoč na LSD a veľa vecí pochopíš.../týmto samozrejme nikoho na nič nenahováram...ale ty sa vieš rozhodnúť sama, máš predsa mozog :::)!  
Spisovateľ/Autorabulia Pridané dňa2. decembra 2010 21:14:45
wylra
mam to v zozname zivotnych cielov ;) momentalne mi to neumoznuje financna situacia :D  
Spisovateľ/Autorwylra Pridané dňa2. decembra 2010 21:19:58
abulia
šak ešte máš aj vekovo čas, :::) ...držím všetko... čau!  
Spisovateľ/Autorabulia Pridané dňa2. decembra 2010 21:22:54
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8