Pätou za rohom sa šachy nekončia

Spisovateľ/ka: Miroslav Kapusta | Vložené dňa: 23. januára 2011
http://citanie.madness.sk/view-33915.php

 

 

Ale ja nezabúdam

iba mlčím

zdlanený čiarovým kódom

vyzvedám v tebe pocit veľmoci

ty sa mi vyzrádzaš

a na tonúcom ľade

len zvyšky po smrti

skúšajú z troch sekúnd odrátať

každú lož

 

Neviem čo je zložitejšie

snáď prvý ťah

a možno zmyť prsty

z rolky perforovaného tela

ale aj tie si môžeš vytrieť

 

Toho

čo ma desí

je však oveľa viac

ako len lov na oči

- pobehlice za Van Goghovým uchom

neschopných ma/tu/

mať

 

Kopulujem nevypovedané slová

a poblíž rovníka

z husej kože vytláčam miesto krvi

stopercentný pomaranč

 

Zajtra to bude

možno už len mandarinka

 

 

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 Nasledujúca stránka Na koniec
10 bodov - odporúčam
perfektná báseň :) rozumiem jej a k tomu komentáru,kde bolo spomenuté, že poézia sa číta inak ako próza atď. nechcem to celé citovať, je to veľmi dobrý koment, k tomu nemám čo dodať, lebo je to presne vystihnuté...súhlasím s Tebou...nie si profesor alebo učiteľ...alebo niekto, kto študoval oblasť literatúri? lebo mi tak znie Tvoja tvorba  
Spisovateľ/AutorGiovanna Berryová Pridané dňa11. augusta 2011 19:52:24
Miroslav Kapusta
Milá Giovanna, viac ako tvoje bonusové ohodnotenia ma teší fakt, že ako čerstvá členka tohoto šialenstva si si našla cestu k mojim textom. Nie som učiteľ, nie som profesor a už tobôž nie školovaný v žiadnom z literárnych oborov, to ale neznamená, že by som literatúru ako takú, zvlášť poéziu, nebral vážne. Vzdelávam sa v nej priebežne, ako mnohí iní. Ako vidíš, vekom sem už celkom nepatrím, ale občas ešte prispejem. Momentálne som ňou priam zahltený, ale in natura a na inom mieste. Až to skončí /koncom leta/, snáď aj tu budem opäť trochu aktívnejší! :)) Ak sa zžívaš s mojou tvorbou, je to asi tým, že je prevažne autentická, vychádzajúca z vlastných reálií, možno podobných Tvojim. Teší ma Tvoj záujem a ďakujem! Snáď si čoskoro budem môcť prečítať niečo i z Tvojej tvorby:))  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa11. augusta 2011 20:34:51
neviem, či tu ešte niečo vložím...z básni už možno nie, nevedia zaujať čitateľov... ešte k Tvojmu komentáru, že nie si školovaný: Čo človeka ctí, nie je jeho učenosť, ale šľachetná duša. Tá hľadí z jeho oka, ozýva sa mu v hlase a javí sa v každom jeho skutku." Andrej Sládkovič  
Spisovateľ/AutorGiovanna Berryová Pridané dňa11. augusta 2011 20:45:10
Miroslav Kapusta
Myslím, že by nebolo dobré sa vzdávať a odísť skôr ako si vlastne prišla. Ak sú rady dobre mienené, treba sa nad nimi zamyslieť a tie ostatné /viem o čom hovorím:)/, tie si nevšímaj. Niektorí jedinci si totiž myslia,...ale, čo to budem rozvádzať:)) K tomu zbytku - nedá sa s Tebou nesúhlasiť, ale písať treba k súčasnému čitateľovi. A čo sa toho "školovania" týka, drvivá väčšina literátov sú profesne obyčajní ľudia, mám na mysli - žiadny literárni vedci či teoretici a to je i môj prípad. Ja mám napr. papiere na právo, ale dnes je mi o tom už i hanba vravieť! :))  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa11. augusta 2011 21:08:06
možnože mandrinka je lepšia než pomaranč...  
Spisovateľ/Autorjanodca Pridané dňa12. februára 2011 15:16:10
abulia
všetko, čo je ženského rodu je lepšie...  
Spisovateľ/Autorabulia Pridané dňa13. februára 2011 22:20:31
zem, planéta, hlina, voda, strava, ale VESMÍR nám nezoberú. gram. V slovenčine...  
Spisovateľ/Autorjanodca Pridané dňa13. februára 2011 22:24:28
abulia
možno raz ľudia zistia, že vesmír je súčasťou niečoho iného(ja to samozrejme dávno viem) a to niečo iné nazvú ženským rodom .... napríklad GUGUANA  
Spisovateľ/Autorabulia Pridané dňa13. februára 2011 22:48:13
Miroslav Kapusta
Máš vskutku podnetné komentáre. Ak nemáš čo povedať, radšej nepovedz nič!  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa12. februára 2011 15:34:44
no to: že "už len mandarinka" , lebo sú sladšie ako pomaranč  
Spisovateľ/Autorjanodca Pridané dňa12. februára 2011 20:48:20
Miroslav Kapusta
Bože môj - ale to, že sa nejednalo o južné ovocie, to ti už vysvetľovať naozaj nejdem. Spýtaj sa mamy, čo je to pomarančová koža a potom daj tú istú otázku starej mame - a na tú mandarinku už potom prídeš aj sám! :))  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa12. februára 2011 23:44:25
chápal som to ako vytláčanie šťavy, lebo slovo "vytláčam" mi rezonovalo silnejšie aj naďalej  
Spisovateľ/Autorjanodca Pridané dňa13. februára 2011 11:36:18
Miroslav Kapusta
Mrzí ma, ale zdá sa, že si musíš nájsť autora s polopatickejšími textami - vo mne ho asi nenájdeš a teda ani nehrozí, že by si ich chápal. Vyhneš sa aspoň takýmto zbytočným diskusiám, aj eventuálnym úškľabkom.  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa13. februára 2011 15:41:54
neviem, čo sa deje s nedorozumením. Je tam jednoznačne napísané "vytláčam ... stopercentný pomaranč". Úškľabky neboli. Potrebujem len pochopenie, ako aj ty. Nie som zákerák!!! Keď to tak vidím, čo ty tým urobíš? - Napádaš ma -.  
Spisovateľ/Autorjanodca Pridané dňa13. februára 2011 22:05:26
Miroslav Kapusta
Prepáč mi, či chcem a či nie, musím sa pousmiať. Vieš, úlohou autora na tomto mieste nie je robiť dovysvetlenia a rozbor vlastného textu v zmysle - "čo tým chcel básnik povedať", aj keď sa tomu, ako vidíš, nedá celkom vyhnúť. Vôbec sa ťa nechcem dotknúť a už vôbec si nemyslím, že si "zákerák" /kde si na to prišiel?/. Musím ti však povedať, že poézia sa číta trochu inak ako próza, inými slovami, to, čo sa ti navonok zdá ako jednoznačné, môže byť úplne inak!:)) Tak ako dozrieva autor, tak dozrieva i čitateľ, no a ty, aby si tieto veci dokázal rozpoznať, zdá sa, musíš ešte dozrieť. Je však prirodzené, že niektoré texty nemôžu byť z hľadiska úrovne poznania čitateľa univerzálne čitateľné. Ak si toto dovolím tvrdiť, tak zároveň podotýkam, že vek čitateľa s tým má spoločné iba do istej miery. Ak ťa to upokojí, niektorí túto métu nedosiahnu nikdy, niektorí ju v sebe jednoducho majú zakódovanú od vienka, no a my ostatní sa k nej pokúšame pracne dopracovať, pričom výsledok je vždy neistý. Inak s tebou súhlasím - pochopenie potrebujeme každý a nie iba "literárne". Ak si si moje nepochopenie teba zle vysvetlil, prepáč - iba sa mi nechcelo zjavné nepochopenie textu rozoberať, ale nie napádať ťa, zvlášť ak z tvojej strany vidím snahu komunikovať. Všetko dobré! :))  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa14. februára 2011 09:07:24
Yao(nee)
Nenapáda, pýta sa a vysvetľuje, aj keď nemusí.  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa14. februára 2011 08:03:13
- lebo namiesto krvi je pomaranč - "Máš vskutku podnetné komentáre. Ak nemáš čo povedať, radšej nepovedz nič nič". "Spýtaj sa mamy, čo je to pomarančová koža". -pýta sa a vysvetlľuje? A potom daj tú istú otázku starej mame. - čo na to povedať - pýta sa a vysvetľuje? "Musíš nájsť autora s polopatickejšími textami" -kam že ma to zaraďuješ? -prečo MUSÍM? "Musím sa pousmiať" -to je ten úšklebok, ktorý mi prisudzuješ? Prečoby BY autor nemal (pomôcť) "snahu komunikovať"?... BY sme mu nemali rozumieť? STAČILO BY: MANDARINKA JE VIAC zVrÁsNeNá... -to jest vsjo. thank  
Spisovateľ/Autorjanodca Pridané dňa14. februára 2011 14:35:27
Miroslav Kapusta
Tvoja rusko-anglická bodka je skutočne zábavná, stačilo by však len tak obyčajne, po našom - "To je všetko, ďakujem!" Ver mi, aj tomu by som rozumel:) Ale ak ťa budem i ja ironicky parafrázovať, uver aj ty mne, že to ani zďaleka nie je všetko, to je iba začiatok a už sa aj priam bojím použiť slovo "musíš", aby si ho nebral ako príliš imperatíne, tak teda použijem iba "mal by si sa" /ale ako chceš?/ vedieť poučiť. Zatiaľ sa však iba tváriš, že už všetko vieš a teda ani nemá zmysel /aspoň z mojej strany/ na tvoje texty a komenty reagovať. Finito - capisco!? :))  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa14. februára 2011 15:02:18
chcem iba vedieť ako na čo reaguješ, lebo každý nový člen hneď nemôže preskočiť tvoj spor a ako literáti mali by sme sa držať aspoň slov, ktoré ovládame... Keďže som ti držal palce, chcel som ťa preskúšať, či mi budeš oporou.  
Spisovateľ/Autorjanodca Pridané dňa14. februára 2011 15:56:33
Miroslav Kapusta
V literatúre som nič nedokázal a žiaľ už to asi ani nestihnem /:))/, takže považovať sa za literáta, bolo by z mojej strany prinajmenšom neseriózne, ale nechcem ťa chytať za slovíčka - viem, že pod pojmom "literáti" si mal na mysli skromné - "píšuci" :) Vážim si, že si mi držal palce a ver, napriek zdanlivým rozporom, že rovnako ti držím palce i ja a stále som neprestal a nie iba tebe - každému, kto sa dal na hocijaký kumšt, v našom prípade - písanie a ktorí majú vôľu napredovať. Keby to tak nebolo, iba by som ťa bez záujmu obišiel, ako mnohí iní. Ja som nikdy netvrdil, že moje slová su alfou aj omegou, ktorých sa treba držať, kľudne ich môže hocikto ignorovať, ale ak sa s mojou myšlienkou stotožníš, je už iba na tebe, či sa ju aj ďalej pokúsiš rozvinúť, alebo nie. Vždy budem oporou každému, kto o to stojí. Iní majú zas opory v iných - tak je to prirodzené.  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa14. februára 2011 16:39:25
potešil si ma že nie som "Out".  
Spisovateľ/Autorjanodca Pridané dňa14. februára 2011 17:19:02
patrik.ps
odporúčam
máš rád šachy ? ja áno... dobré dielko.  
Spisovateľ/Autorpatrik.ps Pridané dňa31. januára 2011 19:02:09
Miroslav Kapusta
Mám ich rád ako inteligentnú hru, iba žiaľ, už ich nemám tak s kým hrávať ako kedysi, tak si nimi aspoň pomáham:) - ďakujem.  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa31. januára 2011 19:59:01
redhotpawn.org  
Spisovateľ/Autorfolie à plusieurs Pridané dňa2. februára 2011 13:44:09
Miroslav Kapusta
Ako tip to nie je zlé, ale až taký šachista zasa nie som a osobne preferujem šach viac ako formu, či zásterku, k stretnutiu sa a k pokecu s priateľom /-mi/. Snáď to niekedy využijem - ďakujem za rozšírenie obzoru!  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa2. februára 2011 16:31:29
10 bodov - odporúčam
úžasná. celá úžasná. Z tohto som mala umecký orgazmus: Kopulujem nevypovedané slová a poblíž rovníka z husej kože vytláčam miesto krvi stopercentný pomaranč Zajtra to bude možno už len mandarinka ...  
Spisovateľ/AutorImpresia Pridané dňa29. januára 2011 14:00:45
Miroslav Kapusta
Úžasnutý som ja!:))  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa29. januára 2011 15:26:28
9 bodov - odporúčam
mne chutí viac mandarinka keď je ovšem 100 %-tná :) poblíž..znamená v blízkosti?? a jediné jedno mi vadilo..pomenovanie husia koža -čo takto tisíce malých kopčekov?a ich vyžehlenie...he-he  
Spisovateľ/Autormaaty Pridané dňa28. januára 2011 18:00:08
Miroslav Kapusta
Ak v "poblíž" narážaš na čechyzmus - asi máš pravdu, správne by malo byť "v blízkosti". No neviem, či by si chcela byť mandarinková:)) Ďakujem.  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa28. januára 2011 18:25:27
9 bodov - odporúčam
"Ale ja nezabúdam iba mlčím zdlanený čiarovým kódom vyzvedám v tebe pocit moci ty sa mi vyzrádzaš a na tonúcom ľade len posmrtné zvyšky rátajú každú lož dvakrát" Takto sa mi to páči viac, neuraz sa. Nie, neupravuj to. Len som si chcel niečo skúsiť, myšlienka ma veľmi zaujala. Celý text sa mi páči, možno čo ešte máličko vytknem "neschopných ma/tu/ mať" nejako upraviť aby to lepšie znelo a ten záver je fajn, len to prirovnanie pomaranča a mandarínky je príliš zjavné.  
Spisovateľ/AutorAndrej Imrich Pridané dňa25. januára 2011 23:07:23
Usporiadať: Prejdi na stránku:

Na začiatok Predchádzajúca stránka 1 2 Nasledujúca stránka Na koniec
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8