E.T. - návrat z Londýna

Spisovateľ/ka: Garadič | Vložené dňa: 30. januára 2011
http://citanie.madness.sk/view-34023.php

 

            E.T. - navraceňe z Londina

Hutoreňe našoho redaktora Imra na leťisku u Popradze s mopmodelku E.T.

 

Imro: - Barzľuba mlada sľečna mohľi bi sce nam daco povedzec pri navrace z Londina?  Jak śe volace, skadzi sce, co robice a čom sce śe vraciľi z Londina?-

E.T.: - No znace, povim vam teľo. Ja śe volam Emerika Taňova. Kec mi ňe  u Londiňe ta bivam u barz šumnim valaľe na Zempľiňe. Naš valal śe vola Spodňi Jablonkov. Tato medzi Spodňim Bukovcom a Ribovcami. Ta teraz jak vidzice ňerobim ňič. Z Londina śe vracam za to, že u Londiňe ja śedla do ľetadla ta žebi mi mohla prijsc na muj ľubeni vichod.-

Imro: - Ta nam povice čom sce buľi u Londiňe? -

E.T.: - Kedz mi išče robila u Strakove u firmoj co robi rajtovaci ňekľud, ta mi prineśľi do roboti barz veľku puketu zo samich ružoch. Ta totu puketu mi poslal jeden prešumni parobok co tam robi meňedžera. Dumam u tim Londiňe. Pri puketoj bul ľistok a na ňim napisané, že bi mi čim skorej tam prišla. Ta ja dluho ňerozdumovala. Choč u rajtovacim ňekľudze ja zarabjala dojsc peňeźoch, aľe na zapad me cahalo.-

Imro: -Aľe co vi tam robiľi?-

E.T.: - Ja tam bula mopmodelka a to tiž u rajtovacim ňekľudze. U veľkich paňskich domoch ja modelovala stare i nove mopi, dakedi i rendi. Kedz ja ich vimodelovala, ta mi z ňima povicirala chiže. Na Zempľiňe ja barz ľubila prirodu. Mňe śe ľubia džvirata, a to psi i ftački. Privirabjala mi sebe išče barevnim kružkovaňim ftakov. Kružkovala mi śeľijake barvi. Povim vam pravdu tota robota śe mi najveci ľubila.-

Imro: -Vidzim ta vi barz dobri čľovek. Kedz sce robiľi u modeľingu, maľi sce i dajake umelecke meno?-

E.T.: - Ta u Londiňe me volaľi Meriiśčedžin a muj fešak śe volal ľem tak ňeumelecki. Džoni.

Imro:- Chto vam dal take šumne umelecke meno?-

E.T.: - Kedz mi chodzila u Londiňe do karčmi s frajirom Džonim, ta meno mi daľi angľičaňe. Bo ja furt vipila džin co mi kupiľi. Emerika me ňechceľi volac, bo voňi bars ňeľubia američanov, ta volaľi me Meriišcedžin. Mňe še to bači, ta i vi me tak volajce.

 Imro:- Možem išče na koňec śe vas daco opitac śľečna Emerika Taňova? Či už ľem E.T. abo Meriiščedžin?-

E.T.:- Ta zadarmo budze už ľem jedna opitačka. Za šicke ostatňe odpovedze mi zaplacice po sto funti za jednu.-

Imro:- Zostaňece dluho na Zempľiňe abo še vracice doraz do Londina?-

E.T.:- Ja barz ľubim Zempľin i Spodňi Jablonkov i naš Strakov. No znace biznis je biznis. O paru dňi śe muśim vracic do Londina. Modeľink ňečeka a ja mopmodelka.-

Imro:- Za vaš čas i ochotnojsc vam barz šumňe dzekujem.-


Rozhovor nášho redaktora Imra na letisku v Poprade s mopmodelkou E.T.


Imro: Sympatická mladá slečna mohli by ste nám niečo povedať pri vašom návrate z Londýna?
Ako sa voláte, odkiaľ ste, čo robíte a prečo ste sa vrátili z Londýna?

E.T.: No viete, poviem vám toľko. Volám sa Emerika Taňová. Keď sa nezdržujem v Londýne, tak bývam vo veľmi peknej dedinke na Zemplíne. Naša dedinka sa volá Spodný Jablonkov. Táto sa nachádza medzi Spodným Bukovcom a Rybovcami. Teraz ako vidíte nerobím nič. Z Londýna sa vraciam preto, lebo som tam nasadla do lietadla aby som mohla pricestovať na môj milovaný východ.

Imre: Povedzte nám prečo ste boli v Londýne.

E.T.: Keď som ešte pracovala v našom meste v cestovnom ruchu, tak mi do práce priniesli veľmi veľkú kyticu zo samých ruží. Túto mi poslal jeden chlapec ktorý v Londýne robí manažéra. Pri tej kytici bol lístok na ktorom bolo napísané, žeby som čím skôr prišla do Londýna. Dlho som nerozmýšľala. Hoci v cestovnom ruchu som dosť zarábala no na západ ma to vždy ťahalo.

Imre: Ale čo ste tam vlastne robili?

E.T.: Bola som tam mopmodelka a to taktiež v cestovnom ruchu. V hosteloch a penziónoch som modelovala staré a nové mopy, ale aj utierky a handry. Keď som ich vymodelovala, tak som s nimi upratala izby. Na Zemplíne som veľmi milovala prírodu. Mám veľmi rada zvieratá a to psy a vtákov. V Londýne som si privyrábala farebným krúžkovaním vtákov. Krúžkovala som rôzne druhy. Poviem vám pravdu táto práca sa mi najviac páčila.

Imro: Ako vidím vy ste veľmi dobrý človek. Keď ste pracovali v modelingu mali ste aj nejaké umelecké meno?

E.T.: V Londýne ma volali Meriisčedžin, no môj fešák nemal umelecké meno. On je Džony.

Imre: Kto vám dal také pekné umelecké meno?

E.T.: Keď som chodila so svojím chlapcom Džonym do krčmy v Londýne tak také meno mi dali Angličania. Ja som vždy vypila džin čo mi kúpili. Emerika ma volať nechceli lebo nemali veľmi radi Američanov, tak ma volali Meriiščedžin. Mne sa to páči, tak aj vy ma takto volajte.

Imre: Na koniec nášho rozhovoru môžem sa vás ešte niečo spýtať slečna Emerika Taňová? Alebo už len E.T. alebo Meriiščedžin?

E.T.: No zadarmo už bude len jedná otázka. Za všetky ostatné mi zaplatíte po sto libier za každú.

Imro: Zostanete dlho na Zemplíne alebo sa ihneď vraciate do Londýna?

E.T.: Veľmi milujem Zemplín a Spodný Jablonkov a naše mesto. No viete biznis je biznis. Za niekoľko dní sa musím vrátiť do Londýna. Modeling nepočká a ja som mopmodelka.

Imro: Za váš čas a ochotu vám veľmi pekne ďakujem.

 

 

Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
odporúčam
nárečie mi nerobilo problém takže preklad ani nebol potrebný .)  
Spisovateľ/AutorDŠHP Pridané dňa3. marca 2011 14:24:57
paula.pk
odporúčam
mne ten preklad bodol, priznam to narecie je jak za trest.. ..ale vtipne /myslim ten preklad/..:))  
Spisovateľ/Autorpaula.pk Pridané dňa2. marca 2011 14:22:33
... a ja som minule už rozmýšľal nad tým, že ten preklad odstránim, že mi kazí "insitštýl". Potešil ma tvoj komentár.  
Spisovateľ/AutorGaradič Pridané dňa2. marca 2011 19:52:15
Miroslav Kapusta
Napriek evidentnej snahe, nárečie vrchovato prekrylo humor a to text zabilo!  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa31. januára 2011 10:42:12
Eééééééééj ale máte veľké výhody tí ktorí myslíte a píšete v úradnom jazyku. Ja mám rád spisovný jazyk, ...................................... no zempľinčina je ľem zempľlinčina, tato barz šumne hutoreňe. Dakujem.  
Spisovateľ/AutorGaradič Pridané dňa31. januára 2011 10:55:19
Miroslav Kapusta
Myslím, že to s tým nemá nič spoločné. Ak je niečo vtipné až pod kožu, tak to bude vtipné až pod kožu aj vtedy, keby to bolo napísané "hotentódštine" /pre tých, ktorí jej rozumejú!/:))  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa31. januára 2011 11:24:21
Napriek evidentnej snahe, nárečie vrchovato prekrylo humor a to text zabilo!............. Myslím, že to nemá... .......................................................... To znamená, že je to veľmi slabé alebo si odporuješ.Za tvoj záujem vrelá vďaka.  
Spisovateľ/AutorGaradič Pridané dňa31. januára 2011 13:06:15
Miroslav Kapusta
Tomuto rekomentu akosi nerozumiem - v čom si odporujem?  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa31. januára 2011 13:12:29
Napriek evidentnej snahe, nárečie vrchovato prekrylo humor a to text zabilo!............................. Je ten text po slovenský aspoň trochu vtipný? Alebo len slabý?  
Spisovateľ/AutorGaradič Pridané dňa31. januára 2011 13:21:38
Miroslav Kapusta
Vložením "prekladu" daného textu si iba potvrdil to, čo som už vyššie uviedol, totiž, že: "...Ak je niečo vtipné až pod kožu, tak to bude vtipné až pod kožu aj vtedy, keby to bolo napísané v "hotentódštine /pre tých, ktorí jej rozumejú!/:))"..." Inými slovami, tým, že si daný text "odkryl", ukázal si ho v nahote ako veľmi slabý. Ak si sa domnieval, že z textu sa stane vtipný text na základe pojmov ako "Mopmodelka" a "farebné krúžkovanie vtákov", tak to je sakra málo! Paradoxom je, že pôvodné nárečie pôsobilo vtipnejšie ako samotný text. Neodpovedal si mi však na otázku - V čom si odporujem v predchádzajúcom komente?  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa31. januára 2011 14:41:50
Keby som bol tak dobrý, že by to bolo vtipné až pod kožu, tak asi nie som na čítaní. Ja si to uvedomujem v plnej miere. ...............Ja som si zobral na mušku: .......veľa dievčat po niekoľkých mesiacoch, keď sa vráti je už modelka, manažérka.....sú naivné, že si myslia, že sú všetky žiadané v Londýne a pod. ........niektoré sa vracaju s "umeleck.menami"......veľká dôležitosť...... To krúžkovanie som myslel dvojzmyselne a nielen vulgárne. Naše niektoré "modelky" prežijú len preto, že si dávajú zaplatiť chlast. Preto Meri išče džin, gin. ........................chcú byť stredobodom pozornosti po "puboch". Počul som párkrat vychvaľovanie o ich dôležitosti, aké sú žiadané. Preto som sa chcel trochu "vysmiať" z ich správania. .............................................No a nakoniec: Prvý komentár bol tak strohý, že som z tvojho vyjadrenia nepochopil čo myslíš. Mal byť viac jednoznačný......................................... Ďakujem ti za tvoje reakcie!  
Spisovateľ/AutorGaradič Pridané dňa31. januára 2011 17:16:59
Miroslav Kapusta
Aby sme veľa a zbytočne nekecali - ja si pamätám tvoj prvý text a viem, že máš ambície napísať vtipný text. To, či ho napíšeš v spisovnej slovenčine, alebo tvojou "zemplínštinou", to ponechávam na tebe, ale opakujem - to nemá vplyv na kvalitu textu! To, že máš snahu "posmievať" sa novodobým nešvárom cez iróniu a humor, to je chvályhodné, ale ako klasik hovorí - Humor nie je žiadna sranda!:) Nuž ale, ak nebudeš skúšať, nebudeš sa môcť ani zlepšiť. Takže - držím ti palce!  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa31. januára 2011 18:21:32
Som rád, že existuje taký priestor ako je Čítanie, na ktorom dajú človeku otvorene skoro vždy objektívne pocítiť, keď je niečo slabšie, slabé, ale aj zlé. Do kráľovských kategórii sa ja ani nepúšťam. Ď.  
Spisovateľ/AutorGaradič Pridané dňa31. januára 2011 19:42:50
Miroslav Kapusta
A ja som rád, že to tak berieš:)  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa31. januára 2011 20:07:29
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8