Bédoier a jeho pán

Spisovateľ/ka: Yao(nee) | Vložené dňa: 30. januára 2011
http://citanie.madness.sk/view-34025.php

„Šak, keď inak nedáte," súhlasil nevoľky a pustil sa do pridelenej roboty.

„Kto to kedy videl, aby sa potok prebrodil na etapy? Najprv s dobytkem, potom s vecáma... ej veru, bolo mi to treba?"

Bédoier, muž zavalitej nízkej postavy, prezývaný aj ako Gascon, si na plece vyložil ďalší súdok vína a vnoril sa po pás do vody. V tomto ročnom období pekelne štípala a on sa v nej musel máčať hneď niekoľkokrát, pretože si jeho milosť jednoducho zmyslela, že on teda nebude riskovať ani svoj urodzený zadok a ani tie jeho haraburdy, ktorými sa vyparádil na cestu späť a ktoré teraz, starý a takmer nahluchlý paleflenier, musí v rukách vláčiť na druhú stranu, aby sa im niečo nedajbože nestalo.

„Ej veru, mamko, dobrá ste vy vraveli," povzdychol si, keď mu na brehu zostal iba jeho verný oslík, „Náč som sa ja stoj čo stoj hlásil do služby!"

Zdvihol sa slabý vietor. Zaklial raz, dva razy, klial neustále. Premočené šatstvo sa mu lepilo na telo a chladilo. Útechou mu bola vidina dobre vykonanej práce, za ktorú i tak nedostane pochvaly, a pri srdci zase hriala predstava blížiaceho sa hostinca. Snáď sa do tej doby vyvaruje akýmkoľvek omrzlinám, lebo aj o kožušinu ho, jeho jasnosť, obrali! Vraj do nej potrebovali súrne skryť akúsi cennosť. Nohy, tak tie by ešte prežil, ale ten zvyšok!

„Hotovo!" zvolal radostne, len čo sa kopytá jeho osla dotkli zmrznutej zeme. Nadšenie  však razom pominulo. Tie pánske haraburdy, ako ich Bédoier rád nazýval, bolo potrebné opäť naložiť a keďže panstvo neprejavilo o túto prácu záujem, ostalo to zase raz na ňom.

„Šak prečo nie? Nak sa chorľavý starec činí, za čo ho asi platia? A čo, že chudák Gascon pri robote zdechne od vyčerpania," mrmlal si popod nos nakladajúc na kone všetko to, čo pred malou chvíľkou krvopotne poprenášal.

„Aspoň kožušinu kebich dostal naspak!" okríkol svojho osla, keď nasadal, pretože sa mu okato vysmieval priamo do tváre a Gascon na podobné zvieracie divadielka nemal náladu. Nielenže ho neustále oziabalo, ale ani jeho urodzenosť nejavila záujem o na kosť zmrznutého chlapa, ktorý mu vždy urobil všetko, čo mu na očiach videl. Niežeby mal dvakrát na výber.

„Keď o mňa prídu, potom uvidia, že lepšieho nenájdu," zahromžil smerom k vznešenému pánskemu chrbtu a odpľul si.

„Hijé, mrcina!" pohnal teda svojho jediného priateľa, aby mohol byť okamžite po ruke, ak si jeho jasnosť, Godefroy de Provance, syn Lancelopa de Provance, veľkého kacírobijcu, a Geneviery z Malicourtu, o ktorej už veľký básnik Mante Allidiery skladal poémy, nebodaj zmyslí, že mu je dlhá chvíľa. Vtedy musel, chudák Gascon, vziať do ruky svoj sedliacky um a vydumať veci, ktoré by jeho veľkodušnosť mierne rozptýlili. A keďže nevynikal ani v speve, ani v tanci, ba ani jazykom nevedel poriadne narábať, jeho zručnosti radšej nespomínajúc, veľa mu toho neostávalo.

„Jedného dňa," snažil sám seba presvedčiť o veľkodušnej povahe svojho pána, „ma konečne ocenia! Na to dám svúj krk!"

Vietor zosilnel, Bédoiera striaslo. Cesta sa neustále kľukatila, na okolitú krajinu sadala tma a hostinca nikde.

„Onô, vaša majestátnosť!" zvolal rozčúlene Gascon pri pohľade na nehostinnú pustatinu, intenzívne si mädliac skrehnuté ruky, to jediné, čo teraz cítil, „Nestratili sme sa len tak náhodou?"

Na jeho otázku mu však bolo zodpovedané neurčitým kývnutím hlavy a Gascona premkol akýsi nepríjemný pocit, ktorý sa tentokrát netočil navôkol prázdneho brucha, lež zachovania pokrvnej línie sedliackeho rodu z Ganskonska. A to sa mu vonkoncom nepáčilo.

 

*   *   *

 

Za lepšieho svetla by starý táraj mohol uvidieť, ako obočie rytiera Godefroya strhal nervózny tik. Toto sa Bédoierovmu pánovi stávalo vždy, keď jeho prudkú povahu zachvátila zlosť. Bol však príliš unavený, aby nepodareného Gasconca dôraznejšie zahriakol. Ako z obrovskej diaľky k nemu doliehalo neustávajúce starcovo hromženie. Sťažoval sa na všetko, stále, bez oprávneného dôvodu, chvíľu využívajúc iba nato, aby sa niečo povedalo.

 V mysli si vôbec nevedel spomenúť, ako k nemu vlastne prišiel. Odprisahal by, že ich cesty sa spojili na úteku zo zajatia sultána Machdalina. Bédoier však zanovite opakoval čosi iné. Pred dvomi rokmi vraj spoločne vyplávali z Massalie, v zlom, ale prevažne v dobrom prežili každú nástrahu číhajúcu v Arabmi preplnenej Svätej zemi, aby sa teraz, dvaja starí priatelia ostrieľaní životom - toto Gaskonec obzvlášť rád prízvukoval - vracali do Avignonu, kde ich mal privítať sám Benedikt.

„Pre pokoj večný hlave Jána Krstiteľa, čo robíš s tým somárom?!"

Nešťastné zviera híkalo na plné pľúca, až zaliehalo v ušiach.

„Šak mrcina nie a nie sa uzrozumieť, či chce po ušách alebo po papuli. Ona není hlúpa, viete? To vám iba žaluje, že na dneska má toho plnú rit."

„Čuš a niečo s ním urob, lebo prenocujeme rovno tu!"

„Nože, somárik, hni sebú, lebo ti roztrepem kotrbu, já tu kvúli tebe k pakostnici neprídem. A ozaj, ešte stále idú dobre? Lebo čím ďalej, tým vác mi moje inštinkty velevážené ráčia oznamovať, že ich tento večer nezohreje ženský úsmev..."

Godefroy už na toto nemienil odpovedať. Zo všetkého najlepšie poznal príbeh o nešťastnom Bédoierovi, s ktorým, ako suchá ratolesť, vyschne celé jedno pokolenie gaskonskej sedľače. Vo chvíľach dobrej nálady mu zvykol vravievať:

 „Koho ideš balamutiť, nenažraný kocúr. Stavil by som tri prsty na ruke a svojho dobrého koňa, ktorého kobyla povila v stajniach francúzskeho kráľa, že po Adamovom je druhým najrozšírenejším pokolením pod slnkom to tvoje."

Ak už musel Gaskonca znášať, potom iste kvôli jeho schopnosti v okruhu štyroch míľ vyňuchať peknú ženštinu, ochotnú očariť rytierskeho synka. I tomu ale pomaly odzváňalo. Pred časom sa pri úteku z Palestíny zastavili na Cypre, kde vnady istej kontesy Godefroya zasiahli rovno tam.

 Nahlas si zavzdychal.

„Zase myslia na Berengáriu?"

„Hľaď si svojho somára. Už som ti vravel, aby si bez vyzvania prestal púšťať chlebáreň na špacírku."

„Šak ja nič, božeuchovaj, aby som bol prekážkou vašej, no, citom, či ako to najnovšie vymysleli tí trtáci od básnického maglajzu. Já len, kebich mal tú vašu chladnokrevnosť. Takú  nechať napospas bohví čomu a polkú sveta sa terigať za svatým otcom; tomu sa hovorí viera! Panenka ochraňuj lono nevinného stvorenia, lebo ako že je mi božá trojica na pomoci, niet lepšieho od mojeho pána, ktorý by si ho väčšmi zaslúžil amen."

„Nevinné Kristove rany, naozaj zmĺkni, lebo amen urobím tebe!"

„Šak ja nič, šak ja nič..."

Ale Bédoier mal pravdu. Nebyť istej veci, rytiera by ani hrôzy neodpustiteľné pekelné neodhovorili od dobytia srdca mladej kontesy. V sedlovej brašni, teraz obloženej Gasconovou kožušinou, skrýval nanešťastie artefakt, ktorý zmení myslenie sveta. A vlastne nezmení, lebo ho za primeranú hodnotu vymení s pápežom Benediktom. Potom už načim len dúfať, že Bédoierova modlitba zostane vypočutá, kým sa vráti na Cyprus.

Nie nadarmo ťahal celú svoju malú perepúť s uvraveným spoločníkom po najodľahlejších cestách-necestách francúzskeho vidieka; ľahko by sa mohlo stať, že na juh do Avignonu ani nedôjdu. Šťastie, že ten táraj nič netuší; jemu zveriť tajomstvo, to je ako vyspovedať sa na preplnenom rínku. Ale osada Pétite-Glonmarcy by už naozaj mohla prísť do cesty. Priateľ, u ktorého sa naposledy zastavili, mu presne napovedal. Žeby sa bol pomýlil?

„Chcel by som, oné, niečo povedať, keď mi, veľavážený pán, dovolia," prerušil rytierove úvahy starý otrava.

„Nevyrušuj ma, premýšľam!" okríkol ho Godefroy. Jakživ nemohol pochopiť prekliatie, ktorým ho život v podobe toho mamľasa potrestal. Stratil niť myšlienok a pohrúžený jej hľadaním, sprvu mu ani nedošlo, čo Bédoier vlastne vraví.

„Dobre, keď dopremýšľate, tak vám enem povím, že už keď sme prekračovali tú pľuhavú rieku, všimnul som si, jak za nami idú ňáke chlapiny. No ale já, hlava dubová, až teraz mi to prišlo na rozum."

Spisovateľov komentár k príspevku

Nedokončený "projekt" s týmto šľachetným "rytierom" - adept na stopársky road trip :-)


Zaujať ťa môžu aj tieto príspevky...


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
adept na stopársky road trip
nemôžem si pomôcť, ale vôbec s tým nie som spokojný :) jednoducho cítim, že by sme to dokázali aj lepšie :)  
Spisovateľ/Autoradept na stopársky road trip Pridané dňa23. augusta 2011 13:37:23
Yao(nee)
Ty žiješ?! Vitaj s5 :D  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa31. augusta 2011 11:49:31
Kht
10 bodov - odporúčam
Spáchané spolu s enem pánem Róbertem? Že ho pozdravujem! :) laik ako ja sa ani nejde vyjadrovať k textu, na čo, stačí keď poviem "well done, as per usual" :)  
Spisovateľ/AutorKht Pridané dňa18. februára 2011 13:22:07
Yao(nee)
Jup... nuž, raz to hádam dokončíme :D A nie si laik!  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa18. februára 2011 17:07:49
Zipporah
lena, to nie je nové, to je dokonalá ignorácia tej literatúry, ktorú tak verejnosť zdvíha do rebríčkov, z ktorej sme prekŕmení... nepamätám, kedy som si, napríklad tu prečítala niečo knižnejšie (povedané z vlastných čitateľ. potrieb), toto je dobré, staré, blížiace sa k sladkej klasike, beletria príkladná (povedané z vlastných predstáv a chutí)... ibaže môžeme to všetko použiť na minulosť... ako inak by vyzeralo písanie o súčasnosti týmto štýlom? a zase ak sa chceme držať súčasných dejín a tým teda zanechať hodnotnú výpoveď o dobe (najvyšší cieľ spisovateľa... ???:P), štýl umiera alebo sa prispôsobuje... veci či situácie, o ktorých píšeme, nás akoby nútili ich atmosférou vyrábať najvhodnejší štýl, ktorý ich, samozrejme, pozdvihne... pre toto skoro nemám rada súčasnosť a jej vyjadrovanie v próze a poézii s výnimkou kníh venujúcich sa histórii, trebárs husiti vo Veži...  
Spisovateľ/AutorZipporah Pridané dňa10. februára 2011 17:41:22
sucasna literatura sa nerovna komercnej literature, nerozumiem teda tvojej prvej vete  
Spisovateľ/Autorfolie à plusieurs Pridané dňa10. februára 2011 18:39:57
Zipporah
nerovná sa, lebo prevláda, a tá zvyšná kvalitná súťaží niekedy o najnezrozumiteľnejšie vyjadrovanie sa... hovorím -niekedy-, ak by som čítala viac súčasnej literatúry, hovorila by som -často-  
Spisovateľ/AutorZipporah Pridané dňa11. februára 2011 13:33:29
Yao(nee)
*like*  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa16. februára 2011 08:26:20
Lena
odporúčam
Jazyk zaujal, dej mi ale z časti ušiel. Je to však niečo nové, iné a také veci ja môžem. Preto odporúčam:)  
Spisovateľ/AutorLena Pridané dňa31. januára 2011 19:54:42
Yao(nee)
Ďakujem :)  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa31. januára 2011 20:30:26
Rasťo Podoba
odporúčam
dej mi ušiel, no slová mi voňali  
Spisovateľ/AutorRasťo Podoba Pridané dňa31. januára 2011 18:38:17
Yao(nee)
Ďakujem... malo ísť o dlhý projekt, takže dej by sa časom dostavil :)  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa31. januára 2011 20:30:14
Miroslav Kapusta
8 bodov - odporúčam
Prečítal som - ...viac krát. Dlhšie mi to trvalo, ale stále neviem zodpovedne povedať čím sa mi zdá byť text zaujímavý. Dejom to pre mňa asi veľmi nie je, ale jazyk a spôsob podania je vcelku asi to, čo ma oslovuje. A cítiť z toho, že autor/-i?/ prosto - vie!  
Spisovateľ/AutorMiroslav Kapusta Pridané dňa31. januára 2011 10:37:50
Yao(nee)
Ďakujeme :) Toto je iba začiatok, preto sa o dejovej línii veľmi hovoriť nedá. Chceli sme iba predstaviť postavy. Mimochodom, nárečie, ktoré sa v texte použilo, je inšpirované nárečím západoslovenským, kde ma fascinovali isté praslovanské varianty slov, ktoré sa v ňom zachovali, tak som sa rozhodla ich nepekne využiť :D A kolegovi sa to akosi zapáčilo.  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa31. januára 2011 11:49:50
odporúčam
Tak som v roku no okolo 1100?.....opieranie sa o faktá...nič nenecháš náhode :)Jeruzalem.. škoda že projekt nepokračuje aj s adeptom. ešte to prelúskam, zatiaľ rozmýšľam , kde alebo v blízkosti čoho sa nachádza osada Pétite-Glonmarcy---nejak mi vypadla z pamati :))  
Spisovateľ/Autormaaty Pridané dňa30. januára 2011 18:37:42
Yao(nee)
Ďakujem :D Chceli sme vyskúšať, ako nám ladia štýly(prvá polovica textu - moja, druhá - jeho)... no, hádam sa raz dokopeme k pokračovaniu, keďže príbeh máme.  
Spisovateľ/AutorYao(nee) Pridané dňa31. januára 2011 10:20:50
abulia
ufff.... no neviem čítal som to dosť dlho a vo veľa častiach ma to nebavilo... eh ...prečo si to písala?  
Spisovateľ/Autorabulia Pridané dňa30. januára 2011 17:09:31
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8