Dievča, 2. časť

Spisovateľ/ka: Scathach | Vložené dňa: 22. mája 2011
http://citanie.madness.sk/view-36021.php
Spal som celú noc. Prvýkrát za posledný rok. Cítil som sa tak zvláštne oddýchnutý. Dokonca ma ani nedeprimovalo svetlo nového dňa. Posadil som sa na posteli a rozmýšľal som, či sa mi celý včerajšok len neprisnil. Ale to bolo málo pravdepodobné. Ja sny nemávam.
Ak to bolo skutočné, tak potom ju chcem znovu vidieť. A chcem zistiť čo je to za miesto a kto je ona. Val. Páčilo sa mi to meno. Keď ho vyslovila, akoby si pri písmenku „v" zahryzla do spodnej pery. Bolo to nesmierne príťažlivé. A stále sa usmievala. Jej jamka v líci ma mátala. Jednoducho ma zaujala.
Obliekol som sa, obul, napil, jesť som nechcel. Nikdy som nebýval ráno hladný. Vydal som sa po rovnakej ceste ulicami mesta ako včera. Akurát za dňa. Všetko mi pripadalo také čudne cudzie. Len to miesto mi prišlo známe. Žiarilo a priťahovalo pohľad všetkých, čo šli okolo.
Postavil som sa pred výklad. Na červenom podstavci trónili knihy. Veľa kníh, nových aj starých. Okolo nich boli čajové šálky, vrecúška so sypaným čajom, vodné fajky a... čokoláda. Rôzne druhy praliniek, čokoládových tabuliek tej najlepšej čokolády. Pomedzi to sa tiahli kusy látok všetkých farieb. Z vrchu viseli na špagátikoch rôzne ozdôbky. Všimol som si vtáčikov, kvety a malé červené vrecúška. Bolo to tak bláznivé a tak preplnené, no zároveň to pôsobilo harmonicky a príjemne. Nápis nad výkladom hlásal: Lia Fail. Nerozumel som mu, nevedela som, či to bolo meno, alebo niečo iné. Okolo mňa sa tlačili ľudia, hlavne deti, aby videli, čo je v tom žiarivom výklade.
Dvere boli otvorené. V nose ma pošteklila známa vôňa čokolády, tentokrát zmiešaná ešte s nejakou inou, neznámou vôňou. Zastal som vo dverách a obzeral sa. Na stenách pribudli poličky plné rôznych kníh, ktoré vyzerali, akoby tam boli uložené len náhodne, pomedzi ne vykúkali šálky, misky a taniere. Hneď pri dverách stál starý vešiak na kabáty a vedľa neho stojan na dáždniky. Na pulte boli vyložené rôzne dobroty, sušienky a lízanky. Vedľa bol presklený pult s pralinkami rôznych tvarov, farieb a chutí. Na policiach za pultom boli veľké nádoby plné sypaných čajov a rôznych cukríkov. A pri pulte, za pokladňou stála ona a usmievala sa na malé ryšavé dievčatko.
„To sú fazuľky každej chuti."
„Úplne každej? Tak ako v Harrym Potterovi?" dievčatko bolo očividne uchvátené, ale nechcelo tomu veriť.
„Úplne každej. Chceš si to vyskúšať?" povedala Val s úsmevom a žmurkla na dievčatko.
„Áno!" maličká akoby čakala len na túto otázku. Zdvihla sa na špičky a načahovala rúčky do podávanej dózy. Vytiahla bonbónik žiarivo modrej farby a dala si ho do úst. Chvíľku prežúvala a potom ju striaslo.
„Fuj! Veď to je ako zubná pasta!" povedala znechutene, no očká jej žiarili.
„Vravela som, že sú každej chuti," povedala Val vážne.
„A koľko stoja?" spýtalo sa dievčatko a vyťahovalo z malinkej kabelky ešte menšiu peňaženku, na ktorej boli mačiatka.
„Hm, si moja prvá zákazníčka, tak vieš čo? Dám ti ich plné vrecúško, úplne zadarmo, ale musíš mi niečo sľúbiť."
Dievčatko vyvaľovalo oči, akoby tomu nemohla uveriť.
„Čo?"
„Prídeš vo Štvrtok sem, do Lia Fail a privedieš kamarátky a kamarátov. Bude tu také malé posedenie pre deti. Urobíš to pre mňa?"
„Jasné!" odvetilo dievčatko s úsmevom.
„Tak sme dohodnuté. Tu máš svoje vrecúško," Val jej podala červené vrecúško so žltými bodkami previazané modrou stuhou veľké ako moja päsť.
„Ďakujem," zvýsklo dievčatko a už ho nebolo. Prebehlo okolo mňa von z dverí, kde ju okamžite obklopila skupinka ostatných detí, aby videli, čo priniesla.
„Opäť váhaš? Ty asi naozaj neplytváš krokmi," začul som. Val sa teraz pozerala na mňa a usmievala sa (rozkošná jamka bola presne na tom istom mieste).
„Mám otázky," povedal som.
„No, to ma neprekvapuje. Každý ma nejaké otázky, otázkou ale je, či sa odvážime spýtať sa ich."
„Mám konkrétne otázky, nie filozofické otázky bytia."
„Uf, chvalabohu. Bude jednoduchšie na ne odpovedať. A... nechceš si sadnúť?" spýtala sa s úsmevom a opäť vyskočila na pult a hompáľala nohami.
Sadol som si na jednu z modrých barových stoličiek s ornamentmi, veľmi blízko pri nej.
„Čo znamená Lia Fail?"
„Vyslovuješ to nesprávne! Je to F-A-I-L, nie F-E-J-L! Je smutné, že to nik nevie. Ale vlastne som neočakávala opak. Hm, hovorí ti niečo...Tuatha de Dannan?"
„Tutačo?" povedal som a zatváril som sa pravdepodobne veľmi „inteligentne".
„Och, no tak od začiatku. Alebo nie! Vieš čo? Prídi vo Štvrtok aj ty. Čo ty na to ... hm. Uvedomuješ si, že si v značnej výhode? Poznáš moje meno. Už dokonca vieš, čo je toto za miesto. Ale ja neviem tvoje meno. Ani kde je tvoje miesto a ani ako vyzerá," povedala a jamku na líci vystriedala malá vráska medzi obočím.
„Som Liam," povedal som a usmial som sa.
Vráska jej zmizla okamžite, zoskočila z pultu a zatočila sa vo vzduchu. Dnes mala na sebe tyrkysové šaty. Žiarila.
„Liam je prekrásne meno!" zvolala s nadšením a zvláštnym svetlom v očiach.
„No, ale nemáš pravdu, neviem, čo je toto za miesto. Čokoládovňo-čajovňo-kníhkupectvo?"
„Presne! Vidíš, že to vieš. A k tomu je to miesto, kde spoznáš nových ľudí, nové sny a myšlienky. Svet je v tomto tak krásny. Tak pestrý. Každý deň môžeš stretnúť človeka, čo ti zmení život. Stačí úsmev, slovko, či príjemný rozhovor. A to nájdete vždy tu. V Lia Fail. Och musíš prísť vo Štvrtok Liam! Chystám sa na to už veľmi dlho. Budem rozprávať deťom príbehy, ponúkať ich sladkosťami, horúcou čokoládou, čajom, či pohárom studeného mlieka. No a keďže veľa ľudí nevie, čo názov znamená, tento týždeň to bude príbeh o Lia Fail! Chcem z toho totiž spraviť tradíciu, vieš Liam? Každý Štvrtok o 16:00 sa sem nahrnú malé detičky a ako škriatkovia si posadajú na rôzne miesta a ja im budem rozprávať príbehy od dávno zabudnutých veciach. No nie je to prekrásne? Už sa trasiem vzrušením, keď si to predstavím!"
Naozaj sa triasla. Oči jej žiarili, líca malá červené (s neodmysliteľnou jamkou) a keď rozprávala, tak prudko gestikulovala na všetky strany a očami blúdila po priestore, akoby to všetko videla. A na chvíľku som aj ucítil vôňu čokolády, počul cvengot zvončeku na dverách a dupot malých nožičiek a videl malé stvorenia, ako vyvaľujú oči, sadajú si a čakajú, kým Val začne rozprávať. Bolo to tak živé, až som sa zľakol a spadol som zo stoličky.
„Och, Liam, neublížil si si?" pribehla ku mne, chytila ma za ruku, no ja som jej ju vytrhol a postavil som sa sám. Ona o krok ustúpila a čakala, kým sa znovu usadím.
„Nejako sa vyžívaš vo vyslovovaní môjho mena," poznamenal som, aby som odviedol pozornosť od trápnej situácie. Bože, mám 20 rokov a neviem sedieť na stoličke bez toho aby sa z nej nezdrúzgal. Ako malý chlapec!
„Och, všimol si si to. No, vieš. Naozaj je to pekné meno a má veľmi dobrú chuť," povedala a podišla bližšie. Pozerala na mňa tými čokoládovými očami a ja som si až po chvíli uvedomil, že to, čo povedala nedáva predsa zmysel.
„Čo? Chuť? Je to slovo, nemôže mať chuť."
„Och ale každé meno má svoju chuť. Tvoje chutí ako... Čokoládové cereálie s mliekom!" zvolala a zasmiala sa. „Aj moje meno ti chutí Liam, však? Keď si ho večer vyslovoval pred spaním, tak..."
„Moment! Zastav Val! Ako vieš, že som ho vyslovoval? Sleduješ ma?"
„Och, nie! Nesledujem. Nevedela som, či si to robil, ale ako vidím, mala som pravdu," odvetila a v očiach mala opäť tie šibalské ohníčky.
„Och. Ty si ma prekabátila! To nie je fér."
„Prepáč. Ale aj tak som to tušila, mal si príchuť môjho mena stále v ústach, keď si vošiel."
„Nemal. Slová a ani mená nemajú chuť. Vymýšľaš si."
„Nevymýšľam a sám to dobre vieš," povedala a prešla za pult. Vytiahla zo šuplíka malé, strieborné hodinky a pozrela na ne. Potom si ich vložila do vrecka na zástere a otočila sa ku mne.
„Tak vo Štvrtok Liam, dobre? Príď vo Štvrtok o 16tej. Nemeškaj prosím, bude to dôležité. Nič nie je horšie, ako keď niekto mešká. Nemám to rada."
„Možno prídem. Uvidím, či budem mať čas."
Ona už odchádzala ku korálkovému závesu, pri mojich slovách zastala.
„Uvidíme sa vo Štvrtok Liam."
Rozhodol som sa, že nemá zmysel sa s ňou doťahovať, akoby vedela, že sa väčšinu času len pofľakujem a teda určite nebudem mať nič vážneho na práci. Zdvihol som sa zo stoličky a už som bol pri dverách, keď som začul, ako Val vraví: „Bol to karamel, však? Moje meno tak chutí."
Otočil som sa v mihu okamihu, no už som ju nevidel, len korálkový záves sa jemne hýbal. Vyšiel som teda von z dverí, pred výkladom stále postávali ľudia, akoby sa báli vojsť dnu.
Ako som kráčal, ani nevediac kam, v ústach som stále mal tú istú chuť, ako ráno. Chuť karameliek.


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
9 bodov - odporúčam
fíha:) myslím, že toto stojí za prečítanie. ten opis čokoládovne+kníhkupectva+čajovne bol perfektný, nad mnohými momentami som sa sama usmievala. aj keď niektoré opisy a výroky Val sa mi zdajú prehnané, je to tvoj príbeh:) píš ďalej, som zvedavá ako to bude pokračovať:)  
Spisovateľ/Autorgirl_on_the_moon Pridané dňa24. mája 2011 22:00:05
Scathach
no Val je naschvál prehnaná, ona nie je celkom z tohto sveta :) ale ďakujem :)  
Spisovateľ/AutorScathach Pridané dňa25. mája 2011 09:34:59
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Kľúčové slová Kľúčové slová
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8