Óda na Nudu

Spisovateľ/ka: Ato Železniak | Vložené dňa: 13. júna 2011
http://citanie.madness.sk/view-36383.php
"Čierny nech stlačia hodiny"

Hodil som po ňom jedno rýchle, ľahké, falošné pousmiatie a podal som mu svoju tlstú ruku. Mohol byť tak o desať, možno pätnásť rokov starší odo mňa, pred staršími súpermi som vždy mal rešpekt. Zľahka som capol po hodinách a do rúk som vzal pero, očakávajúc jeho ťah.
1. e4 - potiahol, zapísal.
Stará dobrá e4ka, je toľko možností ako na ňu odpovedať. V tomto momente mi bolo vlastne jedno, čo potiahnem. Rozhodol som, že ho zatiahnem do Caro-Kanna, toho viem hrať dosť dobre a ako som už vravel, pred staršími súpermi mám vždy rešpekt, povedal som si teda, že nebudem šaškovať, a zahrám to, čo viem hrať asi najlepšie.
1. .. c6
2. d4 d5
3. Jc3 dxe4
4. Jxe4
Začal som špekulovať. Mal som takú predtuchu, že teóriu ovláda lepšie než ja. Tu sa zvykne hrať Sf5.. poznám však ešte jednu variáciu.. Rozhodol som sa ju zahrať, miesto Sf5.
4. .. e5
Ha. To nečakal! A na moje prekvapenie, trvalo mu skoro tri minúty, kým konečne potiahol.
5. Se3
Zvláštny to ťah. Ako sa ukázalo, toto otvorenie nepoznal, čo ma dosť príjemne prekvapilo. Správne malo byť Jf3, on potiahol Se3, čo síce nie je najhoršie, ale predsa len, jazdec by tam bol zabezpečil viac políčok. Se3 len ochránilo pešiaka, nič viac, nič menej.
5. .. f5
Jazdca som mu vyhnal dozadu, plus, snažil som sa obsadiť stred.
6. Jc3 e4
7. Sc4
To som nečakal. Rátal som s tým, že potiahne f3, že sa mi pokúsi zlikvidovať nepríjemných pešcov na E a F stĺpcoch. Nespravil to, miesto toho obsadil jednu diagonálu so svojím strelcom, čo bolo pre mňa dosť absurdné, keďže napríklad na e6 a f7 nemal absolútne žiadnu šancu sa dostať, ani jazdcom, ani dámou. Bral som to ako ťah do budúcna, možno sa to pokúsi využiť neskôr. To nevadí, zatiaľ mám navrch.
Pešiakmi som už hýbal dosť, bolo na čase vyvíjať ostatné svoje figúrky.
7. .. Jf6
8. a3 Jbd7
9. d5
Až teraz som si uvedomil úlohu jeho bielopoľného strelca. Pokúšal sa vymeniť pešiaka d5 za môjho pešiaka na c6, čím by mi vlastne pojebal prípadnú veľkú rošádu. Vedel som, že kráľa budem musieť čoskoro niekam schovať, veľká rošáda prichádzala do úvahy, avšak po tejto výmene by už veľká rošáda nemala zmysel. Nemal by som žiadne krytie na C a D stĺpcoch, s kráľom by som mal problémy. Potreboval som splniť dve veci. Zachrániť svojho pešiaka na c6 a vyhnať strelca z diagonály na ktorej sa momentálne nachádza. Našťastie, bol jeden dvojťah, ktorý to parádne vyriešil.
9. .. Je5
10. Sa2 c5
Výmena bola rázne odmietnutá, jeho strelec ustúpil dozadu a mohol sa pohybovať dokopy len na troch políčkach, pretože bol v rohu a ešte k tomu bol blokovaným vlastným pešiakom, ktorého predtým chcel biely vymeniť. Fantázia, toho pešiaka som sa rozhodol využiť vo svoj prospech, musel som ho čo najskôr zablokovať, aby už nemohol ísť viac dopredu, stal by sa tým totižto pre mňa nepríjemným.
11. Sf4
Híha.. napadol mi koníka, dostal tým do hry druhého strelca. Ten jazdec bol na dobrom mieste, pekne v strede, oxidoval tam na všetky strany, nečudoval som sa, že ho biely chce odtiaľ dostať preč. Keby som ho chcel zachrániť, musel by som s ním odísť zo stredu(o to bielemu vlastne šlo), do úvahy prichádzalo Jg6. Ani neviem prečo, ale rozhodol som sa, že ten stred si podržím, resp. že toho jazdca si chytím, alebo dámou, alebo čiernopoľným strelcom. Dostal by som tak ďalšiu figúrku do hry. Po chvíľke uvažovania som sa rozhodol hrať strelcom. Dáma totižto mala jeden taký ťah, že Da5.. čo by sa mi možno v budúcnu mohlo hodiť, plus, keby som veľmi chcel, tak s kráľom už teraz môžem spraviť malú rošádu, čo je však zatiaľ nebezpečné, pretože biely strelec mieri skrz pešiaka rovno na môjho kráľa.
11. ..Sd6
12. Je2 Sd7
13. h3(to na čo?) Dc7
Chystal sa boj o e5, na ktorom ešte stále stál môj nepríjemný jazdec. Biely pomerne dlho premýšľal, či spraví rýchlu výmenu, alebo či si posilní svojho atakujúceho strelca.
14. Dd2 h6
Po h6 by nasledovalo g5 a biely by bol nútený ustúpiť dozadu so strelcom. To sa mu nepáčilo a zrejme s výmenou už dopredu rátal, Dd2 potiahol len preto, aby mohol spraviť veľkú rošádu.
15. Sxe5 Sxe5
16. 0-0-0

„Ponúkam remízu." - pošepkal.

Troška ma to zaskočilo. Šestnásť ťahov do hry, prešla len jedna hodina, a on mi už ponúkol remízu. O ničom ešte nebolo rozhodnuté, a on kokot mi už ponúkal remízu. Päť minút som vyhodnocoval svoje postavenie, potom som remízu odmietol. Bol som na tom proste lepšie, stred patril viac menej mne, jeho slabučký pešiačik na d5 mu oslaboval strelca, jeho jazdci boli napiču rozložení, nemali sa kam pohnúť, a dokonca aj jeho dáma s kráľom stáli tak, že za istých okolností by sa mi mohlo podariť Sf4, a on by musel vymeniť dámu za strelca, čo by už nerozchodil. Vedel som, že pokiaľ budem ťahať dobre, tak to vyhrám. Remízu som odmietol a dámou som mu izoloval pešca na d5, čím som mu totálne skurvil sebavedomie.

„Prepáč, remízu zatiaľ nemôžem prijať."

16. .. Dd6
JEB HO

Dumal, dumal..

17. g3
Zrejme sa chystal nejak vyslobodiť svojho jazdca. Je som sa tuná musel troška zamyslieť, čo ďalej. Musel som mu začať tlačiť na kráľa. Rozhodol som sa zbaviť pešiakov na A a B stĺpcoch, zavadzali mi tam. Nápad bol, že po rošáde napracem obe veže na A a B stĺpce, plus k nim pridám ešte strelcov s dámou, a biely bude mať problémy. Avšak to je ešte cesta dlhá a tŕnistá, stále sa to mohlo hocijak vyvinúť.
17. .. b5
18. Vhf1 b4
19. Jb1 bxa3
20. Jxa3 Vb8
Nuž, biely sa teraz zasekol. Rozmýšľal minútu.. päť minút.. desať minút.. pätnásť minút.. postavil sa, nalial si čaj, vrátil sa.. rozmýšľal minútu.. päť minút.. Trápil sa, pritom to podľa mňa nebol ani tak ťažký ťah. Iste myslel viac na ťahy, ktoré budú čoskoro nasledovať. Bol som šťastný, vedel som že mám riadne navrch. Je to úžasný pocit. Je to úžasný pocit, keď dávate cez piču niekomu silnejšiemu. Je to, ako keby ste zastrelili kickboxera do hlavy, .. alebo ako keby vám žena VÝNIMOČNE dovolila anál,.. alebo ako keby ste sadli do luxusného športiaka a najebali ním v plnej rýchlosti do stromu. Je to slastný pocit, asi výhry, alebo niečoho podobného. Milujem ho. Neprežívam ho často, ale keď už, tak si ho sakramentsky vychutnávam.
21. Jc3 Db6
22. Sb3 Sd4
23. Jc4 Da6
24. Kb1
A priznám sa, že teraz som sa pre zmenu zasekol ja. Biely hral na remízu, ja som sa snažil tlačiť na jeho kráľa, ale on ho zamuroval tak, že ani myš by k nemu neprekĺzla. Dumal som, ako mu tú obranu rozoberiem, ale vždy mi to vychádzalo tak, že pokiaľ začnem vymieňať figúrky, ostanem na tom istom bode, akom som aj teraz. Rozhodol som sa pre pasívny, pomerne riskantný ťah.
24. ... 0-0
Jeho blokovaný strelec sa teraz stal zlým, hnusným, nepekným a odporným. Mieril priamo na kráľa, skrz jazdca a pešiaka. Nebolo to až tak nebezpečné.. len nepríjemné. Mal som jeden, max dva ťahy na to, aby som to nejako riešil.
25. d6 Se6
Pohoda. Som rozhodnutý meniť figúrky, len aby som sa dostal bližšie ku kráľovi.
26. De2
Ho ho ho .. Toto keď som zbadal.. Tá dáma tam bolo od toho, aby držala gule koňovi, lebo ten keď padne, tak jeho kráľa ja roznesiem v zuboch. A on si dovolil ustúpiť s dámou. Jeho nápad bol, De2 - f3 (exf3) - a Dáma mieri na strelca, s ktorým by som musel niekam zdrhnúť, lenže to sú tri ťahy. Ja mu koňa, aj s obranou zlikvidujem o ťah skôr.
26. .. Sxc3
Sranda je, že on si to ani len nevšimol, potiahol takmer okamžite.
27. bxc3 Sxc4
BUM
Teraz sa prebral. Zistil že spravil kofotinu a že ju už nerozchodí. Sxb4 nie je možné, pretože po bxc3 moja veža mieri skrz jeho strelca na jeho kráľa, strelec je teraz uväznení. A grátis, môj strelec mieri na jeho dámu, ktorou keď ustúpi, tak príde o vežu. Okrem toho to tam začína tiež smrdieť matom. Chudák súper, teraz si akiste uvedomil, že domov pôjde so sklonenou hlavou.
28. Kc1 Vxb3
Zatiaľ Sxe2 nie je možné, jeho strelec stále mieri cez môjho strelca na môjho kráľa, už som to spomínal predtým. Musel som najskôr zlikvidovať jeho strelca.
29. De3 Sxf1
30. cxb3 Sxh3
31. Dxc5 Jd7 (zblokovaním pešiaka prišiel biely aj o tú poslednú štipku nádeje)
32. Dc4 Dxc4
Koniec - Vzdal to.

Zastavil hodiny, podal mi ruku, a odišiel.

Spisovateľov komentár k príspevku

lack of originality


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
odporúčam
rozhodne som sa nenudil  
Spisovateľ/AutorLorius Pridané dňa15. júna 2011 23:01:57
Ato Železniak
To som rád :) Zvláštne.. ja som to po sebe skúsil prečítať, ale nebavilo ma to a po pár riadkoch som to vypol :)  
Spisovateľ/AutorAto Železniak Pridané dňa16. júna 2011 20:25:50
pravdu povediac tiez som sa toho textu zlakol ked som videl vsetky tie suradnice ale zaujalo ma to hned z prveho tahu  
Spisovateľ/AutorLorius Pridané dňa16. júna 2011 23:52:55
odporúčam
Toto je jaká silná akcia :D  
Spisovateľ/AutorDŠHP Pridané dňa14. júna 2011 09:56:08
Ato Železniak
mal som do toho ešte nejak zakomponovať aj výbušniny a strelné zbrane heh :)  
Spisovateľ/AutorAto Železniak Pridané dňa14. júna 2011 21:34:00
LV
odporúčam
ako nešachista,ktorého nuda nevyšachovala :)  
Spisovateľ/AutorLV Pridané dňa14. júna 2011 06:55:25
Ato Železniak
a sakra.. unudiť čitateľa bol môj zámer :)  
Spisovateľ/AutorAto Železniak Pridané dňa14. júna 2011 08:38:21
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8