"KNIHA"

Spisovateľ/ka: mačacie pazúry | Vložené dňa: 11. augusta 2011
http://citanie.madness.sk/view-37237.php

"Štyri dvadsať" strčil som mlado vyzerajúcemu zákazníkovi pod nos účet za konzumáciu maďarského perkeltu so slovenskou ryžou a čínskou kapustou.

Mlado vyzerajúci zákazník si vytiahol z vačku mlado vyzerajúcu peňa žienku a začal sa v nej hrabať. Nahrabal však iba 33 eurocentov v dvojcentovkách (z jednej dvojcentovky tam bola iba polovica).

"Ou" očervenel onen mladík, až mu očervenela aj peňaženka. "Ja som si nechal prachy doma"

"Uhm..." zamyslel som sa, a snažil som sa tváriť nebezpečne, výhražne a drsne. Asi sa mi to sčasti podarilo, pretože mladíkove potné žľazy začali vyvíjať nadmernú aktivitu a on sa začal zbrklo hrabať vo svojom batohu, až odtiaľ vytiahol knihu.

"Ja zabehnem domov po peniaze. Tu máte zatiaľ túto knihu do zálohy. Je skoro nová. Ešte aj v antikvariáte by vám za ňu dali najmenej desať" strčil mi onen predmet do ruky.

Rýchlo som si to prelistoval. Kniha niesla nevinný názov "Traktát o mamutích pachových žľazách". Mala pár stoviek strán s farebnými obrázkami mamutov  a ich anatomických detailov, a celá bola vytlačená na kriedovom papieri. Za takúto knihu by som mohol zaplatiť aj päť podobných poondiatych účtov v reštaurácií.

"Ja v kľude zoberiem tú knihu namiesto peňazí" povedal som mladíkovi.

"Výborne" Mladík vyzeral byť nadšený. "Takže sme dohodnutí?"

"Áno" odvetil som. On sa zdvihol zo stoličky a odkráčal preč.

Ja som si uložil knihu do aktovky. Potom si ju doma prezriem. Alebo po práci si ju pozriem, a keď nebude stáť za to, skúsim ju predať v antikvariáte, či nejakom bazári.  I keď som si nevedel predstaviť, čo by mohlo byť nezaujímavé na traktáte o akýchkoľvek pachových žľazách.

O polhodinu som končil.

Posadil som sa na stoličku a vytiahol som knihu z tašky.

Mala tvrdú koženú väzbu z umelej hmoty. Nápis "Traktát o mamutích pachových žľazách" a pod ním schématický obrázok štandardnej pachovej žľazy. Vzadu iba ISBN kód a nápis "Nehaňte moju žľazu, nikdy neviete, kedy Vám bude užitočná"

Otvoril som knihu.

Preskočil som tiráž. Nepokladal som ju za príliš interesantnú.

Začal som rovno predslovom.

PREDSLOV.

Istotne každý z Vás aspoň raz v živote zažil ten pocit prázdnoty a ničoty, keď si uvedomil, že všetky mamuty na Zemi už vyhynuli a človek už nikdy neuvidí ich pachové žľazy v plnom rozkvete.

Dnešné zachovalé relikty mamutích pachových žliaz sú iba nefunkčné muzeálne artefakty. Vysušené, zmrazené, bez ostrého a šťavnatého zápachu, ktorému žiadna mamutia samička neodolá.

Nevzbudilo to vo mne žiaden záujem. Preskočil som o štyri strany dozadu.

O štyri strany dozadu bola tiráž. Nevzbudila vo mne žiaden záujem.

Preto bolo namieste sa tejto knihy zbaviť za adekvátny finančný obnos.

Zdvihol som svoj zadný sedací sval a pobral sa neomylne mestskými ulicami k najbližšiemu antikvariátu U hnilej prepeličky.

Otvoril som dvere. Ovalil ma zápach hnilých prepeličiek visiacich za nohy zo stropu.  Zvlhnuté steny boli pomaľované tajomnými päťcípymi obrazcami. Na stenách viseli zarámované fotografie z prepeličej farmy.

V rohu stál prastarý zhrbený deduško. Oči mu napoly trčali von z jamôk, chlpy sa mu krútili v smere hodinových ručičiek.

"Dobrý večer, mladý pán. Čo si prajete?"

"Sú tri hodiny poobede, aký večer?" nechápal som.

"Nachádzate sa na mojom súkromnom majetku. Tu ja rozhodujem, kedy je večer" vzpriamil sa deduško, až mu chrbtica zapraskala. "Čo si prajete?"

"Chcel by som predať túto knihu. Nová, nepoškodená so zaujímavou a neotrepanou tématikou" vytiahol som z batoha Traktát o mamutích pachových žľazách.

"Hmmm". Deduško si nasadil okuliare, priložil si k oku monokel, a do ruky vzal veľké zväčšovacie sklo. Skúmavo hľadel na obálku knihy, obzvlášť na obrázok pachovej žľazy. Potom otvoril knihu a podobne skúmavo prezrel niektoré jej stránky. Potom vstal, zaklapol knihu a strčil mi ju do ruky.

"Túto knihu nemôžem zobrať. Tejto knihy sa len tak nezbavíte. Túto knihu je zakázané vlastniť. Je zakázané ju čítať, predávať, kupovať, vyhadzovať, mať s ňou čokoľvek do činenia. Ak chcete, ja ju zlikvidujem bezo zvyšku"

"Nie" otriasol som sa. Pritisol som knihu k hrudi a vycúval som von z toho podivného prostredia, pretože deduškova rázna reakcia ma vytočila natoľko, že som bol nútený predajňu opustiť.

Chvíľu som cúval ešte aj na ulici, až potom som sa spamätal, obrátil sa o 180°a pobral sa ďalej konvenčnou chôdzou do najbližšieho bazáru zvaného Wunderbar befriedigende Erfahrung mit deiner Oma.

Bazár bol po vrch prepchatý plyšovými zajačikmi nemeckej výroby, čajníkmi v tvare plameniakov, pivovými krígľami v tvare medveďa a poľovníckymi dečkami s mierumilovne pôsobiacimi vyšitými puškami. V rohu poloprázdna polička s knihami. Tu sa určite potešia, že im to zaplním.

"Dobrý deň" pozdravil som prispatú postaršiu pani sediacu za pokladňou.

"Grüß Gott, švärny Mädchen!  Čo by ste si želali?"

"Ja som chlapec" ohradil som sa.

"Toto je meine Private majetok, und hier je každý Mädchen!" škaredo sa na mňa pozrela oná teta.

"Ja by som iba chcel predať túto knihu. Nepoškodená, nová, venujúca sa nepreskúmanej tématike, ktorá zaujme aj najznudenejšieho čitateľa"

"Sehr interesant" prehovorila teta s dôrazom na hrdelné "r" a vzala knihu do rúk. Začala ju skúmavo ovoniavať, potom ju otvorila na náhodnom mieste a oňuchávala ju ako stopovací pes.

"Nein. Nicht möglich túto knihu zobrať. Zakázaná. Ty nesmieš. Nikto nesmie. Schlecht, schlecht mamut. Musíš túto Buch likvidieren! Hneď!"

Rýchlo som schmatol túto knihu do ruky a strčil si ju na dno aktovky. Z bazáru som upaľoval najvyššou možnou rýchlosťou, akoby mi tých 20 km/h bolo nejak platných.

Vlastníctvo knihy, ktorá môže byť zakázaná, ma silne znepokojilo. Ako môže byť nejaká kniha zakázaná? Ktorý debil by ešte dneska zakazoval knihy?

Pozvoľna klesajúcou rýchlosťou som dobehol domov. Rozhodol som sa zistiť, čo za tlačovina sa to vlastne ocitla v mojom vlastníctve. Zapol som počítač a čakal, kým sa pripojí k všemocnej sieti zvanej Internet. Potom som rýchlo do googlu naťukal frázu "Traktát o mamutích pachových žľazách"

Múdry Googol sa na chvíľu zamyslel a potom na mňa vypľul otázku "Mali ste na mysli Traktát o mamutoch pachových žľazách?". Pod tým rozličné nesúrodé výsledky, ktoré nesúviseli ani s mamutmi, ani so žľazami, ani s knihou.

Skúsil som dať danú frázu do úvodzoviek. Reku, čo sa stane, keď ujovi Googolovi túto frázu dám hľadať doslovne.

Všemocný Googol neotáľal s odpoveďou.

"POKÚŠALI STE SA O VYHĽADÁVANIE ZAKÁZANÉHO VÝRAZU. VÝSLEDKY VYHĽADÁVANIA SÚ BLOKOVANÉ A VAŠA IP ADRESA EVIDOVANÁ"

"FFFFFFUUUUUUU" vyšiel zo mňa zvierací pazvuk. Rozhodol som sa radšej použiť nejaký vyhľadávač, ktorý necenzuruje. Chvíľu som uvažoval, ktorý by bol na toto najvhodnejší. Poľský szukacz.pl sa mi páčil kvôli tlačidlu "hľadaj" tu zvaného szukaj, a s obľubou som ho používal na hľadanie poľského porna. Bohužiaľ, prehľadával iba poľské stránky, čo mi tentokrát nesedelo. Obligátne som teda vyskúšal majkrosofťácky Bing. Zadal som hľadanú frázu a stlačil enter.

Okno môjho webbrowsera Chodzilla ŽracKox zmodralo a na stránke sa zjavili blikajúce biele písmená INTERNAL SERVER ERROR. PROGRAM VYKONAL NEPOVOLENÚ OPERÁCIU A SKONČÍ. I AM SO BLUE SCREEN OF DEATH, KILL ME PLEASE. BF000X4 A00430 00300095305039539050353.

Tak som to skúsil do tretice cez obskúrny polynézsky vyhľadávač  Woogooolooomongarongatongabonga vyvinutý v spolupráci s Východným Timorom. Tento nielenže nespadol, ale vyhodil mi požadované výsledky. Teda, až jeden výsledok. Konkrétne, odkaz na webstránku qwertyuiopasdfg.sk.

Klikol som si na článoček zvaný "NEHAŇTE MOJU ŽĽAZU".

Článoček bol stručný, a fakt že bol písaný fontom Courier New na čiernom pozadí, tomu dodávalo správnu geekovskú potemnú atmosféru.

NEHAŇTE MOJU ŽĽAZU.

V januári tohto roku vyšlo v najhlbšom utajení prvé vydanie knihy Traktát o mamutích pachových žľazách. Pod týmto nevinne pôsobiacim názvom sa skrýva konglomerát kryptovaných textov, ktoré po dešifrovaní cez ASCII tabuľku do číselnej formy dávajú---"

Než som stihol dočítať túto, očakávania vzbudzujúcu vetu, ozvalo sa silné zabúchanie na dvere.

"DOMOVÁ PREHLIADKA! OTVÁRAJTE DVERE, INÁČ BUDEME STRIEĽAŤ!" ozval sa vreskot spoza dverí.

Rýchlo som vypol počítač. Knihu som vytiahol z aktovky a hodil ju do veľkého terária s pytónom a dvomi kobrami, ktoré sa nachádzalo v rohu mojej izby. Potom som chcel podísť k dverám a otvoriť ich, ale v tej chvíli zaznela séria výstrelov a dvere sa rozleteli na márne kúsky.

Stálo v nich desaťčlenné policajné komando. To sa dalo čakať.

"HORE RUKY!" vykríklo všetkých desať policajtov naraz.

Zdvihol som hore ruky a cítil sa v tejto póze mierne priblblo.

"Z Vášho počítača bola odoslaná požiadavka na internetový vyhľadávač Google. Dvojnásobne ste sa snažili hľadať frázu Traktát o mamutích pachových žľazách, dokonca doslovne. Musíme sa uistiť, či sa táto kniha nenachádza vo vašom vlastníctve"

Môj byt bol malý. Skladal sa z kuchynky, spálňoobývačky, predsiene a záchoda.  Väčšinu spálňoobývačky zaberalo terárium. Kuchynka bol vlastne iba malý výklenok predsiene.  Nech si hľadajú, toto budú mať rýchlo za sebou.

Skúmavo som ich pozoroval. Začali prevracať celý byt hore nohami. Posteľ prevrátili naopak. Rozpárali matrace. Odvalili skriňu, z ktorej sa vysypala kopa šatstva. Prevrátili kredenc, až sa roztrhli vrecká s múkou, ktorej kúdoly zaplnili celú miestnosť a oni sa rozkašľali.

Jeden policajt skúmavo nazrel do terária. A jeho oči spočinuli na onom výtlačku.

"MÁME TO!" vykríkol víťazoslávne a načiahol sa tam rukou.

"Pozor, je tam..." chcel som ho upozorniť, ale neskoro. Pytón a obe kobry sa expresne načiahli za týmto úbožiakom a stiahli ho dovnútra, kde ho okamžite začali konzumovať. Pytón ho začal požierať smerom od hlavy, kobry zase každá od jednej nohy.

Zvyšok policajného komanda  nezúčastnene prevracal záchodovú misu a vytrhol vaňu z podlahy. Keď nič nenašli, dostavili sa do obývačky. A zrak všetkých deviatich padol na terárium.

Pytón a dve kobry oddychovali. Jeden policajt bol pre nich slabé sústo, ani sa po ňom príliš nezväčšili.

Policajtom nedošlo, že im chýba ich kolega. Videli iba onú knihu.

Prvý príliš iniciatívny policajt pribehol k nádrži a načiahol sa za knihou. Po chvíli už skončil rozporcovaný na tri rovné diely v hadej tráviacej sústave. Jeden kolega sa ho snažil zachrániť, ale pytón ho rovnako stiahol dnu. Trojica hadov si pochutnávala na koristi, a zvyšných sedem policajtov na toto rozpačito hľadeli.

Jeden vytiahol samopal a zamieril to na hada.

Ozval sa rinkot skla. Had bleskurýchle vyštartoval, vyhol sa dávke a vrhol sa na strieľajúceho policajta. Zvyšní v panike vytiahli svoje samopaly, ale ruky sa im triasli a nevedeli sa trafiť do trojice hadov, ktoré sa bleskurýchlo vyvalili von z nádrže a obvíjali sa im okolo nôh. Sedmica policajtov sa po chvíli nechcene postrieľala navzájom.

Hady boli zranené iba ľahko, a nebránilo im to hostiť sa na pozostatkoch strážcov zákona. Ja som im odňal samopaly, nahádzal som ich do igelitového vreca, napchal doň ešte zmesku starých papierov a fľašiek a zahodil som to všetko do najbližšieho odpadkového kontajnera.

Tak dobre. Môj byt vyzeral ako Drážďany po druhej svetovej vojne. Mŕtvoly však mizli v hadej tráviacej sústave. Črepy som pozametal do ďalšieho vreca a vyhodil. Nábytok som aspoň symbolicky umiestnil na svoje miesto.

Vzal som do ruky onú knihu. Nemal som už chuť ju ďalej vlastniť. Rozmýšľal som nad čo najefektívnejším spôsobom jej likvidácie.

Nakoniec som sa tíško odobral do blízkej krčmy U pestrofarebného Džimyho a nechal som ju tam na stole. Táto krčma bola domovom rozličných podivných foriem existencie, ako aj omamných látok v rozličných formách.  Tam sa táto kniha nestratí.

Ľahostajne som odkráčal domov a opäť si sadol za počítač. Webbrowser si zvykne pamätať naposledy otvorené stránky aj keď nie je pripojený na internet. A teraz sa mi to veľmi hodilo.

Odpojil som počítač od internetu a dal si ešte raz zobraziť obsah onej tajnej stránky o onej ešte tajnejšej knihe.

A mohol som ďalej pokračovať v čítaní.

...ktoré po dešifrovaní cez ASCII tabuľku do číselnej formy dávajú sekvenciu číslic. Ak túto sekvenciu prevedieme do dvojkovej sústavy, dostaneme zakódovaný album Bľach od kapely Nervána v MP3 formáte. Táto kniha je teda nelegálnou kópiou zvukovej nahrávky, pretože pri jej vydaní neboli vysporiadané autorské práva. Preto je túto knihu prísne zakázané šíriť, kopírovať, predávať či vlastniť...

Ďalej som už nečítal. Preniesol som svoju pozornosť na trojicu hadov, ako do seba pucovali posledné zvyšky ľudského mäsa. Asi im to veľmi chutilo.

Až do konca roka im už nemusím kupovať žiadne myši ani potkany ako žrádlo.

Spisovateľov komentár k príspevku

jak sa to ďela?


Ohodnoť a okomentuj literárny príspevok

Hodnotiť a komentovať literárne príspevky môže len registrovaný užívateľ.


Komentáre k literárnemu príspevku

Usporiadať: Prejdi na stránku:
Ato Železniak
10 bodov - odporúčam
aaa po dlhšej dobe niečo, čo sa mi naozaj páčilo.. 10 bodov aj s odpom, bez váhania :) pekne, len tak ďalej  
Spisovateľ/AutorAto Železniak Pridané dňa13. augusta 2011 03:23:15
abulia
odporúčam
"Istotne každý z Vás aspoň raz v živote zažil ten pocit prázdnoty a ničoty, keď si uvedomil, že všetky mamuty na Zemi už vyhynuli a človek už nikdy neuvidí ich pachové žľazy v plnom rozkvete." total  
Spisovateľ/Autorabulia Pridané dňa12. augusta 2011 14:23:47
odporúčam
Ja rozprávanie mi neprekážalo, aj keď priznávam, viac ma zaujal obsah. Páčil sa.  
Spisovateľ/AutorDŠHP Pridané dňa11. augusta 2011 18:43:37
Usporiadať: Prejdi na stránku:
Info o príspevku Info o príspevku
eKniha / eBook eKniha / eBook
Predchádzajúci príspevok Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok Nasledujúci príspevok
Reklama
Hlasuj za príspevok Hlasuj za príspevok
  • asdf.sk
  • Bookmark and Share
Naj od autora Naj od autora
Štúrovčina
Kuchárka | Skratky | Zábava | Diplomová práca | Psychológia | Manageria | Antikvariát Sova | Tools | Stolár | Kotly | Orava | Kovovýroba | Monitoring | K6 | Bytové doplnky | Logo | Max hra | Spravodajstvo Mráčik | RSS katalóg | Twitter katalóg | Instagram na SK i CZ | Online finančná kalkulačka | Palivové drevo | Nákupné Centrum | Športové Centrum | Krása a zdravie | Bankomaty na Slovensku | Bankomaty v České republice | Tvoj Lekár | Ponuky práce v zdravotníctve | Zdravotná poradňa | Tvůj lékař | Vyber školu | Kto hýbe Slovenskom | Kdo hýbe Českem | Tvoj Notár | Tvůj notář | Sudoku for Kids | Road for Kids | Pair for Kids | Hanoi for Kids | 15 for Kids | Grid for Kids | Colours for Kids | Pexeso | Logic | Einstein | Snake | 3 Wheels | Find 8